LATEST NEWS

Νέες κάρτες από την nvidia;

Τις τελευταίες ημέρες έχουν φουντώσει οι ψίθυροι ότι η nvidia ετοιμάζεται να λανσάρει τη νέα γενιά καρτών GeForce με τον κωδικό 700 η οποία θα αντικαταστήσει σταδιακά τα επιτυχημένα μοντέλα της σειράς 600. Σύμφωνα με τη φημολογία πάντως, δεν πρόκειται ακριβώς για νέα προϊόντα αλλά περισσότερο για φρεσκάρισμα των ήδη υπαρχόντων. Έτσι λοιπόν με την εξαίρεση της φερόμενης ως GTX780 η οποία και θα βασίζεται σε μια έκδοση της GTX TITAN με ελαφρώς  «κομμένο» πυρήνα, μικρότερο bus (320bit) και 5 αντί για 6 GB RAM, οι φημολογούμενες GTX770 και GTX760Ti θα είναι οι τωρινές (ίσως ελαφρά βελτιωμένες) GTX680 και GTX670 αντίστοιχα. Αναμένουμε ,λοιπόν, με ενδιαφέρον την επιβεβαίωση ή όχι των φημών καθώς και τις τιμές με τις οποίες θα εμφανιστούν οι νέες κάρτες στα ελληνικά καταστήματα.

Βασίλης Ξερικός

Γεννημένος στην Αθήνα το 1979. Gamer εξ απαλών ονύχων, η πρώτη μου επαφή με το σπορ έγινε με έναν κλώνο του Pong σε προσχολική ηλικία.  Αν και πιστός χρήστης PC από to 1989 και την εποχή των XT έχουν περάσει από την κατοχή μου και διάφορες κονσόλες (Atari 2600, διάφορες Sega, σειρά των Playstation κλπ) ενώ η εισαγωγή μου στην gaming δημοσιογραφία έγινε μόλις το Γενάρη του 2012 και το PC Master. Παλαίμαχος των adventures, πλέον μοιράζω τον gaming χρόνο μου μεταξύ MMO, RPG (κάθε είδους) και Shooters. Email:  [email protected] Follow me: Facebook | Twitter | SteamID: Kuivamaa

6 Comments

  1. Οπότε, αν γίνει αυτό, επί της ουσίας μιλάμε για rebrand των υπάρχοντων προίόντων κι όχι για νέα σειρά καρτών.

    Κίνηση η οποία θα έχει νόημα και επιτυχία αν συνδυαστεί με καλύτερες τιμές. Και πάλι όμως νομίζω ότι κατ’ αυτόν τον τρόπο η nVidia θα “κάψει” από νωρίς το όνομα της GTX 7xx σειράς κι όταν έρθει η ώρα των AMD 8xxx, αν δεν είναι κι εκείνες rebranded HD 7xxx, θα υπάρξει θέμα για τους πράσινους….

  2. rebranding μεν αλλα μια κατηγορια κατω, οποτε θα υπαρχει βελτιωση στις επιδοσεις. Δεν νομιζω η 770 να κοστιζει οσο η 680, αυτο δεν θα ειχε νοημα.
    Ελπιζω να εχουν βελτιωσεις και στην καταναλωση ομως, διαφορετικα οι απαιτησεις θα ειναι αυξημενες, ανα κατηγορια παντα

  3. Το μόνο σιγουρο ότι δεν αλλάζει η λιθογραφία, 28άρες θα είναι και οι “νέες” κάρτες-20άρες θα είναι οι maxwell. Όλα θα εξαρτηθούν από την τιμή πάντως, αν είναι η “770” να κοστίζει όσο η 680, κουβέντα να γίνεται. Η στρατηγική της nvidia πάντως είναι να ανεβάσει τις τιμές στη γκάμα της.Η αγορά των entry level καρτών έχει πρακτικά χαθεί εξαιτίας των ενσωματωμένων γραφικών που έχουν όλοι οι intel επεξεργαστές. Αυτές οι κάρτες τύπου GT430/GT630 μπορεί να μην είχαν επιδόσεις αλλά πούλαγαν καλά χάρη στο όνομα της φίρμας και εξασφάλιζαν ότι κάθε wafer σιλικόνης θα έφερνε το μέγιστο κέρδος. Σύντομα τα ενσωματωμένα της Intel θα φέρουν πίεση και στις gaming καρτες τύπου 650/650ti. H nvidia το ξέρει γι’αυτό έχει ακριβύνει τη γκάμα της τόσο πολύ και έχει στραφεί στις ταμπλέτες (προϊόντα tegra).

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL