LATEST NEWS

nVidia GeForce GTX 780


Warning: Undefined array key "host" in /home/admin/web/ragequit.gr/public_html/wp-content/plugins/jannah-optimization/inc/lazyload.php on line 165

Warning: Undefined array key "host" in /home/admin/web/ragequit.gr/public_html/wp-content/plugins/jannah-optimization/inc/lazyload.php on line 165

Η nVidia παρουσίασε την νέα GeForce GTX 780, η οποία αποτελεί μια scaled down έκδοση της γνωστής Titan, τόσο σε επιδόσεις όσο και τιμή.

Από επιδόσεις έρχεται να στρογγυλοκαθίσει μεταξύ της Titan και των nVidia 680 και AMD 7970 GHz edition (οι οποίες ανάλογα το παιχνίδι βγαίνει πότε η μια και πότε η άλλη μπροστά) ενώ η τιμή της παίζει περί τα 650€.

Όπως και η Titan, η 780 είναι βασισμένη στον επεξεργαστή γραφικών GK110 αλλά μόνο με 2304 stream processors, 192 texture units και 32 raster units, σε συχνότητα 863Mhz. Φέρει 3GB GGDR5 μνήμη που κάθετε πάνω σε ένα 384bit memory bus και τρέχει στα 6Ghz, ενώ από ψύξη βλέπουμε το γνωστό blower fan design που μας έχει συνηθίσει η nVidia, που υποστηρίζει ότι όχι μόνο ψύχει το τέρας, αλλά προσφέρει και νεκρική σιγή.

Φαίνεται ότι η μάχη για την νέα γενιά GPU έχει αρχίσει κάπως διαφορετικά φέτος, για να δούμε τι θα απαντήσει η AMD.


Αλλά μέχρι τότε, πάρτε μάτι την νέα nVidia:

geforce-gtx-780-3qtr

 

geforce-gtx-780-pcb-3qtr

10 Comments

  1. Πάντως για Full HD gaming, πιστεύω μια 7970 ή κλοκαρισμένη GTX 670, θα ‘ναι μια χαρά για πολλά χρόνια ακόμη. Τέτοια κτήνη ίσως έχουν νόημα αν πηγαίνεις για σετάπ με τρεις οθόνες και τα σχετικά, μια ρησπέκταμπολ καμμενιά που ούτε εγώ δεν έχω διανοηθεί ακόμη 🙂

  2. Μόνο με 2304 stream processors, 192 texture units και 32 raster units, σε συχνότητα 863Mhz. 😉 Αυτό το “Μόνο” με σκότωσε… Αν και πέρα από την πλάκα, περιμένω να δω την συμπεριφορά της με τους drivers, πολλά κουλά έχουν δεί τα μάτια μου, ειδικά με τις 6χχ κάρτες. Και η Titan στην αρχή δεν ήταν και τόσο Titan, που ούτως η άλλως, δεν μου είπε και πολλά, ειδικά για την τιμή της.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL