Reply To: Οδηγός Overclocking GPU…

GrmadnessGrmadness
Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 4820
Been thanked: 20 times

Λίγα λόγια για το voltage
Η αλήθεια είναι πως αυτό το κομμάτι με απασχολεί πιο πολύ από κάθε άλλο,για αυτό και το άφησα για το τέλος. Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να το φοβάστε λόγω των προειδοποιήσεών μου. Είναι ένα μέτρο που κρίνω εγώ προσωπικά απαραίτητο, με σκοπό να προστατέψω την τσέπη και το σύστημά σας παίδες. O μόνος κανόνας που πρέπει να μην ξεχάσετε ποτέ είναι πως ανεβάζουμε τα ρολόγια ψηλά, με το ελάχιστο δυνατό voltage.
Η αύξησή του γίνεται με ελάχιστη άνοδο κάθε φορά, stress test,και ξανά. Μέχρι να φτάσουμε στο Overclock που θέλουμε, ή μέχρι να φτάσουμε το max επιτρεπτό,ή οι temps είναι οριακές. Για αρχή, σαν τελευταίο hint, προσπαθήστε να κάνετε ένα oc της τάξης των 60-100MHz στο core speed. Από εκεί και πέρα, καλή διασκέδαση.

Μύθοι και αλήθειες.
To voltage από μόνο του ΔΕΝ πρόκειται να κάψει τίποτα. Και ναί,καί όχι. Αν βάλεις λίγη κοινή λογική στην διαδικασία της ανόδου του. Αυτό που θα κάψει την κάρτα είναι η μεγάλη παραγωγή ζέστης εξαιτίας της ανόδου του voltage. Εκτός πια και αν κάνεις πατάτα και δώσεις πάρα πολύ επιπλέον voltage, οπότε και μην περιμένεις η κάρτα σου να νιώσει ευχάριστα… Ο επεξεργαστής της κάρτας έχει σχεδιαστεί με συγκεκριμένες αντοχές σε temps και voltage, αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την σωστή λειτουργία του, από το overclock και το πόσο καλή είναι η ψύκτρα, μέχρι το airflow στο κουτί και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το επιπλέον voltage είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.
Αλήθεια,έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί η ψύκτρα της κάρτας γραφικών σας είναι αρκετά μεγάλη ώστε να καλύπτει όλη την κάρτα; Όχι,έ; Τι άλλο θα μπορούσε να χρειάζεται ψύξη εκτός από τον πυρήνα; Τα VRM της καρτούλας σας. Ψάξτε το. Αν ζεσταθεί πολύ η κάρτα, για να μην καεί κατεβάζει τα ρολόγια από μόνη της (throttling). Αυτό έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις στα games σας. Για αυτό και συνιστώ να κάνετε ένα mild overclock, ώστε να έχει περιθώριο να αναπνέει μάγκες. Ο καιρός στην Ελλάδα δεν σηκώνει αστεία, ειδικά το καλοκαίρι. Μεταξύ μας, προτιμώ μια παραλία, μπυρίτσα, την γυναίκα παρέα, μπανάκι,παρά την Lucy (ναί, και το PC μου θυλυκό είναι)

Πίνακας καρτών
Εδώ θα δείτε τις αντοχές καρτών και των δύο εταιριών σε voltage και θερμοκρασίες.
nVidia
Fermi
Mid End : GTS 450,GTX 460,GTX 465,GTX 550 TI,GTX 560,GTX 560 TI
High End : GTX 470,GTX 480,GTX 570,GTX 580
Dual GPU : GTX 590
Max temps 85*C Max voltage 1.1v

Kepler
6xx series
Mid End: GTX 650,GTX 650 Ti,GTX 660
High End : GTX 660 Ti, GTX 670, GTX 680
Dual GPU : GTX 690
7xx series
GeForce GTX 760,GeForce GTX 770,GeForce GTX 780,GeForce GTX Titan
Max temps 80*C,max voltage 1.1v

AMD
Evergreen
Mid End: 5670, 5750, 5770
High End : 5830, 5850, 5870
Dual GPU : 5970
Max temps 80*C Max voltage 1.25v

Northern Islands
Mid End: 6750,6770,6790
High End : 6850,6870,6950,6970
Dual GPU : 6870X2,6990
Max temps,80*C. Max voltage 1.25v

Southern Islands
Mid End: 7750,7770,7850,7870
High End : 7950,7970
Max temps 80*C. Max voltage 1.25v

Όπως θα δείτε (όσοι μπείτε στον κόπο να το ψάξετε), οι θερμοκρασίες που σας βάζω σαν όριο είναι αρκετά χαμηλότερες από αυτές που αναγράφονται στα Specs των καρτών (10-20*C, ανάλογα την κάρτα). Αυτό έγινε επίτηδες, δεν χρειάζεται να τις τρέχετε στα όρια. Αν νιώθετε πως σας τρώει το χεράκι σας πάντως, περιθώριο για μεγαλύτερη αύξηση των ρολογιών, υπάρχει. Για να σας αποθαρρύνω όμως, να θυμάστε πως αν τρέχει στα λειτουργικά της όρια θα τρέχετε εσείς αργότερα. Και αντί να κάνετε αναβάθμιση σε 3 χρόνια, θα κάνετε σε 2 ή και 1 χρόνο επειδή κάρτα γιόκ. Αμαρτία δεν είναι;

Final thoughts
Σκοπός μου ήταν να μάθετε τα βασικά, και να μπορείτε να παίζετε άνετα τα games που γουστάρετε με μερικά επιπλέον FPS, και να είναι ασφαλής η καθημερινή χρήση της, για αυτό και δεν μπαίνω κάν στην διαδικασία να σας εξηγήσω πως να φλασάρετε το BIOS της καρτούλας σας, πως να περάσετε volting mods για επιπλέον ρύθμιση του voltage,και άλλα. Αν θέλετε, ψαχτείτε, ρωτήστε, αλλά προσωπικά δεν είμαι benchmark freak για να σας προτείνω να το κάνετε. Μεταξύ μας, δεν το αφήνετε για το φθινόπωρο; Οι παραλίες και τα *Γκούχ*παρελκόμενα*γκούχ* σας περιμένουν.
Τι θέλω από σας.
Λεφτά μάγκες!!! :trollface:
Πέρα από
-Την Αφρική;
-Όχι ρε, τι βιά…
-Τον ορίζοντα;
-Σταμάτα και άκ…
-Τα διόδια;
-Ρε,κόψε.
-Την πλάκα; :trollface:
Μπράβο, παίδες, πέρα από την πλάκα, θέλω αν δεν βαριέστε, να ποστάρετε αποτελέσματα,αν βρήκατε κάτι άλλο που να σας βοήθησε (πρόγραμμα, κυρίως όμως η διαδικασία,κλπ), τι σας ταλαιπώρησε, και αν τελικά σας βοήθησε ο οδηγός.

42, the answer to everything

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close