Captain's LogEDITORIALS

H Valve τα έκανε μούσκεμα στην CES

Η έκθεση CES (Consumer Electronics Show) βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη αλλά οι πιο σημαντικές ειδήσεις βγήκαν από την “day zero” της CES, την Press Day της Δευτέρας όπου πολλές μεγάλες εταιρίες της τεχνολογίας ανέλυσαν τα πλάνα τους για νέα χρονιά. Μεταξύ τους ήταν και η γνωστή σε όλους μας Valve για να παρουσιάσει επιτέλους στο ευρύ κοινό τα Steam Machines, τη σειρά μηχανημάτων που θα τρέχουν το λειτουργικό SteamOS και θα επιχειρήσουν να επεκτείνουν το οικοσύστημα του PC gaming στα σαλόνια μας. Η εν λόγω παρουσίαση ξεκίνησε στις τρεις τα ξημερώματα της Τρίτης και, παρά το βάρβαρο της ώρας, ο υπογράφων ξενύχτησε για να παρακολουθήσει την συνέντευξη τύπου της Valve και να αναφέρει άμεσα τις όποιες εξελίξεις σε όλους εσάς. Οι προσδοκίες ήταν μεγάλες καθώς περιμέναμε από τον Gabe Newell να αναλύσει πλήρως το όραμα της Valve και να εξηγήσει τα επόμενα βήματα της εταιρίας του, τόσο στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη των Steam Machines όσο και στο φλέγον ζήτημα της υποστήριξης του SteamOS από τους μεγάλους game publishers. Η συνέντευξη τύπου ξεκίνησε, ο Gabe βγήκε επί σκηνής, αποκάλυψε στα γρήγορα τα πρώτα Steam Machines, είπε 2-3 πράγματα που ήδη έχουμε ακούσει πολλές φορές στο παρελθόν και… έφυγε, παραπέμποντας τους συγκεντρωμένους δημοσιογράφους στους κατασκευαστές για περισσότερες λεπτομέρειες! Μέσα σε επτά λεπτά της ώρας η παρουσίαση είχε τελειώσει. Τσάμπα το ξενύχτι.

Αυτό ήταν το πρώτο “φάουλ” της εταιρίας και ένα μόνο από τα ατοπήματα που δικαιολογούν τον τίτλο του παρόντος άρθρου. Το ενδιαφέρον για τα Steam Machines ήταν τεράστιο, όλος ο τεχνολογικός κόσμος περίμενε από την Valve να εξηγήσει πλήρως τις προθέσεις της και να δείξει το δρόμο για το μέλλον του PC gaming. Αντ’ αυτού ο Gabe Newell φάνηκε να αντιμετωπίζει την όλη εκδήλωση ως αγγαρεία, υποτιμώντας προφανέστατα τη σημασία τέτοιων εκδηλώσεων στη δημιουργία ενός θετικού κλίματος γύρω από ένα νέο προϊόν. Η εκκεντρική ούτως ή άλλως Valve είδε την έκθεση CES ως μία ακόμα ευκαιρία για beta testing, αφήνοντας τους δημοσιογράφους να τεστάρουν ελεύθερα τον Steam Controller και να γράψουν περισπούδαστες αναλύσεις μετά από μερικά μόλις λεπτά δοκιμών, παρά το γεγονός οτι τόσο η ίδια η συσκευή όσο και το software βρίσκονται ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο. Ίσως τα συμπεράσματα να είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για την Valve στην προσπάθειά της να βελτιώσει τον controller όμως δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να περιφρονήσει τον μιντιακό αντίκτυπο μιας τέτοιας επιλογής. Σήμερα όλο το internet είναι γεμάτο από επικριτικά άρθρα και σχόλια για τον Steam Controller. Το αρνητικό κλίμα που διαμορφώθηκε θα προκαλέσει προβληματισμό στους παίκτες και σοβαρές αμφιβολίες για την καταλληλότητα της συσκευής. Άξιζε τον κόπο, Valve;

AlienwareSteam

Έπειτα είδαμε επιτέλους τα πρώτα Steam Machines από τους κατασκευαστές που ανταποκρίθηκαν σε πρώτη φάση στο κάλεσμα της Valve. Είδαμε ορισμένες πραγματικά ενδιαφέρουσες συσκευές όπως τα Steam Machines των Alienware, Cyberpower, Zotac και iBuyPower, είδαμε high-end κτήνη για τους gamers που φυσάνε το παραδάκι και είδαμε επίσης αρκετά… μνημεία τεμπελιάς και προχειρότητας, “Steam Machines” που δεν ήταν τίποτε άλλο από βιαστικά στημένα κουτιά χωρίς κανέναν custom σχεδιασμό, και μάλιστα σε τιμές που δε μπορείς με τίποτα να χαρακτηρίσεις ελκυστικές. Η Valve έσπευσε εξαρχής να ξεκαθαρίσει οτι το “αγαπημένο” της Steam Machine είναι αυτό της Alienware, δείχνοντας με ευθύ τρόπο οτι δεν ενθουσιάστηκε από τις προτάσεις ορισμένων εταιριών. Τότε γιατί τις άφησε να κάνουν του κεφαλιού τους; Γιατί δεν έδωσε συγκεκριμένες κατευθυντήριες γραμμές ώστε όλοι να έχουν έναν μπούσουλα για να ακολουθήσουν; Η παρουσίαση των προδιαγραφών για όλα αυτά τα μηχανήματα ήταν εξίσου ελλιπής, αφού για τα περισσότερα από αυτά αγνοούμε μια σειρά από κεφαλαιώδη στοιχεία όπως το hardware, η ημερομηνία κυκλοφορίας και η τιμή! Όσο για τον Steam Controller; Ο Gabe Newell δε μπορούσε να μας πει ούτε πότε θα κυκλοφορήσει ,ούτε ποιες αλλαγές θα γίνουν στο σχεδιασμό του, ούτε πόσο θα κοστίζει. Λαμπρά!

iBuyPowerSteam

Αν όμως όλα τα παραπάνω μπορούν να διορθωθούν με την παροχή περισσότερων λεπτομερειών στο μέλλον, υπάρχει μια επιλογή της Valve με την οποία διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια. Ένα από τα παρουσιασθέντα Steam Machines, το γλυκύτατο κατά τα άλλα Brix Pro της Gigabyte, διαθέτει ως κάρτα γραφικών το ενσωματωμένο στην CPU τσιπάκι Iris Pro 5200 της Intel. Μια αναδρομή στα benchmarks του πασίγνωστου site Anandtech αποδεικνύει οτι οι επιδόσεις του εν λόγω chip γραφικών μπορεί να είναι εντυπωσιακές για ενσωματωμένη κάρτα, αλλά με framerates τύπου 16 fps στο Metro Last Light σε ανάλυση 1600×900 είναι απολύτως βέβαιο οτι α) θα ζοριστεί πολύ με τα games του 2014 και β) θα έχει πολύ μικρή αντοχή στο χρόνο. Με ποια λογική επιτρέπει η Valve την ενσωμάτωση ενός τόσο αδύναμου τσιπ σε μια συσκευή με πρωταρχικό σκοπό το gaming; Δε λυπάται τους κακόμοιρους αγοραστές που θα σκάσουν τα ωραία τους λεφτάκια και θα διαπιστώσουν αμέσως οτι αγόρασαν μια ξεγυρισμένη πατάτα; Δεν καταλαβαίνει τον αντίκτυπο που θα έχει ένα τέτοιο ενδεχόμενο στη φήμη των Steam Machines; Ποιος νοήμων άνθρωπος θα πληρώσει 500+ ευρώ για ένα τέτοιο σύστημα;

Και τέλος, παρά τις αρχικές υποσχέσεις του Σεπτεμβρίου για τις ανακοινώσεις triple-A παιχνιδιών που θα κυκλοφορήσουν για SteamOS και Linux, η Valve δεν είχε απολύτως τίποτα να ανακοινώσει. Off the record τα στελέχη της εταιρίας λένε οτι οι μεγάλοι τίτλοι θα έρθουν, αλλά μπροστά στις κάμερες παραμένουν σιωπηλοί. Ακόμα και κάτι μικρό ή ασαφές, μια αναφορά του στυλ “μιλάμε με τον x publisher για την κυκλοφορία παιχνιδιών στο SteamOS” θα λειτουργούσε θετικά, θα έδινε στον κόσμο τη σιγουριά οτι γίνονται κινήσεις και η Valve κυνηγάει το θέμα. Η Valve προτίμησε τη χαρακτηριστική της μυστικοπάθεια και τα ερωτηματικά παραμένουν. Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ παρακολουθώντας την… πολύλεπτη εκδήλωση είναι οτι το εγχείρημα των Steam Machines βρίσκεται ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο και ειλικρινά απορώ πώς θα κυκλοφορήσουν συστήματα το καλοκαίρι όταν το λειτουργικό είναι ακόμα σε beta, ο controller ακόμα πιο πίσω και τα παιχνίδια από μεγάλους publishers άφαντα. Μακάρι η Valve να σκιστεί στη δουλειά, να τα έχει όλα έτοιμα και να με διαψεύσει πανηγυρικά. Με βάση όμως αυτά που είδα, αμφιβάλλω αν τα Steam Machines θα είναι έτοιμα για κυκλοφορία μέσα στο 2014.

CyberpowerSteam

Αν είχα μπροστά μου τον Gabe Newell θα του έλεγα οτι η επιμονή της Valve στο δόγμα “όποιος βιάζεται σκοντάφτει” θα πρέπει να αναθεωρηθεί εν όψει της κυκλοφορίας των Steam Machines. Η εταιρία έχει πολλή δουλειά μπροστά της και θα είναι άδικο να πάρει στο λαιμό της τους κατασκευαστές που όντως προσπάθησαν να παρουσιάσουν κάτι πραγματικά αξιόλογο. Δεν τους αξίζει να δουν το μηχάνημά τους να αποτυγχάνει λόγω του ανέτοιμου software ή της έλλειψης παιχνιδιών. Η συμπάθειά μου στη Valve είναι γνωστή αλλά κανείς, τονίζω ξανά κανείς δεν είναι υπεράνω κριτικής, ιδίως όταν διακυβεύεται μια μεγάλη ευκαιρία για την εξάπλωση του PC gaming και την προώθηση ανοικτών λειτουργικών σε ευρεία κλίμακα. Η Valve συμπεριφέρθηκε λες και πήρε την όλη εκδήλωση της CES στην πλάκα και αυτό το βρίσκω παντελώς απαράδεκτο. Τέτοιου είδους τσαπατσούλικη παρουσίαση δεν θα πρέπει να επαναληφθεί και όλοι στην εταιρία θα πρέπει να στρώσουν τον πωπό τους κάτω και να πήξουν στη δουλειά. Τα 65 εκατομμύρια χρηστών του Steam έχουν δώσει στην εταιρία το απαραίτητο “οπλοστάσιο” ώστε να επηρεάσει με ουσιαστικό τρόπο την κατεύθυνση του gaming τα επόμενα χρόνια. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το χαραμίσει σε επιπολαιότητες.

Αλέξανδρος Γκέκας

Αφοσιωμένος PC gamer, ο Αλέξανδρος παίζει τα πάντα ανάλογα με τη διάθεση της στιγμής, δείχνει όμως προτίμηση σε turn-based, strategy, RPGs και θεωρεί το UFO: Enemy Unknown ως το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών. Κατά τα άλλα, προσπαθεί να κρύψει τα χελωνίσια αντανακλαστικά του αποφεύγοντας το competitive multiplayer γιατί, λέει, "δεν του ταιριάζει" και αναζητά τρόπους ώστε να αναγνωριστεί η "Church of Gaben" ως επίσημη θρησκεία στη χώρα μας.

27 Comments

  1. Έλα ντε!

    Εγώ γενικότερα δεν έχω καταλάβει προς τι όλος αυτός ο ενθουσιασμός και το hype για τα Steam machines. Ειλικρινά απορώ…!

    Το μεγάλο αστείο της όλης υπόθεσης εν τω μεταξύ είναι ότι η ίδια η Valve δε θα βγάλει δικό της μηχάνημα, οπότε και φιάσκο να αποδειχθεί όλη αυτή η υπόθεση (που -σημειώστε τα γραφόμενά μου απόψε, 09.01.2014-, αυτό θα γίνει και αναλαμβάνω πλήρως το ρίσκο της πρόβλεψης γι’ αυτό που μόλις έγραψα) η ίδια δε θα έχει τεράστιες χασούρες, τη στιγμή που άλλες εταιρείες πιθανότατα θα βουλιάξουν.

    Και στην τελική ρε παιδιά, γιατί να υποστηρίξω αλήθεια την Valve και τον Newell;
    Επειδή θέλει να βγάλει μία κονσόλα, ένα κλειστού τύπου μηχάνημα και να κάνει τον Newell Gates στη θέση του Gates;
    (κάτι που επίσης αποκλείεται, αλλά τέλος πάντων).

    Τελικά νιώθω ότι βαρέθηκα ήδη να ασχολούμαι με την τρέλα της Valve. Ένα καπρίτσιο κάνει ο Newell, που θα οδηγήσει όμως στην οικονομική κατάρρευση αρκετές εταιρείες, ένα καπρίτσιο που σε λίγα χρόνια από σήμερα θα το θυμόμαστε και θα απορούμε κι εμείς με το πώς κατάφερε να συμπαρασύρει τόσους άλλους….

  2. Αν μπορεσει να φερει μεγαλους τιτλους σε linux δε θα ηταν καλο για τους gamers; Γιατι να εισαι υποχρεωμενος να εχεις windows για να παιζεις;

    Να αντιστρέφω το ερώτημα; Γιατί να θέλω να γίνει Νο 1 το λειτουργικό μίας εταιρείας που έχει το πιο αυστηρό DRM ever;
    Και μη μου πει κανείς ότι δεν είναι έτσι, διότι αν η Valve κατεβάσει αύριο τους servers του Steam, το σύνολο των παιχνιδιών που κατέχει ο καθένας μας πάνε περίπατο. Nαι, ΟΚ, παίζουν μια χαρά σε offline mode τα παιχνίδια πλέον, αλλά αν κάνεις ένα format και δεν υπάρχει Steam αύριο, πώς θα τα εγκαταστήσεις ξανά αλήθεια;

    Κι ύστερα, προσωπικά δεν καταννοώ καθόλου την λύσσα ενάντια στα windows. Τα βάζει ή τα έβαλε κανείς μας με το ζόρι; Δηλαδή αν στη θέση αυτών έρθει το Steam OS -που ΟΚ, θα είναι δωρεάν-, πέραν της ελάφρυνσης στο κόστος απόκτησης του λειτουργικού, πάλι για μονοπώλιο δε θα μιλάμε;
    Για μένα ευχής έργον θα ήταν να πιάσει το Steam OS και να συνυπάρχει με τα windows. Το να θέλω να πάρει τη θέση εκείνων, απλά και μόνο επειδή δε θα είναι της MS ή του Gates, αλλά του Newell και της Valve, δε μπορώ να πω ότι σαν ιδέα και προοπτική μου δημιουργεί ενθουσιασμό.

    Κι ύστερα, είναι κι αυτό που σωστότατα ανέφερε στο άρθρο ο Αλέξανδρος. Πολλή -και απαράδεκτη- προχειρότητα εκ μέρους του Newell. Είναι αυτό σοβαρό δείγμα και ανάλογη στάση ενός ανθρώπου που επιθυμεί να φέρει τα πάνω-κάτω στην PC gaming βιομηχανία; Μήπως κάπου τον έχουμε υπερεκτιμήσει;

  3. Ειλικρινά αν μπορούσα να δώσω πολλαπλά likes στο Μάνο για αυτά που γράφει, θα το έκανα. Συμφωνώ απόλυτα. Επίσης να προσθέσω ότι ο σοβαρός PC gamer έχει ούτως ή άλλως υπολογιστή στο σαλόνι για να παίζει.

    Πάντως, σχετικά με το λειτουργικό, όποιος θέλει να ασχοληθεί με linux το κάνει ούτως ή άλλως και δεν περιμένει την υπόδειξη του Newell και του κάθε Newell. Απλά βάζει τα Windows σε άλλο δίσκο/partition και μπαίνει μόνο για να παίξει. Όλα τα άλλα δεν τα καταλαβαίνω.

  4. Καιρό τώρα ήθελα να σχολιάσω σε κάποια άρθρα και επιτέλους έκανα account.

    Επι του άρθρου : Τα περί στάσης/αντιμετώπισης του Gabe από που προέκυψαν; Ή πως promoteάρει το Alienware; Ρωτάω επειδή δεν έτυχε να δω footage ή να διαβάσω κάτι παρόμοιο.
    Συμφωνώ πως η παρουσίαση των Steam Machines ήταν λειψή, χωρίς ουσιαστικά hard facts για τα specs.

    Σε γενικότερες γραμμές :
    Χωρίς να παίρνω όρκο, καθώς inside info δεν έχω, θεωρώ πως η όλη κίνηση steam machines είναι για να σπρώξει το SteamOS και μέσω αυτού να “ελευθερωθεί” το pc gaming από τα Windows/Microsoft, που γενικά έκαναν anti-gamer κινήσεις με restrictions στο DirectX, με το απαίσιο GFWL, με την στροφή σε ένα Μetro UI άνευ λόγου αλλά κυρίως (και το έχει αναφέρει ο ίδιος ο Gabe σε κάποιο interview) με ένα appstore που η MS παίρνει μερτικό και που ελέγχει πλήρως σαν content (και ναι, γνωρίζω πως τα ίδια “κάνει” ο Gabe στο δικό του “appstore” αλλά μεταξύ δύο κακών επιλέγεις το λιγότερο).
    Η λύση στο μονοπώλιο της MS στο PC Gaming είναι το Linux όμως προκύπτει το πρόβλημα πως, λόγω market share των Windows, τα πάντα στοχεύουν πρώτα απ’ όλα τα Windows και αρκετές φορές δεν ενδιαφέρονται να portάρουν σε άλλα λειτουργικά.
    Αν κάποιος με αρκετό κύρος και fanbase παρουσίαζε μια έκδοση Linux που υποστήριζε games και είχε αρκετό market share τότε, ενδεχομένως, να γύριζαν και οι developers το support τους πρώτα σε Linux και έπειτα σε Windows. O καλύτερος τρόπος να δείξεις πως έχεις market share είναι οι πωλήσεις, που είναι hard fact.
    Enter Valve και Steam Machine. Δημιουργείς ένα Linux distro optimized για gaming, το κοτσάρεις σε ένα small form factor pc και το marketάρεις στο κοινό των casuals που έχεις και τη πιθανότητα να πιάσεις μεγαλύτερο market share. Του πετάς και ένα built in Steam client και όχι μόνο “κερδίζεις” τα windows αλλά βάζεις και το appstore σου πρώτη μούρη σε κάθε living room εκει έξω.

    Σε απάντηση του manos426f και RCkiller:

    Το SteamOS είναι απλά ένα Debian based Linux distro, δεν είναι κλειστό και δεν είναι απαραίτητο να το χρησιμοποιείς. Αν τυχόν πετύχει η μετάβαση από Windows σε Linux θα μπορείς να τρέχεις τα games σου σε οποιοδήποτε θεωρητικά distro, ίσως με μερικά tweaks.
    Αντιστοίχως το Steam Machine δεν είναι τίποτα άλλο από ένα marketing term για ένα pc με ικανές προδιαγραφές να τρέχει games και δοκιμασμένα συμβατό με το SteamOS. Είναι κάτι που δεν προορίζεται για τον χρήστη που ξέρει από pc και συνθέτει τα δικά του αλλά σαν τυφλοσούρτη λύση για τον “άσχετο” που θέλει κάτι that just works.
    Τέλος, αν ποτέ ξεφύγει το pc gaming από τα windows δεν σημαίνει πως θα πάει αποκλειστικά στο Linux, ανταλλάσοντας το ένα μονοπώλειο με το άλλο όπως λες. Κυρίως είναι θέμα να ξεφύγει το development με στόχο το DirectX και να γυρίσει σε open APIs όπως το OpenGL, που υποστηρίζονται από όλα τα λειτουργικά και επομένως το porting θα είναι παιχνιδάκι.

    Εν τέλει όμως, εφόσον η Valve δεν θα βγάλει (μάλλον) δικό της Steam Machine ώστε να το πουλάει και με χασούρα όπως κάνουν τις κονσόλες για να πάρει market share δεν νομίζω να πάει πολύ μακριά το πράμα. Ναι πολλοί κονσολάκηδες θα προτιμούσαν ένα Steam Machine αν έκανε όσο ένα Xbox, έτρεχε τα πάντα όπως ένα Xbox, είχε φθηνότερα games και ήταν και ένα pc ταυτόχρονα αλλά δε νομίζω με τα specs του $500άρικου να καταφέρουν να χτυπήσουν το performance, ειδικά σε games του 2014 που θα είναι πιο optimized για τις κονσόλες και θεωρητικά λιγότερο για το Linux, αν βγουν γενικά. Θα καταλήξουν φορτωμένα με τίποτα Windows και το ουσιαστικό μέρος, η μετάβαση σε Linux, θα χαθεί.

  5. manos426f Σωστο αυτο που λες, αλλα (αν εχω καταλαβει καλα) δεν εχει μιλησει κανενας για μονοπωλιο του steam OS. Σιγουρα, αν καταληξει η βαλβ να γινει η νεα microsoft, στην τελικη το ιδιο θα ειναι για μας, αλλα το να υπαρχουν 2 αξιοπρεπη λειτουργικα νομιζω θα ειναι καλο. Και οσων αφορα το hate στα windows, αν δεν υπηρχαν π.χ. τσαμπα windows για φοιτητες η δε ξερω που αλλου τα βρισκετε εσεις, το συνολικο κοστος του pc μου θα ηταν κοντα 50% πανω, απλα για λειτουργικο, ε γιατι να τη συμπαθω τη microsoft.
    Τελος, ετσι οπως ξεκινησε ο Gabe, τι μονοπωλιο, πιο πιθανο ειναι να κανει μια τρυπα στο νερο :p Ισως πηραν τα μυαλα καποιων αερα με την επιτυχια του στιμ. Για να δουμε.

  6. Εύστοχοι προβληματισμοί συνgamers, και φυσικά σωστή η κριτική του άρθρου πάνω στην στάση της Valve ως τώρα. Και εγώ δεν νομίζω πως θα δούμε αυτά τα κουτάκια έτοιμα πριν το 2015, με ότι μας έχουν δείξει τουλάχιστον. Πάντως δεν αφορά τους σκληροπυρινικούς pc gamers το θέμα, κανείς τους δεν θέλει ένα κομψό κουτάκι για το σαλόνι (ειδικά σε τέτοιες τιμές), θα προτιμάν το κτήνος tower στο γραφείο που με κόπο και μεράκι έχτισαν κοματάκι-κοματάκι.

    Από την άλλη το Steam OS είναι μεγάλο θέμα, και μας άφορα πιθανόν άμεσα. Τα windows, όσο και να τα αγαπάμε (έστω και στα κρυφά), μονοπολούν και δημιουργούν θέματα στους κατασκευαστές και δημιουργούς (π.χ. direct x), το γεγονός που μια τεράστια εταιρεία (Valve) κάθεται και στήνει Linux OS αυξάνει τις πιθανότητες να δούμε βήματα προς τα εκεί, κάτι το θετικό. Σίγουρα βέβαια υπάρχει η καχυποψία “Μα μια εταιρεία που είναι στημένη πάνω σε online-DRM θα μας βοηθήσει να έχουμε όλοι…ανοικτό OS?” Ε, αυτά μάλλον είναι αποτελέσματα των ανταγωνισμών τους, που παίζει να βγεί και κάτι καλό (αν μη τι άλλο ενδιαφέρον) και για τους gamers. Just my thoughts φυσικά 😛

  7. Πολύ ωραίο και σωστό άρθρο Αλέξανδρε.Συμφωνώ απόλυτα με τον Μάνο αλλά και με τον rckiller.Μάνο πολύ σωστά αυτά που γράφεις και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να έχουμε κονσόλα όπως πάει να μας την πασάρει ο gabe.Τα pcάκια μας μια χαρά είναι και θα έπρεπε τα σχέδια του να συνυπάρχουν με αυτά και όχι πλαγίως να θέλει να μας κάνει κονσολάδες.Όπως πολύ σωστά είπε ο rckiller φτιάχνεις partition και έχεις linux.Την κονσόλα του steam πρέπει να αγοράσεις για να το έχεις και γω δεν ξέρω πόσα ευρώ θα κάνει:)

  8. Το μέλλον του console gaming είναι στα Steam machines, αυτό είναι προφανές. Για PC, δεν θα το ‘λεγα. Όποιος δεν βλέπει τα πλεονέκτηματα υπέρ των άλλων κονσολών, μάλλον πρέπει να κοιτάξει καλύτερα. For starters: τιμές/sales, λογισμικό ανοιχτής λογικής, δυνατότητα crossplay με την master race. Προφανώς και δεν απευθύνονται σε PC gamers, ούτε εμένα με ενδιαφέρουν. Αλλά όχι και να θεωρήσω πχ φιάσκο μία τέτοια κίνηση. Είναι κάτι καλό, αν πιάσει ή όχι, είναι άλλη ιστορία.

    Και αυτό με το Steam που αν κατεβάσει servers χαθήκαμε. Aμφιβάλλω πραγματικά ότι απλά θα κατέβουν οι διακόπτες μια μέρα και θα εξαφανιστούν οι πάντες. Κι όποιος φοβάται ότι θα γίνει κάτι τέτοιο, υπάρχει το offline mode και το Steam backup. Btw, ισχύει απολύτως το ίδιο και για το αγαπητό σε όλους μας Good Old Games, αν απλά κλείσει μια μέρα και δεν έχουμε backup από τίποτα, την πουλέψαμε άσχημα. Αλλά και το ένα και το άλλο είναι λίγο scifi σενάρια για την ώρα.

    Και οκ, αν ζηλεύετε τον Gabe και την ομορφιά του, κάντε το πιο διακριτικά.

  9. O Άλεξ απλώς πονάει που δεν του ήρθαν τα press releases που του είχε τάξει ο Γκέημπεν μετά από εκείνη την νύχτα πάθους στην Ταγγέρη.

    Σοβαρά όμως τώρα, το όλο θέμα εξακολουθεί να με αφήνει αδιάφορο. Δηλαδή και να ‘βγαιναν τα Steam Machines και να ‘ταν καλά, χρυσά και ωραία, δεν νομίζω πως θα πετούσα ξαφνικά το πυργάκι μου και θα έπαιρνα ένα από δαύτα, πείτε με παραδοσιακό άνθρωπο.

  10. Ωραίο το ποστ του φίλου sinister3vil, καλώς όρισες και στην παρέα μας. 🙂

    Ας πω κι εγώ 2-3 μπούρδες:

    Εγώ πάλι δεν κατανοώ καθόλου αυτούς που δεν κατανοούν τη λύσσα ενάντια στα windows. Μου θυμίζουν τους ανθρώπους που συνεχίζουν ακόμα και σήμερα να υπερασπίζονται το Lost, που ενώ έχει αποδειχθεί πολλάκις ότι μας δούλευαν-δουλεύουν στην μάπα μας, αυτοί εκεί… :p
    Το να ξεφύγει το χόμπι μας από μια εταιρεία που δεν σέβεται καθόλου τους gamers, τους developers και γενικότερα το ίδιο το gaming, μόνο κέρδος θα είναι. Και στην τελική, και το μονοπώλιο να μην σπάσει, τουλάχιστον οι πιθανότητες να αλλάξει η νοοτροπία τους δεν θα είναι αμελητέες. Μόνο κέρδος μπορεί να έχουμε από την όλη φάση, μόνο.

    Επίσης, αν και έχει χιλιοειπωθεί, να ξαναπώ άλλη μία φορά ότι προφανώς τα SM απευθύνονται σε καναπεδάκηδες, κονσολάκηδες, ή πώς αλλιώς τους λένε. Και προφανώς ΔΕΝ απευθύνονται στους pc gamers. Είναι απίστευτα ξεκάθαρο, μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως δεν το έχουν γράψει ακόμα.
    Αυτό το ξαναλέω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποστ τύπου: “Ό,τι και να βγάλουν, εγώ θα συνεχίσω να στήνω πισιά”

  11. Πως τη πατησανε ετσι. Επρεπε να διαλεξουν το πολυ 2-3 συναρμολογητες και να ειναι αυστηροι με το hardware. Η κοινοτητα των PC gamers δεν ειναι ασχετη με το hardware για να τους πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδέλες. Ακομα και αν το target group θα ηταν οι “κονσολ γκειμερς” με το δικτυο και τις παρουσιασεις δεν υπηρχε περιπτωση να τη βγαλουν καθαρή.
    Εχουν χρονο παντως να τα διορθωσουν ολα. Παρε το σφυρι του πολέμου Gabe και ξεκινα το ξύλο!

  12. Προσωπικά πιστεύω οτι όλοι οι PC gamers θα πρέπει να είναι στο πλευρό της Valve στην προσπάθεια για απεμπλοκή από τα Windows. Όχι γιατί τα ίδια τα Windows ως software έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αλλά γιατί η Microsoft τα τελευταία δέκα και πλέον χρόνια βλέπει το PC gaming ως ανταγωνιστή της κονσόλας της και δεν κάνει απολύτως τίποτα για να το βοηθήσει. Η σημερινή άνθιση του PC gaming συντελέστηκε παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες της Microsoft να την αποτρέψει. Για να το πω όσο πιο απλά γίνεται, δε θέλω να υπάρχει στο τιμόνι του PC gaming μια εταιρία που έχει αποδείξει οτι δε θέλει το καλό του. Η Valve δεν έχει παρουσία στις κονσόλες, κατά συνέπεια έχει κάθε λόγο να υποστηρίζει και να προωθεί το PC gaming.
    Θα διαφωνήσω στο θέμα του Steam DRM. Έχοντας δει συστήματα τύπου Starforce, TAGES, Securom, always-on και άλλα τραγελαφικά εφευρήματα, το σύστημα του Steam είναι το δεύτερο καλύτερο δυνατό μετά το DRM-free.

  13. Συμφωνώ απολύτως οτι ο κύριος στόχος της Valve είναι να φύγει από τα Windows. Το ίδιο θέλω κι εγώ, γι’ αυτό στενοχωριέμαι όταν βλέπω τέτοιες πρόχειρες παρουσιάσεις που μπορεί να δημιουργήσουν αρνητικές εντυπώσεις για τα Steam Machines και το SteamOS. Η Valve εξέφρασε την προτίμησή της μέσω του Greg Coomer στο παρακάτω άρθρο και video:
    The Verge (”http://www.theverge.com/2014/1/6/5281824/steam-machines-are-here-how-alienware-is-realizing-valve-console-dream”)

  14. To καλό είναι οτι το SteamOS είναι μια δικλείδα ασφαλείας και ενάντια στην Valve, αν κάποια στιγμή την δει Ιζνογκουντ. Αν το PC gaming μεταπηδήσει σε ένα ανοικτό λειτουργικό τότε ο καθένας θα μπορεί να ανταγωνιστεί την Valve ελεύθερα, χωρίς η εταιρία να μπορεί να τον σταματήσει.

  15. Ρε μάγκες ακόμα χάνετε το νόημα μου φαίνεται, εμείς χεστήκαμε για τα steam machines και αυτά για εμάς.
    Τα μηχανάκια αυτά απευθύνονται στον άσχετο που θέλει να παίξει pc games.

    Όπως έχουμε αναλύσει σε αποκλειστικό για το θέμα thread ή όπως προκύπτει ανά διαστήματα, τα μαγαζιά που πουλάνε έτοιμους υπολογιστές προσπαθούν να σου πουλήσουν για gaming συστήματα με ενσωματωμένα intel και τροφοδοτικό που πιθανότατα δεν αντέχει καν μια discreet κάρτα γραφικών και το κάνουν ακόμα και με επώνυμα συστήματα και ας μην γράφουν τίποτα για gaming από την μάνα τους (έχω δει Ελληνικό μαγαζί να πουλάει με τίτλο “gaming PC” ένα ΗΡ που η ΗΡ πουλάει ως γραφείου).

    Αν τώρα βγει μια χούφτα steam machines (και δεν λέω για το ανέκδοτο της gigabyte) που μπορούν να παίξουν τα πάντα έστω και με παραχωρήσεις ή ακόμα καλύτερα με συγκεκριμένα προφίλ για τα γραφικά του κάθε παιχνιδιού για το κάθε μηχάνημα, τότε όλα καλά. Ξέρεις δεν ξέρεις μπορείς να είσαι σίγουρος ότι πήρες μηχάνημα που παίζει, το ξέρεις όμως;
    Η παπαριά της gigabyte μου έριξε ψύλλους στα αυτιά…

    Επίσης Μάνο, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα, με βάση ότι έχουμε δει μέχρι τώρα, αν δε γουστάρεις steamOS μπορείς να βάλεις το steam στο ubuntu και να παίξεις τα ίδια παιχνίδια που παίζουν και στο steamOS.
    Άλλωστε αφού θα κάνουν που θα κάνουν τον κόπο οι εταιρίες να βγάλουν drivers για το steamOS θα βγάλουν και τους ίδιους για όλα τα linux distro, άλλωστε δεν είναι μόνο gamers οι πελάτες τους.
    Και μιας και οι developers θα έχουν βγάλει έκδοση για το steamOS με το steam τι τους εμποδίζει να βγάλουν και standalone εκδόσεις για το gog?
    win win μου φαίνεται εμένα και αν αναλογιστούμε το ρεύμα developers προς το linux θα δούμε και άλλες εφαρμογές να πηδάνε πλατφόρμες, οπότε win win win.

    Καταλαβαίνω την ανησυχία σου στο θέμα, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να μας μαντρώσει ο Gaben, τουλάχιστον όχι με τις επιλογές που κάνει για την ώρα.

    Αυτό που με στράβωσε τα μέγιστα πάντως ήταν η κυριαρχία intel/nvidia στα steam machines, και πες ΟΚ για cpu, αλλά με τις κάρτες γραφικών (και δεδομένο το “fuck you nvidia” του Linus) τι ακριβώς παίχτηκε στην επιλογή αυτών των καρτών;

  16. Επειδή τα Steam Machines είναι direct competitors με τις κονσόλες και επειδή η AMD τροφοδοτεί Xbone-PS4 ενδεχομένως να μην ενδιαφέρθηκε/μπόρεσε να προσφέρει κάτι στο θέμα Steam Machine, γιατί ok, δεν είναι απλά ένα pc σε small form factor αλλά ένα pc με hardware που να υποστηρίζεται natively στο SteamOS. Σίγουρα έχει πέσει συνεννόηση επομένως με τους hardware developers για υποστήριξη σε drivers και ενδεχομένως σε customιές.
    Η Nvidia και Intel που μείναν έξω απ’ το παιχνίδι στο living room φαντάζομαι ενδιαφέρθηκαν περισσότερο να βοηθήσουν το εγχείρημα. Η δε Nvidia έχει ψιλοαλλάξει στάση, διάβαζα, τελευταία απέναντι στο linux, ενδεχομένως με την όλη ιστορία του SteamOS.

  17. Εμενα το μονο που μου αρεσει απο τον ολο ντορο ειναι το οτι λογικα, θα παρει μπρος το σοβαρο gaming στα Linux επιτελους.

    Και αν ισχυουν τα info απο benchmarks, οτι με ιδιο hardware ενα συστημα στα Linux αποδιδει πολυ καλυτερα απ’οτι σε Windows environment, τοτε μιλαμε για τρελη επανασταση.

    Θελω πολυ να δω τι θα κανει η Microsoft εαν αρχισουν οι gamers να στρεφονται στον free πιγκουινο.

  18. Meh, μάλλον τίποτα, έχει τόσο μεγάλο market share στον επιχειρησιακό τομέα και είναι τόσο δυσκίνητος που δεν πρόκειται να αλλάξει για αρκετά χρόνια ακόμα.
    Άσε που κάποτε, στα super high της, είχα διαβάσει πως τις κοστίζει περισσότερο το να κυνηγάει end-users για πειρατικά copies, απ’ το κέρδος αν τα αγοράζανε. Ε, αν σκεφτείς τον αριθμό των πειρατικών win σήμερα, ενδεχομένως τον end-user να τον θεωρεί ήδη χαμένο sale.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL