ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ – 5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 1,267 total)
  • Author
    Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7136
    Been thanked: 92 times
    Sith_Ari wrote:
    lelos kounelos wrote:
    .
    τωρα δεν υπαρχει μπαλακι ανικανοτητας της τωρινης κυβερνησης προς τον λαο. σε ρωταει, θελεις ευρωπαικο ή ντοπιο αγγουρι; το οτι τα εκανες σκατα ως λαος, δεν υπαρχει αμφισβητηση. τουλαχιστον τωρα εχεις την επιλογη ως προς το ειδος του αγγουριου.
    λες να θελει ο συριζα να κλεισει την αυλαια σε μια παρασταση που δεν ξεκινησε; για να βγει μετα ο σαμαρας και να πει “εγω σας τα ελεγα;” και να τον ξαναψηφισουν;

Με βάση τις πομπώδεις προεκλογικές τους δεσμεύσεις, το δίλημμα της επιλογή του “αγγουριού” δεν τέθηκε ποτέ!!
    Πού στην φράση “Εμεις θα βαράμε τα νταούλια και αυτοί θα χορεύουν”, (*ή με τις θεωρίες παιγνίων που λένε ας τραβήξουμε την κατάσταση στα άκρα, στο τέλος θα υποχωρήσουν γιατί δεν τους συμφέρει να χάσουν την Ελλάδα), είδες εσύ το δίλημμα του “αγγουριού” που θέτεις; !!
    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήθελε να κλείσει αυτός την Αυλαία, ας μην εκβίαζε τις εκλογές!!
    Διεκδίκησε μετά μανίας την διακυβέρνηση της χώρας και το πέτυχε!! Ε, λοιπόν τώρα ας κυβερνήσει και ας εφαρμόσει τις θεωρίες των παιγνίων του και τα νταούλια του.
    Εγώ να πάρω κομμάτι της πολιτικής ευθύνης, είναι κάτι που δεν θέλω, διότι σε αντίθεση με αυτούς δεν ήμουν εγώ αυτός που θέλησα να κυβερνήσω! !!

ΕΚλογές εκβίασε ο Σαμαράς….

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 598
    Been thanked: 0 times
    f2bnp wrote:
    Σιθάρη, γιατί φοβάσαι τόσο πολύ να πάρεις την τύχη στα χέρια σου ;

Γιατί, όπως το βλέπω εγώ, με το δημοψήφισμα δεν παίρνω την τύχη στα χέρια μου.
    Με το δημοψήφισμα παίρνω την “καυτή πατάτα” από τα χέρια της κυβέρνησης!!
    Πραγματικά πιστεύεις, -έτσι όπως είναι τα τωρινά δεδομένα-, ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει δημοψήφισμα για να “δώσει στο λαό την δυνατότητα να πάρει την τύχη στα χέρια του;”
    Πραγματικά πιστεύεις ότι αυτό είναι το μέλημά του; !! ;)

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3711
    Been thanked: 60 times

Να περιμένουμε δηλαδή τι ρε Σιθάρη; Κάνα “μεγάλο ηγέτη” να μας σώσει;

Και οι μεγαλύτεροι ηγέτες, αν δεν έχουν πίσω τους την λαϊκή βούληση αποτυγχάνουν.

Για να δανειστώ παράδειγμα από την ιστορία μας, ο Μέγας Αλέξανδρος δεν νικήθηκε από κανένα στρατό, αλλά σταμάτησε την εκστρατεία του, όταν οι στρατιώτες του δεν άντεχαν άλλο.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13551
    Been thanked: 654 times

Φίλι, λέω να πάμε σε καμμία… μπυραρία. Όλο και κάτι μπορεί να παίξει, κρίνοντας από την Ιστορία. :trollface:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Μα οποιαδηποτε σημαντική απόφαση της κεντρικής κυβέρνησης, από τις δαπάνες για εξοπλισμούς και παιδεία μέχρι τη φορολογία επιχειρήσεων κοκ έχει αντικτυπο στα δημοσιονομικά. Και η είσοδος ή οχι στην ΕΕ είχε. Δεν μπορείς να πάρεις τον ευρύ ορισμό που κάνεις εσύ γιατί τότε τιποτε δεν μπορεί να τεθει σε δημοψήφισμα. Ούτε καν ο διαχωρισμός εκκλησίας – κράτους γιατί θα είχε αντίκτυπο στον προυπολογισμό (μισθοι κληρικών).

Προφανώς ο νομοθέτης αναφέρετε σε άμεσες δημοσιονομικές διατάξεις όχι σε αυτές που προκύπτουν ως έμμεσες συνέπειες. Δηλαδή χονδροειδώς όποιο θέμα υπόκειται στην άμεση δικαιοδοσία του υπουργείου οικονομικών θεωρείτε δημοσιονομικό. Τα υπόλοιπα δεν είναι. Anyways
    βγήκαν διάφοροι καθηγητάδες και λένε ότι δεν υπάρχει θέμα συνταγματικότητας άρα η ταπεινή μου άποψη περισσεύει…

Το θέμα είναι τώρα που αποσύρθηκε η πρόταση των δανειστών, θα βάλουν την ελληνική πρόταση προς ψήφιση;
    Από Δευτέρα μην είστε και τόσο σίγουροι για τις τράπεζες. Άνευ απροόπτου δεν υπάρχει χρηματοδοτική στήριξη των τραπεζών χωρίς πρόγραμμα και απ’ έξω φαίνεται ότι απορρίπτουν το αίτημα για προσωρινή παράταση.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3625
    Been thanked: 107 times
    Chronomancy wrote:
    Από τα λεγόμενά σου είναι σα να μου λες ότι είμαι Τσιπραίος :P
    Τέλος πάντων. Μου λες δηλαδή ότι ξαφνικά μια μέρα σηκώθηκε ο λαός και ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ, και όλοι συντεταγμένοι. Τα μίντια τον έβγαλαν κι αυτόν κι ας μην φάνηκε τόσο. Όπως τα μίντια ανέβασαν την ΧΑ, μόνο οι ΑΝΕΛ τους ξέφυγαν. Και όσο να μου λες ότι όλα υπάρχουν στο ιντερνέτ το 99% δεν ξέρει πως να το κάνει.

Και καρφί στην τελευταία παράγραφο, και οι άλλοι κωλοτούμπες ήσαν, αλλά δεν είδα κανέναν να κόπτεται. Α ναι γιατί τότε τρώγανε καλά, ενώ τώρα που δεν θα φάνε δεν τους αρέσει. Και σου ξαναλέω την παραγωγή εσύ την ορίζεις, όχι ο Τσίπρας. Τι έκανες εσύ και ο κάθε εσύ για να υπάρξει παραγωγή; Θα σου πω εγώ. Κάθονται όλη μέρα στις καφετέρειες, μετά πάνε για μπάνιο και το βράδυ κλαμπάρουμε μέχρι να φέξει. Δεν τους φταίει ούτε ο Τσίπρας, ούτε ο Σαμαράς, ούτε ο ΓΑΠ. Το ξερό τους το κεφάλι φταίει κι όσο δεν το καταλαβαίνει αυτό ο λαός δεν αλλάζει το πράμα και συνεχίζει να κοιμάται με τα τσαρούχια.

Κι επειδή παντού λένε ότι ο Τσίπρας κάνει τον Πόντιο Πιλάτο, ας τα πάρουμε με μια σειρά. Μας βάλανε στην Ευρώπη των Ισχυρών, μας βάλανε στο ΕΥΡΟ, στο ΝΑΤΟ και σε πόσα άλλα και πάντα έλεγε ο λαουτζίκος ότι δεν μας ρώτησαν. Ε τώρα που σε ρωτάνε ρε μπετόστοκε τι διαμαρτύρεσαι….

Ε ντάξει μια συμπάθεια την είδα :P
    Σε μια μέρα, όχι, δεν λέω ότι έγινε έτσι. Στην ουσία 4.6 το 2009, 26% το 2012 και 36% το 2015. Γενικά εκεί που ήθελα να φτάσω δεν ήταν ότι “Τσίπρας τουκ δη γουόρλντ μπάη στορμ”. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι το 2012 π.χ. που είχε (θεωρώ) μόνο εχθρούς στα κανάλια, πήρε 26%. Μετά ειδικά το 2014 που τελείωσα τον στρατό, έβλεπα μια τάση του Τσίπρα να αγκαλιάζει το κεφάλαιο και τις τράπεζες (ώστε να μην δημιουργείται το κλίμα που όλοι οι ΑΝΤΙ-ΤΣΙΠΡΕΟΙ θεωρούσαμε).

Και τώρα μια χαρά τρώνε, μη φοβάσαι :P

Για την παραγωγή συμφωνούμε :) Αλλά ας μην γκρεμίζουμε όλα τόσο εύκολα. Κάπως πρέπει να λειτουργήσουν και οι δημόσιες υπηρεσίες μιας και αφενός δεν έχουν γίνει όλα ηλεκτρονικά, αφ ετέρου και να χαν γίνει, όπως είπατε ο παππούς και η γιαγιά δεν θα μπορούσαν να το κάνουν και θα χρειαζόνταν έναν τρίτο.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    vtheofilis wrote:
    Να περιμένουμε δηλαδή τι ρε Σιθάρη; Κάνα “μεγάλο ηγέτη” να μας σώσει;
    Και οι μεγαλύτεροι ηγέτες, αν δεν έχουν πίσω τους την λαϊκή βούληση αποτυγχάνουν.
    Για να δανειστώ παράδειγμα από την ιστορία μας, ο Μέγας Αλέξανδρος δεν νικήθηκε από κανένα στρατό, αλλά σταμάτησε την εκστρατεία του, όταν οι στρατιώτες του δεν άντεχαν άλλο.

To ξέρω πως δεν θες να ακούσεις αυτό, αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι να αποσοβήσει την επερχόμενη τραγωδία.
    Τα πάντα, από τους οικονομικούς (*και κατ’επέκταση πολιτικούς) τριγμούς στην Ε.Ε, από το χάος στην Μέση Ανατολή, από τις εθνικές κρίσεις σε γειτονικές χώρες όπως η Ουκρανία, συν το μεγάλο ερώτημα της ενεργειακής σκακιέρας στην περιοχή, (*για την οποία εμείς, ο λαός, ποτέ δεν πρόκειται να ενημερωθούμε πλήρως από κανέναν),όλα τα παραπάνω, -για εμένα-, υποδεικνύουν ότι είμαστε σε περίοδο που αναμένονται τεράστιες γεωπολιτικές ανακατατάξεις, τις συνέπειες των οποίων δεν έχω την δυνατότητα να φανταστώ.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

^Κάποιοι πριν περίπου 2 χρόνια έλεγαν για πιθανή γενικευμένη, πολεμική σύρραξη και τους έλεγαν τρελούς. :whistle:

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Εγώ ξέρεις τι λέω Σιθάρη; Με αυτά τα μυαλά, φέσια θα φοράγαμε ακόμα. ;)

• Οργανωμένος Νεολαίος
    vtheofilis wrote:
    Εγώ ξέρεις τι λέω Σιθάρη; Με αυτά τα μυαλά, φέσια θα φοράγαμε ακόμα. ;)

Aν σκεφτείς ότι καμία κυβέρνηση από αυτές που εξέλεξε ο κύριος φορέας του Δημοκρατικού πολιτεύματος, -ο λαός-, δεν εφάρμοσε μετεκλογικά τα όσα υποσχόταν προεκλογικά, δείχνοντας με τον ποιο ξέκάθαρο τρόπο σε τι εκτίμηση έχουν τον “κύριο φορέα του Δημοκρατικού πολιτεύματος”, (*που τώρα τον επικαλούνται να δώσει την λύση !! :silly: :silly: ) υποδεικνύει ότι μέχρι σήμερα φοράμε φέσια, απλώς άλλου είδους!!

@Παύλο σε τι ακριβώς αναφέρεσαι στο παραπάνω σχόλιό σου;

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Sith

Υπήρχε(αν) πολιτική(ες) δύναμη(εις) που μιλούσαν ανοικτά για ενδεχόμενο πολεμικής σύρραξης με συμμετοχή και της Ελλάδας στην περιοχή. Ορισμένοι όταν τα άκουγαν αυτά τους έλεγαν ότι δεν πατάνε στην πραγματικότητα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Γιατί προφανώς εμένα ως κοινό πολίτη με νοιάζει πόσο κέρδος θα βγάλει η Gazprom έτσι και περάσει αγωγός αερίου από την Ελλάδα ή αν θα πάρω πετρέλαιο από τις ΗΠΑ (που τους το μεταφέρει άλλος Έλληνας με καραβάκια και βγάζει αυτός κέρδος). Και είμαι διατεθειμένος μέχρι και να πεθάνω για αυτό το κέρδος.

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2284
    Been thanked: 85 times

-Έχεις ΑΤΜ;
    -Έχω ΑΤΜ!
    -Έχει ουρα;
    -Έχεις ΑΤΜ;

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2284

http://elpidoforosellin.blogspot.gr/2014/08/blog-post.html
    KITAXTE EDO RE TA MEGALIA MAS RE DE PROSKINAME KANENAN UTE FESI FORAME UTE TO PASA PROSKINISAME POTE EMA TIMI RE

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

nadiacomaneci.jpg

Δεν θυμάμαι να ρώταγε κανείς τους ραγιάδες, για την γνώμη τους. Φιρμάνια έβγαζε ο Σουλτάνος.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2938

Εγώ κουράστηκα ρε παιδιά με όλα, μόνο 2 πράγματα με ενοχλούν και αυτά είναι απλά ένα κλικ αριστερά από τα @@ μου πλέον.

1) Αλέξη κάποιοι σε ψήφισαν (όχι εγώ, μόνο Λεβέντη ) για να πάρεις κάποιες αποφάσεις, καλές ή όχι δεν είναι δικό μας θέμα, σε ψήφισαν να βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Αν πιστεύεις ότι η ρήξη θα μας βγάλει από τα προβλήματα, κάνε το, αν πιστεύεις ότι τα μέτρα θα μας βγάλουν, κάνε το, ΜΗΝ ζητάς από εμένα που με νοιάζει να βγάλω την βδομάδα να αποφασίσω για μια ολόκληρη χώρα. Τι θα πω στον φίλο μου αύριο που αυτό που ψήφισα τον έφερε σε θέση να μην έχει γάλα να δώσει στο παιδί του; Αφού δεν ξέρω τι θα γίνει με την μια ή την άλλη επιλογή και δεν είναι δουλειά μου στην τελική.

2) Δεν είναι ξεκάθαρο τι θα γίνει με την μια ή την άλλη επιλογή, αν με το ΝΑΙ είναι να φάμε το καβλέτο 8+3 δις και με το όχι το καβλέτο των 8 δις τότε θέλω την κουρτίνα 3 που βρίσκεις αυτά τα 8 δις με περικοπές στις σπατάλες του δημοσίου, διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους και το παπαδαριό να πληρώνεται από την εκκλησία κτλ κτλ

Από εκεί και πέρα λέω να παώ μια βόλτα praktiker ή leroy merlyn να δω για κανένα γεωργικό εργαλείο, μέρες που έρχονται… θα πάω στον πεθερό μου στα κτήματα δεν γαμιέται;
    #yolo

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 1,267 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close