Ανασταίνοντας έναν Pentium III

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 57 total)
  • Author
    vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Μάνο, υποθέτω ότι έχεις την 15″ TFT λόγω του ότι τα 1024*768 θεωρούνται η μεγαλύτερη ανάλυση με καλά framerates που μπορεί να δώσει ένα ζευγάρι Voodoo 2 σε SLI, σωστά;

devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1299

μεγιστη αναλυση κ τερμα-δυστυχως  vtheo…
    μονο η σειρα 3 κ πανω εδινε μεγαλυτερες αναλυσεις..
    η voodoo2 πηγαινε μεχρι 800χ600 μονη , σε sli επαιζες στα 1024χ768

αλλα κ με απλη crt τα εβλεπες (μονο που εδω ηθελες και καθετη σαρωση μεγαλυτερη των 85 hz )

η TFT δεν ειχε τετοιους περιορισμους :drinks:

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 39 times

Αστεία αστεία τις Voodoo 2 SLI μέσω του f2bnp τις απέκτησα, πίσω στο μακρινό….. 2009. Πωπω, περνάνε γρήγορα τα χρόνια…O.o

Όντως πέρασαν 7 χρόνια κοντά :O. Συζητούσαμε τις προάλλες με τον αδερφό μου για τότε που τις είχαμε πάρει (νομίζω το 2008 τις είχα πάρει εγώ) και σε θυμήθηκα Μάνο!
    Κορυφαία φάση, είχα έναν τεχνικό για το Internet σπίτι και είχα ξεχάσει πάνω σε κάποιο γραφείο τις Voodoo 2 SLI. Εκεί που πέρναγε ο τεχνικός να τσεκάρει κάποια καλώδια, βλέπει τις κάρτες, γυρνάει και με ρωτάει αν είναι Voodoo 2 και του απαντάω ναι. Εκεί απλά τρελαίνεται και αρχίζει να λέει ” Τι είπες ρε μεγάλε, τι μου θύμησες τώρα! Θυμάμαι που είχα πάρει μία Voodoo 2 για να παίξω Quake 2 το 1998″.
    Τα είπαμε λίγο και νομίζω ότι μάλλον ήμουν ο αγαπημένος του πελάτης :D.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Καλά, δεν αντιλέγω ότι και με CRT μπορείς να να έχεις ανάλυση 1024*768, άσε που παίζεις και σε αναλύσεις πέραν της βέλτιστης ( πχ ένα 17″ CRT θα είχε ενδεικνυόμενη τα 1024*768, αλλά θα έφτανε και τα 1280*1024 ( αν και μάλλον με μικρότερη συχνότητα ανανέωσης ).
    Οι TFT όμως έχουν άλλα πλεονεκτήματα, devilride. Ειδικά για κάποιον όπως εγώ, που έχει θέμα με τα μάτια του, οι CRT είναι ανυπόφορες, ειδικά οι χαμηλότερης ποιότητας. Για να μην πιάσουμε κατανάλωση και όγκο.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5819
    Been thanked: 7 times

Μάνο, υποθέτω ότι έχεις την 15″ TFT λόγω του ότι τα 1024*768 θεωρούνται η μεγαλύτερη ανάλυση με καλά framerates που μπορεί να δώσει ένα ζευγάρι Voodoo 2 σε SLI, σωστά;

Βασικά σ' αυτό το μηχανάκι έτσι κι αλλιώς δε μ' ενδιέφερε τίποτα περισσότερο από 1024×768 ανάλυση, οπότε και για χρόνια ολόκληρα το είχα με μία 15'' CRT Philips 105S. Όταν εκείνη παρέδωσε πνεύμα, αγόρασα την NEC έχοντας αποφασίσει να είναι η οθόνη η μόνη “παρασπονδία” της σύνθεσης του retro PC.

In other news, λίγες μέρες αφότου προμηθεύτηκα την Quickshot QS-163, κατάφερα να εντοπίσω, μετά από αναζήτηση χρόνων, σ' εξαιρετική τιμή ένα δεύτερο, ελληνικής κατασκευής,  ASC Multi Joy joystick της Micro Τechnica

796532-500x338.png

που είναι δΙδυμάκι εκείνου που έχω απ' το 1990 και το οποίο θα μπει σε restoration mode, γι' αλλαγή των σπασμένων πλαστικών του 15-pin βύσματός του και προσπάθεια ασπρίσματος του κιτρινισμένου απ' την πολυκαιρία πλαστικού του.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αυτό έβγαινε και με διάφανο πλαστικό κάλυμμα;

• Υπουργός Ανάπτυξης

Nαι, καλά θυμάσαι!

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Παίζει τότε να το είχα δει στο σπίτι του φίλου μου που είχε PC. Βασικά είχε ο πατέρας του, έπαιζαν τα μεγαλύτερα αδέρφια του, και εμείς παίρναμε τα joystick και τρέχαμε σε theater of the mind κάνα X-Wing, γιατί που να μας αφήσουν να παίξουμε… 😆

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4
    Been thanked: 0 times

Δεν έχεις κρατημένη από παλια και καμιά TNT2 ή GeForce (128 – 2 – 3 -4), να το αναβαθμίσεις και στην κάρτα γραφικών; η voodoo3 από ότι θυμάμαι από τα reviews του 1999 ήταν υποδεέστερη ακόμα και από τις TNT2 πόσο μάλλον των GeForce που ακολούθησαν.

EDIT: Τώρα είδα πως οι πρώτες Geforce ήταν οι Geforce256 και όχι όπως νόμιζα 128. Το alcheimer βλέπετε δεν συγχωρεί!! 😳

Περιπου ισαξια με την tnt2 ηταν η voodoo3 σε επιδοσεις αν και ομολογουμενως υποδεεστερη στην ποιοτητα της εικονας. Ομως για retro καταστασεις βολευει γιατι θα τρεχει και glide.
    Οτιδηποτε δεν τρεχει καλα στη voodoo3 ειναι σιγουρο οτι δεν χρειαζεται retro PC για να παιξει

Επισης, σχετικα με το linux φυσικα ειναι καλη ιδεα να ασχοληθεις αλλα οχι σε αυτο το μηχανημα. Για να τρεξεις καλα κατι σε αυτο το μηχανημα θα πρεπει να ειναι ειτε αρχαια διανομη, που πλεον δεν θα υποστηριζεται απο repositories και θα ειναι αχρηστη ειτε καποια ειδικη πολυ ελαφρια οποτε οχι καταλληλη για αρχαριο. Και παλι θα σου σπασει τα νευρα γιατι ακομα και για Browsing θα σερνεται σε μοντερνες σελιδες.

Οποτε ειτε σε ενα VM θα ασχοληθεις πανω στο βασικο σου συστημα ειτε σε καποιο οπως αυτα που εδινες για 50 ευρω. Αν και το VM ειναι μαλλον η καλυτερη λυση για τα πρωτα βηματα.

Ουτε για router/fileserver κλπ θα το προτεινα. θα καει πιο πολυ ρευμα απ'οτι αξιζει. Καποιος το ανεφερε πανω κανοντας πλακα αλλα ισχυει.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Νεότερη κι εξίσου επιτυχημένη προσθήκη στο retro συστηματάκι μου αποτελεί ένα ζεύγος Teac Powermax 260/2, τα οποία μια φορά κι έναν καιρό ζαχάρωνα πολύ.

zvucnici-teac-powermax-260-2-slika-12041643.jpg

Η παραπάνω φωτογραφία ξεγελά όσον αφορά στο μέγεθός τους, το οποίο είναι πραγματικά πολύ μεγάλο. Ο ήχος τους όμως, πάντα μιλώντας για stereo speakers, είναι πολύ ανώτερος από τα περισσότερα σημερινά σετ, γλυτώνοντας την ίδια στιγμή χώρο, λόγω της απουσίας του (περιττού) woofer.

Η άφιξή τους καθιστά αχρείαστο πλέον για εμένα ένα σετάκι 2:1 ηχείων και woofer, τα οποίο και πολύ σύντομα -πιθανώς και αύριο- θα βγάλω προς χάρισμα…. ;)

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13492
    Been thanked: 587 times

^Αυτή η φωτογραφία είναι γεμάτη αναμνήσεις και συγκίνηση.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Βασικά θα ψηνόμουν να τα βάλω και στο τωρινό PC μου, απλά με χαλάει η χρωματική διαφορά τους με οθόνη, tower, keyboard κτλ, ειδάλλως μια χαρά δουλειά θα κάνανε!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4
    Been thanked: 0 times

Φοβερα ηχεια. Ειχα και εγω ενα σετ ιδια, αγορασμενα 10+ χρονια πριν.
    Ειχα παει στη Στουρναρη ψαχνοντας τα καλυτερα stereo ηχεια που μπορουσα να βρω για υπολογιστη μεχρι που τα ειδα.

Χρονια μετα, τα χαρισα στον πατερα μου για τον ιδιο ακριβως λογο. Το ασπρο (πλεον μπεζ) ειναι μεγαλη παραφωνια με το all black υπολοιπο συστημα

• Υπουργός Ανάπτυξης

Ευκαιρίας δοθείσης χθες, λόγω κάποιων ανασκαφών που έκανα στη ντουλάπα, αποφάσισα να προβώ σε μία γρήγορη αλλαγή στο P-ΙΙΙ PCάκι. Αντικατέστησα λοιπόν την “άχαρη” SB Vibra CT4170 με την επιβλητικού μεγέθους (ποταμόπλοιο-like, όπως την αποκαλώ εγώ) SB AWE32 CT3990, που προσφάτως απέκτησα μέσω μίας hardware ανταλλαγής.

Μπορείτε να πάρετε μία γεύση του πόσο γελοιωδώς μακριά ήταν η συγκεκριμένα κάρτα ήχου μέσω της παρακάτω φωτογραφίας που τράβηξα. Συγκρίνετε το μήκος της με την Voodoo 3 που φαίνεται πιο ψηλά, καθώς και με το πού τελειώνει η μητρική. Η καρτούλα πάντως παίζει μια χαρά τόσο σε Win98 όσο και σε WinXP περιβάλλον.  :)

SB_AWE32_zpscnxderhs.jpg

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3969
    Been thanked: 300 times

O.o O.o O.o Είναι ATX η μητρική; Με το μάτι η sb πρέπει να είναι άνετα πάνω από 35 εκατοστά…

Έτσι ήταν όλες οι AWE32, ή είναι αυτή καμιά μυστήρια έκδοση; Είχα μια SB 16 και πολύ μετά μια SB 128, που ήταν και οι δύο “κανονικού” μεγέθους.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 57 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close