Αναβαθμιση PC ή οχι;

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7
    Been thanked: 0 times

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας :worship:
    Το προβλημα ειναι οτι μονευ γιοκ. Δηλαδη για να καταλαβετε απλα ελεγα να κανω τα γιγα 2χ2 και να παρω καμμια 5450 που εχει ντιρεκτ 11. Αντε καμμια 6χχχ. Δηλαδη το πολυ 100 ευρα (περιπου 80-90).
    Να καταθεσω κατι. Παιζω ολα τα παιχνιδια μου σε 1680χ1050 ( τα τελευταια δυνατα ηταν τα Total war kai Crysis 1,2) παιζω κυριως adventures kai kana RPG το τελευταιο ηταν…..ποιο ηταν….ααα λιγο το skyrim :woohoo: αλλα το βαρεθηκα στην αρχη και το παρατησα δεν ειχα χρονο…αααα και το Diablo 3 :cheers:
    Για να καταλαβετε τι θελω ειναι να παιζω
    Diablo 3
    Rome 2 total war…kai kana Shogun
    Crysis 3 :spiteful: αλλα δεν θα πεθανω κιολας :whistle:
    Tex Murphy Tesla Effect (αυτο οπωσδηποτε!!!)
    και RealMyst Masterpiece kai Obduction (για αυτα ελπιζω να μην εχω προβλημα…ελπιζω)
    Το Diablo 3 ετρεξε μια χαρα και σε ικανοποιητικα γραφικα και το τελειωσα απλα το αναφερω γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως μου λετε τοσο χαλαρα να το πεταξω ενω παιζει ακομα και αυτο!!
    Το Rome 2 που το εβαλα λιγο μαλλον δεν!!!! γιαυτο ελεγα για μνημη και gpu….μην ξεχναμε το χρημα που δεν…..
    Τα xp εχουν 2 πλεονεκτηματα τρεχουν αναιμακτα με 2 g μνημη…αλλα οκ καλο δεν ειναι λιγο ακομα?
    και παιζουν ολα τα ρετρο adventure που χωρις αυτα δεν μπορω ..μιλαμε για Black Dahlia, Ripper (1997) και ολα τα Myst ανετοτατα!!
    Οποτε να πω την αληθεια δεν καταφερα να βγαλω ακρη….με λιγα λογια …το μονο που καταλαβα ειναι οτι με πορδες δεν βαφεις αυγα……. 😥

PS : εχει κανεις 2χ1 gb kingston hyperx khx6400d2llk2/2g (αντε και 2gn) .2×1 για να μη χασω το dual και μονο 2g ή 2 gn λογω ρευματων και ρυθμισεων…
    Και ΝΑΙ θα εχω και 7 και χπ!!!!!!!

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 39 times

Man, είσαι ωραίος.

Ας τα πιάσουμε ένα ένα. Απο ζήτημα συμβατότητας, αν πας στα 7 θα έχεις πρόβλημα με παιχνίδια που είχαν σχεδιαστεί για Windows 95 και 98. Οτιδήποτε τρέχει σε DOS (όπως το Ripper που λες), σίγουρα θα τρέξει μέσω του DOSBox και στα 7.
    Τα υπόλοιπα ίσως υπάρχουν στο GOG.com οπότε δεν έχεις ΤΟΣΟ θέμα. Αλλά άμα θες κρατάς και το dual boot, who cares!!!

Τώρα, μου λες ότι θες να παίξεις Rome 2 και Shogun 2. Και τα δύο παιχνίδια είναι αρκετά βαριά, ένας φίλος έχει Core 2 Duo 8400 με την 4870 και το Rome 2 σέρνεται λόγω CPU. Οπότε ο Athlon 64 X2, ό,τι κάρτα και να βάλεις, θα τα παίξει τελείως. Για να μην αναφέρω το Crysis 3.
    Δεν θα είναι μεγάλη μαλακία να πάρεις καλούτσικη κάρτα και να την κρατάει πίσω ο CPU;

Επιπλέον, η 5450 είναι μία κάρτα ακατάλληλη πλήρως για gaming. Ήταν εξαιρετική για να στήσεις HTPC, όχι gaming PC. Η 4850 είναι πάνω από τρεις φορές πιο γρήγορη, δεν το συζητάμε καν.

Θεωρώ πως η αγορά από μεταχειρισμένα όπως προτείνουν αρκετοί είναι μια καλή λύση. Πουλάς CPU, Motherboard, RAM (και GPU αν θες) και τσιμπάς πολύ φθηνά έναν γρήγορο Phenom II X4 ή X6, μία καλούτσικη AM3+ μητρική, DDR3 RAM (βρίσκεις σχετικά εύκολα μέχρι και 8GB στα 40-50 ευρώ) και άμα θες χτυπάς και μία 7770-7790 ή 7850.
    Θα είσαι άρχοντας και θα καλύψεις τις ανάγκες σου για αρκετά χρόνια ακόμα. Αλλιώς, βάλε άλλα 2GB και κάνε οικονομίες μαν!

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2924
    Been thanked: 67 times

Ε ΟΚ μπορεί να σέρνεται αλλά το “playable” είναι σχετικό με την ανοχή του παίχτη, συμφωνώ με f2bnp πάντως, αφού δεν παίζουν φράγκα βάλε καλύτερα 2 τέτοια ακόμα
    http://www.cosmodata.gr/product/77269/
    να πας στα 4GB και κράτα το σύστημα όσο μπορείς, δες λίγο μην τυχών βέβαια βρεις κανένα Athlon 6400+ μεταχειρισμένο για 20-30€ θα δώσει μια μικρή πνοή στο σύστημα, είναι ο μεγαλύτερος επεξεργαστής που μπορεί να πάρει η μητρική σου.

Για κάρτα δεν έχει νόημα, η μόνη που θα άξιζε θα ήταν μια 7750 αλλά θα βγεις πάνω από τα 100€ και την μνήμη την χρειάζεσαι περισσότερο. Και πάλι μόνο για το DX11 (που θα σε αναγκάσει να βάλεις windows7) γιατί η 7750 είναι στα χαρτιά λίγο καλύτερη από την 4850 που έχεις τώρα.

Θα μπορούσαμε να βγάλουμε μια αναβάθμιση πιστεύω λίγο πάνω από τα 100€, μητρική, cpu, ram αλλά φοβάμαι το τροφοδοτικό στην πορεία που λογικά το έχεις χρόνια.

Αν δεν βγάλει θέμα το τροφοδοτικό πάντως:
    CPU
    http://www.skroutz.gr/s/2645728/AMD-Athlon-II-X4-740-Box.html
    4core μια χαρά θα σε κρατήσει
    Μητρική
    http://www.skroutz.gr/s/4067363/Asus-A55BM-E.html
    Για τα λεφτά σου είναι μια χαρά και μπορείς να βάλεις κάποιον καλύτερο επεξεργαστή με την επόμενη γενιά FM2+ όταν βγουν
    Μνήμη
    http://www.skroutz.gr/s/2889294/Kingston-4GB-DDR3-1333MHz-KVR13N9S8-4.html

Και κρατάς τα άλλα όπως είναι.
    Βγαίνει 100-150€ ανάλογα που θα αγοράσεις τα κομμάτια.

Αν μπορείς να πουλήσεις τα παλιά πιστεύω θα καλύψεις την διαφορά.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5819
    Been thanked: 8 times

Εναλλακτικά, παίρνεις RAM και VGA και με μόλις 80 ευρώ κάνεις μια μίνι αναβάθμιση… ;)

Παίζει και CPU 5600+, αλλά μικρή η διαφορά με αυτή που έχεις. Ωστόσο, αν πρόκειται να κρατήσεις για καιρό το σύστημα, μπορεί και να αξίζει να την τσιμπήσεις.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7
    Been thanked: 0 times

Λοιπον παιδια να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω!
    Χαιρομαι ειλικρινα που ειμαι εδω.
    1. Μαγκες μιλησα με το παιδι με την RAM και μου ειπε οτι ειναι η
    KHX6400D2K2/2G http://www.valueram.com/datasheets/khx6400d2k2_2g.pdf
    ενω οι δικιες μου ειναι οι
    KHX6400D2llK2/2G http://www.valueram.com/datasheets/khx6400d2llk2_2g.pdf
    τις οποιες της εχω χρονισει στα 2,0V και 4-4-4-12 timings
    H τιμη που τις δινει ο φιλος ειναι νορμαλ αλλα ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:
    Αντε να τις βαλω στα 2,0V που απο οτι φαινεται τρεχουν (του φιλου μαλιστα μονο ετσι τρεχουν στα 800Hz) θα πρεπει να ξαναγυρισω τις δικες μου στο 5-5-5-12 αλλα με 2,0V πια ενω τρεχαν αν θυμαμαι με 1,8V.
    Τες πα εσεις ειστε οι GURU γινεται? Θα τρεχει γρηγοροτερα? θα ειναι σταθερο?
    Και ρωταω οχι μονο για XP αλλα και για WIN 7 ultimate που θα βαλω σε αλλο δισκο.

2. Κατσε να καταλαβω αν παρω μια 7750 θα παιζει μονο σε Win 7?? και οχι σε XP?
    Παντως αυτα που προτεινετε μου αρεσουν πολυ!
    Να πω και κατι εγω: εχω εντυπωσιαστει με τη motherboard που εχω που τις εχω κανει (τι να λεμε τωρα!!) αν μπορουσα θα επαιρνα μονο MSI σε ολα τα προιοντα που βγαζει.
    Μιλαμε για hard χρηση μιλαμε της εχω αλλαξει τα φωτα! Το μονο που ειχε σαν προβλημα και δεν εφταιγε η κακομοιρα ειναι οτι μετα απο 7 χρονια σκεβρωσε απο την θερμοκρασια και ανεβαζε θερμοκρασιες h cpu.
    Πηρα και γω τον EVO 212 επιεδη ειχε απο πισω μεταλλικο :worship: ” X ” (ξερετε αυτο που πιανει απο πισω απο τη motherboard την ψυκτρα και την ισιωσε ;)
    Καλο ε? ρε τι κανουμε λογω κρισης……. 😥

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2924
    Been thanked: 67 times

Δεν ξέρω αν θα είσαι ΟΚ με τις μνήμες, για αυτό έψαξα για καινούργιες ακριβώς ίδιο μοντέλο πριν.
    Αν μπορείς να το πας πάντως σε 150€ περίπου ίσως να ήταν καλύτερη ιδέα να πας για την αναβάθμιση που σου λέω.

Η 7750 νομίζω δεν έχει drivers για ΧΡ και να έχει το DX11 παίζει μόνο σε vista και πάνω, οπότε δεν έχει νόημα να αλλάξεις την 4850 για μια κάρτα που σου προσφέρει μόνο dx11, αφού αν δε βάλεις 7 δεν δουλεύει το δx11 και θα την έχεις με dx9

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5819
    Been thanked: 8 times
    Dimitrios wrote:
    Μαγκες μιλησα με το παιδι με την RAM και μου ειπε οτι ειναι η
    KHX6400D2K2/2G http://www.valueram.com/datasheets/khx6400d2k2_2g.pdf
    ενω οι δικιες μου ειναι οι
    KHX6400D2llK2/2G http://www.valueram.com/datasheets/khx6400d2llk2_2g.pdf
    τις οποιες της εχω χρονισει στα 2,0V και 4-4-4-12 timings
    H τιμη που τις δινει ο φιλος ειναι νορμαλ αλλα ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:
    Αντε να τις βαλω στα 2,0V που απο οτι φαινεται τρεχουν (του φιλου μαλιστα μονο ετσι τρεχουν στα 800Hz) θα πρεπει να ξαναγυρισω τις δικες μου στο 5-5-5-12 αλλα με 2,0V πια ενω τρεχαν αν θυμαμαι με 1,8V.
    Τες πα εσεις ειστε οι GURU γινεται? Θα τρεχει γρηγοροτερα? θα ειναι σταθερο?

Όχι, κάνεις κάτι πολύ πιο απλό: Tις βάζεις όλες στα 5-5-5-15 με 2.0V, που το υποστηρίζουν άλλωστε (ουσιαστικά βάζεις τις δικές σου να είναι λίγο πιο αργές) κι αν κατάλάβεις διαφορά σε σχέση με το 4-4-4-12, εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη…. ;)

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close