[ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ] 4GB DDR3 RAM με 2GB DDR3 RAM!

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5809
    Been thanked: 1 time

Ναι, δε κάνω καθόλου πλάκα.
    Το σενάριο έχει ως εξής: ‘Eχω στην κατοχή μου ένα σετάκι 2x2GB RAM DDR3 Corsair XMS3 TW3X4G1333C9A, οι οποίες είναι απολύτως λειτουργικές, τεσταρισμένες με memtest+ και δουλεύανε άψογα με μία Asus Μ5A78L-LE επί καιρώ.

Προ ολίγων ημερών η μητρική “χαιρέτησε” και πήρα μία MSI 760GM-P23 (FX). Δυστυχώς όμως οι μνήμες δε συνεργάζονται στο παραμικρό με την εν λόγω μητρική, όσο κι αν δοκίμασα με manual ρυθμίσεις και τα τοιαύτα. Συνεπώς, με ενδιαφέρει να τις κάνω τράμπα έστω και με ένα σετάκι 2GB DDR3 RAM, αρκεί να κάνουμε αμφότεροι τη δουλειά μας, με όποιον ενδιαφέρεται να επωφεληθεί από την εν λόγω ανταλλαγή και να διπλασιάσει τη RAM του δικού του PC.

Όποιος λοιπόν είναι πρόθυμος να έρθει μέχρι ΗΣΑΠ Περισσού ή Άνω Πατησίων, παραλαμβάνει τις μνήμες, τις δοκιμάζει στο PC του κι αν είναι όλα ΟΚ, μου δίνει τις δικές του, τις οποίες και θα τεστάρω εγώ στη συνέχεια. Με άλλα λόγια, τα δρομολόγια που θα χρειαστεί να κάνει, για να έρθει δύο φορές (στην καλύτερη, γιατί στη χειρότερη θα κάνει τρία, δίχως τελικά να μας “κάτσει” η τράμπα) στους σταθμούς που αναφέρω, θα του αποφέρουν κέρδος 2GB RAM. Νομίζω συμφέρει….

Τονίζω ξανά ότι οι μνήμες που δίνω είναι μία χαρά, αλλιώς θα τις πέταγα και δε θα προσπαθούσα να κοροϊδέψω τον οποιονδήποτε συμφορουμίτη μου, δε κάνω τέτοια πράγματα….

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 38 times

Έχω την εντύπωση πως έχω PC με 2x1GB οπότε έχε με πρώτο στην λίστα!

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Aν το ψήνεις να δοκιμάσουμε ανταλλαγή, είσαι ο πρώτος! ;)

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 38 times

Ατυχήσαμε. Δεν έχω τελικά. Περίεργο πάντως αυτό με την μητρική, πολύ σπάνιο. Μήπως διορθώνεται με κανένα BIOS update;

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Είναι η τελευταία λύση, θα δω αν υπάρχει κάτι…. ;)

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Τελικά το 17.14 bios της μητρικής έδωσε τη λύση.
    Οι μνήμες λειτουργούν άψογα, κατόπιν εκτενούς memtest+.

Τhanks για την προτροπή να προβώ σε bios update, f2bnp… ;)

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close