LATEST NEWS

Ανακοινώθηκαν οι απαιτήσεις του Metro Exodus

Για γερά... βαλάντια

Η ημερομηνία κυκλοφορίας του Metro Exodus πλησιάζει με γοργούς ρυθμούς και η Deep Silver προχώρησε στην δημοσιοποίηση των ελάχιστων και προτεινόμενων απαιτήσεων σε hardware. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να απολαύσει κανείς το παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά του ενεργοποιημένα (δηλαδή στις Extreme ρυθμίσεις), χρειάζεται υπολογιστή…godzilla.

MINIMUM
OS* : WINDOWS 7 | 8 | 10
CPU : INTEL CORE I5-4440 or equivalent
RAM : 8GB
GPU : GEFORCE GTX 670 | GEFORCE GTX 1050 | AMD RADEON HD 7870
VRAM : 2 GB
DIRECT X : 11 |12

RECOMMENDED
OS* : WINDOWS 10
CPU : INTEL CORE I7-4770K or equivalent
RAM : 8GB
GPU : GEFORCE GTX 1070 | GEFORCE RTX 2060 | AMD RX VEGA 56
VRAM : 8 GB
DIRECT X : 12

HIGH
OS* : WINDOWS 10
CPU : INTEL CORE I7-8700K or equivalent
RAM : 16GB
GPU : GEFORCE GTX 1080 Ti | GEFORCE RTX 2070 | AMD RX VEGA 64
VRAM : 8 GB
DIRECT X : 12

EXTREME
OS* : WINDOWS 10
CPU : INTEL CORE I9-9900K or equivalent
RAM : 16GB
GPU : GEFORCE RTX 2080 Ti
VRAM : 11 GB
DIRECT X : 12

Υπενθυμίζουμε ότι το Metro Exodus έχει προγραμματιστεί για τις 15 Φεβρουαρίου 2019.

Team Ragequit

Semi Hardcore Gestalt Consciousness

14 Comments

  1. Ήθελα να το παίξω κοντά όταν βγει, αλλά επειδή θέλω να παίξω σε eye-candy HIGH (πιάνω τις minimum αλλά κρίμα είναι για τέτοιο παιχνίδι), θα κάνω υπομονή μέχρι τέλος χρόνου-αρχές επόμενου που θα στήσω νέο pcάκι για να το χαρώ όπως του αρμόζει 🙂

  2. Ισχύει αυτό που λέει ο Ζώρζ. Τα Μέτρο είχαν ανέκαθεν δυσανάλογα υψηλές απαιτήσεις αναφορικά με την ποιότητα απεικόνισης που παρουσίαζαν. Όχι πως υπολείπονταν σε κάτι, αλλά μου φάνηκαν και τα δυο αναίτια βαριά. Παράλληλα, οι Redux εκδόσεις ήσαν ομορφότερες και έτρεχαν και πολύ πιο στρωτά στο ίδιο hardware.

    Το βέβαιο είναι πως θα έχουμε να κάμουμε με σκληρή παιχνιδάρα, οπότε ΧΑΜΠΑ ΧΑΜΠΑ που λέμε και εμείς οι λαϊκοί παίκται.

    1. Περίεργο, εγώ θυμάμαι από την άλλη να είναι σχετικά οκ οι απαιτήσεις τους για αυτά που σου έδειχναν (ειδικά το Las Light παραμένει από τα πιο ομορφα πράγματα που έχω δει). Δεν ξέρω, ίσως στο release να είχαν θέμα optimization, τα είχα παίξει κάνα χρόνο με 14 μήνες μετά και εντύπωση μου είχε κάνει πως μπορούσα να maxάρω σχεδόν τα πάντα και να έχω 55-60 frames (σε 1080p φυσικά), σύμφωνα με τα benchmarks που είχαν, το πρώτο με την ταπεινή 5850 (1gb) και το δεύτερο με τη R9 290 (4gb). Λέω για τις αρχικές πάντα, τις redux δεν τις έχω δει.

  3. max settings 1440p 30+ fps οπως σε ολα. Εδω το resident evil 2 που εχει και γραφικαρες τρεχει 35-50 fps με ολα ultra 1440p. Δεν υπαρχει περιπτωση να στηριξω την nvidia με τια αθλιες πρακτικες που ακολουθει εδω και μηνες.οταν αυτη τη στιγμη η 2080 κοστιζει οσο ολο το υπολοιπο pc μου.

    1. Φίλε Shredder, στο Resident Evil 2, δεν αμφιβάλλω ότι πιάνεις αυτά τα νούμερα: κλειστοφοβικό παιχνίδι, πολύ σκοτάδι που κρύβει τις αδυναμίες των textures και προσαρμοσμένο να τρέχει καλά και σε κονσόλες. Στο Metro Exodus, που είναι ακριβώς το αντίθετο, αν πιάσεις 15 fps σε 1440p ultra, θεώρησέ το επιτυχία.

    2. Τις ίδιες πρακτικές που ακολουθούσε πάντα ακολουθεί η nvidia (εντάξει όχι πάντα αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια άνετα), θυμίσου πχ τα 3,5GB.

      Eντάξει καλή καρτά η 970 ακόμα για 1080p (αυτή έχω και εγώ) δεδομένου ότι είναι και κάρτα 4ετίας. Αλλά δυστυχώς δε φτάνει για 2,5K μόνο και μόνο λόγω vram. Δυστυχώς οι μεταξωτές αναλύσεις θέλουν και επιδέξιες κάρτες.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Back to top button
elEL