Άρχισα ξανά το Dark Souls (ανοικτά spoilers)

Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 263 total)
  • Author
    Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3856
    Been thanked: 112 times

Θα σου πρότεινα να πάρεις και melee χαρακτήρα για να το νιώσεις καλύτερα.

1 user thanked author for this post.
    ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1846
    Been thanked: 71 times

Κλασικά melee παίζω πάντα οπότε τουλάχιστον το πρώτο playthrough λέω να το ξεκινήσω έτσι. Ασπίδα απαραίτητη ή όχι;

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13398
    Been thanked: 443 times

Ναι, για να μάθεις ένα βασικό μηχανισμό που θα σου κάνει τη ζωή κατά πολύ ευκολότερη.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4455
    Been thanked: 245 times

Για το πρώτο Dark Souls, για 100% achs, θες 2μιση πλέιθρους αν ξέρεις τι να κάνεις. Η συμβουλή που μπορώ να σου δώσω αρχικά είναι να απέχεις από κάθε guide για το πρώτο πλέιθρου, για να ζήσεις στο μέγιστο την εμπειρία, και εστιάζεις στο 100% στα επόμενα (τα οποία θα σου φανούν τσακ μπαμ αφού θα ξέρεις τι θα κάνεις). Ό,τι απορία έχεις, εδώ είμαστε. Να προτιμάς να ρωτάς εμάς για οποιαδήποτε απορία που έχεις, παρά να ανοίγεις wiki με κίνδυνο να τρως σπόιλερς.

Και οι πρώτες συμβουλές που δίνουμε σε όλους: Το αρχικό class δεν μετράει σχεδόν καθόλου, διάλεξε ό,τι να ‘ναι. Ο περισσότερος κόσμος προτιμάει pyromancer. Nα αρχίσεις με το Master Key σαν gift. Να διαβάζεις τα descriptions ΟΛΩΝ των αντικειμένων, καθώς επίσης υπάρχει help στο μενού που σου εξηγεί τι κάνει το κάθε τι. ASAP το Endurance στο 40, και σταματάς εκεί, και ΠΟΤΕ δεν βάζεις πόντο στο Resistance. ΠΟΤΕ. Ρώτα και την Κάρα.

Have fun and Praise The Sun. Ό,τι θες εδώ είμαστε.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5227
    Been thanked: 354 times

ΠΟΤΕ πόντο στο Resistance. ΠΟΤΕ. To Endurance είναι το καλυτερότερο stat. Θα φας καλά.

• This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by Avatar Kara.
    3 users thanked author for this post.
    ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Οκ το εμπέδωσα. Ποτέ πόντο στο resistance 😛

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7032
    Been thanked: 162 times

ΥΓ. ΠΟΤΕ πόντο στο resistance.

2 users thanked author for this post.
    NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13398
    Been thanked: 443 times

Όλοι το παίζουν μάστορες και καλά…. ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ RESISTANCE.

2 users thanked author for this post.
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3384
    Been thanked: 161 times

Ήρθε η ώρα και για μένα να χωθώ στον κόσμο του Dark Souls, ξεκινώντας εννοείται από το πρώτο. Φαντάζομαι παίρνω τη remaster έκδοση έτσι; Χρειάζεται κάποιο mod για αυτή;

Επίσης λαμβάνοντας υπόψη ότι θα το πάω κλασικά για 100% έχετε καμία συμβουλή για κάποιον εντελώς αρχάριο στα Dark Souls; Για builds και τέτοια εννοώ.

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη ή πρόταση ευπρόσδεκτη.

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι το Endurance είναι ένα πολύ σημαντικό stat, ειδικά αν παίξεις με χαρακτήρα Sword&Shield. Επίσης, προτείνω κάποια στιγμή να διαβάσεις τα άρθρα που έγραψα ως αρχάριος στο Dark Souls:

Dark Souls, με κούρασες.

Dark Souls, με κούρασες: Part 2

Στο πρώτο περιγράφω την πρώτη εντελώς blind (χωρίς tips, εμπειρία ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία) εμπειρία μου και στο δεύτερο την πιο “διαβασμένη” απόπειρα. Το πρώτο μπορείς να το διαβάσεις και τώρα πριν παίξεις, δεν έχει spoilers. Το δεύτερο έχει spoilers στο κείμενο και στις εικόνες οπότε άστο για όταν τελειώσεις το παιχνίδι. Μεταφέρω εδώ κάτι που είχα γράψει στο δεύτερο άρθρο για τη σημασία του Endurance:

Ξεκίνησα από την αρχή, επέλεξα την ίδια class (Knight, για μεγαλύτερη αντοχή) αλλά φρόντισα να διορθώσω κάποια από τα σημαντικά λάθη που είχα κάνει στο αρχικό μου character build. Συγκεκριμένα, είχα υποτιμήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη σημασία του stamina. Μπορεί να σας φαίνεται αστείο τώρα που το γράφω, όμως στο πρώτο μου playthrough είχα επενδύσει πολύ λίγες souls στο stamina βασιζόμενος στη λογική οτι θα ήταν καλύτερο να ρίξω βάρος στα επιθετικά χαρακτηριστικά για να τελειώνω πιο γρήγορα τις αναμετρήσεις. Δεν είχα υπολογίσει οτι το stamina σου δίνει την δυνατότητα α) να επιτεθείς περισσότερες φορές πριν κάνεις παύση, β) να κάνεις κωλοτούμπες για αποφυγή χτυπημάτων και να επιτεθείς αμέσως και γ) να μπλοκάρεις χωρίς να χάσεις την ευκαιρία για αντεπίθεση. Ρίχνοντας εξαρχής το βάρος στην υγεία και το stamina είδα μεγάλη βελτίωση στην ανθεκτικότητά μου κατά τη διάρκεια της μάχης.

Oπότε μέχρι να φτάσει το Endurance 40 καλό είναι σε κάθε level up να ρίχνεις μερικά πονταλάκια σε αυτό το stat μαζί με οτιδήποτε άλλο σε ενδιαφέρει.

ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ήρθε η ώρα και για μένα να χωθώ στον κόσμο του Dark Souls, ξεκινώντας εννοείται από το πρώτο. Φαντάζομαι παίρνω τη remaster έκδοση έτσι; Χρειάζεται κάποιο mod για αυτή;

Επίσης λαμβάνοντας υπόψη ότι θα το πάω κλασικά για 100% έχετε καμία συμβουλή για κάποιον εντελώς αρχάριο στα Dark Souls; Για builds και τέτοια εννοώ.

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη ή πρόταση ευπρόσδεκτη.

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι το Endurance είναι ένα πολύ σημαντικό stat, ειδικά αν παίξεις με χαρακτήρα Sword&Shield. Επίσης, προτείνω κάποια στιγμή να διαβάσεις τα άρθρα που έγραψα ως αρχάριος στο Dark Souls:

Τα έχω διαβάσει όταν τα είχες γράψει αλλά θα τους ρίξω μια ματιά ξανά λίγο πριν ξεκινήσω (λογικά μέσα στο ΣΚ).

• This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by Arwindan Arwindan.
    ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Λοιπόν έχοντας παίξει αρκετές ώρες μέσα στο ΣΚ και έχοντας προχωρήσει (νομίζω) αρκετά μπορώ να γράψω μερικά πράγματα.

Επέλεξα να ξεκινήσω με Knight. Οι μάχες είναι όντως ιδιαίτερες και χρειάζεται προσοχή σε κάθε μία. Με τον Knight νιώθεις πραγματικά ότι χειρίζεσαι έναν τύπο με βαρύ οπλισμό και πανοπλία ο οποίος είναι σχετικά δυσκίνητος. Δεν ξέρω αν και οι άλλες classes είναι το ίδιο.

Προς το παρόν πέρα από 2 συγκεκριμένους εχθρούς για τους οποίους θα γράψω σε λιγάκι δεν έχω δυσκολευτεί και πάρα πολύ. Βέβαια ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι έχω φαρμάρει souls σε κάποια σημεία με αποτέλεσμα να έχω ανεβάσει αρκετά τα stats (π.χ. το Endurance αν θυμάμαι καλά πρέπει να το έχω πάει στο 32). Εννοείται ότι έχω πεθάνει πραγματικά πάρα πολλές φορές αλλά στους περισσότερους εχθρούς-bosses μετά από λίγες προσπάθειες τα κατάφερνα. Πρώτος θάνατος βέβαια ήρθε από πέσιμο από γκρεμό και όχι από μάχη.

Ο πρώτος που με δυσκόλεψε πραγματικά ήταν ένας ψηλέας ιππότης ο οποίος με σκότωσε γύρω στις 30 φορές μέχρι να καταφέρω να τον βγάλω. Τουλάχιστον με όλη αυτή την προσπάθεια έμαθα να χρησιμοποιώ σωστά το backstab. Βέβαια από ότι κατάλαβα μετά ο τύπος αυτός είναι απλό mob και optional στο σημείο που τον πέτυχα.

Αφού έφαγα και κάποια άλλα bosses αρκετά πιο εύκολα βρήκα τον Blacksmith από τον οποίο αγόρασα ένα seal με το οποίο άνοιξα την πόρτα που έχει σε ένα και καλά δάσος (δεν θυμάμαι πως το λένε) όπου φάρμαρα τα mobs που είχε εκεί και ήταν σαν φαντάσματα ρίχνοντάς τα από το γκρεμό :P, και έχω πλέον κολλήσει σε αυτόν τον [email protected]!#$# λύκο (Sif νομίζω;). Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω κάπου αλλού πρώτα.

• This reply was modified 4 months, 1 week ago by Arwindan Arwindan.
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3384
    Been thanked: 161 times

Θα μπορούσες να πας πρώτα στο Darkroot Garden, είναι μια περιοχή δεξιά από την πόρτα που άνοιξες με την seal και σχετικά βατή. Πήγες Lower Undead Burg και Depths;

ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Α νομίζω το Darkroot Garden δεν είναι εκεί που είμαι τώρα; Αν εννοείς εκεί λίγο δεξία από την πύλη έχω πάει και βρήκα και ένα καλύτερο armor set.

Στα Depths πήγα ναι και μετά επέστρεψα για να παρω το seal και να ανοίξω την πύλη. Δεν έχω πάει καθόλου πιο κάτω από εκεί που είναι η Firekeeper.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5227
    Been thanked: 354 times

O Sif είναι το πιο εύκολο boss 😛 Αν βαρέθηκες να σε δέρνει θα πρότεινα να κάνεις λίγη εξερεύνση να αλλάξεις παραστάσεις, σίγουρα θα συναντήσεις κι άλλα bosses εκτεθημένα. Δεν υπάρχει “αυστηρή” σειρά προσέγγισης των περιοχών. Ίσως θα μπορούσες να αναβαθμίσεις το όπλο που χρησιμοποιείς. Καλά έκανες και επέμενες στον ψηλέα, ό,τι σκοτώνεις καλό είναι, αν σου έριχνε και το όπλο του θα ήταν ακόμα καλύτερα.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7032
    Been thanked: 162 times

Χαχα, αυτό ερχόμουν να γράψω Βάσσια. Ότι ο Sif είναι από τα πιο εύκολα bosses. Οι Black Knights Κώστα έχουν ολόκληρο lore από πίσω τους, δεν είναι απλά mobs. Ούτε respawn κάνουν (σχεδόν, παραπάνω δε λέω).

Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 263 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close