EDITORIALSWord of Manos

GPU αναμνήσεις

Δε πιστεύω ότι υπάρχει κανείς ανάμεσά μας που δε γοητεύεται απ’ τη διαδικασία αλλαγής κάρτας γραφικών στο PC του, λόγω αγοράς ενός νεότερου και δυνατότερου μοντέλου. Κλείστε για λίγο τα μάτια και θυμηθείτε όλες εκείνες τις φορές που τρέξατε να κουμπώσετε τη νέα κάρτα στο μηχάνημά σας προκειμένου να διαπιστώσετε κατά πόσο υπερτερούσε σε σχέση μ’ εκείνη που αντικαθιστούσε. Είναι μία απ’ τις στιγμές που απλόχερα προσφέρει η ανοικτή αρχιτεκτονική των PCs και αναμφισβήτητα λατρεύει κάθε user / gamer. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχουν μάλλον αραιώσει για τους περισσότερους από εμάς, αφ’ ενός λόγω της σχετικής στασιμότητας που υπάρχει στο hardware, αφ’ ετέρου της δυσχερούς οικονομικής κατάστασης που επικρατεί στη χώρα μας, η οποία λίγο πολύ έχει αγγίξει τους πάντες, ή έστω ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του καταναλωτικού κοινού.  

Τα τελευταία δύο χρόνια υπήρξα κάτοχος μίας Asus R9 290, μίας πολύ τίμιας κάρτας, που δε μου άφησε το παραμικρό παράπονο απ’ την απόδοσή της. Δεδομένης όμως της άφιξης της RX 480, της οποίας η τιμή πιθανότατα θα επαναπροσδιορίσει, σ’ αρκετά μεγάλο βαθμό, τα χρήματα που θα είναι σε θέση ν’ αξιώσει ο κάτοχος μίας AMD GPU προηγούμενης γενιάς βάζοντάς την για πώληση, αποφάσισα, κατόπιν αρκετής σκέψης, να προβώ σ’ ένα ενδεχομένως ριψοκίνδυνο βήμα: Την έγκαιρη πώληση της R9 290, με σκοπό τη μετάβαση σε μία RX 480 μετά το καλοκαίρι, εκεί προς Σεπτέμβρη-Οκτώβρη μεριά, όταν και θα έχουν εμφανιστεί οι custom υλοποιήσεις της, παράλληλα με την αναμενόμενη ομαλοποίηση της τιμής της στη χώρα μας, που βέβαια ελπίζω να μην αποδειχθεί όνειρο θερινής νυκτός.

WoM GPU Retrospective pic1Πιστεύω ότι η R9 290 εύκολα θα μ’ εξυπηρετούσε 1-2 χρόνια ακόμη

Όσο παράξενο κι αν ακούγεται, ήμουν αποφασισμένος να μείνω με το Intel HD 3000 κύκλωμα γραφικών του i5-2500K για 2-3 μήνες, εκμεταλλευόμενος τη σχετική gaming “ανάπαυλα” του καλοκαιριού. Ωστόσο για καλή μου τύχη και σχεδόν απ’ το πουθενά από χθες είμαι προσωρινός κάτοχος μίας Palit GTX 980 Super JetStream. Ένας καλός φίλος προθυμοποιήθηκε να μου δανείσει την εν λόγω κάρτα, μέχρις ότου αποκτήσω την αντικαταστάτρια της R9 290. Ξέρω τι σκέφτεστε τώρα. “Μα καλά, υπάρχει άνθρωπος που δανείζει τη σήμερον ημέρα κάρτα αξίας 450€”; Κι όμως υπάρχει κι επειδή ξέρω ότι θα διαβάσει το άρθρο αυτό, θα τον ευχαριστήσω για μία ακόμη φορά και δημοσίως για την τρομερή διευκόλυνση που μου έκανε. Σπανίζουν τέτοιοι άνθρωποι στις μέρες μας, του το είπα και κατ’ ιδίαν και ξέρω ότι κι ο ίδιος βαθιά μέσα του το γνωρίζει, άσχετα αν λόγω του χαρακτήρα του και της σεμνότητας που τον διακρίνει προσπάθησε να υποβαθμίσει τη σημασία και την αξία της κίνησής του.

Αφορμής δοθείσης απ’ την απροσδόκητη κι απρογραμμάτιστη αυτή αλλαγή στρατοπέδου σκέφτηκα να κάνω μία μικρή αναδρομή στις GPUs που θυμάμαι να έχω σ’ αυτά τα 24 χρόνια (περνάει γρήγορα ο καιρός γμτ!) ενασχόλησής μου με τα PCs κι οι οποίες αφορούν στο main rig που ανά περιόδους είχα. Εκ προοιμίου διευκρινίζω ότι μου είναι σχεδόν αδύνατο να θυμηθώ τ’ ακριβή μοντέλα των καρτών γραφικών που κρύβανε στο εσωτερικό τους ο 286/16 Mhz, ο 386DX/40 Mhz ή ο 486DX2/66 Mhz που είχα στα πρώτα βήματα της σταδιοδρομίας μου, οπότε και δεν “έβαζα χέρι” ο ίδιος σ’ εκείνα τα μηχανήματα που, με τον καιρό, διαδέχονταν το ένα το άλλο. Γι’ αυτό λοιπόν θ’ ακολουθήσω την ακριβώς αντίθετη πορεία εξιστόρησης, ξεκινώντας απ’ την πιο πρόσφατη GPU και γυρνώντας τον χρόνο προς τα πίσω, μέχρι του σημείου που οι αναμνήσεις καθίστανται τελείως θολές, άρα κι αδύναμες να οδηγήσουν σ’ αναφορά συγκεκριμένων μοντέλων. Όπως θα διαπιστώσετε, για το δεδομένα διάστημα των 24 ετών, τελικά δεν είναι και τόσες πολλές οι κάρτες γραφικών που κατείχα.

WoM GPU Retrospective pic2Την HD 7970 έτυχε να την έχω στα χέρια μου όταν ήταν πραγματικός κολοσσός δύναμης

Όπως προανέφερα, την Asus R9 290 την απέκτησα στα τέλη του 2014, οπότε και πούλησα -σ’ επιφανές μέλος του site μας- την HD 7970 Ghz Edition. Γνώριζα καλά βέβαια ότι, δεδομένων και των genres που αποτελούν εδώ και χρόνια το κυρίως κομμάτι της gaming ενασχόλησής μου, λόγος για τέτοια μετάβαση επί της ουσίας δεν υπήρχε. Οι σειρήνες όμως της, μεταχειρισμένης αλλά σ’ εξαιρετική κατάσταση και τιμή, R9 290 παραήταν δυνατές για να τις αγνοήσω. Η κάρτα αυτή αν και δεν έμελλε τελικά να μείνει στα χέρια μου όσο καιρό θα μπορούσε, αποδείχθηκε μία απ’ τις καλύτερες GPUs που είχα ποτέ. Όπως το ίδιο άλλωστε έκανε και η AMD HD 7970, που ήταν review sample που έπεσε στα χέρια μου κατά τη διάρκεια της θητείας μου στο περιοδικό PC Master. Ήταν εποχή που η εν λόγω κάρτα αποτελούσε θηρίο ιπποδύναμης, με τιμή που άγγιζε τα 600€, αποδίδοντας νούμερα στα διάφορα benchmarks που πραγματικά ζαλίζανε. Ένα ολιγόλεπτο φλασάρισμα του Tahiti πυρήνα της αρκούσε για να τη μετατρέψει σε Ghz έκδοση, ενισχύοντας ακόμη περισσότερο τις επιδόσεις της, κάτι που φυσικά δε παρέλειψα να κάνω.

Η HD 7970 ήρθε ν’ αντικαταστήσει ένα εξίσου τίμιο κομμάτι hardware, την AMD HD 6870, που επίσης αποτελούσε review sample που προμηθεύτηκα από έναν συντάκτη που είχε την τύχη να την διατηρήσει στην κατοχή του με το πέρας των δοκιμών στις οποίες την υπέβαλλε. Θυμάμαι πολύ καθαρά ότι οι επιδόσεις της σε συνάρτηση με την τιμή πώλησης που είχε, δικαιωματικά της προσδίδανε έναν τρομερό value for money δείκτη. Ειλικρινά είχα απορήσει τότε πώς και δεν είχε τιμολογηθεί υψηλότερα απ’ την κόκκινη εταιρεία. Η HD 6870 σήμανε και μία πολύ μεγάλη στροφή που πραγματοποιούσα, αφήνοντας τ’ άρμα της nVidia, μετά από πάμπολλα χρόνια που υπήρξα κάτοχος δικών της GPUs.    

Τελευταία nVidia GPU που είχα ήταν η Asus GTX 280 Matrix. Το “είχα” είναι κι εδώ λίγο σχετικό, μια και μιλάμε για μία ακόμη κάρτα γραφικών που μου είχε παραχωρηθεί ως δανεική από έναν πολύ καλό φίλο. Μπορεί να μην είχα την καλύτερη άποψη για την GTX 2xx σειρά της nVidia, αλλά σε δανεική κάρτα, ειδικά αν είσαι σε φάση που τη χρειάζεσαι, δε λες όχι. Όπως κατέστη ξεκάθαρο, δε πέρασα ποτέ από κάποιες διαδεδομένες κι επιτυχημένες σειρές, όπως τις GTX 4xx / GTX 6xx των πράσινων, ή τις HD 4xxx / HD 5xxx των κόκκινων. Τον εν λόγω δανεισμό τον τράβηξα λίγο παραπάνω, κρατώντας την κάρτα γι’ αρκετά μεγάλο διάστημα, μέχρι να κάνω τη μετάβαση στην HD 6870.

WoM GPU Retrospective pic3XGX 7600GT, η τελευταία μου AGP κάρτα

Για κάποιο λόγο που δε μπορώ να θυμηθώ πλέον, τη διετία 2007-2009 έκρινα σκόπιμο να περάσω απ’ την XFX 8600GT στην Albatron 8800GT -καλά μέχρι εδώ, θα πει κάποιος, μια και φαντάζει λογική κίνηση- κι αμέσως μετά στην MSI 9800GT, πάντα με τη συνταγή πώλησης της προηγούμενης GPU που είχα. Προφανώς δεν υπήρχε καμία ανάγκη αλλαγής από 8800GT σε 9800GT, αλλά μάλλον η πέτρα των ανούσιων αναβαθμίσεων υπήρχε από τότε στο κεφάλι μου. Αυτό που θυμάμαι πολύ καθαρά πάντως είναι το πόσο “όργωνε” η 8800GT και για πόσο καιρό κατάφερε να μείνει σ’ υψηλό επίπεδο απόδοσης, έστω κι όταν τα χρόνια της αρχίσανε να περνάνε. XFX ήταν κι ο προκάτοχος της 8600GT, η οποία άλλωστε σήμανε μία ακόμη μεγάλη αλλαγή: Το πέρασμα απ’ τον AGP στον PCI-E δίαυλο. Τελευταία AGP κάρτα γραφικών που είχα ήταν η XFX 7600GT, που σ’ αγαστή συνεργασία με τον Intel P4 3.2Ghz Northwood και τα 4GB DDR 333MHz Kingston συνθέτανε ένα πολύ αξιόλογο μηχάνημα για την εποχή, που πουλήθηκε πακέτο σ’ έναν γνωστό μου για τα μάτια του πρώτου Core 2 Duo που απέκτησα, του E6700.       

Φαίνεται ότι από εκείνα τα χρόνια υπήρξα θιασώτης των μεσαίων μοντέλων έκαστης γενιάς, αφού πριν την 7600GT ήμουν κάτοχος μίας άλλης ιδιαίτερα γνωστής και διαδεδομένης κάρτας της εποχής, της 6600GT, κατασκευής Albatron. Επίσης αξιόλογη GPU, τότε που, αν η μνήμη μου δε μ’ απατά, η nVidia δε ζητούσε ένα σκασμό λεφτά για τα προϊόντα της, τα οποία εγώ έτσι κι αλλιώς προμηθευόμουν μεταχειρισμένα, κατά την προσφιλή τακτική που ακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια. Κάπου εδώ φτάνουμε στο τεράστιο -και μοναδικό- GPU ανέκδοτο που έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου. Ο λόγος για τη Manli FX 5200, μία κάρτα που αγόρασα καινούργια και μάλλον ήταν ο λόγος που στράφηκα εκ νέου κι οριστικά στην αγορά των μεταχειρισμένων από εκεί κι έπειτα.

WoM GPU Retrospective pic4Η Manli FX 5200 μ’ έκανε να βγάζω καπνούς απ’ τ’ αυτιά…

Η FX 5200 υποτίθεται ότι θ’ αντικαθιστούσε την Asus GeForce4 Ti4600 που είχα μέχρι τότε. Όταν όμως επέστρεψα σπίτι με το κουτί στα χέρια, έβγαλα την κάρτα, την έβαλα στο PC κι έτρεξα το 3D Mark 2001, γελάσανε κι οι τοίχοι του σπιτιού. Τέτοιο χάλι δε μπορούσα ποτέ να το φανταστώ! Είναι αλήθεια ότι είχε προηγηθεί ελλιπέστατος έλεγχος της αγοράς από μεριάς μου προτού κατηφορίσω στη Στουρνάρη για να κάνω δικό μου το νέο… πουλέν. Εγώ ήμουν ο μόνος που δε γέλασα με την όλη κατάσταση, οπότε μία μόλις ώρα αργότερα ήμουν εκ νέου στο κατάστημα και την άλλαζα μ’ έναν σκληρό δίσκο της WD, μια και το μαγαζί δε διέθετε κάτι καλύτερο σε GPUs εκείνη την περίοδο! Τουλάχιστον ανακουφίστηκα που την ξεφορτώθηκα, τοποθετώντας εκ νέου την Ti4600 στο μηχάνημά μου. Το πάθημα έγινε μάθημα κι έκτοτε δεν υπέπεσα ξανά σ’ ανάλογη γκέλα.

Αρχίζουμε πλέον να εισερχόμαστε στα σχετικά πρώιμα χρόνια της PC ενασχόλησής, αφού φτάνουμε στην περίοδο 2002-2003. Η τότε εκλεκτή της καρδιάς μου άκουγε στ’ όνομα Creative 3D Blaster GeForce3 Ti500. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη, μαζί με την Asus Ti4600, ήταν εκείνες που στο μυαλό μου παγίωσαν την άποψη ότι τα Ti μοντέλα της nVidia αξίζανε τα λεφτά τους και προσφέρανε δυνατές επιδόσεις κι ανάλογες συγκινήσεις. Ειδικά μάλιστα αν προερχόσουν από συμβίωση με την GeForce2 MX400, η διαφορά ήταν παραπάνω από αισθητή. Για την MX400 θυμάμαι καλά ότι πολλοί λέγανε ότι, όντας το “κομμένο” μέλος εκείνης της γενιάς, ήταν για κλωτσιές. Στην πράξη κάτι τέτοιο δεν ίσχυε, εξ’ ου και κατάφερε να με συντροφέψει για πολύ καιρό. Με την εξαίρεση της Manli FX5200, ήταν και η τελευταία GPU που αγόρασα καινούργια από κατάστημα.  

WoM GPU Retrospective pic5…γι’ αυτό και γύρισα άμεσα στην GeForce 4 Ti4600

Απ’ την nVidia GTS σειρά -και τις ανάλογες Ati- δεν είχα την παραμικρή εμπειρία, καθώς η αλλαγή σε MX400 έγινε από Riva TNT2. Πριν κι απ’ αυτή είχαν προηγηθεί αρκετά ακόμη, PCI αλλά και ISA διαύλου, διαδεδομένα μοντέλα της εκάστοτε εποχής. S3 Trio και Diamond Viper V330 ήταν δύο από αυτές, ενώ σίγουρα κάποια στιγμή είχα και μία Tseng Labs. Στο στρατόπεδο της πολυπόθητης 3Dfx δε κατάφερα να βρεθώ ποτέ, καθώς τα προϊόντα της παραήταν ακριβά για το βαλάντιό μου. Εξυπακούεται ότι μου έχει μείνει αξέχαστη η πρώτη φορά που είδα παιχνίδια να τρέχουν σε Voodoo κάρτα γραφικών. Πίστευα ακράδαντα ότι δικαιολογούμουν απόλυτα ν’ ανοίξω το PC μου και να πετάξω σε καμιά ρεματιά την κάρτα γραφικών που είχε μέσα. Νομίζω ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο σοκ που έχω υποστεί ποτέ στο πεδίο των PC games και την πιο άμεση κατάρρευση της εντύπωσης που είχα για την αξία κι ικανότητα του hardware που διέθετα. Ω ναι, όπως πολλοί από εσάς φαντάζομαι, έτσι κι εγώ πόθησα τρελά ένα απ’ τα μαγικά τέκνα της 3Dfx. Τελικά έμελλε ν’ αποκτήσω τρία από δαύτα -δύο PCI Voodoo 2 σε SLI και μία AGP Voodoo3- πολλά χρόνια αργότερα, όταν και η 3Dfx είχε πάψει να υφίσταται, αφού προηγουμένως είχε εξαγοραστεί απ’ την nVidia, έτσι, για να μου φύγει τ’ απωθημένο. Προς τα τέλη της δεκαετίας του ‘90, στα πλαίσια μίας ανεξήγητης κρίσης που μ’ έπιασε, έκανα και μια μεταπήδηση-εξπρές απ’ τα PCs στο Sony PSX, που διήρκησε μόλις 45 ημέρες, προτού επιστρέψω εκ νέου στην αγαπημένη μου πλατφόρμα, νιώθοντας τελείως μετανιωμένος για την κίνησή μου.     

Κάπου εδώ -κι αφού επιγραμματικά αναφέρω και την Cirrus Logic, τώρα που τη θυμήθηκα, γιατί κάποια στιγμή είχα VGA κι αυτής της εταιρείας- εξαντλείται η δυνατότητά μου ν’ αναφέρω συγκεκριμένα μοντέλα κι ανάλογες παρελθοντικές εταιρείες. Το άρθρο που μόλις διαβάσατε γράφτηκε μέσα σε λίγη ώρα και καθαρά με βάση όσα θυμόμουν, δεν έκρινα σκόπιμο ν’ ανατρέξω στη Wikipedia ή σ’ άλλα sites μ’ αντικείμενο την ιστορία των GPus, δεν ήθελα να το κάνω. Θ’ αρκεστώ μόνο να σας πω ότι, έχοντας ήδη παίξει παιχνίδια σε υπολογιστές με CGA και Hercules προτού αποκτήσω δικό μου PC, προέβαλλα με θράσος στους γονείς μου την απαίτηση να περιέχει VGA 256 χρωμάτων ο πρώτος υπολογιστής που θα μου αγόραζαν. Όπερ κι εγένετο με τον 286/16Mhz, μ’ αποτέλεσμα ν’ αλλάξει μια για πάντα ο τρόπος που αντιμετώπιζα τα video games.   

WoM GPU Retrospective pic6Το Voodoo SLI όνειρο το έζησα τελείως εκπρόθεσμα αλλά και πάλι άξιζε τον κόπο!

Απ’ την παρθενική VGA στην GTX 980 των 4GB GDDR5 λοιπόν κι από εκεί πιθανότατα στην RX 480, εκτός κι αν η nVidia προλάβει να παρουσιάσει κάτι τιμολογιακά ανάλογο και ταυτόχρονα ισχυρότερο, αν και η 1060 δυστυχώς δείχνει ότι θα είναι αρκετά ακριβότερη της RX 480. Θα ήταν άδικο, προτού ολοκληρώσω το κείμενο, να μην επισημάνω ότι, ασχολούμενος με το Doom, έχω ήδη τις καλύτερες εντυπώσεις απ’ την GTX 980 και δη την JetStream υλοποίηση της Palit κι ας λέμε όσα -δικαίως- λέμε για το θέμα με τα 3.5GB στην 9xx σειρά της nVidia. Άλλωστε fanboy συγκεκριμένης εταιρείας δεν υπήρξα ποτέ, ούτε και θα γίνω τώρα, οπότε το δίκαιο να λέγεται.

Ελπίζω να μη σας κούρασε το κείμενο, καθώς για ένα μικρό editorial ξεκίνησα, αλλά πάλι ξέφυγα και κατέληξα, σε χρόνο ρεκόρ, σ’ αυτού του μεγέθους το άρθρο. Ας είναι όμως, δε δίνεται συχνά η αφορμή για τέτοιες αναδρομές…. 

Μάνος Καρκαλέμης

Ο Μάνος δε μπορεί παρά να νιώθει ευτυχής που ασχολήθηκε ενεργά με την gaming αρθρογραφία στα χρόνια 2009-2017, οπότε και του δόθηκε η ευκαιρία να γράψει reviews για κάποια adventure games-διαμάντια, όπως "The Whispered World", "Monkey Island 2-LeChuck's Revenge" (Remastered Edition), "The Book of Unwritten Tales 1&2", "Grim Fandango" (Remastered Edition), "Gabriel Knight-Sins of the Fathers" (25th Anniversary Edition), "Night of the Rabbit", "Memento Mori 2", "Day of the Tentacle" (Remastered Edition).

33 Comments

  1. Τι μου θυμησες, μια καρτα της S3 στον hyundai super16-te (10mhz cpu, 640kb ram, ο μπαμπας σας αλλοθρησκοι!) του αδερφου μου, μια ati riva στον πρωτο μου υπολογιστη ( me cyrix cpu, το πρωτο μου overclocking με jumpers), ενδιαμεσα οτι low-end κυκλοφορουσε (θυμαμαι χαρακτηριστικα μια geforce με καταληξη MX) και πλεον μια 6870 που καηκε και τελευταιως gtx 760.

    υ.γ. οι ανθρωποι που πανε και αγοραζουν τις titan και τις 1080 πού τα βρισκουν τα λεφτα?
    υ.γ.2 “Στο στρατόπεδο της πολυπόθητης 3Dfx δε κατάφερα να βρεθώ ποτέ, καθώς τα προϊόντα της παραήταν ακριβά για το βαλάντιό μου” πεσ’τα χρυσοστομε, αυτες δεν ηταν 3d accelerators ηταν λες και αγοραζες νεες οικιακες συσκευες. Λιγο το πεισμα, λιγο η ζηλια, λιγο η τσιγκουνια δεν αγορασα ποτε voodoo.

  2. Θα μείνει για πάντα στη μνήμη μου η Geforce 3 Titanium Edition η οποία δε μπορούσε να τρέξει σχεδόν τίποτα. 😀 Ύστερα την αντικατέστησα με μια Ti 4200. Αχχ ωραίες εποχές.
    Τέλειο άρθρο Μάνο. Να σαι καλά! 😉

    Υ.Γ: Ακούω από μακριά τις κραυγές των γεροντότερων που θα λένε “ΧΑΧΑΧ ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΝΕΟ, ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΣΙΦΟΡΣ 3 ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΕ ΒΟΥΝΤΟΥ 3 ΚΑΙ ΘΡΙ ΤΙ ΕΦ ΕΞ ΠΩΩΩ ΠΟΣΟ ΤΡΕΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΚΕ ΜΟΥ”.

  3. ε όχι δε μπορούσε να τρέξει τίποτα η GF3 Ti 200 που είχα, απλά στα dx 9 παιχνίδια είχε ζόρια:) Grmadness με τα 2 ή με τα 4 μεγαμπάιτ είχες; Φυσικά με τα 4 εγώ -α ρε πιασάρικο όνομα που είχε η diamond stealth 3d 2000, πάλι καλά που λειτουργούσε έστω γιατί από επιδόσεις βράστα, λες να ήταν με 3,5 μεγαμπαιτ μνήμη ρε σεις; Πωπω ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω! 😀

  4. Εγω πρωτη καρτα ειχα μια geForce 6200TC albatron, παθητικη ψυξη 128MB μνημη (64+64 απο ram νομιζω) και σερνοταν, αλλα ηταν στο πρωτο μου pc και δεν με ενοιαζε ιδιαιτερα. Επαιζα FEAR και STALKER σε 640χ480, far cry, doom 3 και Half Life 2 σε 1024χ768 και ημουν ευχαριστημενος. Παιζει να ηταν πιο αδυναμη και απο το πρωτο xbox που ειχα τοτε και επαιζα games αλλα ηταν αρκετη για να αλλαξω στρατοπεδο.
    Μετα απο λιγα χρονια αναβαθμισα σε μια ATI 3650 και επιτελους ειδα λιγο φως (βασικα ηταν μερα και νυχτα), και παλι για την εποχη που την πηρα ηταν αδυναμη αλλα μπορουσα να τρεξω τα περισσοτερα games για αρκετα χρονια.
    Δυστηχως αναγκάστηκα να την κρατησω καιρο (3-4 χρονια)μεχρι να αλλαξω τελειως συστημα και να συμβιβαστώ με εναν AMD athlon 5400k APU για λιγο καιρο, ελαχιστα δυνατοτερη gpu αλλα ενταξει.
    Η καρτα που εχω τωρα ειναι η 750ti, και αυτη low end , ποτε δεν ειχα δυνατο συστημα αλλα ποτε αυτο δεν με εμποδισε να απολαμβανω τα games μου 😛

  5. Αρθράρα Μάνο, ξύπνησες μνήμες!

    “έχω ήδη τις καλύτερες εντυπώσεις απ’ την GTX 980 και δη την JetStream υλοποίηση της Palit κι ας λέμε όσα -δικαίως- λέμε για το θέμα με τα 3.5GB στην 9xx σειρά της nVidia.”

    Εδώ φαίνεται να έχεις λανθασμένη εντύπωση για τις GeForce σειρά 9. Το θέμα με τα 3.5GB VRAM αφορά μόνο την 970GTX, όχι την 980GTX, ούτε καν την 960GTX 4GB.

    Προσπαθώ να θυμηθώ τι είχε το πρώτο-πρώτο μου PC, νομίζω μια S3 κάτι. Μετά ήρθε η Nvidia Riva 128 PCI 4ΜΒ and the rest is history.

  6. Προφανώς δεν το εξέφρασα σωστά, γνώριζα ότι η 980 δεν έπασχε απ’ το συγκεκριμένο πρόβλημα, ωστόσο δε θα διστάσω καθόλου να παραδεχθώ ότι είχα την εντύπωση πως πλην της 970 το ζήτημα ακουμπούσε και την 960.

  7. Δίκιο έχει ο Μάνος. Αν θυμάμαι καλά – μη με βάζετε να τρέχω στη Wikipedia τώρα – η Geforce 3 είχε δύο titanium εκδόσεις, Geforce 3 Ti 200 και GeForce 3 Ti 500 – ειδικά η δεύτερη ήταν η high-end GPU της εποχής, δεν μπορεί να μην έτρεχε τίποτα…

  8. Αρθράρα Μάνο μου. Οι καλύτερες μνήμες είναι από αυτές τις αναμνήσεις ειδικά όταν μεγαλώνοντας συνειδητοποιείς ότι έχεις ζήσει ένα μεγάλο μέρος της εξέλιξης των γραφικών.

    Για το φίλο που ρωτάει για το SLI, προφέρεται Ες Ελ Αϊ από το Scalable Link Interface.

  9. Είμαι και εγώ σχετικά καινούργιος στον χώρο των Η/Υ αλλά θυμάμαι καθαρά τις κάρτες γραφικών που πέρασαν από τα χέρια μου, είτε για να μπουν σε κουτιά που θα χρησιμοποιούνταν από άλλους στην οικογένεια είτε στα λάπτοπ που αρέσκομαι να χρησιμοποιώ. Οπότε παραθέτω:

    Desktop GPUs: Nvidia MX440, Nvidia FX6200, Nvidia 7950GT passive (η μόνη παλιά που έχω κρατήσει, ήταν εξαιρετική), NVIDIA GTX470, NVIDIA 750TI. Οι δυο τελευταίες είναι ακόμα σε χρήση στα dekstop PCs της φαμίλιας και συνεχίζουν να αποδίδουν εξαιρετικά!

    Τώρα στα λάπτοπς που χρησιμοποιώ εγώ ως δικούς μου υπολογιστές έχω περάσει από: NVIDIA 8400M GT, NVIDIA 350M (η πρώτη 3D κάρτα όπου έπαιξα 3D παιχνίδια), και στο τωρινό λάπτοπ είμαι με την NVIDIA 960M και πάλι πολύ ευχαριστημένος από όσα παιχνίδια έχω παίξει μέχρι τώρα.

    Με την εξαίρεση της 470GTX όλες οι υπόλοιπες όπως και τα λάπτοπ είναι αγορασμένα. Ωστόσο δεν έχω πρόβλημα άμα προκύψει καλή ευκαιρία μεταχειρισμένη να την κοιτάξω, ενώ αν και αποτυπώνεται και όντως υφίσταται μια προτίμηση προς NVIDIA μεριά, σε καμία περίπτωση δεν είμαι τυφλός και άβουλος υποστηρικτής…Κοιτάω το οικονομικό μου συμφέρον και προσπαθώ πάντα να κάνω τη βέλτιστη επιλογή.

  10. Άντε να πω κι εγώ.

    Nvidia Riva 128 4MB PCI –> Nvidia Riva TNT 16MB AGP –> Creative Geforce 2 GTS 32MB AGP η οποία έμεινε η βασική μου GPU για πολύ πολύ καιρό, μέχρι που πραγματικά δεν μπορούσε να παίξει τίποτα από νέα release. Στη δουλειά είχα πολύ καλύτερη GPU από ότι στο σπίτι, μια Nvidia 7600GT. Κάπου εκεί έκανα μια ολική αναβάθμιση το PC, και επιτέλους πέρασα στη νέα εποχή με μια Sapphire Radeon X1950Pro 128ΜΒ PCI-e, μια πραγματικά απίστευτη GPU σε τιμή-χώμα. Σε λιγότερο από 2 χρόνια αλλάχτηκε με μια Gigabyte Radeon 3850 256MB, που επίσης εκείνη την εποχή μας είχε ρίξει το σαγόνι στο πάτωμα και με τις επιδόσεις και την τιμή της. Η συγκεκριμένη έζησε σχεδόν 7 χρόνια μέχρι που χάλασε, και αλλάχτηκε με μια Asus Radeon 250X 1GB, σε PC όμως που για χρόνια είχε περάσει σε δεύτερη μοίρα. Στο PC που έχτισα καινούργιο το 2011 (το πρώτο PC που έφτιαξα από το μηδέν μετά το 2000 που ο πατέρας μου πήρε το PC με την GeForce 2 GTS), είχε διαδοχικά Gainward 570GTX 1.25GB RAM–>Gigabyte 760GTX 2GB–>EVGA 780Ti 3GB η οποία κάηκε και άλλαξε εντός εγγύησης από την EVGA με μια EVGA 980GTX SC 4GB VRAM. Αυτά, ουφ!

  11. Το πρώτο μου PC (χαρισμένο από συγγενικό πρόσωπο) είχε μια Geforce 4 MX440, με 64 ΜΒ vRAM (θαρρώ πως ήταν DDR κιόλας), με παθητική ψύξη και 2 εξόδους σήματος, μια D-Sub (VGA) και μια S-Video (για τηλεόραση). Στο ίδιο PC έγινε αργότερα μια μικρή αναβάθμιση, με την προσθήκη μιας FX5200. 2 GB RAM, και ενός 500άρη SATA δίσκου. Για έναν κάτοχο μιας Geforce 4MX ήταν πολύ καλή αναβάθμιση, ειδικά αφού μου την χάρισε συμφοιτητής που άλλαξε κάρτα στο δικό του PC. Η χαρά μου κράτησε λίγο, καθώς το PC έπαψε να λειτουργεί ( εικάζω ότι ψόφησε η FX5200), οπότε τσίμπησα, μαζί με μια s775 μητρική και 2 GB DDR2 την HIS Radeon 2600XT που έχω τώρα.
    Πάντα low budget, και πάντα 2ο χέρι, the Μαναρόχρεπο™ Way 😀

  12. Ωραίο άρθρο!
    Παραθέτω και γω την δικιά μου πορεία:
    -S3 Virge (1996-2002)
    -SiS 630 onboard VGA (2002-2004)
    -GeForce FX 5600 XT (απ’ το κακό στο χειρότερο πήγαινα xD) (2004-2007)
    -GeForce 7600GS 256MB (συγκεκριμένα Gainward Golden Sample μοντέλο, με GDDR3 μνήμη που ακούμπαγε την 7600GT με πολύ λιγότερα χρήματα) (αρχές 2007 – τέλη 2007)
    -GeForce 7800GTX 512MB (την είχα αγοράσει τον Δεκέμβρη του 2007 από τον Sph3rical στο PCM :D) (τέλη 2007 – 2008)
    -Radeon 4850 512MB (2008 – 2012)
    -GTX 460 1GB (2012 – 2013)
    -Radeon 7850 2GB (2013 – 2014)
    -Radeon 7950 3GB (2014 – 2015)
    -R9 290 4GB (2015 – 2016)

    Τώρα αναμένω και γω after-market RX 480 σε λογικές τιμές μπας και αντέξω να κρατήσω κάρτα για πάνω από 2 χρόνια :P.

  13. Απολαυστικός όπως πάντα. Μάλλον τραβάει η καλοκαιρινή περίοδος αναδρομές που ξεκινούν για λίγα έτη και καταλήγουν να κάνουν span δεκαετιών.
    Μου κάνει, πάντως, εντύπωση που κανείς δεν πέρασε ποτέ στο στρατόπεδο των Matrox Millennium/Mystique, παρά την πλύση εγκεφάλου from you all know who.
    Εγώ πάντως είχα για ένα φεγγάρι κάποια από τις δύο, δεν θυμάμαι όμως ούτε ποια (νομίζω τη δεύτερη) ούτε γιατί (πέρασε άραγε η πλύση εγκεφάλου στο υποσυνείδητό μου, ή όντως είχαν για μικρό διάστημα το πάνω χέρι στις επιδόσεις; )

  14. Πω πω ρε Μάνο με έστειλες πίσω τώρα. Δυστυχώς οι πρώτες μου επαφές με PC ήταν σε πολύ μικρή ηλικία για να έχω την παραμικρή ιδέα τι είναι η κάρτα γραφικών καλά καλά, αλλά στην πορεία καθώς αγόρασα για πρώτη φορά ολοδικό μου σύστημα πέρασαν από τα χέρια μου:

    S3 Trio
    S3 Virge 3D
    Diamond Stealth III S3 Savage 4
    ATi 9600
    ATi X800
    ATi 4380 (που την έπαθα και εγώ με την αρίθμηση μοντέλων τότε και νόμιζα ότι θα είναι καλύτερη από την Χ800 αλλά έτρεχαν όλα χειρότερα και την πούλησα μέσα σε μια βδομάδα)
    ATi 4850
    και τώρα είμαι με την 7850 που ελπίζω να με βγάλει 1-2 χρόνια ακόμα

    (η αλήθεια είναι ότι έχω χαμηλές απαιτήσεις καθώς αγοράζω παλιότερα παιχνίδια σε προσφορά και ακόμα δεν με έχει αγγίξει η ανάγκη για αναβάθμιση, γενικά lagάρω 2 χρόνια πίσω από τις εξελίξεις 😛 )

  15. αντε να γραψω και εγω:)
    με χρονολογικη σειρα περασα απο αυτες :
    πσ1 : σε παρενθεση εχω καρτες αγορασμενες-περιπου-την ιδια περιοδο και που χρησιμοποιηθηκαν σε δευτερο τριτα μηχανηματα – κραταει χρονια η κολωνια αυτη:D:D
    πσ 2 : ολες οι καρτες ζουν και βασιλευουν ακομα σε καποιο pc ή πακεταρισμένες στο παταρι …:D:D:D
    -S3 virge GX
    -diamond viper 330
    -diamond viper 550 + diamond monster 12 MB σε sli (που παιζουν στο ρετρο ακομα βεβαιως βεβαιως )
    -diamond viper 770
    -creative labs annihilator (geforce 256 )
    -chaintech geforce2 GTS – (hercules prophet 4500 – KYRO2 chipset) (creative 3d blaster GF2 MX – η μονη ΜΧ καρτα με ddr μνημη που αντι να αποτελεσει τη κοτα με τα χρυσα αυγα για την creative , αποτελεσε ενα λαμπροτατο κλουβιο αυγο με τη παπαρια που εκανε να κοψει το διαυλο στο μισο απο 128 σε 64 και να αποδιδει χαμηλοτερα και απο τη κλασσικη 2 ΜΧ 🙁 – μια πατατα τη κανουμε ολοι καποια στιγμη στις αγορες μας)
    -chaintech geforce 4200 ti – αυτη η εταιρεια δεν ειχε ποτε πιασαρικους τιτλους ρε παιδι μου:p
    – ASUS GF 5950
    – ASUS GF 6800 GT
    – Sapphire X 1950 pro
    Τελος AGP εποχης κ εναρξη εποχης SLI / CF
    – XFX 8800GT alpha dog ed σε SLI , (sapphire radeon 2600 XT )
    – powercolor 4890 και ΑΤΙ radeon 4890 σε CF – ζητημα να κρατησαν βαρια βαρια ενα εξαμηνο με τους κακκιστους οδηγους τους , (powercolor 4850 )
    – πηραν ποδι οι 4890 και ηρθαν XFX GTX 280 σε SLI
    – ASUS gtx480 και Gainward gtx 480 σε SLI , ( palit gtx 460 sonic se SLI ) , (palit gts 450 sonic se SLI )
    – CLUB 3D GTX 580 se SLI
    – EVGA GTX 770 se SLI
    – MSI GTX 980 se SLI
    -……soon to be filled:)
    σεντονι mode off!

  16. Αν το είχα διαβάσει, θα το θυμόμουν. Είχα μείνει στι ότι πουλούσες τη 290, στο τελευταίο meating που ήρθα. Μάλλον έγιναν όλα το καλοκαίρι, που από το γάμο και μετά είχα καιρό να μπω. Φυσικά, είναι φοβερή αγορά, αφού έτσι όπως τα πήγε η AMD 290=480=970…
    Και γω απογοητεύτηκα πλήρως, πούλησα τη 290 να πιάσω την τιμή, που τελικά δεν έπεσε πολύ, γι’ αυτό πήγα την απλά 470 και βλέπουμε…

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Back to top button
elEL