LATEST NEWS

Η AMD επεκτείνει το Gaming Evolved πρόγραμμα σε νέους τίτλους

To Gaming Evolved ως γνωστόν είναι το πρόγραμμα αποκλειστικής συνεργασίας της AMD με διάφορα  game studios που έχει ως στόχο την κυκλοφορία παιχνιδιών βελτιστοποιημένων για το AMD hardware. Στη βάση αυτή, η AMD ανακοίνωσε πως τα Sniper Elite III (της Rebellion), Murdered: Soul Suspect (της Square Enix) και Lichdom (της Xaviant) εντάσσονται και αυτά στο GE στρατόπεδο και θα λάβουν την ανάλογη φροντίδα. Πιο συγκεκριμένα, ανακοινώθηκε και επίσημα πως το Sniper Elite ΙΙΙ θα διαθέτει πλήρη έκδοση Mantle (αφού η Asura engine έχει native υποστήριξη γι’αυτό) ενώ το Lichdom (ως γνωστόν) χρησιμοποιεί τη νέα τεχνολογία TrueAudio της AMD.

Το σχόλιο μας πάνω σε όλα αυτά είναι πως ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενα. H Square Enix αποτελεί εδώ και χρόνια στενότατο σύμμαχο της AMD (από την εποχή μάλιστα της παντοκρατορίας του The Way It’s Meant to Be Played προγράμματος της nVidia) ενώ και η Rebellion Developments συνεργάζεται μαζί της εδώ και χρόνια. Η Xaviant τώρα μπορεί να αποτελεί νεοεμφανιζόμενο παίκτη αλλά το Lichdom είναι βασισμένο στην Cryengine 3. Θυμίζουμε πως η δημιουργός εταιρεία της μηχανής (Crytek) είναι και αυτή συνεργάτης της AMD (μέσω της εκδότριας ΕΑ) ενώ και το Star Citizen που χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή είναι και αυτό GE τίτλος και θα υποστηρίζει mantle. Η εκτίμησή του RageQuit είναι πως κάποια από αυτά τα παιχνίδια (ή και τα τρία ακόμα) θα αποτελέσουν κάποια στιγμή και μέρος των Never Settle πακέτων, δηλαδή θα συνοδεύσουν την αγορά διαφόρων Radeon καρτών.

Βασίλης Ξερικός

Γεννημένος στην Αθήνα το 1979. Gamer εξ απαλών ονύχων, η πρώτη μου επαφή με το σπορ έγινε με έναν κλώνο του Pong σε προσχολική ηλικία.  Αν και πιστός χρήστης PC από to 1989 και την εποχή των XT έχουν περάσει από την κατοχή μου και διάφορες κονσόλες (Atari 2600, διάφορες Sega, σειρά των Playstation κλπ) ενώ η εισαγωγή μου στην gaming δημοσιογραφία έγινε μόλις το Γενάρη του 2012 και το PC Master. Παλαίμαχος των adventures, πλέον μοιράζω τον gaming χρόνο μου μεταξύ MMO, RPG (κάθε είδους) και Shooters. Email:  [email protected] Follow me: Facebook | Twitter | SteamID: Kuivamaa

One Comment

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL