EDITORIALSΠATARI 2600

Tablets vs the World

Ήρθε άραγε η μετά-PC εποχή, όπως έλεγε ο Steve Jobs και όλο και περισσότεροι υποστηρίζουν, ή απλά φούσκα είναι και θα σκάσει;

Φαντάζομαι ότι για άνοιγμα προσωπικής στήλης, παρά είναι βαρύ ξεκίνημα, ίσως να έπρεπε να ξεκινήσω με κάτι πιο ανάλαφρο, όπως το ότι τελείωσε επιτέλους ο παρατεταμένος Αύγουστος που έφτασε αισίως τις 72 μέρες ως μήνας, πριν επιτέλους πιάσουν τα κρύα.

Ίσως να ανάλωνα τον χώρο που έχω εδώ για να γράψω τι κοροϊδία και τεράστια κομπίνα είναι οι τζάμπα προσκλήσεις μέσω Facebook για τα θέατρα…

Αλλά δε μπορώ, με βασανίζει καιρό το ερώτημα και θέλω κάπου να γράψω για αυτό.

Δεν είναι άγνωστο σε κανέναν πιστεύω το πόσο δυναμική είσοδο έκαναν τα tablets στο ψηφιακό στερέωμα. Μόλις ξεφούσκωσαν τα πρώτα φαρμακερά σχόλια απέναντι στο iPad, και είδαν τις τρελές πωλήσεις της συσκευής, έτρεξε όλη η σνομπαρία να βγάλει και από ένα tablet.

Ενώ οι 2 κυρίαρχοι στους x86 επεξεργαστές AMD και Intel ή απλά έβαλαν στο πρόγραμμα τους, την έκδοση επεξεργαστών ARM παράλληλα με χαμηλής κατανάλωσης x86, όπως έκανε η AMD, ή όπως έκανε η Intel, απλά άρχισε να ρίχνει κεφάλαια για ακόμα μικρότερη κατανάλωση σε επεξεργαστές x86 ώστε να μπορούν να μπουν σε tablets.

Η δε nVidia όχι απλά πήδηξε στο καράβι των ARM επεξεργαστών και των φορητών συσκευών νωρίτερα, αλλά έχει αναπτύξει την δική της SoC (System on a Chip) πλατφόρμα Tegra η οποία βρίσκεται πλέον σε αρκετές συσκευές τόσο tablet όσο και smartphones.

Ενώ άλλες εταιρίες που είχαμε να ακούσουμε για χρόνια, όπως η Texas Instruments (αλήθεια θυμάστε τους x86 που έβγαζε κάποτε;) επανήλθαν στον παιχνίδι των επεξεργαστών με το ρεύμα των tablets/smartphones και τους ARM.

Έχουμε φτάσει σε σημείο να ακούγονται από επίσημα στόματα, εταιριών με όγκο και κύρος στην αγορά των video games, ότι τα tablets είναι το μέλλον και πως θα αντικαταστήσουν τόσο τους υπολογιστές στο σύνολο τους (σταθερούς και φορητούς) για καθημερινή χρήση και video games, όσο και τις κονσόλες (ήδη οι φορητές έχουν δεχθεί τεράστιο χτύπημα από τα tablets/smartphones).

Να σας πω την αλήθεια δε θα με ενοχλούσε αν μπορούσα πράγματι να έχω ένα tablet που μπορεί να αντικαταστήσει το φορητό μου, συνδέοντας του ένα add-on πληκτρολόγιο, όσο και το σταθερό μου, καθώς επιστρέφοντας στο σπίτι θα το κούμπωνα με την μεγάλη οθόνη μου, τα ηχεία μου, πληκτρολόγιο και ποντίκι για να το χαρώ ως σταθερό σύστημα.

Το ερώτημα είναι όμως, πάμε πράγματι προς τα εκεί; Πόσα χρόνια δεν ακούγαμε ότι τα φορητά θα αντικαταστήσουν τα dekstop?

Πόσοι έλεγαν ότι τα netbook θα κάνουν το ίδιο; (που είναι και σχετικά πρόσφατη φούσκα, που έσκασε με την μόδα των tablets). Έγινε κάτι τέτοιο; Όχι, γιατί απλά δεν είναι εφικτό. Μπορεί τα tablets (όσο και τα φορητά παλιότερα) να γίνονται όλο και δυνατότερα, αλλά τα σταθερά, αλλά και το λογισμικό τους, δεν κάθονται και κοιτάνε, προχωράνε μπροστά και αυτά παράλληλα.

Ναι μπορεί ένα tablet σήμερα να μπορεί να προσφέρει αναπαραγωγή ταινιών σε FullHD (1920X1080), ακόμα και gaming, αν και κατώτερο για την ώρα, αλλά οι υπολογιστές και οι τηλεοράσεις ετοιμάζονται να μπούνε στην επόμενη σκάλα της υψηλής ανάλυσης των 4Κ, για να μην πούμε ότι έχουν μπει ήδη τα PC με την χρήση πολλαπλών οθονών.
Μόλις λοιπόν τα tablets αρχίσουν να φτάνουν στα 4Κ, τα PC θα φτάνουν κάπου αλλού πιο μπροστά.

Και όχι, δεν υπάρχει περίπτωση τα tablets να φτάσουν στο ίδιο επίπεδο, όχι αν θέλουν να παραμένουν φορητά και να μην τραβάνε τόσο ρεύμα όσο η κουζίνα μου. Εκτός αν ανακαλύψουμε τίποτα μπαταρίες που δεν τελειώνουν ξέρω εγώ, που θα ήταν υπέροχο, αλλά δεν προβλέπεται παρά να βελτιωθούν απλά οι χωρητικότητες.

Οπότε τελικά τα tablets θα κυριαρχήσουν τον κόσμο; Μάλλον όχι, αλλά σίγουρα έχουν βρει μια θέση ανάμεσα στις άλλες συσκευές τεχνολογίας, μια θέση πολύ πιο σταθερή από ότι είχαν βρει τα netbooks….

31 Comments

  1. Ε ναι..τα τάμπλετ όντως έχουν κάποια χρησιμότητα αλλά κυρίως το μάρκετινγκ σου δημιουργεί την ανάγκη να βρεις χρήση για αυτά..όπως και τα νετμπουκς αιωνία η μνήμη τους (όχι η ραμ).
    Α και κάτι άλλο, για τις μπαταρίες το breakthrough έγινε! Πριν κανα 2μηνο το διάβαζα στα ιντερνετς, σε ένα αμερικάνικο ερευντητικό κέντρο, έφτιαξαν μπαταρίες απο νανο υλικά, δε χάνουν το φορτίο τους και σε σύγκριση με μια μπαταρία κινητού, έχουν 10 φορές μικρότερο μέγεθος και αποδίδουν το ίδιο, ίσως και καλύτερα..check it 😉

  2. Ε ναι..τα τάμπλετ όντως έχουν κάποια χρησιμότητα αλλά κυρίως το μάρκετινγκ σου δημιουργεί την ανάγκη να βρεις χρήση για αυτά..όπως και τα νετμπουκς αιωνία η μνήμη τους (όχι η ραμ).
    Α και κάτι άλλο, για τις μπαταρίες το breakthrough έγινε! Πριν κανα 2μηνο το διάβαζα στα ιντερνετς, σε ένα αμερικάνικο ερευντητικό κέντρο, έφτιαξαν μπαταρίες απο νανο υλικά, δε χάνουν το φορτίο τους και σε σύγκριση με μια μπαταρία κινητού, έχουν 10 φορές μικρότερο μέγεθος και αποδίδουν το ίδιο, ίσως και καλύτερα..check it 😉

  3. Ας ελπίσουμε να φτάσουν σε προσιτές τιμές σύντομα τότε! 🙂
    Αν και είμαι επιφυλακτικός για το ότι δε χάνουν το φορτίο τους, αλλά όσο να έχει οι μπαταρίες του σήμερα έχουν φτάσει τα όρια τους, οπότε κάθε τι καλύτερο είναι ουσιαστική αναβάθμιση!

  4. Ας ελπίσουμε να φτάσουν σε προσιτές τιμές σύντομα τότε! 🙂
    Αν και είμαι επιφυλακτικός για το ότι δε χάνουν το φορτίο τους, αλλά όσο να έχει οι μπαταρίες του σήμερα έχουν φτάσει τα όρια τους, οπότε κάθε τι καλύτερο είναι ουσιαστική αναβάθμιση!

  5. Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το SonyXPeria tablet S 9,4” ως tablet;
    Επίσης, στο Amazon είχα διαβάσει από έναν χρήστη, ότι έχει το ισχυρότερο wi-fi από τα υπόλοιπα tablet (* μετά από ένα update της Sony, γιατί πριν από αυτό είχαν αναφερθεί παράπονα για το wi-fi του XPeria).
    Συγκεκριμένα θα ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε αν υπάρχει διαφορά στην ισχύ του wi-fi ενός tablet με ένα laptop ή είναι ακριβώς το ίδιο;

  6. Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το SonyXPeria tablet S 9,4” ως tablet;
    Επίσης, στο Amazon είχα διαβάσει από έναν χρήστη, ότι έχει το ισχυρότερο wi-fi από τα υπόλοιπα tablet (* μετά από ένα update της Sony, γιατί πριν από αυτό είχαν αναφερθεί παράπονα για το wi-fi του XPeria).
    Συγκεκριμένα θα ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε αν υπάρχει διαφορά στην ισχύ του wi-fi ενός tablet με ένα laptop ή είναι ακριβώς το ίδιο;

  7. Διαφωνω νικο με το αρχικο ποστ σου. Μου εφεραν το nexus7 το 16αρι πριν απο 4 μηνες και πραγματικα το λαπτοπ ανοιγει μονο για δουλεια. Παμθφηνο, τερας ισχυος, συχνες ενημερωσεις λογισμικου και 700.000 εφαρμογες. Πηρα το office pro με 25 cents οχι ιοι και συνεχως καινουργια παιχνιδια με μικρο κοστος. Το χρησιμοποιω και ως navigator μεχαρτες google και τελος μπορω να διαβασω ανετα ηλεκτρονικα βιβλια και αρθρα. Κοντολογις απο τοτε που το πηρα ανοιγω το λαπτοπ μονο για συγκεκριμενα προγραμματα που χρησιμοποιω στην δουλεια μου. Ποιο πισι τα κανει αυτα με 200 ευρω;

    Υγ: Προσφατα με την νεα ενημερωση του android 4.2 που δινει δικαιωμα πολλαπλων user στην ιδια συσκευη, αναγκαστικα να το αφησω στον πατερα μου για 2 μερες γιατι κολλησε οταν του το εδειχνα. Ο ανθρωπος δεν ειχε ποτε αγγιξει πισι και εχει τηλ των 40 ευρω

  8. Διαφωνω νικο με το αρχικο ποστ σου. Μου εφεραν το nexus7 το 16αρι πριν απο 4 μηνες και πραγματικα το λαπτοπ ανοιγει μονο για δουλεια. Παμθφηνο, τερας ισχυος, συχνες ενημερωσεις λογισμικου και 700.000 εφαρμογες. Πηρα το office pro με 25 cents οχι ιοι και συνεχως καινουργια παιχνιδια με μικρο κοστος. Το χρησιμοποιω και ως navigator μεχαρτες google και τελος μπορω να διαβασω ανετα ηλεκτρονικα βιβλια και αρθρα. Κοντολογις απο τοτε που το πηρα ανοιγω το λαπτοπ μονο για συγκεκριμενα προγραμματα που χρησιμοποιω στην δουλεια μου. Ποιο πισι τα κανει αυτα με 200 ευρω;

    Υγ: Προσφατα με την νεα ενημερωση του android 4.2 που δινει δικαιωμα πολλαπλων user στην ιδια συσκευη, αναγκαστικα να το αφησω στον πατερα μου για 2 μερες γιατι κολλησε οταν του το εδειχνα. Ο ανθρωπος δεν ειχε ποτε αγγιξει πισι και εχει τηλ των 40 ευρω

  9. Πάει με το wifi chip αυτό, πρέπει να το σκαλήσεις πάρα πολύ για να μάθεις τέτοιες λεπτομέριες, εγώ πάντως δεν θα ακούμπαγα οτιδήποτε Xperia πλέον, η SE (πλέον σκέτο Sony mobile) δεν είναι καν παίχτης δεύτερης κατηγορίας, τρίτης και πιο κάτω μην σου πω.

  10. Πάει με το wifi chip αυτό, πρέπει να το σκαλήσεις πάρα πολύ για να μάθεις τέτοιες λεπτομέριες, εγώ πάντως δεν θα ακούμπαγα οτιδήποτε Xperia πλέον, η SE (πλέον σκέτο Sony mobile) δεν είναι καν παίχτης δεύτερης κατηγορίας, τρίτης και πιο κάτω μην σου πω.

  11. Δεν διαφωνώ, απλά αμφιβάλω αν θα αντικαταστήσουν οτιδήποτε άλλο από τα netbooks.
    Όταν κάποιος αγοράζει ένα laptop (να ξεκαθαρίσουμε laptops κάθε τι από 13″ και πάνω, netbooks κάτω από 13″) συνήθως τον ενδιαφέρει και η μεγαλύτερη οθόνη, αλλά και επιπλέον επεξεργαστική ισχύ που του παρέχει σε σχέση με ένα tablet.
    Αν τώρα το θέλει κάποιος για τις δουλειές που αναφέρεις και δεν έχει πρόβλημα με οθόνη 7-10″ , σαφώς και δεν αξίζει να πάρει netbook, για αυτό άλλωστε και τα netbook κοντεύουν να χαθούν από την αγορά. Φυσικά και η επεξεργαστική ισχύ είναι μια χαρά.

    Πχ εγώ, η δουλειά μου είναι γραφίστας, είχα πάρει το macbook 6.1 (late 2009) για να μπορεί να τρέχει κάποια συγκεκριμένα προγράμματα και μπορεί να φέρει σε πέρας εργασίες από adobe suite μέχρι 3d σχεδιασμό σε autocad/archicad με τον σχετικά ταπεινό c2d P7550 που έχει.
    Με ένα tablet δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, ακόμα και αν οι εφαρμογές αυτές γίνονταν διαθέσιμες για tablet. Από την μια η οθόνη δεν βολεύει (εδώ δε βολεύει η 13″ καλά καλά) από την άλλη αν βγει tablet πάνω από 10″ ουσιαστικά χάνει το σημαντικότερο +++ το ότι είναι σούπερ φορητό! Ακόμα και αν η επεξεργαστική ισχύ επαρκεί δηλαδή υπάρχουν πολλά αρνητικά για την ώρα.

    Οπότε δε διαφωνώ ουσιαστικά με ότι λες, απλά διαφωνώ με αυτό που ακούγεται συχνά τελευταία ότι τα tablets θα αντικαταστήσουν τα πάντα.

  12. Δεν διαφωνώ, απλά αμφιβάλω αν θα αντικαταστήσουν οτιδήποτε άλλο από τα netbooks.
    Όταν κάποιος αγοράζει ένα laptop (να ξεκαθαρίσουμε laptops κάθε τι από 13″ και πάνω, netbooks κάτω από 13″) συνήθως τον ενδιαφέρει και η μεγαλύτερη οθόνη, αλλά και επιπλέον επεξεργαστική ισχύ που του παρέχει σε σχέση με ένα tablet.
    Αν τώρα το θέλει κάποιος για τις δουλειές που αναφέρεις και δεν έχει πρόβλημα με οθόνη 7-10″ , σαφώς και δεν αξίζει να πάρει netbook, για αυτό άλλωστε και τα netbook κοντεύουν να χαθούν από την αγορά. Φυσικά και η επεξεργαστική ισχύ είναι μια χαρά.

    Πχ εγώ, η δουλειά μου είναι γραφίστας, είχα πάρει το macbook 6.1 (late 2009) για να μπορεί να τρέχει κάποια συγκεκριμένα προγράμματα και μπορεί να φέρει σε πέρας εργασίες από adobe suite μέχρι 3d σχεδιασμό σε autocad/archicad με τον σχετικά ταπεινό c2d P7550 που έχει.
    Με ένα tablet δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, ακόμα και αν οι εφαρμογές αυτές γίνονταν διαθέσιμες για tablet. Από την μια η οθόνη δεν βολεύει (εδώ δε βολεύει η 13″ καλά καλά) από την άλλη αν βγει tablet πάνω από 10″ ουσιαστικά χάνει το σημαντικότερο +++ το ότι είναι σούπερ φορητό! Ακόμα και αν η επεξεργαστική ισχύ επαρκεί δηλαδή υπάρχουν πολλά αρνητικά για την ώρα.

    Οπότε δε διαφωνώ ουσιαστικά με ότι λες, απλά διαφωνώ με αυτό που ακούγεται συχνά τελευταία ότι τα tablets θα αντικαταστήσουν τα πάντα.

  13. 2ης-3ης κατηγορίας;!!!!!
    Ρε συ Νίκο, υποτίθεται ότι τα μεγάλα ονόματα στον χώρο (*αναφέρομαι σε αυτά που διαφημίζονται έντονα, χωρίς να σημαίνει ότι άλλες εταιρείες δε φτιάχνουν καλά tablet), είναι η Apple, η Sony και η Samsung. Το Samsung Galaxy TAB II που είδα κάποια video στο youtube, δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε ως προς την ποιότητα εικόνας σε σχέση με το νέο IPad. Από την άλλη, με το IPad, δεν πρόκειται να ασχολιόμουν διότι έχει εντελώς δικό του λειτουργικό (*σε αντίθεση με την πλειονότητα των tablets που έχουν το android ice cream), κάτι που θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα γιατί υπάρχει περίπτωση ο ισχυρός ανταγωνισμός να το απομονώσει.
    Αντίθετα το ΧPeria, ήταν το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις και λόγω της πολύ καλής ποιότητας εικόνας, αλλά και σαν χαρακτηριστικά hardware, όταν βλέπεις ότι έχει τετραπύρηνο tegra της NVidia,πιστεύω ότι οι ελπίδες σου και για gaming και για ΗD ταινίες, και για λοιπά προγράμματα,γίνονται αυτόματα πολύ υψηλές!!
    Εγώ για το μόνο που είχα αρχικά ενδοιασμούς ήταν ότι κάποιοι χρήστες παραπονούνταν για κάποια θέματα δυσλειτουργίας στο wi-fi, αλλά όλοι στο Amazon γράφουν ότι με το νέο update το πρόβλημα έχει λυθεί.
    Οπότε για ποιο λόγο το λες 2ης-3ης κατηγορίας;

  14. 2ης-3ης κατηγορίας;!!!!!
    Ρε συ Νίκο, υποτίθεται ότι τα μεγάλα ονόματα στον χώρο (*αναφέρομαι σε αυτά που διαφημίζονται έντονα, χωρίς να σημαίνει ότι άλλες εταιρείες δε φτιάχνουν καλά tablet), είναι η Apple, η Sony και η Samsung. Το Samsung Galaxy TAB II που είδα κάποια video στο youtube, δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε ως προς την ποιότητα εικόνας σε σχέση με το νέο IPad. Από την άλλη, με το IPad, δεν πρόκειται να ασχολιόμουν διότι έχει εντελώς δικό του λειτουργικό (*σε αντίθεση με την πλειονότητα των tablets που έχουν το android ice cream), κάτι που θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα γιατί υπάρχει περίπτωση ο ισχυρός ανταγωνισμός να το απομονώσει.
    Αντίθετα το ΧPeria, ήταν το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις και λόγω της πολύ καλής ποιότητας εικόνας, αλλά και σαν χαρακτηριστικά hardware, όταν βλέπεις ότι έχει τετραπύρηνο tegra της NVidia,πιστεύω ότι οι ελπίδες σου και για gaming και για ΗD ταινίες, και για λοιπά προγράμματα,γίνονται αυτόματα πολύ υψηλές!!
    Εγώ για το μόνο που είχα αρχικά ενδοιασμούς ήταν ότι κάποιοι χρήστες παραπονούνταν για κάποια θέματα δυσλειτουργίας στο wi-fi, αλλά όλοι στο Amazon γράφουν ότι με το νέο update το πρόβλημα έχει λυθεί.
    Οπότε για ποιο λόγο το λες 2ης-3ης κατηγορίας;

  15. Ακριβώς αυτό, υποτίθεται.
    Αυτή την εποχή αν θες tablet παίζεις ανάμεσα σε 3-4, δηλαδή iPad, Samsung Galaxy Tab, Amazon Fire και Google Nexus.

    Τα Sony τόσο σε κινητά όσο και σε tablets παίζουν από σκουπίδια μέχρι μέτριες συσκευές και μην βιάζεσαι να κρίνεις από τα specs, γιατί όσο τούμπανο και να είναι, αν δε δουλεύει σωστά (μην ξεχνάμε ότι δεν είναι καθαρό android καλά καλά το OS) ή χαλάει λόγο χαμηλών production values, είναι άχρηστα.
    Το θέμα είναι να δουλεύει, όχι να είναι τούμπανο απλά.
    Προσωπικά μετά την νίλα που πάθαμε πολύς κόσμος με το x10 mini pro δεν ακουμπάω ποτέ ξανά τίποτα από το mobile department της sony.
    Μην ξεχνάς ότι έτσι όπως έχει γίνει η sony δεν μιλάμε για μια εταιρία άλλωστε, αλλά πολλά σκόρπια departments που δεν έχουν τα ίδια standards σε παραγωγή.
    Και επίσης η Sony αυτή την στιγμή είναι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση, σε βαθμό που η μετοχή της στην Ιαπωνία να έχει μπει σε κατάσταση ΒΒΒ, δηλαδή junk.
    Αυτό με την σειρά του την αναγκάζει να κάνει περικοπές επιπλέον που αναπόφευκτα επηρεάζουνε τα τελικά προϊόντα.
    Η εποχή που άκουγες Sony και ήξερες ότι αγοράζεις το καλύτερο, έχει περάσει για τα καλά. Πλέον μόνο για κανένα PS3 αξίζει και αυτό γιατί είχε μόρτη CEO το τμήμα αυτό και αν δεν κάνω λάθος ανέλαβε όλη την sony τώρα, αλλά δε ξέρω αν προλαβαίνει να την σώσει κιόλας.

    Δεν υπάρχουν επίσης ελπίδες για gaming, gaming αυτή την στιγμή θα απολαύσεις κατά πρώτο λόγο σε iPad, γιατί πολύ απλά εκεί είναι τα λεφτά για τους developers και εκεί ρίχνουν και αυτοί τα δικά τους λεφτά, αφού σε android οι χρήστες είναι κατά κανόνα πιο δύσκολοι στο να ακουμπήσουν χρήματα και ή δεν αγοράζουν ή απλά το κατεβάζουν σπασμένο (κάτι που στο iPad δε γίνεται, εκτός αν μιλάμε για σπασμένο iPad) οπότε οι developers εναποθέτουν τις ελπίδες τους κατά κύριο λόγο στο να δίνουν τζάμπα την εφαρμογή και να βγάζουν λεφτά από διαφημίσεις.
    Αυτό από μόνο του σπρώχνει τους developers προς το iOS και μετά κάνουν και κάποιο port σε Android για επιπλέον εισόδημα, δεν ισχύει πάντα, αλλά είναι σχεδόν κανόνας πλέον.
    Επίσης ταινίες HD παίζουν σχεδόν όλα τα tablets εκεί έξω, δεν χρειάζεται να πάρεις το καλύτερο για να το κάνει.

    Κλείνοντας, όπως σου είπα παραπάνω τα λεφτά για τους developer είναι στο iOS, οπότε αναπόφευκτα υποστηρίζουν περισσότερο την πλατφόρμα αυτή. Μέχρι τώρα το iPad έχει 50% της αγοράς και μειώνεται, αλλά αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει γεμίσει η αγορά με φθηνά android tablets που μπορεί και ο αγοραστής του μετά από την απογοήτευση που θα φάει να το πετάξει σε κανένα συρτάρι για πάντα και να μην το δει το φως του ήλιου ποτέ ξανά.
    Μέχρι να το πετάξει όμως, το έχει αγοράσει και το έχει ενεργοποιήσει κιόλας με google account, οπότε μετράει ως συσκευή στις έρευνες.
    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι οι έρευνες αυτές για το μερίδιο αγοράς δεν λένε τίποτα και ότι η apple αυτή την στιγμή έχει αρκετό μερίδιο της αγοράς, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα απομονωθεί τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια.

    Τέλος πάντων, αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάτι, κοίτα αλλού καλύτερα και όχι το xperia. Διάφορα reviews θα δεις ότι λένε ότι ναι μεν είναι αξιόλογο και δεν είναι του σορού, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές καλύτερες επιλογές εκεί έξω.

    Γνώμη μου, είτε πας σε iPad, είτε πας σε Android δε χάνεις τίποτα, ούτε πρέπει να σε τρομάζει ότι το iPad είναι άλλη πλατφόρμα, και το android άλλη πλατφόρμα είναι το ρίσκο σου “goes both ways” σε κάθε περίπτωση.
    Προσωπικά την έχω καταβρεί με το android κινητό μου, αλλά αν ήταν να διαλέξω tablet θα αμφιταλαντευόμουν μεταξύ iPad 2 (ναι 2, δεν είναι typo) και Google Nexus 10.
    Και τελικά θα αγόραζα αυτό με την καλύτερη μπαταρία.

  16. Ακριβώς αυτό, υποτίθεται.
    Αυτή την εποχή αν θες tablet παίζεις ανάμεσα σε 3-4, δηλαδή iPad, Samsung Galaxy Tab, Amazon Fire και Google Nexus.

    Τα Sony τόσο σε κινητά όσο και σε tablets παίζουν από σκουπίδια μέχρι μέτριες συσκευές και μην βιάζεσαι να κρίνεις από τα specs, γιατί όσο τούμπανο και να είναι, αν δε δουλεύει σωστά (μην ξεχνάμε ότι δεν είναι καθαρό android καλά καλά το OS) ή χαλάει λόγο χαμηλών production values, είναι άχρηστα.
    Το θέμα είναι να δουλεύει, όχι να είναι τούμπανο απλά.
    Προσωπικά μετά την νίλα που πάθαμε πολύς κόσμος με το x10 mini pro δεν ακουμπάω ποτέ ξανά τίποτα από το mobile department της sony.
    Μην ξεχνάς ότι έτσι όπως έχει γίνει η sony δεν μιλάμε για μια εταιρία άλλωστε, αλλά πολλά σκόρπια departments που δεν έχουν τα ίδια standards σε παραγωγή.
    Και επίσης η Sony αυτή την στιγμή είναι σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση, σε βαθμό που η μετοχή της στην Ιαπωνία να έχει μπει σε κατάσταση ΒΒΒ, δηλαδή junk.
    Αυτό με την σειρά του την αναγκάζει να κάνει περικοπές επιπλέον που αναπόφευκτα επηρεάζουνε τα τελικά προϊόντα.
    Η εποχή που άκουγες Sony και ήξερες ότι αγοράζεις το καλύτερο, έχει περάσει για τα καλά. Πλέον μόνο για κανένα PS3 αξίζει και αυτό γιατί είχε μόρτη CEO το τμήμα αυτό και αν δεν κάνω λάθος ανέλαβε όλη την sony τώρα, αλλά δε ξέρω αν προλαβαίνει να την σώσει κιόλας.

    Δεν υπάρχουν επίσης ελπίδες για gaming, gaming αυτή την στιγμή θα απολαύσεις κατά πρώτο λόγο σε iPad, γιατί πολύ απλά εκεί είναι τα λεφτά για τους developers και εκεί ρίχνουν και αυτοί τα δικά τους λεφτά, αφού σε android οι χρήστες είναι κατά κανόνα πιο δύσκολοι στο να ακουμπήσουν χρήματα και ή δεν αγοράζουν ή απλά το κατεβάζουν σπασμένο (κάτι που στο iPad δε γίνεται, εκτός αν μιλάμε για σπασμένο iPad) οπότε οι developers εναποθέτουν τις ελπίδες τους κατά κύριο λόγο στο να δίνουν τζάμπα την εφαρμογή και να βγάζουν λεφτά από διαφημίσεις.
    Αυτό από μόνο του σπρώχνει τους developers προς το iOS και μετά κάνουν και κάποιο port σε Android για επιπλέον εισόδημα, δεν ισχύει πάντα, αλλά είναι σχεδόν κανόνας πλέον.
    Επίσης ταινίες HD παίζουν σχεδόν όλα τα tablets εκεί έξω, δεν χρειάζεται να πάρεις το καλύτερο για να το κάνει.

    Κλείνοντας, όπως σου είπα παραπάνω τα λεφτά για τους developer είναι στο iOS, οπότε αναπόφευκτα υποστηρίζουν περισσότερο την πλατφόρμα αυτή. Μέχρι τώρα το iPad έχει 50% της αγοράς και μειώνεται, αλλά αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει γεμίσει η αγορά με φθηνά android tablets που μπορεί και ο αγοραστής του μετά από την απογοήτευση που θα φάει να το πετάξει σε κανένα συρτάρι για πάντα και να μην το δει το φως του ήλιου ποτέ ξανά.
    Μέχρι να το πετάξει όμως, το έχει αγοράσει και το έχει ενεργοποιήσει κιόλας με google account, οπότε μετράει ως συσκευή στις έρευνες.
    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι οι έρευνες αυτές για το μερίδιο αγοράς δεν λένε τίποτα και ότι η apple αυτή την στιγμή έχει αρκετό μερίδιο της αγοράς, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα απομονωθεί τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια.

    Τέλος πάντων, αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάτι, κοίτα αλλού καλύτερα και όχι το xperia. Διάφορα reviews θα δεις ότι λένε ότι ναι μεν είναι αξιόλογο και δεν είναι του σορού, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές καλύτερες επιλογές εκεί έξω.

    Γνώμη μου, είτε πας σε iPad, είτε πας σε Android δε χάνεις τίποτα, ούτε πρέπει να σε τρομάζει ότι το iPad είναι άλλη πλατφόρμα, και το android άλλη πλατφόρμα είναι το ρίσκο σου “goes both ways” σε κάθε περίπτωση.
    Προσωπικά την έχω καταβρεί με το android κινητό μου, αλλά αν ήταν να διαλέξω tablet θα αμφιταλαντευόμουν μεταξύ iPad 2 (ναι 2, δεν είναι typo) και Google Nexus 10.
    Και τελικά θα αγόραζα αυτό με την καλύτερη μπαταρία.

  17. Επειδή το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να πάρω το nexus 7, αν μπορείς θα ήθελα να απαντήσεις στα παρακάτω:
    1) Επειδή ένας από τους λόγους που το θέλω είναι η ανάγνωση pdf αρχείων, είναι βολικό στο να διαβάζεις χωρίς να κάνεις zoom;
    2) Είναι σχετικά καλή η διάρκεια της μπαταρίας του;
    Ευχαριστώ.
    jimmy213

  18. Επειδή το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να πάρω το nexus 7, αν μπορείς θα ήθελα να απαντήσεις στα παρακάτω:
    1) Επειδή ένας από τους λόγους που το θέλω είναι η ανάγνωση pdf αρχείων, είναι βολικό στο να διαβάζεις χωρίς να κάνεις zoom;
    2) Είναι σχετικά καλή η διάρκεια της μπαταρίας του;
    Ευχαριστώ.
    jimmy213

  19. παντως για να υπερασπιστει και καποιος τα παντέρμα τα νετμπουκς, εμενα μου ειναι απολυτως απαραιτητο και αναντικαταστατο.
    βεβαια, εννοειται οτι αυτο καθοριζεται απ τις αναγκες του καθενός και την χρηση που θελει να κανει.
    ενα asus eee τάδε (δε θυμαμαι ακριβως το μοντελο) εχω εδω και 3 χρονια, μικρουλι, γλυκουλι, ανοιχτο 24 ωρες τη μερα. το χρησιμοποιω για νετ σερφινγκ και για κατεβαστηρι. μιλαμε το φορτωνω σαν μουλαρι και δεν εχει διαμαρτυρηθει ποτέ. ξενοιασα απο φοβους για ιους, φορμάτ και βλεπω και αγωνες με λαιβ στρημινγκ, που για πολλους και διαφορους λογους δε θα το εκανα ποτέ απ το “μεγάλο” pc.

  20. παντως για να υπερασπιστει και καποιος τα παντέρμα τα νετμπουκς, εμενα μου ειναι απολυτως απαραιτητο και αναντικαταστατο.
    βεβαια, εννοειται οτι αυτο καθοριζεται απ τις αναγκες του καθενός και την χρηση που θελει να κανει.
    ενα asus eee τάδε (δε θυμαμαι ακριβως το μοντελο) εχω εδω και 3 χρονια, μικρουλι, γλυκουλι, ανοιχτο 24 ωρες τη μερα. το χρησιμοποιω για νετ σερφινγκ και για κατεβαστηρι. μιλαμε το φορτωνω σαν μουλαρι και δεν εχει διαμαρτυρηθει ποτέ. ξενοιασα απο φοβους για ιους, φορμάτ και βλεπω και αγωνες με λαιβ στρημινγκ, που για πολλους και διαφορους λογους δε θα το εκανα ποτέ απ το “μεγάλο” pc.

  21. Νίκο, επειδή με τα android λειτουργικά δεν έχω ιδιαίτερη εξοικίωση μήπως μπορείς να μου πεις, τι πρέπει να εγκαταστήσω για να κάνω download βίντεο από το youtube;
    Υ.Γ αναφέρομαι σε δωρεάν προγράμματα, έψαξα για το “youtube video dowloader” που χρησιμοποιώ στο PC αλλά δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο για android. Το ερώτημά μου αφορά το tablet SonyXperia S 9.4” που σου είχα γράψει παλαιότερα.

  22. Καλησπέρα, εγω σε τέτοιου είδους συσκευές δεν ασχολούμαι καν με downloaders-converters απλά googlαρω π.χ. τι format θέλω να έχει το video μου? mp4, αρα ψάχνω για online converter youtube to mp4
    δοκίμασε αυτό (”http://http://www.youtubeinmp4.com/”) αν θες

    ετσι γλιτώνεις και την ωρα του convert 😉

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL