EDITORIALS

Apocalypse Blues

Σύμφωνα με το Εγχειρίδιο του Άπελπι Ρεμαλομποέμ (Εκδόσεις Βορράκιος, 2012), η Συντέλεια στις 21-12-12 αποτελεί το μεγαλύτερο πιθανό δώρο προς την ανθρωπότητα αυτή τη στιγμή. Όχι μόνο δεν ξαναγχωνόμαστε για τίποτε, αλλά θα έχουμε ζήσει στον κόσμο που μας επέτρεψε να φαρμέψουμε το L.A Noire μέχρι τα κόκκαλα του κώδικά του. 

Στον κόσμο που παραλίγο να μας ψιθυρίσει το μυστικό του Monkey Island, τον ίδιο που μας σήκωσε σε ιπτάμενο χαλί και μας ζήτησε να λυτρώσουμε τον Faerun ξανά και ξανά από τα νύχια του κακού. Τον κόσμο που ήταν αφετηρία για περιπέτειες τόσο φανταστικές που δε χωράνε σε καμία ιστορία. Οι Drive-By Truckers μου τραγουδάνε “Shut Up And Get On That Plane”, μια έξοχη και αρμόζουσα μεταφορά.

 Δεν ξέρω αν πιστεύω 100% ότι ο κόσμος θα τελείωσει σε φωτιά, λαύρα, επικά σύνθια και τεχνικολόρ παραγωγή σε δυόμιση εβδομάδες, αλλά ο adventurer μέσα μου σίγουρα το εύχεται. Υπάρχει μια γοητεία στην ξαφνική και άμεση ανατροπή κάθε ισχύουσας κοινωνικής δομής, που δε βρίσκω πουθενά αλλού. “Αυτά τα γράφεις γιατί έχεις ψυχολογικά προβλήματα, Μποράτσε αγόρι μου” θα πεις, παρατηρητικέ και αφοσιωμένε αναγνώστη. “Ασφαλώς” θα απαντήσω. Αλλά μη μου πεις ότι δεν σε έχει γαργαλήσει έστω μια φορά η ιδέα και μόνο της ανατροπής κάθε ισχύοντος θεσμού. Ένας κόσμος όπου η περιπέτεια και η ψυχή μας ορίζουν την επόμενη μέρα, αντί για γκρίζα νούμερα και ανθρώπους αρπακτικά;

 (Το φαντάστηκα.)

 Και μιλώντας για περιπέτειες, ας πάμε στα δικά μας και ας το κάνουμε λίγο ενδιαφέρον. Αν όντως ο κόσμος τελείωνε στις 21-12, ποιό είναι το game που είσθε ευτυχισμένοι που προλάβατε να λιώσετε; Ποιό θα τσαντιστείτε πολύ που δεν θα προλάβετε να παίξετε; Και ποιό καταδικάζετε στη λίμνη καιομένη πυρί και θείω και λοιπούς κορκόδειλες (sic) μεγάλους;

 Τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό μου πάντως, είναι τα Grim Fandango και L.A. Noire. Το πρώτο το έπαιξα έφηβος και βαμμένος Μανογουοράς, παντελώς ανίδεος σχετικά με την αληθινή οδό του Γουισκιού και της Καταστροφής. Ακόμη και τότε, ακόμη και έτσι, όχι απλώς ανατίναξε το κεφάλι μου, αλλά υποπτεύομαι πως έθεσε τα στάνταρ για κάθε παιχνίδι που έπαιξα έκτοτε. Ίσως γι’αυτό έγινα τέτοιος γεροπαράξενος. Το L.A. Noire αντίθετα, ήρθε τη σωστή στιγμή και έγινε αναπόσπαστο μέρος της ψυχοσύνθεσής μου. Και έτσι, για να είμαι αλλοπρόσαλος, θα σπαστώ άγρια που δεν θα προλάβω να παίξω το Project Eternity της Obsidian γιατί πραγματικά δείχνει εκπληκτικό στα χαρτιά. Όσο για το Θηρίο; Ας το ταϊσουμε το Orange Box να ησυχάσει, δεν θα λείψει σε κανένα!

 (Όμπβιους τρόλ ιζ όμπβιους.)

 Και πριν ξεχαστώ, το τραγουδάκι μας για σήμερα.

{youtube}bVjXAGXlqnA{/youtube}


Στέφανος Κουτσούκος

Ο Στέφανος Κουτσούκος ή αλλιώς "The Artist Formerly Known As Borracho", διέπραξε ποικίλα εγκλήματα τα οποία τον οδήγησαν σε μια ριζική επανεκτίμηση των προτεραιοτήτων και αξιών του. Υπηρέτησε περήφανα στην πειρατική αρμάδα του Ragequit.gr από την ίδρυση του ιστοτόπου το 2012 ως το Μάη του '19.

18 Comments

  1. Γράφεις πάλι Μποράτσε.
    Πρώτα από όλα,φοβερό τελείωμα με Nick.

    Στο ερώτημα τώρα.
    Νοιώθω ευλογημένος που έπαιξα το Last Express.Απίστευτοι χαρακτήρες και πλοκή,voice over και μουσική από άλλον πλανήτη,τρομερά γραφικά και animation που στέκονται μέχρι σήμερα,ατμόσφαιρα μέχρι εκεί που δεν παίρνει,ιστορική πιστότητα και φυσικά πραγματικό real time.Παίζει να ήταν το πρώτο interactive movie παιχνίδι.

    Με χαλάει κι εμένα που δε θα προλάβω το Eternity (υποψιάζομαι πως με τόσους rpgαδες στο site θα έχουμε σχεδόν όλοι την ίδια απάντηση).

    Τέλος,όσο tempting κι αν είναι να ρίξω το HL2 (ως υπερτιμημένο) στην πυρά,θα επιλέξω ένα άλλο FPS.Halo.Μας είχαν πρήξει κι είχε γίνει ο κακός χαμός για να βγει και στα PCs,αλλά τελικά όταν κυκλοφόρησε δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο.Τι να πω,ίσως είχε περάσει η εποχή του,τα FPS δε φημίζονται για τη διαχρονικότητά τους.

  2. Γράφεις πάλι Μποράτσε.
    Πρώτα από όλα,φοβερό τελείωμα με Nick.

    Στο ερώτημα τώρα.
    Νοιώθω ευλογημένος που έπαιξα το Last Express.Απίστευτοι χαρακτήρες και πλοκή,voice over και μουσική από άλλον πλανήτη,τρομερά γραφικά και animation που στέκονται μέχρι σήμερα,ατμόσφαιρα μέχρι εκεί που δεν παίρνει,ιστορική πιστότητα και φυσικά πραγματικό real time.Παίζει να ήταν το πρώτο interactive movie παιχνίδι.

    Με χαλάει κι εμένα που δε θα προλάβω το Eternity (υποψιάζομαι πως με τόσους rpgαδες στο site θα έχουμε σχεδόν όλοι την ίδια απάντηση).

    Τέλος,όσο tempting κι αν είναι να ρίξω το HL2 (ως υπερτιμημένο) στην πυρά,θα επιλέξω ένα άλλο FPS.Halo.Μας είχαν πρήξει κι είχε γίνει ο κακός χαμός για να βγει και στα PCs,αλλά τελικά όταν κυκλοφόρησε δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο.Τι να πω,ίσως είχε περάσει η εποχή του,τα FPS δε φημίζονται για τη διαχρονικότητά τους.

  3. Το Halo ήταν όντως ανύπαρκτο και textbook παράδειγμα hype-over-substance. O Master Chief κοντράρεται στα ίσια με το Freeman για Μουγκός Βούπας του Τρέχα Γύρευε στάρ 🙂

    Κeep ’em coming και που ‘σαι, νέο σίνγκλ από το Νικόλα Σπηλιά, We No Who U R, ρίξε βλέφαρο και αυτί και αναμένομεν το νέο άλμπουμ ως κοράκια 🙂

  4. Το Halo ήταν όντως ανύπαρκτο και textbook παράδειγμα hype-over-substance. O Master Chief κοντράρεται στα ίσια με το Freeman για Μουγκός Βούπας του Τρέχα Γύρευε στάρ 🙂

    Κeep ’em coming και που ‘σαι, νέο σίνγκλ από το Νικόλα Σπηλιά, We No Who U R, ρίξε βλέφαρο και αυτί και αναμένομεν το νέο άλμπουμ ως κοράκια 🙂

  5. Όλοι οι άνθρωποι κρύβουμε μια αυτοκαταστροφική πλευρά μέσα μας. Όλοι έχουμε την απορία πως θα είναι όταν θα γυρίσουμε στις πρωτόγονες ρίζες μας, εκεί που ο νόμος του ισχυρότερου δεν κρύβεται πίσω από λόγια και μάσκες αλλά είναι μπροστά μας. Ο δικός μου δρόμος του κρασιού (σαν αίρεση του Μποράτσου για το δρόμο του Γουισκιού), μου λέει πως όταν θα ζούμε και δεν θα παίζουμε το Fallout (ελπίζω όχι το 3) θα έχουν πέσει οι μάσκες τα προσωπεία, και ο καθένας θα είναι ότι φαίνεται… Μποράτσε… θα με ενδιέφερε να ζω στο ίδιο vault με εσένα, μόνο και μόνο για να σε ακούω. Απλά θα είναι γαμάτο.

  6. Όλοι οι άνθρωποι κρύβουμε μια αυτοκαταστροφική πλευρά μέσα μας. Όλοι έχουμε την απορία πως θα είναι όταν θα γυρίσουμε στις πρωτόγονες ρίζες μας, εκεί που ο νόμος του ισχυρότερου δεν κρύβεται πίσω από λόγια και μάσκες αλλά είναι μπροστά μας. Ο δικός μου δρόμος του κρασιού (σαν αίρεση του Μποράτσου για το δρόμο του Γουισκιού), μου λέει πως όταν θα ζούμε και δεν θα παίζουμε το Fallout (ελπίζω όχι το 3) θα έχουν πέσει οι μάσκες τα προσωπεία, και ο καθένας θα είναι ότι φαίνεται… Μποράτσε… θα με ενδιέφερε να ζω στο ίδιο vault με εσένα, μόνο και μόνο για να σε ακούω. Απλά θα είναι γαμάτο.

  7. Χαχαχαχα, θα το εκτυπώσω στις 20 νύχτα, να το έχω σε περίπτωση που διαλυθούν τα πάντα και μείνω εγκλοβισμένος για μέρες στα χαλάσματα της πολυκατοικίας μου παρέα με ένα φακό και αρουραίους, να το διαβάζω και να θυμάμαι ότι κάποιος είχε το κουράγιο να αστειευτεί με την ολική καταστροφή, χαχαχα! Θα καβατζώσω και μια πέρδικα για παρέα !

    Λυπάμαι που δε θα προλάβω να παίξω το Witcher 2 (γιατί ακόμα δεν έχω παίξει ούτε το 1).

  8. Χαχαχαχα, θα το εκτυπώσω στις 20 νύχτα, να το έχω σε περίπτωση που διαλυθούν τα πάντα και μείνω εγκλοβισμένος για μέρες στα χαλάσματα της πολυκατοικίας μου παρέα με ένα φακό και αρουραίους, να το διαβάζω και να θυμάμαι ότι κάποιος είχε το κουράγιο να αστειευτεί με την ολική καταστροφή, χαχαχα! Θα καβατζώσω και μια πέρδικα για παρέα !

    Λυπάμαι που δε θα προλάβω να παίξω το Witcher 2 (γιατί ακόμα δεν έχω παίξει ούτε το 1).

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL