Αγορά Sapphire Radeon R9 280X 3GB Dual-X OC

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author
    agios
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1
    Been thanked: 0 times

Έχω το παρακάτω σύστημα: ΑMD FX 8350, 8 gb RAM, motherboard gigabyte 78LMT, 1gb HDD + 120GB SSD kai PSU 550 watt thermaltake 80+ BRONZE, GPU ATI Saphire 6870.
    Σκέφτομαι να αγοράσω τη Sapphire Radeon R9 280X 3GB Dual-X OC, απλά δε ξέρω κατά πόσο το τροφοδοτικό μου επαρκή. Έχω διαβάσει διάφορα στο διαδύκτιο και έχω μπερδευτεί. Η σελίδα της Saphire γράφει ότι οι απαιτήσεις της κάρτας σε ρεύμα είναι 750 watt. Σε άλλες σελίδες έχω διαβάσει ότι η κάρτα δουλεύει και με 550 watt ή και με 600 watt. Δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω νέο τροφοδοτικό ή αυτό που έχω μου φτάνει.
    Άλλη σκέψη μου είναι να αγοράσω τη Sapphire Radeon R9 280 3GB Dual-X OC η οποία έχει απαιτήσεις σε ρεύμα, σύμφωνα με την εταιρεία, τα 550 watt.
    Θα ήθελα να μάθω ποια είναι η γνώμη σας.

solaufein
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Το επίσημο TDP είναι 250W , νομίζω, οπότε η λογική λέει πως θα είσαι εντάξει. ΟΡΙΑΚΑ. Το τροφοδοτικό ειναι SMART κάτι? Δε λέει και πολλά οπότε να προσεχεις. Το θεμα ειναι πως αμα υπερχρονίσεις οτιδήποτε ή χωσεις πολλά πράγματα (ανεμιστηρες, σκληροι κλπ) θα εισαι εντελως εκτός. Από οτι βλεπω το εργαλειο (αν ειναι αυτό) βγαζει οριακα 500W (504 δειχνουν τα specs).
    To psu calculator δειχνει:
    psu1111.jpg

φυσικα δεν ειναι ακριβες και τα βαλα “χυμα” για να δω τι βγαζει, καντο και εσυ, βαζοντας με ακριβεια τα πραγματα σου, να δεις τι βγαζει.

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 623
    Been thanked: 5 times

Οι διαφορές στις απαιτήσεις τροφοδοτικού οφείλονται στο γεγονός οτι τα έχουν υπολογίσει με διαφορετικά συστήματα. Αν π.χ. έχεις cpu με 95w TDP, ένα δίσκο, ένα DVD και 2 ανεμιστήρες δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ. Αν όμως έχεις 125άρη cpu, 3 δίσκους, 2 DVD, 5 ανεμιστήρες, κάρτα ηχου και πολλά USB γκατζετάκια θέλεις πολλά watt.
    Power Supply Calculator Lite
    Βάζεις οτι έχει το μηχάνημα και την κάρτα που θέλεις να βάλεις. Το Capacitor Aging γύρω στο 15% και στο τελικό αποτέλεσμα βάζεις ένα 10% περίπου σαν οριο ασφαλείας.

Σύντομα αναμένεται να παρουσιαστεί η διάδοχος της 280, η R9 285 (μάλλον Σεπτέμβρη) και έπειτα η 285Χ. Θα βασίζονται στον πυρήνα Tonga σε αντίθεση με την 280 που έχει τον Tahiti της 7970. Αναμένεται να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος.
    Αν δεν την βιάζεσαι την κάρτα ίσως να άξιζε να περιμένεις. Αναμένεται να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος.

InfamousJohn
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

Dark archorn, μηπως ξερεις αν αναμένεται να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος?

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3685
    Been thanked: 23 times
    InfamousJohn wrote:
    Dark archorn, μηπως ξερεις αν αναμένεται να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος?
    I see what are you doing here :vaultboy:
    agios
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
    Δεν βιάζομαι πολύ, ελεγά να την αγοράσω τον Σεπτέμβρη, μπορώ να περιμένω λίγο παραπάνω.
    Με 600 watt θα είμαι καλά, πιστεύω!!!????

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 623
    Been thanked: 5 times
    InfamousJohn wrote:

AMD και μείωση κατανάλωσης; Αν είναι δυνατόν!!!!!!!
    Ποιος τολμάει και διαδίδει τέτοια πράγματα;
    :trollface:

agios λογικά θα είσαι ok με 600W. Μην βιάζεσαι όμως να αγοράσεις τροφοδοτικό ακόμη. Κάτσε να βγει η κάρτα, να δουμε αν όντως αξίζει, πως θα πάνε οι τιμές μετά αγοράζεις.

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 32 times

ναι, ινφαμου, το επιβεβαιωνω. αναμένεται να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος.

ρεηκουί: το φορου οπου δεν συγχωρουνται ουτε τα τυπογραφικα λαθη.

solaufein
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

νομίζω κάπου διάβασα πως αναμένεται να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος.

:trollface: τιποτα dark archon δε τη γλιτωνεις τη καζουρα, απο δω και περα θα καλεις το ετερον υμισυ για διορθωσεις!!! :P :cheer: 😆

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 32 times

και καπου εδω (και πολυ αργησε!) σκαει ο τονης με την τεραστια σκουπιδοβιβλιοθηκη – συλλογη youtube και ποσταρει το γνωστο βιντεακι της λαμψης… 😆

Alucard
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Οι 280 και 280Χ δεν αναμενόταν να έχει GCN1.1 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος; Τώρα που αναμένεται από αυτές, οι παλιές τι θα απογίνουν; Έχουν στην AMD ψυχολόγο για τις δύσκολες ώρες που θα περάσουν;

Beyond fun, τις περιμένω και εγώ τις 285 και αν υπάρξουν και Χ γιατί θα επηρεάσουν τις τιμές !

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close