EDITORIALSWord of Manos

Όταν τα κάστρα σου πέφτουν….

Δεν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που προέβαινα σε ορισμένες βαρύγδουπες δηλώσεις, βασιζόμενος στην παραδοσιακή και αμετακίνητη στάση που είχα απέναντι σε ορισμένες συμπεριφορές, αλλά και αντιλήψεις, ως PC user-gamer. Δεν επρόκειτο περί πείσματος, αλλά περί παγιωμένων απόψεων και αντιλήψεων, που μου φάνταζε σχεδόν αδύνατο να αλλάξουν, εξ’ ου και πίστευα ότι θα κρατούσαν… για πάντα! Εντός των δύο τελευταίων ετών συνειδητοποίησα ότι πολλά άλλαξαν τελικά και, όπως φαντάζεστε, τίποτα δεν έπαθα, αφού η αλλαγή αυτή κάθε άλλο παρά αρνητική ήταν (έστω και αν πρόδωσα κάποια πιστεύω μου και τώρα κάνω το παγώνι περί ορισμένων, παριστάνοντας ότι δε θυμάμαι πότε και αν τα είπα, για να αποφύγω τη σχετική καζούρα). Θέλετε να μάθετε ποιες ήταν οι κοτσάνες που πέταξα κατά καιρούς; Διαβάστε παρακάτω…

WinXP WOMΕν προκειμένω, μιλάμε καθαρά για εξέλιξη και μετάβαση σε κάτι πιο σύγχρονο, οπότε δικαιολογούμαι…

1. ΤΑ WINDOWS XP ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ

OK, όλοι γνωρίζουμε ότι επρόκειτο για ένα σταθερό και απροβλημάτιστο λειτουργικό, το οποίο ήρθε για να μείνει πολλά χρόνια στα PCs μας. Ειδικά μετά την παταγώδη αποτυχία των Vista, λογικό ήταν πολλοί χρήστες να νιώσουν άκρως δικαιωμένοι που δε προχώρησαν στην εγκατάσταση εκείνων, αλλά διατήρησαν το γερασμένο μεν, αποδοτικό δε, λειτουργικό των XP. Όταν κυκλοφόρησαν τα 7άρια, η ειρωνεία από μερίδα χρηστών πήγαινε σύννεφο, προβλέποντας ότι είχαμε να κάνουμε με ένα repeat του φιάσκου των Vista. Μέσα σε εκείνους ήμουν κι εγώ. Όταν όμως έτυχε να μου χαρίσει ο κουμπάρος μου την 32-bit έκδοση των Win 7 Professional, θεώρησα χρήσιμο να την εγκαταστήσω, «έτσι, για να δω πώς είναι κι αυτά μωρέ». Από τότε δε γύρισα ποτέ στα XP. Φυσικά στη συνέχεια έραψα το στόμα μου και έκοψα την ειρωνεία για κάτι που δεν έχω δει / δοκιμάσει, εξ’ ου και η στάση μου απέναντι στα Win 8 είναι μετριοπαθής, γιατί…. ποτέ δεν ξέρεις!

2. ΚΑΛΗ Η AMD, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ NVIDIA…

…κι ως εκ τούτου, θεωρούσα την πρώτη ως απαραίτητη παρουσία προκειμένου να μην υφίσταται μονοπώλιο, να υπάρχει ο σχετικός ανταγωνισμός και στο τέλος να κερδίζει πάντα η nVidia τη μάχη της δικής μου προτίμησης, αλλά και εκείνης πολλών άλλων χρηστών. Όταν όμως συνειδητοποίησα την εμφανή ανωτερότητα της HD 6870 έναντι των προϊόντων της πράσινης εταιρείας, η τιμή της οποίας ήταν δελεαστικότατη, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα. Στο μυαλό μου είχα κι εγώ ασυμβατότητες, προβλήματα με drivers και πολλά άλλα παλαβά που παραδοσιακά “συνοδεύουν” –και καλά- τις κάρτες της AMD. Δεν άργησα να καταλάβω ότι ουσιαστικά έσωσα τον εαυτό μου λίγο πριν εισέλθει στο στάδιο της μετατροπής σε ένα άνευ λόγου και αιτίας nVidia-fanboy και του έκανα μεγάλη χάρη αποκτώντας αυτό το αστέρι που λέγεται HD 6870. Από τότε, προτεραιότητα έχει πλέον η AMD στις δικές μου προτιμήσεις αναφορικά με τις GPUs, ενώ η και η απόκτηση και χρήση ενός Phenom II X3 μου έδωσε να καταλάβω ότι ασφαλώς και δεν είναι σε καμία περίπτωση μονόδρομος η Intel στο άλλο πεδίο, εκείνο των CPUs.

Radeon WOMΠάλι καλά που προσγειώθηκε και στο δικό μου κεφάλι, για να με κάνει να συνέλθω

3. ΤΑ LAPTOPS ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ

Ναι, αμέ, πώς το ήθελα; Από τότε που μπήκε στο σπίτι το Fujitsu-Siemens Amilo Si1520, ήταν απολύτως φυσιολογικό να καταστεί το πρώτο βιολί όσον αφορά στο internet surfing, στη χρήση MS Office, στη σύνδεση με την TV και τη θέαση ταινιών, στην περίπτωση που ο WD Media Player είχε κάποιο θέμα με μία εξ’ αυτών και ουσιαστικά σε κάθε άλλη ενέργεια πλην gaming. Κάποτε θεωρούσα ότι όλα τα παραπάνω μπορούσαν να γίνουν από την καρέκλα του γραφείου όπου βρίσκεται το desktop μηχάνημα. Φυσικά και μπορούν να γίνουν, αλλά ο καναπές του laptop / netbook είναι ομολογουμένως καλύτερος. Τώρα αν φταίει και η αύξηση της ηλικίας, δε μπορώ να σας το πω με σιγουριά.

 4. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ 22 ΙΝΤΣΕΣ ΤΟΥ MONITOR ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ GAMING ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΟΝΣΟΛΑΔΕΣ

Όταν όμως το γραφείο του desktop και η Full HD TV απέχουν κάτι περισσότερο από τρία μέτρα ευθεία και το tower διαθέτει ροδάκια, αναπόφευκτα θα μπεις στον πειρασμό να δεις κι εσύ κατά πόσο τελικά οι 42 ίντσες θα κάνουν τη διαφορά. Κι εκεί μέρα με τη μέρα και παιχνίδι με το παιχνίδι καταλαβαίνεις ότι έλεγες μπούρδες και το ρητό “όσο περισσότερο, τόσο καλύτερο” έχει απόλυτη εφαρμογή αναφορικά με το μέγεθος θέασης και παιξίματος των αγαπημένων σου παιχνιδιών. ΟΚ, δεν έχω φτάσει στο σημείο να μετακομίσω και την τιμονιέρα στο σαλόνι (χμμμ…), αλλά πολύ φοβάμαι ότι όταν έρθει η ώρα, για τον οποιοδήποτε λόγο, να γυρίσω στο 22άρι LG, θα μου κακοφανεί πολύ. Άτιμη η δύναμη της συνήθειας, πολύ άτιμη! Και μάλλον φταίει και η ηλικία τελικά…

5. Η ΨΗΦΙΑΚΗ ΑΓΟΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ STEAM, GOG ΚΤΛ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ

Ίσως πρόκειται για τη μεγαλύτερη κωλοτούμπα που έχω κάνει μέχρι σήμερα. Εννοείται ότι εξακολουθώ να είμαι θιασώτης των retail εκδόσεων των παιχνιδιών μου και τις προτιμώ, αλλά στις περιπτώσεις όπου αυτές δεν υφίστανται ή είναι υπερβολικά δυσεύρετες ή / και ακριβές, οι πλατφόρμες ψηφιακής διανομής, ειδικά σε περιόδους εορτών, όπως αυτή που διανύουμε, είναι οάσεις από τις οποίες δε μπορείς να μείνεις μακριά. H πρώτη επαφή μου με το Steam ήρθε… αναγκαστικά, όταν και ανέλαβα για review το “Aliens vs Predator” της Rebellion, το οποίο έτρεχε μέσω της υπηρεσίας της Valve, ακόμη κι αν κάποιος είχε προμηθευτεί τη retail version του. Ήταν η στιγμή που κατάλαβα ότι δε χρειάζεται να ρίχνουμε στην πυρά οποιαδήποτε υπηρεσία δουλεύει καλά και μας εξυπηρετεί. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν εξακολουθώ να διαφωνώ καθέτως με τα παιχνίδια που απαιτούν Steam ακόμη και στην retail έκδοσή τους. Κατά τα άλλα όμως, η δημιουργία του Gabe Newell καθώς και τα GoG, Zodiac, Origin κτλ (το τελευταίο σε πολύ μικρότερη και επίσης αναγκαστική κλίμακα χρήσης), μπήκαν για τα καλά και στη δική μου ζωή. Ναι, το ξέρω ότι ο Γκέκας έχει ήδη σχηματίσει ένα σαρδόνιο χαμόγελο διαβάζοντας αυτές τις γραμμές, αλλά, καλώς ή κακώς, έχει δίκιο…

SteamLogo WOMΜας “κατακτάει” όλους, τον έναν μετά τον άλλο…

ΑΥΡΙΟ ΤΙ;

Λογικό είναι, κατόπιν τούτων, να αγχώνεσαι και να σε ζώνουν τα φίδια. Τι συμβαίνει; Μήπως παραγίνομαι soft, mainstream και all around gamer ή απλά ωριμάζω σιγά σιγά και κατανοώ ότι καλό είναι να μην απορρίπτεις ορισμένα πράγματα, γιατί πολύ πιθανό είναι να διαψεύσεις εσύ ο ίδιος τους ισχυρισμούς σου; Κι αν ναι, μέχρι πού μπορεί να φτάσει αυτό; Προχωράει συνεχώς και βασανιστικά, μέχρι να διαλύσει κάθε ιστό των άλλοτε ισχυρών και ακλόνητων “πιστεύω” σου; Υπάρχει περίπτωση αύριο μεθαύριο να φορτώσω και κανένα RPG ή strategy παιχνίδι και να με δείτε να γράφω και review αυτού; Κινδυνεύω να λοξοκοιτάξω και προς τα νέα PS και XBOX που θα μας έρθουν; Μήπως είμαι θύμα ενός ιού, που μεταβάλλει τους σκληροπυρηνικούς χαρακτήρες, τα αγύριστα κεφάλια, σε δεκτικές και πολύ πιο μετριοπαθείς προσωπικότητες;

Δε ξέρω τι από τα παραπάνω ισχύει, αλλά αν είναι το τελευταίο και αύριο μεθαύριο με δείτε να έχω μία «ναι μεν, αλλά…» στάση απέναντι σε ενδεχόμενο ζήτημα επέκτασης της θεματολογίας του Ragequit και προς τα κονσολικά, τότε, συνάδελφοι και μέλη του παρόντος ισότοπου, σας παρακαλώ, μη διστάσετε να μου δείξετε την πόρτα της εξόδου και να μου πείτε ότι έκλεισε ένας κύκλος και για εμένα. Θα έχετε μπροστά σας την πιο απτή και πειστική απόδειξη ότι ο συγκεκριμένος ιός είναι άκρως επικίνδυνος και δεν αστειεύεται καθόλου…

Μάνος Καρκαλέμης

Ο Μάνος δε μπορεί παρά να νιώθει ευτυχής που ασχολήθηκε ενεργά με την gaming αρθρογραφία στα χρόνια 2009-2017, οπότε και του δόθηκε η ευκαιρία να γράψει reviews για κάποια adventure games-διαμάντια, όπως "The Whispered World", "Monkey Island 2-LeChuck's Revenge" (Remastered Edition), "The Book of Unwritten Tales 1&2", "Grim Fandango" (Remastered Edition), "Gabriel Knight-Sins of the Fathers" (25th Anniversary Edition), "Night of the Rabbit", "Memento Mori 2", "Day of the Tentacle" (Remastered Edition).

12 Comments

  1. Μακράν το ανατριχιαστικότερο μάθημα της τρίτης ηλικίας που διανύουμε, είναι πως κυριολεκτικά λουζόμαστε ΟΛΑ όσα κοροϊδεύαμε. Γι’αυτό τώρα πια, τίποτε, Παναγίες, λάου λάου, διαλλακτικότητα και μεγάλες δηλώσεις μονάχα κατόπιν όγδοης νεκροψίας 😀

  2. Το “τρίτη ηλικία” δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Και εγώ μια από τα ίδια έλεγα (και είμαι 20άρης), το κείμενο είναι λες και γράφτηκε από εμένα, ειδικά όσον αφορά το Steam και την AMD-Nvidia, νόμιζα ότι διάβαζα τις σκέψεις μου (!!!). Άρα αν δεν δοκιμάσεις κάτι, δυστυχώς δεν μπορείς να το καταδικάζεις (και λέω δυστυχώς γιατί πάντα απολάμβανα τις συγκρίσεις ATi/nVidia :D)

  3. 1)Μου είχε περάσει από το νου, από τη στιγμή που ήμουν ευχαριστημένος από τα xp αλλά όταν έβαλα τα 7 δεν ξανακοίταξα πίσω.
    2)Δεν το έχω σκεφτεί καν, ίσα-ίσα θεωρώ καλύτερες τις κάρτες της ATI εδώ και καιρό.
    3)Ισχύει στην περίπτωσή μου, δεν έχω χρειαστεί ποτέ laptop, άντε όταν ήμουν φοιτητής να χρειαζόταν αλλά αφού βολέυτηκα για τις εργασίες με pc φίλων, δε βρίσκω λόγο να αποκτήσω τώρα.
    4)Κι όμως εμένα μια χαρά μου φτάνουν οι 22, είτε παίζω batman arkham asylum είτε baldur’s gate. Καταρχήν βλέπω πολύ καλύτερα τις λεπτομέρειες στην οθόνη, κατα δεύτερον αμα πας να πάω να παίξω σε 42άρα οθόνη χωρίς να διατηρώ απόσταση (άρα gamepad) θα φάω όλη την ακτινοβολία point blank shot. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τόσο μεγάλες οθόνες είναι απαραίτητες μόνο για τις κονσόλες της τρέχουσας γενιάς και πέρα.
    5)Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου επαφή με το Steam ήταν κατά την εγκατάσταση του HL2. Είχα 56κ σύνδεση τότε και ο συνολικός χρόνος εγκατάστασης και δημιουργίας account ήταν εφιαλτικός (κοντά στην μιάμιση ώρα)+ τα επικά μηνύματα “the game is not ready to play” που σε υποχρέωναν να κάνεις update (δε συνέβαινε συχνά αλλά έξτρα χάσιμο χρόνο κι αυτό). Από τότε έχουν περάσει 8 περιπου χρόνια και η αλήθεια είναι ότι έχει βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση. Γενικά είμαι υπερ των retail αλλά όταν βλέπω ποιοτικά παιχνίδια με 2 και 3 ευρώ, ε, θα ήμουν χαζός να μην τα αγόραζα. Για το GoG δεν εχω παράπονο (υπήρχε μια δυσπιστία αρχικά) αλλά μετά τις πρώτες μου αγορές συνειδητοποίησα ότι είναι μια πάρα πολύ αξιόπιστη υπηρεσία και είναι μεγάλο συν το ότι δε “δενει” τα παιχνίδια σε κάποιο λογιαριασμό αλλά σε αφήνει να τα κάνεις backup και να τα έχεις κατεβασμένα και έτοιμα να παιχτούν ανα πάσα στιγμή.

  4. Ολο το άρθρο ήταν πρόλογος για να μας πείς οτι ήρθε η ώρα να παίξεις και κανα RPG? :p

    Εξέλιξη είναι Μάνο και όχι αλλοτρίωση ή συμβιβασμός. Και η εξέλιξή έρχεται μόνο και πάντα μέσω της αυτο-αμφισβήτησης. Κι άν δε ρίξεις “τα κάστρα σου” θα καταλήξεις να “βλέπεις” όσο σου επιτρέπουν τα τείχη σου…

  5. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν εξακολουθώ να διαφωνώ καθέτως με τα παιχνίδια που απαιτούν Steam ακόμη και στην retail έκδοσή τους.

    Με τον καιρό θα σου φύγει και αυτό το κατάλοιπο 🙂 Καλωσήλθες στην Εκκλησία του Gaben τέκνον μου!

  6. Χα, κατι τετοια ελεγα και εγω παλια. Το τελευταιο αφορούσε τα (για φαντάσου ) win XP … επισης. Αλλα και τα tablet pc κλπ. και τι τι επιχειρηματα που ειχα! Φοβερά! Μονο που αυτες τις αραδες τις εγραψα απο ενα asus tablet. Ρε μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη πεις. :p

  7. “Κι αν δε ρίξεις “τα κάστρα σου” θα καταλήξεις να “βλέπεις” όσο σου επιτρέπουν τα τείχη σου…”

    Ομολογώ ότι αυτό που έγραψες είναι μία πολύ μεγάλη αλήθεια και ταυτόχρονα μία πολύ ευχάριστη σκέψη για τις όποιες αλλαγές γίνονται με τον καιρό.
    Και όχι, ευτυχώς ή δυστυχώς, εξακολουθούν να μη με ενδιαφέρουν καθόλου τα RPGs/ strategies / MMOs κτλ….:p

  8. πριν περιπου 8 χρονια: “τι βλακεια που ειναι το ds με τις 2 οθονες, ασχημο και μπερδευεσε με το touch και σιγα τα παιχνιδια (dogs κτλ, βλακειες), μια χαρα ειμαι με το advance μου”
    Μετα απο 1 χρονο μια θεια μου πειρε ενα ds και ακομα και σημερα παιζω …

  9. τα δικα μου καστρα δεν πεφτουν ευκολα.
    τα laptop ειναι για να κρατας ζεστα τα τοστ. ακουμπας το τοστ στο πληκτρολογιο, κλεινεις το καπακι και τελος.
    απο παλια μου αρεσε η ιδεα της κουμπωμενης τηλεορασης στο pc και αποσταση απο αυτη, 40 ποντοι (maximum). γεμιζει η ζωη σου ρε παιδι μου. τα κουσουρια της AMIGA που θα τα κουβαλαω μια ζωη.
    θεωρω τα win7 σαν XP7. δεν εβαλα ποτε vista, γιατι εβλεπα οτι οσοι τα ειχαν με επαιρναν τηλεφωνο για να τους σωσω.
    αφου ρε φιλε, πριν αγορασεις hardware κανεις ψυχαναγκαστικη ερευνα αγορας, γιατι δεν κανεις το ιδιο για κατι που ειναι αρκετα σημαντικοτερο απο μια πλακετιτσα; αν ειχα αυτοματο τηλεφωνητη, δεν θα σηκωνα ποτε το τηλεφωνο και θα επαιζε μηνυμα
    “κανε φορματ και βαλε XP”. εγω δηλαδη γιατι ψιλιαστικα στο αψε σβησε οτι τα vista δεν ειναι για νευρικα ατομα;
    τα καστρα δεν πεφτουν, τα τειχη αλλαζουν.

  10. Δε ξέρω τι από τα παραπάνω ισχύει, αλλά αν είναι το τελευταίο και αύριο μεθαύριο με δείτε να έχω μία «ναι μεν, αλλά…» στάση απέναντι σε ενδεχόμενο ζήτημα επέκτασης της θεματολογίας του Ragequit και προς τα κονσολικά, τότε, συνάδελφοι και μέλη του παρόντος ισότοπου, σας παρακαλώ, μη διστάσετε να μου δείξετε την πόρτα της εξόδου και να μου πείτε ότι έκλεισε ένας κύκλος και για εμένα. Θα έχετε μπροστά σας την πιο απτή και πειστική απόδειξη ότι ο συγκεκριμένος ιός είναι άκρως επικίνδυνος και δεν αστειεύεται καθόλου…

    Τα έχεις μπερδέψει λίγο μου φαίνεται, δεν υπάρχει πουθενά όρος αποχώρησης από το team… καλά ότι υπογράφεις με αίμα δε το διαβάζεις πρώτα;

    Θα σε βάλουμε στα μπουντρούμια 2-3 μήνες και θα στρώσεις χαρακτήρα, μην φοβάσαι καθόλου :P:D

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL