ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ – 5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 1,267 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 598
    Been thanked: 0 times
    nitro912gr wrote:
    Εγώ κουράστηκα ρε παιδιά με όλα, μόνο 2 πράγματα με ενοχλούν και αυτά είναι απλά ένα κλικ αριστερά από τα @@ μου πλέον.
    1) Αλέξη κάποιοι σε ψήφισαν (όχι εγώ, μόνο Λεβέντη ) για να πάρεις κάποιες αποφάσεις, καλές ή όχι δεν είναι δικό μας θέμα, σε ψήφισαν να βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Αν πιστεύεις ότι η ρήξη θα μας βγάλει από τα προβλήματα, κάνε το, αν πιστεύεις ότι τα μέτρα θα μας βγάλουν, κάνε το, ΜΗΝ ζητάς από εμένα που με νοιάζει να βγάλω την βδομάδα να αποφασίσω για μια ολόκληρη χώρα. Τι θα πω στον φίλο μου αύριο που αυτό που ψήφισα τον έφερε σε θέση να μην έχει γάλα να δώσει στο παιδί του; Αφού δεν ξέρω τι θα γίνει με την μια ή την άλλη επιλογή και δεν είναι δουλειά μου στην τελική.

+1000 !! ;)

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2241
    Been thanked: 58 times

Εγώ πάλι που περιμένω να πλερωθώ από το δημόσιο, από τη μιά, και είμαι τεμπελόσκυλο (notrolling) σχετικά με τα χειρωνακτικά, από την άλλη, με βολεύει περισσότερο το ΝΑΙ.
    Γιατί το ΝΑΙ θα αργήσει να μας φέρει στη κατάσταση που θα μας φέρει άμεσα το ΌΧΙ, και δε θα πάρω φράγκο και δε θα παίξω Witcher 3 ποτέ μου.
    Δε κάνω πλάκα, όλες μου οι πολιτικές αποφάσεις κρίνονται με γνώμονα το να μαζέψω τα φράγκα για PC να παίζω Witcher 3 και Pillars of Eternity που σέρνεται.
    Αν με ρωτήσεις σε περίοδο που είμαι άεργος (π.χ. όλη μου τη ζωή μέχρι και πέρσι) σίγουρα θα έλεγα ΌΧΙ, μιας και δεν είχα τι να χάσω.
    Τώρα που προσμένω λαχταριστά Ευρουδάκια, λέω ΝΑΙ <3

Με απλά λογάκια, με το ΌΧΙ του χρόνου θα αναγκαστώ να σκάβω ή να πεινάσω.
    Με το ΝΑΙ θα πεινάω παίζοντας Witcher 3 <3

keep-calm-and-love-merkel-1.png

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13500
    Been thanked: 602 times
    nitro912gr wrote:
    Αφού δεν ξέρω τι θα γίνει με την μια ή την άλλη επιλογή και δεν είναι δουλειά μου στην τελική.
    #yolo

Στην τελική ανάλυση, ως κοινωνικό ον και άτομο που ζει σε αυτές τις συνθήκες, οφείλει να είναι δουλειά σου να γνωρίζεις απολύτως τι γίνεται ανά πάσα στιγμή, ειδικά όταν αποφασίζουν για το μέλλον σου. Και χωρίς να είναι προσωπική επίθεση, αλλά το παραπάνω quote είναι η συμπύκνωση όλης της θεωρίας του “ωχαδερφιστή κράχτη”. Όλα μας φταίνε, αλλά δεν κάνουμε τίποτα εμείς α) για να μάθουμε πώς θα τα άλλαξουμε, β) για να τα αλλάξουμε.

Ναι, έχουν γραφτεί άπειρα τσιτάτα που τα λένε συνέχεια κάτι “αξύριστοι, αναρχοάπλυτοι” αλλά αυτό το “αποφασίζουν για εμένα, χωρίς εμένα” πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Φυσικά και δεν σταματάει με το δημοψήφισμα (ούτε καν ξεκινάει με αυτό), ειδικά το εν λόγω δημοψήφισμα. Αλλά λογικές όπως την παραπάνω, πρέπει να σταματήσουν να υπάρχουν αν θέλουμε να δούμε πραγματική προκοπή για τους ίδιους μας τους εαυτούς.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Και μια μικρή προσθήκη σε αυτό:

Η λέξη idiot, προέρχεται από την ελληνική ιδιώτης. Στην αρχαιότητα, μεταξύ άλλων, είχε την έννοια του ανθρώπου που κοιτάει μόνο την πάρτη του, και δεν ασχολείται με τα κοινά.
    Και ασχολούμαι με τα κοινά, δεν σημαίνει πάω και σηκώνω πλακάτ για κάποιο κόμμα, σημαίνει ενημερώνομαι και κρίνω, και ενίοτε αντιδρώ, στις πράξεις των κυβερνώντων.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 119
    Been thanked: 1 time

Ας προσθεσω και εγω την δικιά μου σκεψη

1.Το ερωτημα στην συγκεκριμενη κατασταση που φτασαμε δεν ειναι εαν θα παρουμε τα μετρα (των 8 ή 9ή 10 δις ) αλλά εαν θα τα πάρουμε μεσα ή εξω απο την ευρωπη.Γιατι ακομα και να μην πληρωνουμε τιποτα απο τα εξωτερικα μας χρεη και πάλι ο προυπολογισμος θα ειναι ελλειματικος ,με την διαφορα οτι δεν θα υπαρχει κανεις να μας πληρωσει την διαφορα.
    Οποιος χειριζεται τα οικονομικα του σπιτιου του γνωριζει οτι μονο μια εξισωση εχει σημασια ΕΞΟΔΑ=ΕΣΟΔΑ
    Αυτα τα δυο πρεπει να ειναι τουλαχιστον ιδια .Εαν οχι κοβεις εξοδα (πχ δεν θα παρω τωρα το Witcher 3) ή ανεβαζεις εσοδα (πχ κανεις και 2η δουλεια ) ή καποιος (μαμα ,μπαμπας ,συζυγος ) σου δανειζει .
    Δηλαδη θα πρεπει να βαλουμε σε ταξη το κρατος μας ειτε μεσα ειτε εξω απο την Ευρωπη

2.Για την κυβερνηση – μπορω να συγχωρησω την βλακεια, την αγνοια ,την αναποτελεσματικοτητα ΟΧΙ ομως την ανανδρεια
    Οποιος κυβερνα πρεπει να παιρνει και αποφασεις ,οποιος δεν μπορει παει σπιτι του

Δεν με νοιαζει η ερωτηση που θα υποβληθει.Εγω θα απαντησω οτι θα κρατησει την ελλαδα στην ευρωπη .Και απο εκει και περα ισως ξεμπλεξουμε καποτε απο εδω που βρεθηκαμε

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 598
    Northlander wrote:
    nitro912gr wrote:
    Αφού δεν ξέρω τι θα γίνει με την μια ή την άλλη επιλογή και δεν είναι δουλειά μου στην τελική.
    #yolo
    Στην τελική ανάλυση, ως κοινωνικό ον και άτομο που ζει σε αυτές τις συνθήκες, οφείλει να είναι δουλειά σου να γνωρίζεις απολύτως τι γίνεται ανά πάσα στιγμή, ειδικά όταν αποφασίζουν για το μέλλον σου. Και χωρίς να είναι προσωπική επίθεση, αλλά το παραπάνω quote είναι η συμπύκνωση όλης της θεωρίας του “ωχαδερφιστή κράχτη”. Όλα μας φταίνε, αλλά δεν κάνουμε τίποτα εμείς α) για να μάθουμε πώς θα τα άλλαξουμε, β) για να τα αλλάξουμε.

Καλά ρε Παύλο τι είναι αυτά που λες; !!
    Είναι δουλειά μου να υποκαταστήσω τα οικονομικά επιτελεία, τα διπλωματικά επιτελεία και το πάσης φύσεως οργανόγραμμα από το οποίο δομείται η εκάστοτε κυβέρνηση; !!
    Διπλωματούχοι οικονομολόγοι ζητούν από ΕΜΕΝΑ να υποκαταστήσω το έργο τους και εσύ το δέχεσαι λέγοντας πως είναι δουλειά μου; !!!
    Ο καθένας στο κυβερνητικό επιτελείο έχει την εξειδίκευσή του, και το σύνολο των εξειδικεύσεων συνθέτουν την Κυβέρνηση. Είναι δυνατόν να εχώ εγώ την συσσωρευμένη εξειδίκευση τόσων διαφορετικών γραφείων και να περιμένεις από εμένα να κρίνω πώς θα σωθεί η χώρα; !!!!

ΕDIT: @armatvlos :

2.Για την κυβερνηση – μπορω να συγχωρησω την βλακεια, την αγνοια ,την αναποτελεσματικοτητα ΟΧΙ ομως την ανανδρεια Οποιος κυβερνα πρεπει να παιρνει και αποφασεις ,οποιος δεν μπορει παει σπιτι του

Πολύ μου άρεσε η ανωτέρω τοποθέτησή σου ;)

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1451
    Been thanked: 96 times
    nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2924
    Been thanked: 67 times

North μέχρι να είναι ξεκάθαρο τι συνέπειες θα έχει το δημοψήφισμα μην μου λες για ωχαδερφισμούς και λαλακίες, για να πάρω θέση πρέπει να ξέρω σε τι παίρνω θέση. Οτιδήποτε άλλο είναι επικοινωνιακά πυροτεχνήματα.

Θέλει ο Αλέξης να πάρω θέση; Να μου πει πως έχουν τα πράγματα με το ναι και πως με το όχι, μέχρι τώρα η φάση είναι “ναι = πρόταση δανειστών”, “όχι = ρήξη και βλέπουμε”…

Τι ανοησίες είναι αυτές; Εγώ εκλέγω ένα σώμα στην βουλή να αποφασίζει για αυτά, ΔΕΝ είναι δουλειά μου, είναι δουλειά τους. Τελεία και παύλα. Δεν θα κάνω εγώ τον καραγκιόζη να πάρω την ευθύνη που εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να διαχειριστώ αφού από την θέση του πολίτη ΔΕΝ έχω την ενημέρωση που έχει ένας υπουργός.

edit¨ούτε τα πτυχία και τα επιτελεία όπως λέει ο sith

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2241
    Been thanked: 58 times
    vtheofilis wrote:
    Και μια μικρή προσθήκη σε αυτό:

Η λέξη idiot, προέρχεται από την ελληνική ιδιώτης. Στην αρχαιότητα, μεταξύ άλλων, είχε την έννοια του ανθρώπου που κοιτάει μόνο την πάρτη του, και δεν ασχολείται με τα κοινά.
    Και ασχολούμαι με τα κοινά, δεν σημαίνει πάω και σηκώνω πλακάτ για κάποιο κόμμα, σημαίνει ενημερώνομαι και κρίνω, και ενίοτε αντιδρώ, στις πράξεις των κυβερνώντων.
    kai akouw to pampa m k psifizw oxi
    e??? EE??? to brika??? kryfokomouni..!!

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8509
    Been thanked: 599 times

Winter is coming

Wind and stone, I search my heart and find...

elricelric
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 857
    Been thanked: 103 times

Καλείται ο μεσος ελληνας ψηφοφορος που δεν ξερει που του πάνε τα τέσσερα (που αν λενε αληθεια απο το πρωι σημερα μαζευει προμηθειες, βαζει το χρημα κατω απο το στρωμα, αδειαζει φαρμακεια, κτλ κτλ),

Αυτος ο ψηφοφορος με αυτα τα συνδρομα και αντιληψη να ψηφισει για κατι που εχει πληρη αγνοια.

Οτι να ‘ναι.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2924
    Been thanked: 67 times
    elric wrote:
    Καλείται ο μεσος ελληνας ψηφοφορος που δεν ξερει που του πάνε τα τέσσερα (που αν λενε αληθεια απο το πρωι σημερα μαζευει προμηθειες, βαζει το χρημα κατω απο το στρωμα, αδειαζει φαρμακεια, κτλ κτλ),

Αυτος ο ψηφοφορος με αυτα τα συνδρομα και αντιληψη να ψηφισει για κατι που εχει πληρη αγνοια.

Οτι να ‘ναι.

ναι και αυτό βασικά, το σκεφτόμουν το πρωί που μια γιαγιά έφευγε βρίζοντας από ένα ΑΤΜ γιατί δεν είχε λεφτά και έλεγε “τι δεν έχει λεφτά μας κοροϊδεύουν;”
    Άντε να εξηγήσεις στην γιαγιά αυτή που θα ψηφίσει κιόλας ότι το ΑΤΜ δεν γεννάει λεφτά αλλά πρέπει κάποιος να το γεμίζει και το ΣΚ δεν δουλεύει κανείς για να το γεμίσει.

Ο μέσος Έλληνας δεν έχει βασική αντίληψη για πολλά πράγματα, και τον καλούμε να αποφασίσει το μέλλον τις χώρας;
    Εδώ άλλοι κάθονται και λένε “τι ωραία που ήμασταν με την δρχ” και τραβάω τα βυζιά μου γιατί θυμάμαι πολύ καλά με την δρχ, να δουλεύουν και οι 2 γονείς μου, ο πατέρας μου 3 δουλειές μάλιστα, και να μην μπορούν να μου πάρουν ένα γαμημένο παιχνίδι, το πιο φθηνό, μιλάμε για ευτελές ποσό των 30.000δρχ, αλλά ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ οι δρχ.
    Τι δουλειές έκαναν όλοι αυτοί και περνάγανε γαμάτα με δρχ επιτέλους;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516
    nitro912gr wrote:
    elric wrote:

Οτι να ‘ναι.

ναι και αυτό βασικά, το σκεφτόμουν το πρωί που μια γιαγιά έφευγε βρίζοντας από ένα ΑΤΜ γιατί δεν είχε λεφτά και έλεγε “τι δεν έχει λεφτά μας κοροϊδεύουν;”
    Άντε να εξηγήσεις στην γιαγιά αυτή που θα ψηφίσει κιόλας ότι το ΑΤΜ δεν γεννάει λεφτά αλλά πρέπει κάποιος να το γεμίζει και το ΣΚ δεν δουλεύει κανείς για να το γεμίσει.

Ο μέσος Έλληνας δεν έχει βασική αντίληψη για πολλά πράγματα, και τον καλούμε να αποφασίσει το μέλλον τις χώρας;
    Εδώ άλλοι κάθονται και λένε “τι ωραία που ήμασταν με την δρχ” και τραβάω τα βυζιά μου γιατί θυμάμαι πολύ καλά με την δρχ, να δουλεύουν και οι 2 γονείς μου, ο πατέρας μου 3 δουλειές μάλιστα, και να μην μπορούν να μου πάρουν ένα γαμημένο παιχνίδι, το πιο φθηνό, μιλάμε για ευτελές ποσό των 30.000δρχ, αλλά ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ οι δρχ.

Και συνήθως αυτοί που θέλουν δραχμή κάνουν φουλ κατανάλωση εισαγόμενων προιόντων, δεν ξεκολλάνε απο το smartphone τους κπλ. Κατα τα άλλα να πάμε στην δραχή που τα εισαγόμενα προιόντα θα είναι 10 φορες ακριβότερα.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4526
    Been thanked: 344 times

Oι δραχμές τι σχέση έχουν με το δημοψήφισμα;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 119
    Been thanked: 1 time
    nitro912gr wrote:
    elric wrote:

Οτι να ‘ναι.

Εγω θυμαμαι οτι επαιρνα μαζι με τον αδερφο ενα παιχνιδι τα Χριστουγεννα το οποιο το διαλεγαμε μετα απο συζητηση 2-3 μηνων.
    Ευτυχως που υπαρχει και καποιος αλλος που θυμαται εκεινα τα < <ωραια>> χρονια.
    Αλλα φαινεται οτι θα τα ξαναζησουμε…. ισως πρεπει να τα ξαναζησουμε για να θυμηθουμε πως ήταν

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 1,267 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close