Epic Store : Ηθική, Προεκτάσεις για τη Βιομηχανία, Σκληρή Γκρίνια

Tagged: , ,

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 568 total)
  • Author
    Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8183
    Been thanked: 1116 times

Και μόνο στη σκέψη ότι θα ήταν ποτέ δυνατόν το Fallout 76 να θεωρηθεί “η ρελάνς του Γκεημπ” με πιάνει γέλιο με αναφιλητά.

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8474
    Been thanked: 575 times

Τα υπόλοιπα πάντως δε νομίζω να χάλασαν κανένα 🙂

Wind and stone, I search my heart and find...

soad667soad667
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times

Πω ρε φίλε Cyberpilot, αυτά είναι..

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3425
    Been thanked: 201 times

Να πω λίγο και τη δική μου άποψη στο θέμα ηθικής, στήριξης στο χόμπι και τους developers, πειρατεία και business.

• Η πειρατεία είναι προφανώς παράνομη και κατά τη γνώμη μου και ηθικά κολάσιμη υπό τις εξής προϋποθέσεις: α) Το άτομο που κατεβάζει κάτι παράνομα έχει την οικονομική άνεση να πληρώσει και δεν το κάνει λόγω τεμπελιάς, αδιαφορίας ή συνήθειας και β) ο publisher και ο developer έχουν κάνει το καλύτερο δυνατό ώστε να διευκολύνουν τη διαδικασία πληρωμής και προμήθειας του προϊόντος με τρόπο φιλικό στον καταναλωτή. Τα παραπάνω σημαίνουν ότι προσωπικά δεν θα καταδικάσω ηθικά τον πιτσιρικά ή τον άνεργο που θα κατεβάσει ένα παιχνίδι, ούτε αυτόν που δεν θέλει να μπλέξει με τις παπαριές του κάθε publisher.
    • Αν με ρωτούσε κάποιος ποια είναι η ενδεδειγμένη μορφή αντίδρασης σε αυτά που βλέπουμε τελευταία, θα πρότεινα το μποϋκοτάζ και θα απέφευγα την πειρατεία. Το μήνυμα που στέλνει η απώλεια πωλήσεων δεν μπορεί να παρερμηνευθεί. Το μήνυμα  που στέλνει η πειρατεία μπορεί να μας οδηγήσει πάλι σε φαινόμενα τύπου always-online DRM, δηλαδή να σκάσει στα μούτρα μας.
    • Όταν υπάρχει επίκληση συναισθήματος ή ψυχρής λογικής, θα πρέπει η ίδια παράμετρος να ισχύει απαρέγκλιτα και για τις δύο πλευρές, εταιρία και καταναλωτη. Δηλαδή: Δεν γίνεται οι developers να επικαλούνται την ψυχρή επιχειρηματική λογική όταν παίρνουν αποφάσεις κόντρα στο συμφέρον του καταναλωτή και μετά να επικαλούνται συναισθηματικούς λόγους για τους οποίους θα πρέπει ο καταναλωτής να τους στηρίξει (οι καημένοι αρτίστες πεινασμένοι developers, η αγάπη για το gaming και άλλα τέτοια σαχλά). Δεν έχω πρόβλημα με καμία από τις δύο προσεγγίσεις αλλά θα ισχύουν διμερώς και σε καμία περίπτωση μονομερώς.
    • Άρα φίλε developer, διαλέγεις και παίρνεις. Είτε θα μου δείξεις έμπρακτα ότι νοιάζεσαι για μένα και τις προτιμήσεις μου, οπότε μπορείς να υπολογίσεις στην στήριξη μου και για συναισθηματικούς λόγους, είτε θα την δεις businessman οπότε δεν πρόκειται να δεις ούτε ευρώ τσακιστό από εμένα εάν το προϊόν που θα παραδώσεις δεν ανταποκρίνεται 100% σε αυτά που θέλω. Οι αλλαξοκωλιές από “το gaming είναι μπίζνα” στο “το gaming είναι τέχνη” όποτε μας συμφέρει, είναι για γέλια.
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Και για μένα είναι ανήθικο να τηγανίζεις πατάτες με σπορέλαιο, αλλά αν δεν αιτιολογήσω από που προκύπτει η ανηθικότητα δεν έχει φοβερή σημασία.

Και μιας και μιλάμε για ανηθικότητα για μένα ανήθικο είναι να μου πουλάς ένα προϊόν και να μου λες εκ των υστέρων, ότι μου πουλάς μόνο την χρήση του, μόνο από εμένα κιόλας και όχι από οικείους μου.

Ανήθικο είναι να μου επιβάλεις τι θα μοιράζομαι και πως, από αυτά που αγοράζω με τον κόπο μου

Ανήθικο είναι να μου επιβάλεις παρακολούθηση

Ανήθικο είναι να υπερκοστολογήσεις επειδή μπορείς

Ανήθικο είναι να καταγράφεις την δραστηριότητα μου και να μου φτιάχνεις προφίλ χωρίς την άδειά μου

ΔΕΝ είναι ανήθικο να μοιράζεσαι τα games σου με μια κοινότητα επειδή το επιλέγεις..

Θυμάμαι μικρός έπαιρνε ένας ένα game και το δοκιμάσουμε όλοι στο σχολειό μου. Πήραν την ιδιοκτησία την βάφτισαν πνευματική και της κόλλησαν τερατώδεις ιδιότητες για την προστασία του πνευματικού έργου αυτού που δεν το έκανε. (Δεν είναι πνευματικός δημιουργός ο εκάστοτε publisher)

Εδιτ: no passive aggressive manner was intended in this post, only bad humor

• This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by Avatar ccwr.
    nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2924
    Been thanked: 67 times

Μάνα μου τα games είναι είδος διασκέδασης, δεν τα χρειάζεσαι να ζήσεις. Ανήθικο είναι να μην έχεις λεφτά να πας σουπερμάρκετ.

Κανένας δεν σου λέει εκ των υστέρων ότι αγοράζεις άδεια χρήσης, απλά κάνεις accept χωρίς να διαβάσεις τους όρους…

Όλα τα παραπάνω που λες μπορείς να τα πολεμήσεις με τις επιλογές σου πχ αγορές από gog ότι είναι διαθέσιμο, ή με το να ασχοληθείς με κάτι άλλο για την διασκέδασή σου.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13464
    Been thanked: 565 times

Συμφωνώ 100% με τον Admiral. (C-C-C-Combobreaker για την προηγούμενη σελίδα).

Λιτά και απέρριτα, όπως τα περιέγραψε ο Admiral. Δεν χρειάζεται να τρέχουμε βίους παράλληλους με Netflix κτλ. Είδος υπερπολυτελείας μπορεί να λογιστεί και η μουσική, αλλά η εποχή χέρι-χέρι διακίνησης της (πειρατικής) κασσέττας τη δεκαετία των 80s-90s έφτιαξαν την καριέρα μπαντών που αργότερα στράφηκαν κατά του Napster (ναι, Metallica εσένα κοιτάω). Επίσης υπάρχουν παραδείγματα τη σημερινή εποχή, όπου ο developer έχει δώσει ανοικτά το game στο piratebay για μία σωρεία λόγων και έπειτα το κοινό αγκάλιασε τον τίτλο. Άλλο παράδειγμα είναι αυτό του δημιουργού του Hotline Miami, το οποίο μόνο ως εμπορική/καλλιτεχνική αποτυχία δεν μπορείς να το λογίσεις (στην πραγματικότητα – και χωρίς υπερβολή- παίζει να έχει επηρεάσει και μισή γενιά με την ανάδυση του retro/synthwave/electronica μουσικού ρεύματος στο μέσο των videogames). Τα παραπάνω ενισχύουν, κατά τη γνώμη μου, με το παραπάνω το πρώτο σημείο που ανέδειξε ο Admiral στο post του. Σεβάσου τον καταναλωτή με ένα μεστό προϊόν (καλλιτεχνικά και εμπορικά) και θα σε αγκαλιάσει και αυτός.

Συμφωνώ επίσης 100% και με τον ccwr , παρότι έκανε χιουμοριστική απόπειρα – όπως γράφει – καθώς είναι όντως σοβαρά αυτά. Το τι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό, πόσο μάλλον το τι είναι γραμμένο σε ένα EULA.

• This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by Northlander Northlander.
    3 users thanked author for this post.
    Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Εγώ θα συμφωνήσω και με το Νίτρο. Τα παιχνίδια είναι είδη υπερπολυτελείας. Θαρρείτε τα παιδάκια στην Καμπότζη κόπτονται αν δεν είναι ‘κοινωνικά ευαίσθητο’ το DLC της Καγκουρειάδας; Χόμπι, γούστο, διασκέδαση. Αν έχω δυο ώρες και ένα παιχνίδι είναι καλό, θα το αγοράσω, θα το παίξω και θα γουστάρω. Προβλήματα του ‘αναπτυγμένου κόσμου’ είναι αυτά που συζητάμε, για τη φάση.

1 user thanked author for this post.
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Μάνα μου τα games είναι είδος διασκέδασης, δεν τα χρειάζεσαι να ζήσεις. Ανήθικο είναι να μην έχεις λεφτά να πας σουπερμάρκετ.

Εγώ θα συμφωνήσω και με το Νίτρο. Τα παιχνίδια είναι είδη υπερπολυτελείας. Θαρρείτε τα παιδάκια στην Καμπότζη κόπτονται αν δεν είναι ‘κοινωνικά ευαίσθητο’ το DLC της Καγκουρειάδας; Χόμπι, γούστο, διασκέδαση. Αν έχω δυο ώρες και ένα παιχνίδι είναι καλό, θα το αγοράσω, θα το παίξω και θα γουστάρω. Προβλήματα του ‘αναπτυγμένου κόσμου’ είναι αυτά που συζητάμε, για τη φάση.

Δηλαδή επειδή κάτι εντάσσεται στην κατηγορία διασκέδαση δεν πρέπει να έχει ένα δίκαιο, αναλογικό πλαίσιο προστασίας ισχυρού-ανίσχυρου;

Είναι σα να λέμε ότι επειδή πεινάνε τα παιδάκια στην Λιβερία, τα everest μπορούν να πουλάνε χαλασμένες τυρόπιτες xD

2 users thanked author for this post.
    soad667soad667
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times

O EOT πάντως στην ομόρφη ακριτική πόλη μας μου είχε πουλήσει τυρόπιτα γεμάτη μυρμήγκια μέσα όταν ήμουν κονσολάς ακόμα, τότε που οι περισσότεροι εδώ μέσα ήσασταν με το μπιμπερό αγκαλιά. Kαι μετά πήγε ο θείος μου που πλέον είναι στα συννεφάκια και τους ξέχεσε δίχως προηγούμενο. Ακόμα θυμάμαι τη γκουρμέ γλυκόξινη γεύση της πρώτης δαγκωνιάς.

Btw συμφωνώ με νίτρο αλλά διαφωνώ με μπορατσό στο θέμα που συμφωνούν, αλλά μετά διαφώνησα με τον εαυτό μου που συμφωνεί με τον άντμιραλ επειδή ο νορθ συμφώνησε με τσιπούρα στο ότι διαφωνούν που συμφωνούν.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Είπαμε ψηφίζεις με το πορτοφόλι σου τι είναι δίκαιο, ψωνίζεις από gog ή απευθείας από τον developer αν μπορείς ή δεν ψωνίζεις καθόλου και δεν το κατεβάζεις και σπασμένο.

Και ναι τα everest μπορούν να πουλάνε χάλια τυρόπιτες αν θέλουν (όχι χαλασμένες, δεν είναι σωστή αντιστοίχιση, εκτός αν έχεις πάει νοσοκομείο από bug σε video game…) και καλά σας κάνουν αν επιμένετε να αγοράζετε από εκεί.
    Εσύ τους δίνεις δύναμη, εσύ τους την παίρνεις. Αν κλέβεις χαλασμένες τυρόπιτες ακόμα χειρότερα, τους επιβραβεύεις διπλά αφού σκέφτονται για να κλέβουν τις τυρόπιτες μας πάει να πει ότι είναι τόσο καλές που θέλουν να τις φάνε πάση θυσία και για αυτό κλέβουν.

Και τι πάει να πει ισχυροί-ανίσχυροι; Ποιος το κρίνει αυτό; Από το ποιος πλήρωσε για να γίνει το παιχνίδι; Ναι οκ ο ζάμπλουτος publisher αλλά δεν χτυπάς τον Publisher, τον developer πονάς.
    Σαν να μου λες ότι αφού ο πεθερός μου έχει πάρει επιδότηση για τα κτήματα από την ισχυρή ΕΕ, οφείλει να σου δίνει τις ντομάτες τζάμπα…

Όταν κάποιος παράγει την διασκέδασή σου, σου πουλάει την εργατοώρα του, αν θες τόσο κάνει κύριος, αν δεν θες τράβα φτιάξε μόνος σου το παιχνίδι.

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8183
    Been thanked: 1116 times

Btw συμφωνώ με νίτρο αλλά διαφωνώ με μπορατσό στο θέμα που συμφωνούν, αλλά μετά διαφώνησα με τον εαυτό μου που συμφωνεί με τον άντμιραλ επειδή ο νορθ συμφώνησε με τσιπούρα στο ότι διαφωνούν που συμφωνούν.

^Αυτό ακριβώς, τίποτ’άλλο.

3 users thanked author for this post.
    Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Για να αγοράζεις και να παίζεις βίντεο γκέημς, είσαι ντε-φάκτο ισχυρός, έχεις άμεσα προβλήματα λυμένα.

Από κει και ‘πέρα, το μποϋκοτάζ-‘Σαν να μην υπάρχει’ είναι για μένα η καλύτερη λύση. Αν βγει ένα έργο και δεν το δει κανείς, είναι σα να μη βγήκε. Αν όμως όλοι το δουν πειρατικό και μετά γκρινιάζουν στο Ίντερνετ, αναδεικνύεται δια βοής σε ‘Ταινία της Χρονιάς’ για όλους τους λάθος λόγους. Μας ζορίζει το Έπικ; Το Outer Worlds κυκλοφορεί το 2021. Τόσο απλά. Σαν τις κονσολοαποκλειστικότητες. Last of Us; Ποιό Last of Us; Δεν έχει κυκλοφορήσει αυτό το παιχνίδι.

(Εξόν βέβαια κι αν είστε και ‘σεις σε μπάρκο στο Φρίσκο, οπότε το PS Now να είναι καλά)

1 user thanked author for this post.
    nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

όλοι σύγχρονος γράφουμε; δουλειές δεν έχουμε; τι το κάναμε εδώ; αμέρικαν μπαρ;

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1199
    Been thanked: 96 times

Καλά τα λέτε συνgamers, απλά η εκάστοτε (αναλόγως και τις συνθήκες και εποχές) πνευματική τροφή (είτε λέγετε μουσική, είτε ηλεκτρονικό παίγνιο κτλ. κτλ.) είναι λάθος να την θεωρούμε “είδος υπερπολυτελείας”, άδικο για τους εαυτούς μας, και δεν καταλαβαίνουμε πολλές φορές τι προσφέρει συνολικά η ενασχόληση με αυτές. Τώρα, το ότι εν έτη 2019 υπάρχουν συνάνθρωποι μας στον έρμο τούτο πλανήτη που θα μας λέγαν “ας είχα ψωμί να φάω εγώ και χέστηκα για τα παιχνίδια σας” δημιουργεί εύλογους προβληματισμούς που θα εχκτροχιάσουν το θέμα μας κατά πολύ (και δεν βγαίνουμε ποτέ οφ τόπικ εμείς!)

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 568 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close