SPECIALS

EARLY ACCESS: GTFO

Αυτοπροσδιοριζόμενο ως “hardcore 4-player cooperative FPS“, το GTFO της 10 Chambers Collective βγήκε πρόσφατα από την κλειστή beta φάση του και κυκλοφόρησε στο Steam ως Early Access τίτλος. Ευτυχήσαμε να παραλάβουμε 4 κωδικούς για δαύτο, οπότε αντί “παραδοσιακού” review/preview επιχειρήσαμε να βιντεοσκοπήσουμε κάποιες από τις απόπειρές μας στον σκοτεινό κόσμο του. Όπως θα δείτε και στο τελικό (πλήρως αμοντάριστο, ωμό, αληθινό και NSFW) βίντεο που παρατίθεται ακριβώς παρακάτω, η επιτυχία για τους Sephir, Northlander, Adhan και Hellion κάθε άλλο παρά εξασφαλισμένη είναι…

Κώστας Καλλιανιώτης

Αρχαιολόγος/Ιστορικός, RPG Player, Οπαδός των Motörhead, Καταναλωτής Προβατίνας.

7 Comments

  1. Mέσα για τη κλήρωση!

    Για το γκέημ δεν έχω να πω πολλά, αλλά θα πω ένιγουεϊ. Επιχείρησα να παίξω την άλφα σόλο κι ακόμα μου πονάει ο κώλος. Πάντως την 3η ή 4η προσπάθεια κατάφερα να καθαρίσω δύο ή τρία δωμάτια πριν χάσω κι ένιωσα πολύ καλά. Πάνω που έλεγα οκ γαμάει το ιμέρσιο και η όλη φάση, αλλά χωρίς ομάδα απλά δεν και γενικά ο περίγυρός μου ήταν φουλ από κίτενς που δε νομίζω να την πάλευαν με την υπομονή κτλ που απαιτεί το γκέημ. Το θέλω πολύ είναι η αλήθεια και το θέλω τώρα. Αλλά οκ, έρλυ αξές από τη μία και 35άρα από την άλλη, θα πνίξω τον πόνο μου στο ρουντουρού.

  2. Θεωρητικά μπορεί να σολαριστεί η πρώτη πίστα πάντως.

    [MEDIA=youtube]VN7BGWhODaY[/MEDIA]

    Χρησιμοποιεί πολύ Stealth, και στις πόρτες με τους συναγερμούς απλά τρέχει πέρα-δώθε στα δωμάτια και προσπαθεί να φάει τα ζόμπια ενώ τον κυνηγάνε. Δεν το λες και το πλέον ηρωικό και τάκτικαλ gameplay, αλλά τα καταφέρνει.

  3. Naruto runner στην Area 51
    [IMG]https://dazedimg-dazedgroup.netdna-ssl.com/900/azure/dazed-prod/1270/7/1277298.jpg[/IMG]

    Naruto runner στην Area 52

    [IMG]https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/806638562424817336/E94E14C1CE5AA432CEF54A7649BDACC03CDF4162/?imw=1024&imh=850&ima=fit&impolicy=Letterbox&imcolor=%23000000&letterbox=true[/IMG]

    [IMG]https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/005/848/Aliens.jpg[/IMG]

    Τους σφάξαμε όλους [SPOILER]με stealth.[/SPOILER]

    On a more serious note

    [QUOTE=”soad667, post: 524572, member: 102682″]
    Επιχείρησα να παίξω την άλφα σόλο κι ακόμα μου πονάει ο κώλος.
    [/QUOTE]
    Λογικό. Σύμφωνα με αυτά που διάβασα δεν έχει scaling στη δυσκολία. Φαίνεται παιχνίδι φτιαγμένο για co-op που θα παίξεις με ομάδα στην οποία θα υπάρχει άμεση συνεννόηση (μικρόφωνα απαραίτητα, υπάρχει και chat αλλά εντάξει καλή τύχη να προσπαθείς να γράψεις ενώ σου την έχουν πέσει από 2 μεριές). Οι εχθροί, ειδικά οι μικροί, είναι λίγο πιο σφουγγάρια απ’ ότι θα ήθελα. Πάντως έχει δυνατή ατμόσφαιρα και είναι εθιστικό, έχει προοπτική να εξελιχθεί σε κάτι πολύ καλό στην κατηγορία του.

  4. ΜΠΑΜ-Π

    Πρέπει να το βγάλω από μέσα μου, είπε ο γιατρός.

    Προσπερνάμε την αργή πρόοδο στο ντεβέλοπμεντ, μιας και η 10Τ λέει ότι είναι σε περίοδο αναπροσαρμογής μετά την αγορά σεβαστού μεριδίου της εταιρείας από την μαμά Τένσεντ. Αυξήθηκε το δυναμικό τους, αλλά πρέπει να τους εκπαιδεύσεις κιόλας. Λογικό να θέλει χρόνο λόγω της μικρής αρχικής ομάδας, οπότε το αφήνουμε στην άκρη.

    Η μλκ είναι αλλού, στη φάση με τις πίστες που όταν βγαίνει το επόμενο πακέτο, ραν-ντάουν όπως τα λένε, αφαιρείτα το προηγούμενο. Ήλπιζα αυτό να γίνεται λόγω έρλυ άξες ώστε να είναι πιο στοχευμένο το τέστινγκ. Αλλά @@, είναι το όραμά τους κι έτσι λένε θα κινηθεί η φάση γενικά. Κάθε φορά θα υπάρχει ένα ραν-ντάουν κι όποτε βγαίνει νέο το προηγούμενο θα σβήνεται. Αυτό λένε θα ξενίσει όσους θέλουν να μη χάνουν περιεχόμενο, αλλά ελπίζουν ότι κάποιοι θα το βρουν ως κάτι ιδιαίτερα μοναδικό. Χοντρή μλκ το βρήκα προσωπικά. Έχουν φτάσει ήδη στο τέταρτο πακέτο πιστών και θα βγει το πέμπτο. Αυτά λένε δεν ξαναγυρνάνε, πήγα στο ντισκόρντ τους να το σιγουρέψω. Ένας θεός, πχ ο Γκέημπ, ξέρει πόσα ραν-ντάουνς θα βγουν μέχρι το φουλ ρηλήζ και δεν θα τα δει κανένας βασικά. Το ωραίο είναι ότι με ίνφο και μλκς μέσα στις πίστες λένε και μια μορφή στόρυ, στοιχεία για το μπακράου κτλ. Το οποίο σημαίνει ότι αν για κάποιο λόγο χάσεις κάποιο ραν-ντάουν ή δεν προλάβεις να το ολοκληρώσεις επειδή είσαι νουμπάς, ή έχεις δουλειά ή οτιδήποτε, τρως μια μεγαλόπρεπη μούτζα αν βγει το επόμενο. Και τρέχα σε κανά γιουτούμπ ή γουίκι να δεις τι συνέβη.

    Πραγματικά, ποιος μλκς το σκέφτηκε και θεώρησαν ότι είναι και ενδιαφέρουσα προσέγγιση; Δεν βλέπω να ακουμπάω καν το γκέημ αν δεν αλλάξει αυτό. Και δυστυχώς το έχουν αναφέρει πολλοί και δεν φαίνεται να συγκινούνται ιδιαίτερα. Δείτε το λένε σαν ένα πρότζεκτ με λάιβ ηβέντς, τα παίζεις όσο είναι διαθέσιμα και πας στο επόμενο όποτε αλλάζει. Και κάποιοι αναρωτήθηκαν, καλά κι όλο αυτό το περιεχόμενο πάει χαμένο μετά από τόσες ώρες δουλειάς κτλ; Το σκεφτήκαν και οι ίδιοι είπαν, αλλά είναι εντάξει με αυτό, εξάλλου κάνουν ρησάικλ αρκετά άσετς από τα παλιά ραν-ντάουνς και αν ήταν όλα διαθέσιμα συγχρόνως θα φαινόταν κάπως. Έξτρα λέημ.

  5. [QUOTE=”soad667, post: 565199, member: 102682″]
    ΜΠΑΜ-Π

    Πρέπει να το βγάλω από μέσα μου, είπε ο γιατρός.

    Προσπερνάμε την αργή πρόοδο στο ντεβέλοπμεντ, μιας και η 10Τ λέει ότι είναι σε περίοδο αναπροσαρμογής μετά την αγορά σεβαστού μεριδίου της εταιρείας από την μαμά Τένσεντ. Αυξήθηκε το δυναμικό τους, αλλά πρέπει να τους εκπαιδεύσεις κιόλας. Λογικό να θέλει χρόνο λόγω της μικρής αρχικής ομάδας, οπότε το αφήνουμε στην άκρη.

    Η μλκ είναι αλλού, στη φάση με τις πίστες που όταν βγαίνει το επόμενο πακέτο, ραν-ντάουν όπως τα λένε, αφαιρείτα το προηγούμενο. Ήλπιζα αυτό να γίνεται λόγω έρλυ άξες ώστε να είναι πιο στοχευμένο το τέστινγκ. Αλλά @@, είναι το όραμά τους κι έτσι λένε θα κινηθεί η φάση γενικά. Κάθε φορά θα υπάρχει ένα ραν-ντάουν κι όποτε βγαίνει νέο το προηγούμενο θα σβήνεται. Αυτό λένε θα ξενίσει όσους θέλουν να μη χάνουν περιεχόμενο, αλλά ελπίζουν ότι κάποιοι θα το βρουν ως κάτι ιδιαίτερα μοναδικό. Χοντρή μλκ το βρήκα προσωπικά. Έχουν φτάσει ήδη στο τέταρτο πακέτο πιστών και θα βγει το πέμπτο. Αυτά λένε δεν ξαναγυρνάνε, πήγα στο ντισκόρντ τους να το σιγουρέψω. Ένας θεός, πχ ο Γκέημπ, ξέρει πόσα ραν-ντάουνς θα βγουν μέχρι το φουλ ρηλήζ και δεν θα τα δει κανένας βασικά. Το ωραίο είναι ότι με ίνφο και μλκς μέσα στις πίστες λένε και μια μορφή στόρυ, στοιχεία για το μπακράου κτλ. Το οποίο σημαίνει ότι αν για κάποιο λόγο χάσεις κάποιο ραν-ντάουν ή δεν προλάβεις να το ολοκληρώσεις επειδή είσαι νουμπάς, ή έχεις δουλειά ή οτιδήποτε, τρως μια μεγαλόπρεπη μούτζα αν βγει το επόμενο. Και τρέχα σε κανά γιουτούμπ ή γουίκι να δεις τι συνέβη.

    Πραγματικά, ποιος μλκς το σκέφτηκε και θεώρησαν ότι είναι και ενδιαφέρουσα προσέγγιση; Δεν βλέπω να ακουμπάω καν το γκέημ αν δεν αλλάξει αυτό. Και δυστυχώς το έχουν αναφέρει πολλοί και δεν φαίνεται να συγκινούνται ιδιαίτερα. Δείτε το λένε σαν ένα πρότζεκτ με λάιβ ηβέντς, τα παίζεις όσο είναι διαθέσιμα και πας στο επόμενο όποτε αλλάζει. Και κάποιοι αναρωτήθηκαν, καλά κι όλο αυτό το περιεχόμενο πάει χαμένο μετά από τόσες ώρες δουλειάς κτλ; Το σκεφτήκαν και οι ίδιοι είπαν, αλλά είναι εντάξει με αυτό, εξάλλου κάνουν ρησάικλ αρκετά άσετς από τα παλιά ραν-ντάουνς και αν ήταν όλα διαθέσιμα συγχρόνως θα φαινόταν κάπως. Έξτρα λέημ.
    [/QUOTE]

    Όντως παλαβό μου φαίνεται και δεν πιστεύω ότι όντως θα πετάξουν τόσο περιεχόμενο. Μήπως έχουν σκοπό να κάνουν κάτι σαν το Vault του Destiny 2 που το παλιότερο περιεχόμενο θα επανέλθει σταδιακά ή remade;

  6. [MEDIA=youtube]hx9dqTkxio8[/MEDIA]

    Βγήκε τελικά από έρλυ αξές. Το θλιβερό [S]και σκατά να φάνε[/S] σύστημα με τις πίστες παρέμεινε ακριβώς όπως ήταν. Οπότε εκτός του ότι σε κάθε σεζόν θα σβήνεται το περιεχόμενο της προηγούμενης, πέρασαν ήδη 5 σεζόν με πίστες και λορ πριν καν κυκλοφορήσει το γκέημ κανονικά. Και όσοι θέλουν να δουν τι χάσανε από υπόθεση, υπάρχει λένε γουίκι που μαζεύει το στόρυ λολ. Κρίμα και πίστευα κάτω από τις φτερούγες τις έπικ θα απογειωθεί το πρότζεκτ.

    EDIT: Τουλάχιστον βάλανε μποτάκια και τσεκπόιντς, αν και ήταν απόλυτα αρνητικοί και σε αυτά κάποτε. Και κουστομαϊζέσιο, γιατί έλειπε η οποιαδήποτε αίσθηση προόδου στο γκέημ πέρα από το να βγάζεις τις πίστες.

  7. Έχει φρη γουίκε και το έβαλα λίγο, μια χαρά γαμάτο κι ατμοσφαιρικό είναι ρε γμτ. Γιατί κάνουν αυτή τη μλκ με τις πίστες γαμώ; 7ο πακέτο αυτή τη στιγμή και φυσικά δε μπορείς καν να παίξεις τα προηγούμενα 6. Κρίμα. Βάλανε και τουτόριαλ, τα μποτάκια μια χαρά αποδίδουν αν και δεν έχει πλάκα. Σόλο για να γίνει μλκ πρέπει να την κάνεις ο ίδιος. Μακράν πιο γαμάτο με άλλα άτομα για να αυξάνεται γεωμετρικά και η πιθανότητα να πάει κάτι λάθος. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΣΙΒΟΣ ΦΦΣ, αν και είπαν πριν δυο χρόνια ότι θα βάλουν.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL