Captain's LogEDITORIALS

Next-Gen: Πολύ κακό για το τίποτα

Οι αναγνώστες του Ragequit.gr γνωρίζουν οτι το site έχει επιλέξει μια PCκεντρική προσέγγιση στην κάλυψη της gaming βιομηχανίας, κυρίως γιατί όλοι οι συντελεστές του site έχουν γράψει χρόνια προϋπηρεσίας στο PC gaming και το αγαπούν. Ωστόσο οι διάφορες εξελίξεις στο χώρο των game consoles τραβούν συχνά το ενδιαφέρον μας και χρήζουν σχολιασμού, καθώς οι τάσεις και τα δρώμενα στον ένα τομέα επηρεάζουν αναπόφευκτα και τον άλλο. Βρισκόμαστε πλέον έξι μήνες μετά την πολυδιαφημισμένη εκκίνηση της όγδοης γενιάς των game consoles και το χρονικό σημείο προσφέρεται για έναν πρώτο απολογισμό της επίδρασης που είχαν τα νέα αυτά μηχανήματα στο χώρο του gaming. Ποια είναι τα πρώτα συμπεράσματα που μπορούν να εξαχθούν, τι το καινούριο εισήγαγαν οι game consoles στη ζωή του gamer και πώς θα διαμορφωθεί το μέλλον του gaming;

Ας πιάσουμε τα ερωτήματα ένα προς ένα. Ποια είναι τα πρώτα συμπεράσματα; Κατά τη γνώμη μου, ένα αβίαστο συμπέρασμα είναι οτι αυτή τη φορά το τεχνολογικό “άλμα” μεταξύ της προηγούμενης και αυτής της γενιάς μηχανημάτων είναι δυσανάλογα μικρό σε σχέση με τα όσα είχαμε συνηθίσει. Τα Playstation 4 και Xbox One είναι δύο συσκευές με αξιοπρεπές hardware και συμπαθητικές επιδόσεις, η γραφική ισχύς των οποίων ισοδυναμεί χονδρικά με μια Radeon 7870 και 7790 αντίστοιχα. Αντίθετα με τις προηγούμενες γενιές οι οποίες ενσωμάτωναν τεχνολογία αιχμής, οι νέες κονσόλες αρκούνται σε μέτρια chips γραφικών και επεξεργαστές χαμηλής ισχύος, με αποτέλεσμα ακόμα και οικονομικές κάρτες όπως η R7-260X -η τιμή της οποίας ξεκινά στην ελληνική αγορά από τα 120 ευρώ για την έκδοση με 2GB RAM – να μπορούν να προσφέρουν ανταγωνιστικές επιδόσεις, όπως απέδειξε σχετικό άρθρο του βρετανικού Eurogamer. Ελαφρώς απογοητευτικό το γεγονός για όσους θα ήθελαν κονσόλες-θηρία που θα έσπρωχναν προς τα πάνω τα minimum specs των games, ανακουφιστικό όμως για πολλούς PC gamers που διαπιστώνουν οτι δεν θα χρειαστεί αυτή τη φορά να αναβαθμίσουν τα PCs τους ενόψει της “επόμενης γενιάς”. 

R7260XΗ οικονομική καρτούλα της AMD μπορεί και κοντράρει τις νέες κονσόλες. Not bad!

Ένα δεύτερο και εξόχως ανησυχητικό συμπέρασμα: η κερκόπορτα που άνοιξε η Microsoft με το συνδρομητικό Xbox Live έγινε πλέον ολόκληρη πύλη, αφού και η Sony ακολούθησε τη μόδα του κλειδώματος του multiplayer πίσω από υποχρεωτική συνδρομή (!). Δεν ξέρω γιατί οι gamers αποδέχθηκαν αυτές τις πολιτικές χωρίς να δώσουν καν μια στοιχειώδη μάχη, δε μπορώ να καταλάβω γιατί παρέδωσαν τόσο εύκολα γη και ύδωρ. Τα δικαιώματά μας ως καταναλωτές υπέστησαν σημαντικό πλήγμα και ανησυχώ για το τι άλλο θα δούμε στο μέλλον. Ελπίζω οτι τα Steam Machines της Valve θα καταφέρουν να πιέσουν τις Μicrosoft και Sony ώστε να υιοθετήσουν πιο φιλικές πολιτικές προς τον καταναλωτή, ειδάλλως θα έχουμε σοβαρά μπλεξίματα.

Ερώτημα νούμερο δύο: Τι καινούριο έφεραν στην gaming ζωή μας οι νέες κονσόλες; Απάντηση: τίποτα. Σας φάνηκε κάπως απότομη, απόλυτη η απάντηση; Σκεφτείτε το λίγο. Τι προσφέρει σήμερα μια κονσόλα νέας γενιάς; Κάπως καλύτερα γραφικά από τις προηγούμενες, ωραία. Υπηρεσίες αναπαραγωγής multimedia, game streaming στο Twitch.tv, απευθείας αγορά ψηφιακών αντιτύπων παιχνιδιών, άψογα. Και; Τίποτα άλλο. Δεν εισάγουν νέους τρόπους παιχνιδιού όπως το Nintendo Wii, δεν φέρνουν στο προσκήνιο νέες τεχνολογίες όπως το Blu-Ray στο Playstation 3, δεν διαθέτουν ακόμη τα απίθανα exclusives που θα έπειθαν για την αγορά της κονσόλας, δεν αποτελούν τεχνολογικό άλμα, δεν είναι καν τόσο οικονομικές όσο θα έπρεπε με βάση το hardware που ενσωματώνουν. Προσθέστε και την ανάγκη για την πληρωμή συνδρομής ώστε να έχετε πρόσβαση στο multiplayer και… ειλικρινά δυσκολεύομαι να βρω κάποιον σοβαρό λόγο αγοράς αυτών των συσκευών. Ίσως η απλότητά τους στη χρήση σε σχέση με ένα PC; Ισχύει ακόμα αυτό τη σημερινή εποχή με την ψηφιακή διανομή, το αυτόματο patching και τα επερχόμενα Steam Machines; Ας πούμε πως ναι, τουλάχιστον για λίγους ακόμα μήνες. Μετά; Αν έχετε εσείς να προσθέσετε κάποιους λόγους που δεν έχω σκεφτεί, τα comments είναι εδώ για να εκφραστείτε!

NextGen01Ίσως χρειαζόμαστε ξανά τον Gordon Freeman για μια πραγματική επανάσταση στο gaming.

Τρίτο ερώτημα: Ποιο θα είναι το μέλλον του gaming; Όσο κι αν η επιτυχία ορισμένων κλειστών platforms τύπου Apple προβληματίζει, είμαι αισιόδοξος οτι στο τέλος οι ανοικτές πλατφόρμες θα επικρατήσουν γιατί προσφέρουν μεγαλύτερη ευελιξία (και άρα ταχύτερη υιοθέτηση των νέων τάσεων) και πολλαπλά πλεονεκτήματα στον καταναλωτή. Οι κονσόλες νέας γενιάς θα είναι δέσμιες του μέτριου hardware τους για πολλά ακόμα χρόνια, αντίθετα η πλατφόρμα του PC gaming εξελίσσεται καθημερινά και βρίσκει συνεχώς τρόπους για να επαναπροσδιορίζει τον εαυτό της με το βλέμμα στο μέλλον. Η πλατφόρμα των Steam Machines είναι για μένα το τελευταίο βήμα που απομένει ώστε το PC gaming να παρουσιάσει ένα απλό, κονσολοειδές πρόσωπο στον μέσο χρήστη και να τον τραβήξει μακριά από τους “περιφραγμένους κήπους” που φυτρώνουν γύρω μας. Ο δρόμος της επικράτησης των ανοικτών platforms θα είναι στρωμμένος με αγκάθια, δεν υπάρχει αμφιβολία γι’ αυτό. Όπως όμως λένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι, “nothing worth doing is ever easy”.

Αλέξανδρος Γκέκας

Αφοσιωμένος PC gamer, ο Αλέξανδρος παίζει τα πάντα ανάλογα με τη διάθεση της στιγμής, δείχνει όμως προτίμηση σε turn-based, strategy, RPGs και θεωρεί το UFO: Enemy Unknown ως το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών. Κατά τα άλλα, προσπαθεί να κρύψει τα χελωνίσια αντανακλαστικά του αποφεύγοντας το competitive multiplayer γιατί, λέει, "δεν του ταιριάζει" και αναζητά τρόπους ώστε να αναγνωριστεί η "Church of Gaben" ως επίσημη θρησκεία στη χώρα μας.

27 Comments

  1. Πες τα Ναύαρχε, γιατί άμα τα λέω εγώ, σε άλλα διαδικτυακά στέκια, αρχίζουν και μου λένε διάφορα.
    Βέβαια, ένας κάτοχος κονσόλας 7ης γενιάς, θα πει, και πολύ σωστά, ότι δεν συμφέρει η αγορά κονσόλας νέας γενιάς. Η προηγούμενη έχει μπόλικα παιχνίδια και αποκλειστικότητες.

  2. Κοίτα να δεις, όπως πολύ σωστά επεσήμανε και ο AVGN, το SEGA CD, που είχε “φασαριόζικες” διαφημίσεις, είχε πολλά παιχνίδια που ήταν ή Adventure, ή γεμάτα QTE. MEGA FAIL.
    Πάντως, το παιχνίδι θα κριθεί από τα first party παιχνίδια. Εγώ ας πούμε, θα αγόραζα Wii U για ένα και μόνο λόγο. Legend Of Zelda.

  3. Εγώ θα διαφοροποιηθώ – αν θες κονσόλα (εγώ δεν θέλω :p ) μια χαρά είναι οι νέες, τα τελευταία “Βαριά” παιχνίδια είναι οπτικά μια αηδία και μισή στις last gen σε σχέση με τις τωρινές και τα PC (ειδικά, Crysis 3 μπλιαχ). Επίσης οι developers είναι προφανές πως δεν ξέρουν πως να εκμεταλλευτούν το hardware τους ακόμα (δεν σταυρώνουν 1080p με GPU επιπέδου σχεδόν 7870, ήμαρτον) οπότε θα βλέπουμε βελτιώσεις για χρόνια. Είμαι χαρούμενος που και η ΜS και η Sony επέλεξαν επεξεργαστές με πολλούς πυρήνες γιατί θα στρώσουν κωλο οι προγραμματιστές να μάθουν multithreading και θα επωφεληθούν τα PC 😀

  4. Αποκλειστικότητες δεν έχουν Kui. Γι αυτό δεν συμφέρουν. Ακόμα και οι κονσολάδες το παραδέχονται. Όταν σε κάνα χρόνο θα έχουν γίνει φθηνότερες, και έχουν και καμιά αποκλειστικότητα της προκοπής, θα έχει κάποιο νόημα η αγορά τους. Αν και φυσικά, λόγω αρχιτεκτονικής, η emulation scene θα κάνει πάρτυ. 😀

  5. Αυτό λέω βρε τεό, και εσύ και οι παλαιοκονσολάδες αξίζει να αναβαθμιστούν. Αυτό που δεν καταλαβαίνει το κονσολοπλήθος πάντως, που περιμένει σούπεργουάου μηχανήματα είναι πως το PC gaming από το 2006 που ξεκίνησε η προηγούμενη γενιά έχει κάνει άλματα προοδου. Οι next gen κονσόλες οφείλουν να είναι οικονομικές σε ρεύμα, ενα 200άρι TDP συνολικά να έχουν, πως στο διάολο να τα βάλουν με ένα high end PC (υπερχρονισμένος 4770k/780 ή 290 ) που τραβάει ενα 500άρικο αν χρειαστεί;

  6. Ο παλαιοκοσνόλας είναι πιο διστακτικός από εμένα στην αναβάθμιση, ακόμα και αν, σε αντίθεση με εμένα, έχει χρήματα. Τα παλιά του παιχνίδια δεν θα τρέχουν στο νέο μηχάνημα. Εγώ, έστω και με κάνα patch, μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου μια χαρά όταν θα έρθει η ευλογημένη ώρα για να φτιάξω τον όλεθρο των κονσοοτρόλ. Φιλοδοξώ να κάνω και buildlog 😀

  7. Τα παλιά μηχανήματα, ειδικά αυτά που έχουν οπτικό αποθηκευτικό μέσο, χαλάνε. Και άντε να τα φτιάξεις. Αυτή την στιγμή, χάρη και στο DOSBox, έχουμε λύσει πολλά θέματα συμβατότητας στο PC. Οπότε αν έχω PC, μπορώ να παίξω πολύ περισσότερους παλιότερους τίτλους, έστω και μέσω εξομοιωτή.

  8. Δεν αντιλέγω, από την άλλη αν χαλάσει,τα παλιά μεταχειρισμένα μηχανηματα κοστίζουν ένα κομμάτι ψωμί (βρήκα ενα 360 στο 35άρι). Θα μου πεις γιατί να πληρώσεις αλλά και κάποιο κομμάτι PC hardware να σου χαλάσει, πάλι θα πληρώσεις 😀

  9. Nice read, σωστά τα ερωτήματα που θέτεις Αλεξ.
    Βασίλη θα μου επιτρέψεις να παίξω τον ντέβιλ’ς άντβοκειτ και να πω ότι παιχνίδια όπως τα Halo 4, God of War 3, Uncharted 3, Final Fantasy 13-x κτλ. (ασχέτως πόσο με/σε ιντριγκάρουν) μόνο “χάλια γραφικά που φέρνουν κατάθλιψη” δεν έχουν… εκτός κι αν μιλάς για multiplatform που είναι άμεσα συγκρίσιμα οπότε πάσο. 😀

  10. Aυτά που γράφεις Ναύαρχε στηρίζονται σε γεγονότα, πέρα τα παραφουσκωμένα λόγια της MS περί κινεκτ και Cloud και μια μνήμη gddr5 8gb του PS4, η νέα γεννιά δεν είναι και μεγάλο βήμα, κάτι επίσης στενάχωρο είναι και το επι πληρωμή online που είναι μέγα αγκάθι…

  11. Τόσα χρόνια ακόμη δεν κατάλαβα. Καλή περίοδος για αναβάθμιση είναι μόλις βγουν οι κνσόλες ώστε να πας λίγο παραπάνω ή μόλις προχωρήσουμε σε νεα γενιά ώστε να είσαι 2 βήματα μπορστά από τις κονσόλες? Επίσης αυτή η σκέψη μπορεί να θεωρηθεί βάσιμη για αυτή την κονσολογενιά? Η προηγούμενη κονσολογενιά κράτησε αρκετά χρόνια ώστε να μπορείς με ένα πιο αδύναμο pc νρέχεις έστω και με υποχωρήσεις τα πάντα. Αυτή δεν βλέπω να κρατάει τόσο.

  12. Νομίζω οτι αυτή η γενιά θα κρατήσει τουλάχιστον το ίδιο, ίσως και περισσότερο. Συγκεκριμένα πιστεύω οτι δεν θα υπάρξει επόμενη γενιά μετά από αυτή, ο λόγος ύπαρξης μιας “κλειστής” συσκευής για gaming τείνει να εξαλειφθεί με τις εξελίξεις στο χώρο.

    Τωρα στο θέμα της αναβάθμισης, η καλύτερη στιγμή για να προχωρήσεις είναι πάντοτε η ίδια: Όταν οι επιδόσεις του συστήματός σου δεν σε ικανοποιούν πλέον. Το επικίνδυνο διάστημα, για το οποίο είχα προτείνει να μην αναβαθμίσει κανείς, ήταν λίγο πριν την κυκλοφορία των νέων consoles ώστε να δούμε στην πράξη τις επιδόσεις τους. Πλέον έχουμε μια πολύ καλή εικόνα οπότε η αναβάθμιση μπορεί να γίνει με ασφάλεια.

  13. Ειδικά αυτό με τη μνήμη του PS4 έγινε απίστευτο σήριαλ, κάποια στιγμή είχα πιστέψει οτι τα 8GB GDDR5 μπορούσαν να θεραπεύσουν κάθε πάθηση σαν την φραπελιά 🙂 Δυστυχώς το μεγαλύτερο κομμάτι του κοινού δεν καταλαβαίνει την τεχνολογία και απλά εντυπωσιάζεται από τα μεγάλα νούμερα.

  14. Κονσόλα αγοράζει κάποιος για τα exclusives που δεν μπορεί να παίξει στο pc. Αν και δεν αναφέρεται στο άρθρο λόγω υποδεέστερων τεχνικών χαρακτηριστικών, το WiiU είναι η μόνη “nextgen” κονσόλα που απέκτησα επειδή είμαι μέγιστος φαν των σειρών της Nintendo. Να κ αν δε βγει το καινούριο BF5 ή το Crysis 4 θα τα παίξω στο pc μου καλύτερα από οτι στο Χ1 ή το PS4. Mario, Metroid, Zelda, Donkey kong κλπ που θα τα παίξω;;;

  15. Metroid…? LAWL!! Πες μου και μένα πότε θα θυμηθούν να αναστήσουν τη σειρά (και αρκετές ακόμα τύπου F-zero, Star Fox κτλ.). :p Αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Το βιγιού στοχεύει στο συναίσθημα και κατά κύριο λόγο σε κοινό που μεγάλωσε με αυτές τις σειρές ΚΑΙ έχουν ακόμα και σήμερα κάτι να του πουν. Αλλά όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το εντυπωσιακό του πράγματος, λογικό είναι να μένει εκτός…
    EDIT: Τα Cyberpunk, Witcher 3 και Arkham Night (ίσως να ξεχνάω και κανα ακόμα) είναι τα μόνα παιχνίδια που μοιάζουν πραγματικά “”next-gen”” (αφήνοντας εκτός pc versions των Tomb Raider, Crysis 3, Battlefield 4, Metro Last Light που κυκλοφορούν εδώ και καιρό :)). Οκ δε λέω, πολύ όμορφο το Ryse, τι να το κάνεις όμως όταν είναι ένα tech demo με QTE..

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Back to top button
elEL