Γνώμη για αγορά tablet

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 8
    Been thanked: 0 times

Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά.
    Η αδελφή μου θέλει tablet και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα,δεν έχω ιδέα και θέλω την γνώμη σας.

Το χρειάζεται για:

1. Να σερφάρει στο internet να διαβάζει άρθρα, κανένα βιβλίο.
    2. Να βλέπει on-line σειρές και ταινίες.
    3. Κανένα χαζοπαιχνιδάκι.

Της είπα να κοιτάξω για 9' και 10' και σκέφτηκα λειτουργικό android γιατί έχει ήδη smartphone οπότε θα της είναι πιο εύκολο στο χειρισμό.
    Είναι άσχετη με υπολογιστές, λογισμικά κτλ. Τα βασικά ξέρει να κάνει και στο laptop(windows 7)
    Τιμή: 100-150€

Ευχαριστώ πολύ

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167

δεν εχω καποια συγκεκριμενη προταση αυτη τη στιγμη αλλα σιγουρα πρεπει να ειναι quad core και να εχει 2gb ram το λιγοτερο.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3504
    Been thanked: 220 times

2GB RAM με max 150€ δεν νομίζω να υπάρχει κάτι. Απλά παίρνοντας tablet με 1GB RAM, θα πρέπει να μείνει σε max android 4.4.x

Ένα που μπορείς να δεις είναι αυτό
    Στις 8 ίντσες υπάρχει αυτό (έχει κι άλλα σχέδια το συγκεκριμένο). Είδα και κάτι Lenovo στις 8, αλλά έχουν 1GB και android 5 => stay away :flamethrower:

Αλλά ας προτείνει και κάποιος άλλος, καθώς δεν παρακολουθώ τελευταία τι παίζει στο android και ποια συσκευή κολλάει λιγότερο.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 8

8 ίντσες δεν θα θέλει. Αυτό της mls λέει. Όμως λες το 1GB μνήμη θα σέρνεται; Απλή χρήση θα κάνει.

Για αυτό εδώ τί λέτε;
    http://www.pcshopping.gr/tablet-creev-q1000-10-1-8gb-mauro.html?ref=bestprice.gr

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167

τα mls εχουν χαλια service απ οτι ξερω.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Ψάχνω κάτι στα ίδια κυβικά και λεφτά με τον δημιουργοό του θρεντ για την αδερφή μου. Αν μπροεί να σηκώσει και κανα open office ακόμα καλύτερα.
    Δεν έχω καθόλου επαφή με αυτή τη τεχνολογία και με το που άρχισα να δαιβάζω πελάγωσα :P

Τώρα σύμφωνα με τον νιρβάνα, αν είναι να πάμε σε 2 γιγα μνήμη και τετραπύρηνο της προκοπής που πάει το μπάτζετ;

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times

Χρόνο, είσαι διατεθειμένος να κοιτάξεις και εκτός Ελλάδος για την αγορά, πχ eshop Κίνας, ή μόνο εντός Ελλάδος; Εάν το OpenOffice που αναφέρεις είναι desktop εφαρμογή, τότε χρειάζεσαι ένα από τα dual-boot tablets με Windows+Android (από αυτό γράφω τώρα). Ειδάλλως και για αμιγώς Android καταστάσεις, υπάρχει σουίτα γραφείου, το WPS που είναι καλό και δωρεάν.

Sent from my CARD_B using Tapatalk

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Ναι δεν εχω θεμα, αρκει η κάρτα μου να μπορεί να αγοράσει και με το κινέζικο να έχουμε κατι δοκιμασμενο

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13464
    Been thanked: 565 times

Τα κινέζικα ποτέ δεν είναι δοκιμασμένα. Κάνουν διάφορες μουφιές λόγω του assembly line κτλ.

Έψαχνα πρόσφατα, και είπα ότι τελικά δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο (μετά από μεγάλη κουβέντα και με τον Κινέζο συνάδελφο) και προτίμησα να πάω στην ακριβότερη λύση (φοιτητική έκπτωση στο legit μαγαζί).

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Χρονό, το dual-boot που έχω εγώ είναι σαν αυτό εδώ:Thomson https://www.amazon.fr/Thomson-THBK1-10-32-Tablette-daccueil-Microsoft/dp/B00JE4OK40/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8 Δες το αν είναι αυτό που ψάχνεις. Έχω δουλέψει σε κινεζική εταιρία τεχνολογίας από τις τοπ5, και δεν μπορώ να συμφωνήσω με την άποψη του Βόρειου. Αδιαμφισβήτητα μέσα στις δεκάδες κινεζικές εταιρίες υπάρχουν πολλές που είναι για πέταμα, αλλά αυτή που ήμουν εγώ έκανε πολύ καλή δουλειά και στο εργοστάσιο της και ενδελεχή τεστ και όλα. Και το λέω αυτό, παρότι ένα κινητό της έχει βγάλει 2-3 κιτρινίλες στην οθόνη, 1 από τα 7 δικά της που μου έχει δώσει. Σχεδόν όλα κατασκευάζονται στην Κίνα πλέον, ακόμα και για τα Apple ακούς προβλήματα όπως πρόσφατα, οι μούφες δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των Κινέζων….

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε ένα διάβασμα στα παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319161
    http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=321479
    http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282660
    http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307924

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Έχω δουλέψει σε κινεζική εταιρία τεχνολογίας από τις τοπ5, και δεν μπορώ να συμφωνήσω με την άποψη του Βόρειου. Αδιαμφισβήτητα μέσα στις δεκάδες κινεζικές εταιρίες υπάρχουν πολλές που είναι για πέταμα, αλλά αυτή που ήμουν εγώ έκανε πολύ καλή δουλειά

Πάλι αυτό το γαλονάτο επιχείρημα εξ αυθεντίας. Ας εξετάσουμε το “fallacy”: υπάρχουν δεκάδες και δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Αλλά ο Cercaphus δεν συμφωνεί λόγω της εμπειρίας που έχει αποκομμίσει από μία εταιρεία όπου έχει δουλέψει που τυχαίνει να είναι στις top-5. Δύο αντιφάσεις μέσα στο ίδιο post, και συμπέρασμα/γενίκευση βγαλμένη από sampling bias. Δεν θα παραστρήσω το thread περαιτέρω, παρά θα πω ότι τα πάντα φτιάχνονται στην Κίνα αλλά έχουν μεταφέρει τα εργοστάσια συναρμολόγησης σε άλλες χώρες, λόγω κλοπής τεχνογνωσίας/τεχνολογίας και μαύρης αγοράς των ίδιων των αντικειμένων (που τα έβγαζαν “ελαττωματικά) από τους Κινέζους. Αυτό κατά κανόνα. Δεν θα υπεραναλύσω το τι κάνουν γενικώς οι Κινέζοι στα εργοστάσιά τους, γιατί δεν είναι ο σκοπός του νήματος. Έχω αγοράσει από κινέζικο ηλεκτρονικό – κατάστημα (για το οποίο μίλησε ο Chronomancy, και στο οποίο αναφέρθηκα κι εγώ) και δεν ξέρεις τι μπορεί αν σου κάτσει όσο δοκιμασμένο και αν είναι. Αντιστοίχως, έχω κινέζικα προϊόντα (ή καλύτερα ο ΠΕ) και είναι αξιοπρεπέστατα/ανώτερα των “ευρωπαϊκών” (Hauwei), αλλά η κουβέντα μας δεν γινόταν γύρω από την ποιότητα των κινεζικών προϊόντων αλλά των καταστημάτων. Επομένως δεν σημαίνει ότι αν πας σε random μαγαζί στο Ιντερνετς είσαι ασφαλής.

Αυτή είναι η ελεύθερα εκφρασμένη άποψή μου. Οφείλει να είναι σεβαστή ακόμη και αν δεν έχω κορμοστασιά και αφάνα.

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Βόρειε με αυτήν σου την απάντηση παραστράτησες το θέμα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω.

Ο Κερκαφος διαφώνησε με την ανυπόσταστη γενίκευση σου ότι “τα κινέζικα δεν είναι ποτέ δοκιμασμένα, κάνουν διάφορες μούφες […]”  (see what you did there?). Φυσικά αυτό δεν αναιρεί το δεύτερο που έγραψα “για τις δεκάδες κακές”. Έτσι έχουν τα πράγματα, αλλά το τι θα σου “κάτσει”, δεν είναι με την καμία λαχείο. Διότι υπάρχουν και οι αξιόπιστες εταιρίες, που λίγο πολύ είναι γνωστές.

Τώρα για το κριτικό σου σχόλιο περί αυθεντίας: Όπως και να το κάνουμε, κάποιοι ενδέχεται να έχουν κάνει 1-2-5 παραπάνω πράγματα στη ζωή τους, να έχουν δει κάτι παραπάνω, να έχει ανοίξει λίγο παραπάνω το μάτι τους, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Και στην τελική νομίζω ότι, η άποψη που καταθέτει κάποιος που έχει δουλέψει σε κινεζική εταιρία 2 χρόνια και έχει βιώσει εκ των έσω την κινεζική βιομηχανία έναντι κάποιου που είχε μια “μακροσκελή” συζήτηση με Κινέζο συνάδελφο ένα βράδυ με φεγγάρι, “τυγχάνει” μαλλον μεγαλύτερης αξίας και βαρύτητας αν κάποιος προτίθεται να τις αξιολογήσει για να λάβει μια απόφαση. Κατά τα άλλα, έχεις το ελεύθερο να πεις ότι σου κατέβει, διατείνομαι πολύ καιρό – εντός και εκτός του φόρουμ – υπέρ του δικαιώματος του free speech και όχι φυσικά αποκλειστικά για τον εαυτό μου αλλά και για όσους χαίρουν έντονης οπίσθιας τριχοφυΐας…

Θεωρώ ότι κατέθεσα τελείως αντικειμενικά και αναλυτικά την προσωπική, (και συγκρινόμενη με αυτά που γράφεις) πιο εμπεριστατωμένη, γνώμη μου προηγουμένως. Ωστόσο, το πιο σημαντικό που έκανα ήταν να προσθέσω λινκς για άλλο φόρουμ και άλλες πολύ πιο σχετικές συζητήσεις, από τη δική σου και δική μου που σίγουρα θα βοηθήσουν περισσότερο τον Χρόνο. Άμα μετά από αυτά  ζητήσει μια επιπλέον γνώμη, εδώ κάπου θα είμαι.

Υ. Σ. Ε, άμα βαριέσαι γιατί μας ανακοινώνεις ότι έχεις την ικανότητα να υπεραναλύσεις την κινεζική βιομηχανία και μετά μας αφήνεις σε αγωνία; Να ζητήσουμε συγνώμη εάν σε κουράζουμε; (another see what I did there?)

Εγώ πάντως ανυπομονώ να διαβάσω (όπου θέλεις και σε βολεύει, maybe open another thread if you feel like it) τι θα γράψεις και το hearsay που θα μας μεταφέρεις, καθώς μέχρι στιγμής δεν μας έχει δηλώσει εάν έχεις την οποιαδήποτε σχετική προσωπική εμπειρία με την κινεζική βιομηχανία των consumer electronics, πέραν από αυτή του καταναλωτή και commentator…

Μαθήματα critical thinking έχω κάνει και εγώ, αλλά από ότι φαίνεται δεν πρόσεχα αρκετά γιατί προτιμούσα αλλά πράγματα. Αν όμως σκοπεύεις να αρχίσεις να με διορθώνεις και σε syntax errors πες μου το νωρίτερα να ξεσκονίσω καμία ελληνική γραμματική… !

Sent from my N5206 using Tapatalk

• Υφυπουργός Πολιτισμού

θαρρώ ότι αυτή είναι η γαλλική του ονομασία. Παίζει να γνωρίζεις την αγγλική του, διότιδεν μπορώ να βγάλω άκρη καθώς και ούτε να το βρω στα ιντερνέτια. Πάντως μόνο 3/5;

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Χρόνο, είσαι διατεθειμένος να κοιτάξεις και εκτός Ελλάδος για την αγορά, πχ eshop Κίνας, ή μόνο εντός Ελλάδος;

Ναι δεν εχω θεμα, αρκει η κάρτα μου να μπορεί να αγοράσει και με το κινέζικο να έχουμε κατι δοκιμασμενο

Τα κινέζικα ποτέ δεν είναι δοκιμασμένα. Κάνουν διάφορες μουφιές λόγω του assembly line κτλ.

Ο Κέρκαφος διαφώνησε σε αυτό που είχε στο κεφάλι του, μόνο και μόνο για να πει αυτό που ήθελε, χωρίς να μπει στον κόπο να καταλάβει τι γράφτηκε ή να ακολουθήσει την πορεία της κουβέντας που ο ίδιος ξεκίνησε. Πιθανώς, διότι η γνώμη του είναι ανώτερη από τους υπόλοιπους, και δεν μπαίνει στον κόπο να διαβάσει, πόσο μάλλον να κρίνει, αυτά που γράφουν.  :)

Και στην τελική νομίζω ότι, η άποψη που καταθέτει κάποιος που έχει δουλέψει σε κινεζική εταιρία 2 χρόνια και έχει βιώσει εκ των έσω την κινεζική βιομηχανία έναντι κάποιου που είχε μια “μακροσκελή” συζήτηση με Κινέζο συνάδελφο ένα βράδυ με φεγγάρι, “τυγχάνει” μαλλον μεγαλύτερης αξίας και βαρύτητας αν κάποιος προτίθεται να τις αξιολογήσει για να λάβει μια απόφαση.

Και τα δύο επιχειρήματα έχουν απολύτως την ίδια βαρύτητα απέναντι στο ερώτημα του Chronomancy = μηδενική. Χαίρομαι, που έστω από άλλη μεριά, κατάλαβες τη φαιδρότητα της επιχειρηματολογικής σου βάσης (“έχω συγγενική σχέση και ξέρω” ή πχ. “μου το είπε η Τούλα στο μανάβικο”). Το παράδειγμα με τον Κινέζο γράφτηκε μόνο και μόνο για αυτό και πραγματικά χαίρομαι που το κατάλαβες! Από την άλλη η γνώμη του φίλου μου του Κινέζου που ζει την Κινεζική βιομηχανία 28 χρόνια τώρα ίσως έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική σου, μόνο και μόνο επειδή δούλεψες σε κινέζικη εταιρεία για 2 χρόνια. Τον ξέρω και προσωπικά, οπότε θα τον εμπιστευτώ λίγο περισσότερο. Ίσως μία μπύρα μαζί σου να μου αλλάξει τη γνώμη.

Και κάτι άλλο (edit). Θέλεις να πεις ότι γνώμες έχουν αυξημένη βαρύτητα και αξία, και ότι μάλλον οι αποψάρες σου για τα comic movies (και τα comics γενικότερα) ίσως να είναι έχουν το βάρος της αβάσταχτης ελαφρότητας του είναι? Πού πήγε το freedom-of-speech που διατυμπάνιζες με τον τρόπο που το διατυμπάνιζες? Εκτός και αν τελικώς συμφωνούσες με αυτά που λέγαμε μερικά “φεγγάρια” πριν, οπότε χαίρομαι.

Θεωρώ ότι κατέθεσα τελείως αντικειμενικά και αναλυτικά την προσωπική, (και συγκρινόμενη με αυτά που γράφεις) πιο εμπεριστατωμένη, γνώμη μου προηγουμένως. Ωστόσο, το πιο σημαντικό που έκανα ήταν να προσθέσω λινκς για άλλο φόρουμ και άλλες πολύ πιο σχετικές συζητήσεις, από τη δική σου και δική μου που σίγουρα θα βοηθήσουν περισσότερο τον Χρόνο.

Thread που ξεκίνησαν το 2011, και τον βάζεις να διαβάσει τουλάχιστον 200 σελίδες έκαστο. Για κάτι που συζητάμε ήδη εδώ. Συγγνώμη παρερμήνευσα, είσαι άκρως βοηθητικός. :thumbsup:

άμα βαριέσαι γιατί μας ανακοινώνεις ότι έχεις την ικανότητα να υπεραναλύσεις την κινεζική βιομηχανία και μετά μας αφήνεις σε αγωνία; Να ζητήσουμε συγνώμη εάν σε κουράζουμε; (another see what I did there?)

Ούτε είπα ότι βαριέμαι, ούτε ανακοίνωσα τίποτα. Ανέφερα ότι δεν είναι του θέματος, αλλά ως συζήτηση θα ήταν ενδιαφέρουσα. Άρα πήγες να μου την πεις, με 20 λογικά άλμα που έκανες στη μετάφραση όσων δεν έγραψα – ούτε άφησα να εννοηθούν. Με τόσα άλματα λογικής, όχι Εθνική μπάσκετ και 1000 κιθάρες του Van Halen, Ολυμπιακούς παρεάκι με την Νάντια Κομανέτσι έπρεπε να είχες πάει.

Τώρα για το κριτικό σου σχόλιο περί αυθεντίας: Όπως και να το κάνουμε, κάποιοι ενδέχεται να έχουν κάνει 1-2-5 παραπάνω πράγματα στη ζωή τους, να έχουν δει κάτι παραπάνω, να έχει ανοίξει λίγο παραπάνω το μάτι τους, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Προσωπικά, για να μην δημιουργώ λάθος εντυπώσεις, στο real-life δεν είμαι ένας χιπστερο-καγουρο-ποζεράς τύπος που ξεσκονίζει ώμους και ρίχνει μικρόφωνα για να την πει σε συνομιλητές.

Επειδή σου αρέσουν τα gifάκια.

tumblr_inline_ncdcy5PSz11t0lw5d.gif

@Χρονομάντη
    Δεν έχω τις εμπειρίες ζωής του Cercaphus, ούτε πιο ανοιχτό μυαλουδάκι. Ως καταναλωτής είμαι ζώο, και τις 4 φορές που αγόρασα από εγκεκριμένο κινέζικο μαγαζί υπήρχαν ανάμεικτες εντυπώσεις. Διαφημίζουν άλλα, και άλλα σου στέλνουν (εντός ή εκτός συσκευής) παρότι η κατασκευή είναι αξιοπρεπέστατη. Υπό αυτό το πρίσμα τα κινέζικα ηλεκτρονικά καταστήματα κάνουν μούφες. Έχει συμβεί με το DHGate, έχει συμβεί με το Amazon ως πλατφόρμα/βιτρίνα (3rd-party seller) για τον Κινέζο, ο οποίος έστειλε κινητό τηλέφωνο άρπα-κόλλα (απ'έξω έδειχνε γνησιότατο) κτλ. Μέχρι στιγμής έχω κάνει το 4/4 ως καταναλωτής, που δεν γνωρίζει απευθείας στελέχη κινεζικής εταιρείας ώστε να του δίνουν προϊόντα της, δηλαδή ήμουν στο ίδιο σημείο με εσένα. Το 1/4 το κράτησα, παρότι ο Κινέζος dealer έλεγε μούφες στην προσωπική μας συνομιλία, διότι ήταν αξιοπρεπέστατο προϊόν (όχι, δεν ήταν ηλεκτρονικό, αν και είχε ηλεκτρονικά μέρη – και άριστη κατασκευή). Θα προτιμούσα να έσκαγα λίγα λεφτά παραπάνω ώστε να έχω τα νώτα μου καλυμμένα (και ενδεχομένως κάποια εγγύηση). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει το κινέζικο Huawei που έχει ο ΠΕ, είτε ότι δεν έχω κάνει αγορές από καταστήματα-διανομείς.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3946
    Been thanked: 267 times

Εγώ πάντως ακόμα δεν κατάλαβα ποιο tablet να πάρω για την αδερφή μου  :(.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close