REVIEWS

THE SIMS 4

Θυμάμαι κάπου στην δεκαετία του ’90, σε ένα αρχαίο πλέον Cyrix 160, με απειροελάχιστη ram και μια υποτυπώδη κάρτα γραφικών, είχα την πρώτη μου επαφή με παιχνίδι της Maxis. Ήταν το Simcopter, ένα από τα πολλά παιχνίδια της μεγάλης οικογένειας παιχνιδιών που έχουν στον τίτλο τους το “sim” και προσπαθούν να εξομοιώσουν (sim-ulation) διάφορα πράγματα, μια πόλη, μια ζωή…

Από τότε μπήκε αρκετό νερό στο αυλάκι και η Maxis σχεδόν πάντα έκανε προσπάθειες να αναμείξει τα παιχνίδια της με κάθε τρόπο. Στο Simcopter τότε, μπορούσες να παίξεις στον χάρτη μιας πόλης που είχες φτιάξει στο Simcity 2000, στο Simcity αργότερα μπορούσες να μεταφέρεις τους χαρακτήρες σου από το The Sims, για να εγκατασταθούν σε κάποιο σπίτι στην πόλη σου κτλ.

Προσωπικά ακολουθώ τα παιχνίδια της Maxis από τότε και μέχρι τις τελευταίες εκδόσεις έβλεπα με ενθουσιασμό μια γενικότερη εξέλιξη και φανταζόμουν διάφορα. Σκεφτόμουν ότι έτσι όπως κάθε χρόνο έχουμε και δυνατότερα συστήματα θα φτάσουμε σε κάποιο σημείο να έχουμε παιχνίδια με φοβερά περίπλοκα συστήματα στο υπόβαθρό τους. Παρόλο που η πραγματικότητα δεν συμβαδίζει με τις προσδοκίες μου, μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει κιόλας, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως.

Ομολογώ ότι το πρώτο παιχνίδι The Sims, δεν το είχα πάρει στα σοβαρά, το είχα χλευάσει ως εξομοιωτή ζωής για no lifers, αφού βγήκε όταν ήμουν σε μια ηλικία που ήμουν σε φάση σχολείο-σπίτι-μπάλα-σπίτι και λίγα videogames κατά κύριο λόγο FPS και racing. Παρόλα αυτά είχα παίξει το παιχνίδι και η γνώμη που σχημάτισα ήταν πολύ θετική, αν και το βαρέθηκα γρήγορα στην πορεία. Όταν μετά βγήκε το The Sims 2, έφαγα μια βδομάδα γενικού καψίματος μαζί του και μετά το βαρέθηκα και αυτό, παρόλο που μου είχε αφήσει πολύ θετικές εντυπώσεις. Από εκεί και πέρα έπαιξα λίγο μια έκδοση για κινητά, λίγο το The Sims Social στο facebook και λίγο το The Sims 3 (a.k.a. το ατελείωτο όργιο DLC).

2014-09-22 17-21-29Όπως πάντα και οι γριές κυρίες είναι όλες όμορφες

Κατά γενική ομολογία η μικρή ενασχόληση μου με το 3 μέρος της σειράς με έφερε σε δύσκολη θέση τώρα που έπιανα το 4 για review και αναγκάστηκα να το ξεθάψω και να το τσεκάρω πάλι. Tο 4ο μέρος της σειράς είναι διαθέσιμο μόνο από το EA Origin, όπως έχω πει και στο παρελθόν το θεωρώ αρνητικό και θα προτιμούσα να είναι διαθέσιμο και σε άλλες ψηφιακές πλατφόρμες, κυρίως για να μπορούμε σαν αγοραστές να έχουμε 1 μαζεμένο Library σε μια πλατφόρμα. Θα προτιμούσα να είναι διαθέσιμο ΚΑΙ στο Origin και όχι αποκλειστικά εκεί. Τι να κάνουμε όμως, χαρτογιακάδες…

Από εκεί και πέρα σε αντίθεση με τους 2 τελευταίους τίτλους της ΕΑ που έκανα review, Simcity και NFS Rivals και είχαν το βλαμμένο always on σύστημα (το Simcity έβγαλε offline patch τουλάχιστον), το The Sims 4 ακολουθεί το πολύ πιο λογικό σύστημα που χρειάζεται σύνδεση στο internet μόνο για την πρώτη φορά και μετά μπορείτε να παίζετε χωρίς να είστε online.
Εδώ συναντάμε και το πρώτο άρμεγμα στο παιχνίδι, το οποίο κυκλοφορεί ταυτόχρονα σε limited και digital deluxe έκδοση, με την δεύτερη να κοστίζει περισσότερα χρήματα και να περιλαμβάνει day 1 DLC. Γίνεται να μην το μισήσεις αυτό; “Καλημέρα παίχτες, φτιάξαμε όλο το παιχνίδι για εσάς και το χωρίσαμε σε κομμάτια για να σας το χρεώσουμε περισσότερα”. Στην αρχή το είχα παραβλέψει, αλλά όπως θα σας εξηγήσω παρακάτω μάλλον το παιχνίδι είναι φτιαγμένο εξαρχής ελλιπές, για να σας πουλήσει η ΕΑ DLC και expansions στην πορεία. Ένα ενοχλητικό συμπέρασμα που από ότι διάβασα και αλλού στο internet, δεν είναι μόνο δικό μου.

Ξεκινώντας το παιχνίδι, κλασσικά φτιάχνετε τον χαρακτήρα σας. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές εμφάνισης και μπορείτε να αλλάξετε πράγματα και ακουμπώντας πάνω στο avatar, πραγματικά μακάρι να είχαμε τέτοιους editors σε MMO που πασχίζουμε να ξεχωρίσουμε από τις μάζες.
Έπειτα επιλέγετε το σπίτι σας σε κάποιον από τους διαθέσιμους κόσμους, είτε κάποιο έτοιμο ή κάποιο άδειο οικόπεδο, για να το χτίσετε από το μηδέν.

TS4 CAS2Μπορείτε να αποθηκεύσετε διαφορετικές ενδυμασίες για κάθε περίσταση.

Εδώ θα φανεί και το πρώτο στραβό στο παιχνίδι, δεν υπάρχει ένας ενιαίος κόσμος όπως στο 3, όλα είναι instances και σπάει το παιχνίδι πολύ άγαρμπα σε κομμάτια, πολλές φορές ασύνδετα.
Παρόλο που το ίδιο έκανε και το Simcity σε σχέση με τον προκάτοχο του, δεν είχε φανεί τόσο άσχημο παρά μόνο στους λίγους και εκλεκτούς παίχτες που σχεδίαζαν megacities που έπιαναν όλο το region. Στο The Sims όμως, μας πάει πολλά χρόνια πίσω, αφαιρώντας ένα στοιχείο που είναι πολύ σημαντικό στην “σύνδεση” των κατοίκων του κόσμου, αφού εκ των πραγμάτων η ενασχόληση σας θα είναι να αλληλεπιδράτε με τον κόσμο και τους ανθρώπους του.

Σε αντίθεση με άλλους παίχτες που το πρώτο που κάνουν πιάνοντας το κάθε Sims στα χέρια τους, είναι το… να σκοτώσουν με βάναυσο τρόπο το avatar τους, εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο κάτι τέτοιο οπότε δε το δοκίμασα, αλλά για όσους ενδιαφέρονται ναι, ακόμα μπορείτε να βγάλετε τα σαδιστικά σας ένστικτα.

Ξεκίνησα σαν ΙΚΕΑ groupie που είμαι φτιάχνοντας και επιπλώνοντας το σπίτι, όπου σύντομα διαπίστωσα ότι όπως και στην πραγματική ζωή, τα λεφτά δεν είναι ποτέ αρκετά να κάνεις αυτά που θες. Έπειτα προσπάθησα να βγάλω χαρτζιλίκι με το να ζωγραφίζω πίνακες και να τους πουλάω, αλλά μόλις ήρθαν οι πρώτοι λογαριασμοί στο mailbox κατάλαβα ότι θα χρειαστεί να ανεβάσω αρκετά level στο paint skill μέχρι να βγάζω αρκετά χρήματα για να τα βγάλω πέρα.
Οπότε βρήκα μια κανονική δουλειά, να καθαρίζω παλέτες ζωγράφων, που αν και πήρα promotion δεν άντεξα άλλο με τους άπλυτους εκεί μέσα, οπότε παράτησα την δουλειά μου για να κάνω καριέρα ζωγράφου.

Δοκίμασα να βγάλω και το κάτι τις παραπάνω παίζοντας κιθάρα στο δρόμο, αλλά μάλλον δεν το είχα και πολύ, οπότε επέστρεψα στα πινέλα μου. Βρήκα μια καλλονή με την οποία αφού ήπιαμε μερικά ποτά στο (instanced) bar, κάναμε και τα woohoo μας στο κρεβάτι, της μαγείρεψα, την παίνεψα, την βόλταρα και γίναμε ένα ευτυχισμένο ζευγάρι. Δύσκολο να μπει βέρα γιατί λέει είναι μοναχικός τύπος και δεν γουστάρει δεσμεύσεις αν και είναι η αδερφή ψυχή μου. Άβυσσος οι γυναίκες και ως ψηφιακές…

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το ότι ενώ είχαμε μπει σε σχέση, πέρασε δίπλα μου όταν φλέρταρα μια άσχετη που μόλις είχα γνωρίσει και ούτε καν με χαιρέτησε. Τώρα αυτό ή είναι πολύ υψηλού επιπέδου ΑΙ και με σνομπάρει ή πολύ χαμηλού και απλά δεν υπάρχει πρόβλεψη για κάποια αντίδραση σε ένα τέτοιο σκηνικό. Εγώ το έκανα με την ελπίδα να μαλιοτραβηχτούν, αλλά δεν είδα καμία αντίδραση, σε βαθμό που τα είχα και με τις 2 σε κάποια φάση.

Γνώρισα κόσμο και κοσμάκη και ένας βλαμμένος καράφλας μου την μπήκε στο άσχετο και με έβριζε, αλλά δεν είχε κάποια επιλογή το παιχνίδι να του σπάσω την κιθάρα που είχα μαζί μου, στην αποστραπούσα καράφλα του. Λίγο beat em up το χρειάζεται σίγουρα. Και γενικά η ζωή κυλούσε ανέμελα στον κόσμο του The Sims, έμαθα να φτιάχνω τα υδραυλικά, έμαθα και τα ηλεκτρονικά μετά από κάνα 2 ηλεκτροσόκ, ήπια τα ποτάκια μου, αγνόησα επιδεικτικά την χρήση του γυμναστηρίου, την ίδια στιγμή που έσφιγγα όμως τα μπράτσα μου στα διάφορα γκομενάκια.

Σε γενικές γραμμές τόσο στο gameplay όσο και στο UI, υπάρχει μια σαφή επιρροή από το the Sims social, κάτι που θεωρώ ότι είναι μια χαρά, αλλά πιο έμπειροι παίχτες του The Sims 3, υποστηρίζουν ότι είναι κατώτερο και με λιγότερες επιλογές. Το πιο σημαντικό νέο χαρακτηριστικό είναι φυσικά ότι επιτέλους οι sims είναι “multitasking”! Μέχρι τώρα μπορούσες να κάνεις μόνο ένα πράγμα την φορά, για παράδειγμα δεν μπορούσες να μιλάς με κάποιον άλλον sim, ενώ την ίδια ώρα ζωγράφιζες έναν πίνακα, κάτι που όπως ξέρουμε είναι εντελώς κουλό. Οπότε πλέον αν είναι εφικτό να πας στην τουαλέτα με έναν καφέ στο χέρι και γενικά ότι δεν είναι αδύνατο να γίνει και στην πραγματική ζωή, ας πούμε δεν θα μπείτε με ένα πιάτο φαΐ για ντους.

Από την άλλη είναι πολύ έντονη η παρουσία των συναισθημάτων του sim σας. Με τις κατάλληλες ενέργειες μπορείτε να μπείτε σε πιο δημιουργική διάθεση ή να αποκτήσετε αυτοπεποίθηση και αυτά αλλάζουν τον τρόπο με τον οποίο αλληλεπιδράτε με διάφορα πράγματα και τους άλλους sims, ή το πόσο καλά αποδίδεται στο να ασχοληθείτε με κάποιο skill. Αν και αν είστε σε φάση υψηλής αυτοπεποίθησης και αποφασίσετε να πάτε για κατούρημα θα σας βγάλει την επιλογή “pee like a champion”, κάτι που μου φαίνεται πολύ κουλό ή τουλάχιστον εγώ όταν είμαι στα χάι μου δεν ασχολούμαι αρκετά έμψυχα με το κατούρημα, δεν ξέρω τι να πω…

Κάτι που με εκνεύρισε πολύ ήταν το πόσο γρήγορα περνάει, ή πιο σωστά πόσο γρήγορα ΔΕΝ περνάει η ώρα όταν είστε στην δουλειά. Αντί να τρέχει το ρολόι με επιπλέον ταχύτητα όπως όταν κοιμάστε την νύχτα, αυτό απλά πάει με την ταχύτητα που έχετε επιλέξει και για τόσες ώρες είναι βασανιστικά αργά. Το ίδιο συμβαίνει και για κάποιο λόγο αν στο σπίτι σας το βράδυ φιλοξενείτε και κάποιον άλλον sim, είτε αυτός κοιμάται μαζί σας είτε ασχολείται με κάτι άλλο ενώ εσείς κοιμάστε. Το ρολόι αντί να βαρέσει τελικές και να ξημερώσει γρήγορα, αυτό πάει με νορμάλ ταχύτητες, βαρέθηκα τόσο να περιμένω που έβγαλα το κινητό να παίξω angry birds.

2014-09-22 17-46-05Μέγας χορηγός ΙΚΕΑ

Κάπου εδώ άρχισα να παρατηρώ και εγώ ότι ο κόσμος δεν δένει και πολύ καλά τώρα που είναι σπασμένος σε instances, και κυρίως είναι ενοχλητικό που χρειάζεται να κάνει το παιχνίδι loading τόσο συχνά. Ενώ σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, αφήνει μια αίσθηση ότι λείπουν στοιχεία που είναι ιδανικά για να τα κόψεις και αν τα κάνεις DLC. Ξέρουμε ότι έτσι είναι και θα το διαπιστώσουμε αυτό στην πορεία, αλλά και το 3 είχε του κόσμου τα DLC, αλλά δεν σε έκανε να νιώθεις ότι πήγε ένα βήμα πίσω για να προσθέσει πράγματα μετά. Δυστυχώς το The Sims είναι ένα παιχνίδι που η ΕΑ το αρμέγει καιρό τώρα και αφού ο κόσμος πληρώνει για όλα αυτά τα DLC δεν πρόκειται να τα κόψουν.

Αφού να φανταστείτε ότι πλέον δεν υπάρχουν μεταφορικά μέσα στο παιχνίδι, ούτε ποδήλατα να καβαλήσετε, ούτε το αμάξι του συνάδελφου που θα σας πάρει το πρωί από το σπίτι για την δουλειά. Ίσως είναι λεπτομέρειες, αλλά είναι πράγματα που κόβουν από την εμπειρία του παιχνιδιού και με κάνουν να αισθάνομαι ότι βγήκαν για να μπουν ως DLC αργότερα.

Τα γραφικά πάντως είναι αισθητά αναβαθμισμένα, αν και προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει χώρος για βελτίωση ακόμα και με το στυλ γραφικών που έχει το παιχνίδι, το οποίο δεν απαιτεί την τελειότητα. Για παράδειγμα είμαστε στην εποχή που έχει tesselation και η τελευταία κακομοίρα κάρτα γραφικών, αλλά τα κεραμίδια στα σπίτια είναι ένα απλό, εντελώς flat texture; Όσο και να προσπαθείς να πεις “σιγά μωρέ τι περίμενες metro?” είναι ξενέρωμα. Ο ήχος είναι στα γνωστά επίπεδα για μεγάλη παραγωγή σαν το The Sims, κοινώς δεν θα βρείτε κάτι αρνητικό στο θέμα του ήχου.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι για μια ακόμα φορά δεν με κράτησε πάνω από μια βδομάδα. Υπάρχουν σαφώς πολλά πράγματα να κάνεις στο παιχνίδι και δεν υπολείπεται σε μεγάλο βαθμό από το προηγούμενο (και ότι λείπει θα έρθει σε DLC για όσους ενδιαφέρονται έτσι και αλλιώς), αλλά κάποιον σαν εμένα που περιστασιακά και μόνο παίζω τέτοια παιχνίδια, για μια ακόμα φορά μου άφησε χλιαρή εντύπωση. Είμαι σίγουρος πάντως ότι όσοι από εσάς είστε οπαδοί της σειράς, θα το χαρείτε και με το παραπάνω το παιχνίδι, αν και θα πρότεινα να του δώσετε λίγο καιρό πριν το αγοράσετε.

Πρώτον να διορθωθούν διάφορα μικρά bugs εδώ και εκεί (ξέρεις τι είναι να χτυπιέσαι από το γέλιο με την κιθάρα σφηνωμένη στην παλάμη σου; Άλλα κόλπα λέμε) και δεύτερον για να βγουν μερικά DLC και να μπορέσετε να πάρετε κάποιο bundle σε καλύτερη τιμή από ότι να τα πάρετε καθώς θα βγαίνουν ένα, ένα.

Σε γενικές γραμμές πάντως το παιχνίδι φαντάζει κάπως ακριβό, ειδικά η digital deluxe έκδοση που δεν δίνει και τίποτα φοβερό για να δικαιολογήσει την τιμή της. Φαίνεται ότι η ΕΑ την αρμέγει την αγελάδα του The Sims απόλυτα, αφού ξέρει ότι η σειρά έχει φανατικό κοινό που θα τρέξει να αγοράσει τα πάντα.

 

Το Sims 4 μας προμήθευσε η CD Media, η οποία εισάγει το παιχνίδι στην Ελλάδα.

Pros

  • Οι sims φαίνονται πολύ πιο ζωντανοί και “έξυπνοι”
  • Το σύστημα συναισθημάτων είναι πολύ ενδιαφέρον.
  • Αισθητή αναβάθμιση στα γραφικά…

Cons

    Cons

    • …αλλά περίμενα κάτι περισσότερο.
    • Οι sims δεν ανταποκρίνονται πολύ καλά στο τι γίνεται γύρω τους.
    • Αφήνει την αίσθηση ότι έχει αφήσει πράγματα εκτός για να μπουν ως DLC
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - 80%

    80%

    3 Comments

    1. Πολύ καλό το Review, έχω πεισθεί πλέον να μη το πάρω. Δεν είμαι die hard fan αλλά από το πρώτο sims ήταν πάντα ένα guilty pleasure. Κυρίως deal breaker για εμένα είναι ο “σπαστός” κόσμος που το κάνει κλειστοφοβικό και φυσικά η συμπεριφορά της ΕΑ στο να κρατάει περιεχόμενο από base game και features 15ετίας. Αναρωτιέμαι πως θα ήταν το Sims σήμερα αν η Maxis είχε άλλο publisher.

    Αφήστε μια απάντηση

    Related Articles

    Check Also
    Close
    Back to top button
    elEL