Βιβλια

Viewing 15 posts - 466 through 480 (of 725 total)
  • Author
    PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3140
    Been thanked: 54 times

Ομολογώ πως τον είχα ξεχάσει εντελώς τον Λιαντίνη. Ξαναδιαβάζοντας πληροφορίες περί του τρόπου με τον οποίο επέλεξε να φύγει, θυμήθηκα το πόση εντύπωση μου είχε κάνει 11 σχεδόν χρόνια πριν.

0AGAN0AGAN
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1374
    Been thanked: 13 times

Διάβασε και “Τα Ελληνικά” μετά, αν θες στο δανείζω σε κανένα μήτινγκ. Όπως το είπες, η γραφή του είναι σα να αγορεύει, ζηλεύω πραγματικά όσους είχαν την τύχη να τον έχουν καθηγητή.

Mια συνάδελφος μου η οποία μου δάνεισε και το βιβλίο τον είχε καθηγητη στη Φιλοσοφική και λέγαμε ακριβώς αυτό!
    Παρεπιπτόντως ευχαριστώ για την πρόταση αλλά θα το δανείστώ άμεσα απο την εν λόγω συνάδελφο!

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Εγώ πάλι πρώτη φορά τον ακούω και έχω μείνει με το στόμα ανοχιτό από τα όσα διάβασα στο γράμμα του. Μακάρι να ήταν έτσι οι μισοί εκπαιδευτικοί σήμερα

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769
    Been thanked: 0 times

Λοιπόν ο συνδυασμός του βιβλίου με το soundtrack του oblivion να παίζει σιγανά είναι απίθανος.  :)
    Δοκιμάστε το παιδιά.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 172

Πολύ το χαίρομαι που οι συμφορουμίτες ανακαλύπτουν τον αγαπημένο μου αλκοολικό Charles Bukowski!

ανακαλύπτουν

ανακαλύπτουν

Ahem…

Ηρεμήστε!
    Προφανώς χρησιμοποίησα λάθος λέξη ετυμολογικά, αλλά εννοούσα το ελληνικόν rediscover (sta ksena επανανακαλύπτω).
    Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να προσβάλω τις λογοτεχνικές ανησυχίες κανενός, αντίθετα το έγραψα για θετικό!
    Πω-πω, εύθικτο φόρουμ (και μνησίκακον)

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3355
    Been thanked: 52 times

Όπως είπες πάντως, εντελώς διαφορετικό στα εγγλέζικα, πραγματικά αξίζει (είναι και φθηνότερα).

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

0AGAN0AGAN
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1374
    Been thanked: 13 times

Mια εβδομάδα χωρίς υπολογιστή+internet can drive a man insane…
    Βεβαια γεμίζεις το χρόνο σου διαβάζοντας.

Διάβασα τον “Aιώνιο πόλεμο” (The forever war) του Joe Haldeman, επιστημονικής φαντασίας των mid 70's που περιγράφει για πρώτη φορά τη χρήση Power/Combat Armor στους σύγχρονους στρατιώτες καθώς επίσης αναφέρει την ιδιαίτερη αλλα συγχρόνως ενδιαφέρουσα άποψη οτι η ομοφυλοφιλία προωθήθηκε και μετέπειτα επιβλήθηκε απο τα κράτη σαν μέτρο ελέγχου της γεννητικότητας λόγω υπερπλυθησμού  😆

Επίσης διάβασα σε δυό απογέυματα “Το κορίτσι του τραίνου” , ψυχολογικό-και καλά-θρίλερ της Πολα Χοκινς το οποίο ενώ το πήγαινε καλά στο τέλος με ξενέρωσε.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388

Τον τελευταίο καιρό διάβασα δυο βιβλία.
    Τον Ένοικο Σοφίτας του Σμοκοβίτη που μου φάνηκε ψιλομέτριο και ειδικά στην αρχή που κάνει καμιά 40αριά σελίδες για να περιγράψει τη σοφίτα, ήταν ό,τι πιο βαρετό έχω διαβάσει από τότε που διάβαζα για την ιατρική στους ασσύριους και τους μεσοποτάμιους :P

Και το Νησί των Καταραμένων, για το οποίο ό,τι και να πω είναι λίγο! Απίστευτο βιβλίο και πολύ καλύτερο απ' την ταινία. η οποία παίζει να είναι απ' τις λίγες περιπτώσεις στις οποίες ελάχιστες λεπτομέριες του βιβλίου μένουν εκτός ταινίας.

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6656
    Been thanked: 408 times

Αυτον τον καιρο διαβαζω το κοκκινο και το μαυρο (του stendhal)

Ακου πτωμα να μαθαινεις

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769

Μα τι αποδοσάρα στην ελληνική έχει συμβεί στο έπος του γουίτσερ ε;!
    Έχω πάθει ποιότητα, θα δούμε μου φαίνεται αποσπάσματα στη λογοτεχνία του σχολείου (sosάκια και για τα διαγωνίσματα λέμε)  :silly:

Άντε άντε και στη μεγάλη οθόνη με το καλό κ τα οσκαρ κλπ

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Μόλις είδα ότι μπορώ να παραγγείλω το Seveneves του Neal Stephenson από τα public (και μάλιστα hardback o.O). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γενικώς, αν κάποιος το έχει διαβάσει, ας πει και αυτός τη γνώμη του.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388

Παράλληλα με την Παιδιατρική, είπα να πιάσω και λίγο Willbur Smith για να τελειώνω με το backlog που έχω μαζέψει σε βιβλία της bell (και όχι μόνο :P )
    Ξεκίνησα με τα Βαθιά Άγρια Νερά που ήταν μέτριο, γιατί έκανε μια αρκετά μεγάλη κοιλιά στη μέση και από ένα σημείο και μετά ήταν πολύ προβλέψιμο. Σε κάποια φάση, λογικά μέσα στο πάσχα, λέω να ξεκινήσω και το Assegai.

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3355
    Been thanked: 52 times

Διάβασα πρόσφατα το Gone Girl της Gillian Flynn. Είχα δει προηγουμένως την ταινία και πιστεύω πως και τα δύο αριστεύουν στον τομέα τους. Η ταινία είναι γενικά αρκετά πιστή μεταφορά αλλά το βιβλίο προσθέτει μερικές ακόμη πινελιές στους χαρακτήρες. Είναι μια ενδιαφέρουσα σπουδή στις σχέσεις των φύλων, την οικονομική κρίση και την κουλτούρα των μίντια χρησιμοποιώντας ως μέσο μια “αστυνομική” ιστορία εγκλήματος. Το προτείνω ειδικά σε λάτρεις του είδους αλλά και γενικά σε όσους θέλουν κάτι ευκολοδιάβαστο μεν αλλά με πολλά επίπεδα ανάγνωσης.

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6656
    Been thanked: 408 times

Τσιμπησα το οι αδελφοι αδελφες (του πατρικ ντεγουιτ)

Ακου πτωμα να μαθαινεις

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Παρήγγειλα τελικά το Seveneves (σε κάνα μήνα και άμα). Επίσης με έψησαν τα “Arkwright” και “Too like the Lightning”. Να δω τώρα μέχρι να έρθει η παραγγελία τι θα βρω να διαβάσω κατά τη διάρκεια της άδειας. Προτάσεις; Έχω διάθεση κυρίως για sci-fi τελευταία αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάποιο καλό ιστορικό μυθιστόρημα .

Viewing 15 posts - 466 through 480 (of 725 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close