Δεκαρικοφάγοι

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 33 total)
  • Author
    GrmadnessGrmadness
    • Member
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Καλημέρες.

Εδω μέσα γίνονται Σόδομα και Γόμορα. (Δεν ξέρω γιατί, αλλά ταιριάζει με έναν γλυκά παρανοικό, νοσηρό τρόπο)
    Εδώ μέσα λοιπόν, έχουμε χρήστες όλων των ουσ…*γκούχ* ηλικιών, άρα και μεγάλο εύρος αναμνήσεων. Σας ζητάω, ειδικά εσάς που ανεβάζετε μαζί μου τον μέσο όρο ηλικίας των χρηστών του φόρουμ στα Εννιάμερα,να ανατρέξετε πολύ παλιά στις αναμνήσεις σας, την ημέρα καθέλκυσης του Τιτανικού… Ή μάλλον, λίγο πιο πρόσφατα, στους απογόνους του The Galaxy Game (μην τα θέλετε όλα έτοιμα, ψάξτε). Τους γνωστούς Δεκαρικοφάγους, στους οποίους πολλοί αφήσαμε περιουσίες, και πήραμε και τα πρώτα XP ως Gamers. Με το αζημίωτο, φυσικά.

Αφήστε το μυαλουδάκι σας να ταξιδέψει νοερά πίσω στον χρόνο, στα στέκια με τα αραγμένα XT απέξω, την αιθαλομίχλη, τα τραπέζια του μπιλιάρδου για τα μάτια, τα μπλιμπλίκια που γέμιζαν τον χώρο, και το παιδικό τότε μυαλό σας με τόσες προκλήσεις και περιπέτειες, που φτάνουν για δέκα ζωές. Ά, νάι. Και την συμβουλή της Ελληνίδας Mάνας να αποφύγουμε να μπούμε σε αυτά τα άντρα συμμοριών και ναρκωτικών. Ευτυχώς, δεν ακούγαμε.

Σε αυτά τα παιχνίδια, ο σκοπός ήταν “απλός”. Beat the High Score (ή πήγαινε όσο πιο μακρυά μπορείς με ένα δεκάρικο), ή one vs one, ή coop, ανάλογα το game, για την ανακύρηξη του καλύτερου παίχτη στην γειτονιά. Ναί, το ΜΑΜΕ το ξέρετε όλοι, αλλά το feeling εκείνο, που κατέβαζες την γούνινη μπότα του βάρβαρου στο Golden Axe στο κεφάλι της Αμαζόνας που σου έσπαγε τα *νεύρα*, ή την ηδονή του high score με δεκάδες ζευγάρια μάτια να παρακολουθούν με δέος, είναι κάτι που λίγοι πλέον θυμούνται.

Αλλιώς το ξεκίνησα, αλλού καταλήγει, το σταματάω εδώ. Όσοι δεν βαριέστε, μοιραστείτε τις εμπειρίες σας. :)

Πάω να φάω σουπίτσα, ότι πρέπει τώρα που έχουν μαλακώσει τα δόντια…

42, the answer to everything

Brother BruceBrother Bruce
    • Member
    Replies: 5268
    Been thanked: 15 times

καλα, εσυ τωρα θες να γραψουμε αστεια, συγκινητικα ποστς, για τα χρονια που περασαν κουλουπου κουλουπου.
    no, sir.
    τι θες δηλαδη? να μας κοροιδευουν τα μειράκια του φορουμ, ο 16χρονος ο τόνης κι ο 15αχρονος (πλεον) ίνφαμους??
    οπως και να χει, θα πω οτι τα παιχνιδια που ημουνα πραγματικα καλός και μου εφαγαν ολο το χαρτζιλικι μεχρι ν αρχισει να το τρωει ο Προαιωνιος Εχθρος, ηταν το μαγικο Galaga

galaga.png

και το πωρωτικο 1942

1942shot.gif

τα σκρηνς μπαινουν για οσους δεν προλαβαν, δεν ξερουν και δε θα μαθουν ποτέ πως ειναι να εχει μαζευτει ολο το “ουφάδικο” πισω σου και να σε θαυμαζει (ναι, μαζι κι η ελενιτσα του Β5, το κοριτσι με τα ξανθα μαλλια και το μπαρμπι χαμογελο που τωρα θα εχει γινει ελπιζω, μπαλότσα, παντρεμενη με κτηματομεσιτη και στα προθυρα διαζυγιου. αχχ, ελενιτσα. ουτε συ ουτε γω ξεραμε τοτε οτι το l.f.e. στο θρανιο θα εσβηνε τοσο γρηγορα….)

ρε, αφηστε το χαρτομαντηλο κατω. τρολαρω τον μάντνε. δεν υπηρχε ελενιτσα. τι? σιγα ρε. σιγα μην βουρκωσει ο μπραδερ.. ειναι το κλιματιστικο που με βαραει στο σβερκο και φτιανει υδρατμους..
    παω τωρα. ρε λες να την ψαξω στο γαμοφουμπού? οι γυναικες ειναι χαζες, θα εχει τα πραγματικα της στοιχεια… εεε, τα λεμε παίδες.

εντιτ: μα το θεο που πιστευετε, αν υπαρξει βραβειο ρεηκουί στο τελος του χρονου για το οφτοπικ και το δωσετε σε άλλονε, θα ερθω εκει και θα τα κανω ΛΙΜΠΑ. ουτε το ποστίς του μπορατσου δε θα σεβαστω.

tony crowtony crow
    • Member
    Replies: 6446
    Been thanked: 101 times

Sega master system – Sega Saturn- DreamCast – PC = παιδικα ανεμελα χρονια μαζι με παιδια της νυχτας

https://www.youtube.com/watch?v=VRUg8B0WIpg
    https://www.youtube.com/watch?v=c6SsNCPYRRk
    https://www.youtube.com/watch?v=dsMQb52GzVE
    https://www.youtube.com/watch?v=UWo0Hhx07Pc

εντιτ: μπος ταημ. Toν σεπτεμβρη παω 15 :trollface:

Ακου πτωμα να μαθαινεις

Kara
    • Member
    Replies: 5070
    Been thanked: 110 times

Εμένα τότε φυσικά ούτε απ έξω δεν με άφηναν να περνάω. Αλλά βρέθηκαν στο δρόμο μου ορισμένα Arcades. Για ένα διάστημα η θεία μου νοίκιαζε 3-4 μηχανήματα για την επιχείρησή της μέχρι που έγινε το σκάνδαλο με τα φρουτάκια και αναγκάστηκε να τα ξηλώσει όλα (παρόλο που δεν είχαν καμία σχέση με τζόγο). Σε αυτά έπαιζα τις περισσότερες φορές (για να μην πω σχεδόν όλες) άνευ κέρματος.

Θυμάμαι το Outran. Το μόνο που έκανα ήταν να βάζω το αμάξι μες στη θάλασσα, μου άρεσε πάρα πολύ που το επέτρεπε το παιχνίδι. Δεν το τερμάτισα ποτέ κολύμπησα όμως πάρα πολύ.

https://www.youtube.com/watch?v=7WH4axb4Zlw

Μετά υπήρχε ένα ποδοσφαιράκι που δεν θυμάμαι το όνομά του και κάποιο πρώιμο Mortal kombat, δεν θυμάμαι άλλα.

Chronomancy
    • Member
    Replies: 6962
    Been thanked: 6 times

Τα χω λιώσει κι εγώ αυτά, γιατί μαζί με κάτι σε στυλ WRC που είχε τιμονιέρα, μπάκετ και γενικά όλο το πακέτο και ένα με κάτι κομμάντα που ήταν πανοραμική η κάμερα και το επίσης εθιστικό cabal ήταν τα μόνα που είχε το καφενείο που παίζαμε και αν δεν κάνω λάθος εκτός από το galaga που το έβγαλε πιο νωρίς, τα άλλα φύγανε μετά το νόμο 3037.
    coop με έναν γείτονα επίσης καμμένο εναντίον 2 ξαδερφών που είχα κάναμε κόντρες ποιός θα φτάσει πιο μακριά. Παίζαμε και κάνα ξύλο άμα έλαχε.
    Brother, εσύ Ελενίτσα εγώ Χριστινίτσα :P

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Admin
    Replies: 9892
    Been thanked: 226 times

Έρωτας από την πρώτη μέρα που διαπίστωσα πως στο Λούνα Πάρκ που μας πήγαινε ο μαστρο-Κουτσούκος τις Κυριακές, είχανε πλήρη αμερικανιζέ “στοά” με μαύρες καμπίνες.

Πρώτη επαφή με το Hippodrome, το ιστορικό slash/beat ’em up, όπου κυριολεκτικά έκανα γιορτή μόλις μάθαινα το “σύστημα” για να νικάω τον κάθε αντίπαλο. Με το σταυρό στο χέρι αν πήγαινες σε ‘κεινο το παιχνίδι, χαϊρι δεν έκαμες. Για Golden Axe, Rygar, Μπούμπλε Μπούμπλε, ακόμη και το άθλιο και πανδύσκολο Splatterhouse, δεν χρειάζεται να μιλήσω. Πολύ αργότερα, λίγο πριν την οριστική εξαφάνιση των ουφάδικων, ήρθαν οι κοπάνες από Γύμνάσιο/Λύκειο και ατελείωτο ταϊσμα σε Mortal Kombat 3, House of the Dead καμπίνες με πιστολάκια, τα φοβερά Samurai Showdown και Dungeons & Dragons…η λίστα τελειωμό δεν έχει ουσιαστικά.

Οι καλύτερες, πιο όμορφες ημέρες :)

BathoryBathory
    • Member
    Replies: 4306
    Been thanked: 67 times

Εγώ έλιωνα θυμάμαι σε ηλικία 6 μέχρι 11, άντε 12 το πολύ (μετά τα βγάλανε :( ) κάθε καλοκαίρι όταν πηγαίναμε στο νησί διακοπές, τo Street Fighter 2 και κανά Bubble Trouble σε δεκαρικοφάγους. Φοβερά περνάγαμε. Γυρίζαμε όλο το χωριό να βρούμε γνωστούς να μας δώσουν δραχμές να παίξουμε.

• Member

ω, φιλε, φωτισε ο μπάθορης…..

ακου δραχμες. μιλαμε για τον καρυάτιδο τωρα. μια ηλικια με την ακροπολη….. 😆 😆

• Admin

Γατάκια, ποιος πρόλαβε 2 δεκάρικα, μετά εικοσάρικο, μετά πενηντάρικο, μετά δυο πενηντάρικα και τελίκιασμα στο αγαπημένο κατοστάρικο, το εισιτήριο της απόδρασης στο Λύκειο; :)

ΥΓ Το δικό μου ξέφωτο φαίνεται και με γυμνό μάτι από τροχιά, έτσι για να προλάβω τον ομοαίματο Αδελφό Μπρους :drummer:

lelos kouneloslelos kounelos
    • Member
    Replies: 6676
    Been thanked: 117 times
    Brother Bruce wrote:
    ω, φιλε, φωτισε ο μπάθορης…..

ακου δραχμες. μιλαμε για τον καρυάτιδο τωρα. μια ηλικια με την ακροπολη….. 😆 😆

brother bruce ο εφηβος του αρκιου

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

StamatimenosStamatimenos
    • Member
    Replies: 2137
    Been thanked: 0 times

Στη κωμόπολη που μένουμε η τεχνολογία στη δεκαετία του ’90 ήταν λιγάκι πίσω. Σπάνια απολαμβάναμε 3D γραφικά στη παιδική μας ηλικία.
    Θυμάμαι μια μέρα που πήγαμε με ένα φίλο μου στα “ηλεκτρονικά” για να παίξουμε το συνηθισμένο μας Aero Fighters 2, παιχνίδι που το λιώναμε.
    gfs_29341_2_7.jpg

Αλλά τα μάτια μας έπεσαν αμέσως σε αυτό το τεράστιο -για το μπόι μας- κατασκεύασμα.
    yqyfn_houseofthedead_830631.jpg

Kαι με το που είδαμε στην οθόνη τα γραφικά, τα ζόμπι, ακούσαμε τις κραυγές, αποφασίσαμε να το κάνουμε “main” game μας.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου προκάλεσε πραγματικό φόβο για τα ζόμπι. Φόβος που κορυφώθηκε όταν με τον ίδιο φίλο μου μπήκαμε στο οστεοφυλάκιο του τοπικού νεκροταφίου.
    Κάποια βράδια δε μπορούσα να κοιμηθώ. Ώσπου μια νύχτα είδα όνειρο ότι όλη η κωμόπολη, εκτός εμάς τους δύο, είχαν γίνει ζόμπι. Κανείς δε μπορούσε να τα σκοτώσει, ούτε η αστυνομία. Τελικά τα παρασύραμε μέσα στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά και τα σκοτώσαμε σημαδεύοντας τα με τα lightgun του παιχνιδιού(!)
    houseofdeadzombie01.jpeg
    Πάντως όσο και να το λιώναμε, σπάνια φτάναμε στο 2ο boss. :D

solaufein
    • Member
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times
    Borracho wrote:
    Γατάκια, ποιος πρόλαβε 2 δεκάρικα, μετά εικοσάρικο, μετά πενηντάρικο, μετά δυο πενηντάρικα και τελίκιασμα στο αγαπημένο κατοστάρικο, το εισιτήριο της απόδρασης στο Λύκειο; :)

ΥΓ Το δικό μου ξέφωτο φαίνεται και με γυμνό μάτι από τροχιά, έτσι για να προλάβω τον ομοαίματο Αδελφό Μπρους :drummer:
    Δακρύζω. Στο λύκειο παιζαμε μπιλιαρδο, ηταν στανταρ 2 τραπεζια σε καθε ουφαδικο, εδώ τότε.
    80s μη ξεχνάμε, καναμε τους μεγάλους, ειχα και χαίτη και τζιν αμανικο με ενα τεραστιο Slayer από πίσω. Ωχ μανα μου. Οποτε στο λυκειο δεν ειχα παιξει και πολύ.

Οποτε 100αρικο δε θυμαμαι, προσπαθω να θυμηθω το τελευταιο ουφαδικο που μπηκα (οι γρανιτες στη Στουρναρα, στο δρομο για τη Κανιγγος), πρεπει να περνανε κατοσταρικο, όντως). Ειχα τιμησει κατι rainbow island 2 ή 3 ή σαμπως θυμαμαι κλπ ποιό “καινούργια”. Θυμαμαι και κατι βολευ διπλα αλλα οχι και πολλά, όπως ονομα.

Η εικονα του moon patrol (? θυμαμαι καλά?) και του ποδοσφαιρου στο οριζοντιο τραπεζι (πως διαολο το λεγανε? που τοβλεπες top down?) με , ναι, 2 δεκαρικα ή 2 τάλληρα?) δε θα φυγει ποτε απο το μυαλο μου. Πολλά κερματα πεταμενα εκει μεσα.
    Φυσικο επακολουθο να καταληξουμε στη “πετονιά”:
    … … … ετσι μπορεσαμε να δουμε το τελος του ghoul’s and goblins? :worship: O επονομαζομενος “νεκροθαφτης” μας ειχε φαει πολλα λεφτά και ειναι μαζί με το Moon patrol εντελως χαραγμενα στη μν’ημη μου.

αλλο highlight: Η τρυπητή δεκαρα (τοτε εβρισκες τρυπητες δεκαρες σε υποστεγα, τα βαζανε αντι για … ροδελες, ω θεε μου) που ειχανε ιδιο μεγεθος με το δεκαρικο και η συνεχεια ειναι γνωστη. μετα καποιος ανακαλυψε τη πετονια γιατι μαλλον δεν υπηχε κατι αλλο στο μεγεθος του εικοσαρικου) :cheers:

• Member

πατησιων, υψος κατω απ την κανιγγος, πανω στον οροφο…
    οπως τα λει ο σολαου. 3 μπιλιαρδα μεσα και γυρω γυρω η μαγεία….

το kick off 2 πρεπει να λες… οταν ειχες τη σεντρα, με το ξεκινημα, διαγωνια δεξια, μετα διαγωνια αριστερα και συρτο σουτ απ τη γραμμη της περιοχης ακριβως αναμεσα στο ημικυκλιο και τη δεξια γωνια της. 9,5 στις 10 εγραφε……
    αχχχ…. μέμορις

c85bde244101c609f254b62f78d8267d18a545cea8174e53fb40a5acbe5ce3a6.jpg

• Admin

Kick Off δεν υπήρχε σε τέτοιο “τραπεζάκι” νομίζω, αλλά κάποια αντίστοιχα ποδοσφαιράκια. Αναρωτιέμαι τι κόσμος είναι αυτός που όλοι οι πιτσιρικάδες ζαβλακώνονται πάνω από άχρηστα τάμπλετς και κανείς δεν έχει πια ιδέα τι είναι η “πετονιά”, ούτε έχει νιώσει το γλυκό τρόμο του να μπουκάρει ο “επόπτης” της αίθουσας και να κοιτάς να μαζέψεις τα ασσυμάζευτα. Μιλάμε για αγνή μαγεία και ταυτόχρονα τελετή ενηλικίωσης. Ήταν μεγάλο πράγμα να μπεις στο ουφάδικο και να βγεις αλώβητος από τσαμπουκάδες/ελέγχους και λοιπές τελετουργίες της εφηβείας.

Ή να πούμε για το Street Fighter 2 που για να παίξεις έπρεπε να νικήσεις το “μάγκα” που ξημεροβραδιαζόταν να παίζει Ryu/Ken και να σπαμάρει τις καταραμένες κινήσεις τους νυχθημερόν;

0AGAN0AGAN
    • Member
    Replies: 1372
    Been thanked: 8 times

Tehkan World Cup νομίζω λετε…

Kudos για την πετονιά solaufein! Ηταν η μοναδική λύση όταν τα παντελόνια του μπαμπά δεν είχαν τίποτα άλλο!
    Σε αντίστοιχη φάση χάκινγκ(!) είχαμε καταφέρει να ανοίξουμε το ντουλαπάκι με τον κερματοδέκτη (ήταν κάτω απο το πανελ με τα χειρηστήρια) και με ενα κέρμα “ηλεκτρίζαμε” τον αισθητήρα φτάνοντας τα 99 credits στο CABAL τερματίζοντας το! Φυσικά για να σβήσουμε τα εναπομείναντα 80+ credits βγάλαμε απο την πρίζα όλη τη “συστοιχία” των μηχανημάτων καθώς δεν ξέραμε ποιά είναι η μπρίζα του (Ναι ρε μπρίζα όχι πρίζα!)
    Also, θυμάμαι οτι θαύμαζα εναν τύπο στα 40’ζ θα ήταν τότε ο οποιός με ενα δεκάρικο, 1 φραπέ και ενα πακέτο τσιγάρα τερμάτιζε το Arcanoid (με “ροδέλα” χειριστήριο) για πλάκα τότε. Στα μάτια μου ήταν κάτι εξτραορντιναίρ!
    Πολλές οι θύμισες ρε παιδιά.
    Α επίσης είχα φάει και άπειρο ξύλο απο τη μάνα μ’ γιατί συνεχώς κάποιος με έβλεπε εκεί και κυρίως για τις κοπάνες απο τα αγγλικά…
    Οι “λέσχες”, “ποδοσφαιράκια” ή “ηλεκτρονικά” ήταν στέκια εννοείται χασικλίδων, ναρκωμανών με τατουάζ και λοιπών εγκληματιώνε βέβαια έτσι?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 33 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close