ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ – 5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

Viewing 15 posts - 1,246 through 1,260 (of 1,267 total)
  • Author
    JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7037
    Been thanked: 169 times
    Hellion wrote:
    Να παρακαλάμε να βγάλει άκρη ο Τσίπρας ακόμα και έτσι και να κάνει το 1/10 των όσων έλεγε στις προγραμματικές του δηλώσεις, γιατί αν δεν βάλει πλάτη ο κόσμος και τον ρίξουν και αυτόν…

Παραφράζοντας το γνωστό ρητό, “δεν ξέρω ποιος θα είναι η πρωθυπουργός της επόμενης κυβέρνησης, αλλά ξέρω πως της μεθεπόμενης θα προέρχεται από την Χρυσή Αυγή“.

Όπως άφησα να εννοηθεί και το πρωί, πλέον πιστεύω πως η επόμενη κυβέρνηση θα είναι της χα.

Ο κόσμος σε τι να βάλει πλάτη? Για το 100% προκαταβολή φόρου? Για την πλήρη απελευθέρωση τών απολύσεων? Για το φπα στα νησιά? Για το κανονικότατο ξεπούλημα τής δημόσιας περιουσίας? Για την οριζόντια μείωση δαπανών όποτε δεν πιάνει η κυβέρνηση τα φιλόδοξα πρωτογενή πλεονάσματα? Και πόσα άλλα ακόμα που βαριέμαι να γράφω.

Έκανε ένα δημοψήφισμα και πλέον αποδεικνύεται ότι παρακαλούσε να βγει το “ναι”. Δλδ αν όντως κέρδιζε το “ναι”, με τι μέτρα θα ερχόταν πίσω?

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7120
    Been thanked: 85 times

Αυτό για το 100% της προκαταβολής σοβαρά πιστεύουν ότι θα φέρει έσοδα; Εδώ δεν υπάρχουν για την κανονική δόση θα βρει ο κόσμος για του χρόνου; Κι αν εγώ κλείσω το μαγαζί θα τα πάρω πίσω..nooooot :silly:

αν δεν βαριέται κάποιος ας κάνει μια σύνοψη τι παίχτηκε και εξηγείστε λίγο αυτό το εχθροί και φίλοι.

Την τελική συμφωνία την έχω μπροστά μου αλλά δεν βρίσκω την διαδρομή

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8306
    Been thanked: 1274 times

Ο Τσακαλώτος νομίζω το δήλωσε κάπου τελευταία πως ουσιαστικά το δημοψήφισμα έγινε για να μην ρίξουν τον Τσίπρα οι Ευρωπαίοι. Και ως προς αυτό τουλάχιστον τα κατάφεραν υποθέτω. Ψάχνω να βρω την ακριβή δήλωση.

Πέραν τούτου, κάποια από αυτά που προβλέπει το 3ο μνημόνιο βρίσκονταν ουσιαστικά και στο πρώτο μνημόνιο και δεν εφαρμόστηκαν ποτέ. Αποκρατικοποιήσεις της περιουσίας που σαπίζει σε αχρηστεία (και δεν αναφέρομαι προφανώς σε σύσταση fund στο Λουξεμφούργο, όπως ήθελε ο Σόμπλε), εξορθολόγιση του ασφαλιστικού και άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων (ήδη τσινάνε οι φαρμακοποιοί και η ΔΕΗ, οπότε πάμε καλά ως προς αυτό θεωρώ) μεταξύ άλλων. Αυτά δεν θα με χαλάσουν προσωπικά αν υλοποιηθούν. Μετά έχουμε και τις προγραμματικές δηλώσεις περί πάταξης φοροδιαφυγής (και κυνήγι όσων έζμπρωξαν τα χρήματά τους έξω), παραγωγική ανασυγκρότηση και ρήξη με τους “ολιγάρχες”.

Θέλω να πω πως, όπως είχα γράψει και κάπου παραπίσω, ακόμα και εντός σκληρού μνημονίου ο Τσίπρας μπορεί να κάνει κάποια πράγματα ώστε να μπει τάξη σε αυτό το μπουρδέλο. Είναι πολύ δύσκολο, αλλά αν κάποιος μπορεί να το κάνει είναι αυτός.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7120
    Been thanked: 85 times

Για να γίνουν αυτά πρέπει να παρθούν ρίσκα και άντε πες ο Τσίπρας έχει τα ούμπαλα. Οι περισσότεροι όμως κιοτεύουν.
    Που ‘σαι ωρε Παπαφλέσσα;

ΓΙα το δημοψήφισμα
    http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=432549&catID=2

Αυτά, πάω να ακούσω Το Μεγάλο Μας Τσίρκο να σιγουρευτώ ότι δεν ζω σε λάθος εποχή. Ευτυχώς το δίδαξαν φέτος στο δημοτικό και το γυμνάσιο του χωριού κι αυτό δίνει ελπίδες για μια καλύτερη νέα γενιά

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Συμφωνώ με Γκουνελιόν εδώ. *Κάποια* πράγματα του Μνημονίου 3 είναι λίαν ευπρόσδεκτα και αντικειμενικά χρήσιμα. Τώρα δυστυχώς η πρόσφατη ιστορία έχει διδάξει πως θα υλοποιηθούν (αν υλοποιηθούν) με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Μέχρι στιγμής, τα καρτέλ και η διαφθορά δεν έχουν παταχθεί *πουθενά* στον κόσμο (τουλάχιστον αποτελεσματικά και για μεγάλο χρονικό διάστημα) οπότε και τώρα είμαι μάλλον απαισιόδοξος απέναντι σε μια αίσια επίλυση.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 667
    Been thanked: 0 times
    Hellion wrote:
    Αποκρατικοποιήσεις της περιουσίας που σαπίζει σε αχρηστεία (και δεν αναφέρομαι προφανώς σε σύσταση fund στο Λουξεμφούργο, όπως ήθελε ο Σόμπλε), εξορθολόγιση του ασφαλιστικού και άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων (ήδη τσινάνε οι φαρμακοποιοί και η ΔΕΗ, οπότε πάμε καλά ως προς αυτό θεωρώ) μεταξύ άλλων. Αυτά δεν θα με χαλάσουν προσωπικά αν υλοποιηθούν. .

Να ρωτήσω όμως κάτι? Η απελευθέρωση στα φαρμακεία πως ακριβώς θα βοηθήσει? Ήδη έχουμε και από ένα φαρμακείο σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο….
    Πόσο παραπάνω θα ενισχυθεί λοιπόν ανταγωνισμός…?

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Καλά τα φαρμακεία ας πούμε είναι ένα ατυχές παράδειγμα, αλλά στους συμβολαιογράφους φερ’ ειπείν (το κατ’εξοχήν ίσως κλειστό επάγγελμα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή) ενδεχομένως θα δώσει μια ευκαιρία σε κάποια παιδιά που προσπαθούν να κάνουν κάτι δικό τους χωρίς να έχουν “τζάκι” από πίσω.

Δεν είναι η πανάκεια που θα λύσει τα πάντα, αλλά είναι τουλάχιστον μια αρχή. Το συγκεκριμένο μέτρο. Με πολλούς αστερίσκους.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3970
    Been thanked: 306 times
    grotenfrod wrote:
    απόδειξη της αγάπης μας για το BDSM στη θέση του δεμένου.

:blush: :blush: :blush: :blush: :blush: .

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Το δημοψήφισμα έγινε -σύμφωνα με το αφεντικό, και μιας και ο νέος υπάλληλος δεν το διέψευσε στη συνέχεια- για “να διατρανώσουν οι Έλληνες την επιθυμία τους να παραμείνουν μέλος τής ευρωζώνης. Έτσι μας διαβεβαίωσε ο [strike]Έλληνας πρωθυμπουργός[/strike]” νέος μας υπάλληλος.

Εδώ και η συνέντευξή της. Αν βαριέστε να την ακούσετε όλη πηγαίντε στο 9.13

EDIT: Τα κάγκελα τώρα θα επανέλθουν στο Σύνταγμα?

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3517
    Been thanked: 243 times

Το thread έχει διαλυθεί. Τρελάθηκε από τα συνεχόμενα ban;

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Βασικά, αν έχω καταλάβει καλά τη νέα του λειτουργία, αν υπάρχουν περισσότερα από ένα σχόλια, τότε τα βλέπεις κανονικά. Αν υπάρχει μόνο ένα, τότε σε πετάει σε επόμενη σελίδα, χωρίς περιεχόμενο. 😆

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Αναρωτιέμαι το εξής. Ποιος κλάδος μηχανικών είναι κλειστό επάγγελμα; Απ όσο ξέρω, πτυχίο θέλει μόνο, δεν υπάρχει πλαφόν για κάποια ειδικότητα μηχανικού.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8509
    Been thanked: 599 times
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times
    vtheofilis wrote:
    Αναρωτιέμαι το εξής. Ποιος κλάδος μηχανικών είναι κλειστό επάγγελμα; Απ όσο ξέρω, πτυχίο θέλει μόνο, δεν υπάρχει πλαφόν για κάποια ειδικότητα μηχανικού.
    Για πολλά από τα επαγγέλματα που περιλαμβάνονται στη λίστα δεν είναι μόνο άνοιγμα με την έννοια της άδειας άσκησης αλλά και το τι μπορούν να “υπογράψουν”, για να το πούμε χοντρικά ή π.χ. τις απαιτήσεις που υπάρχουν για να πάρουν την άδεια. Ένας γεωπόνος για παράδειγμα δε μπορεί να κάνει έναρξη σε ένα χωριό νομίζω πρέπει να έχει 5000 κατοίκους, κάτι τέτοιο.
    Άλλο ένα είναι κάποια “τεχνικά επαγγέλματα” που για να υπογράφεις χρειάζεσαι κάποιο είδους παλαιότητας, οπότε κάθε νέος στο χώρο θα πρέπει πρώτα να πιάσει δουλειά αλλού αντί να ξεκινήσει μόνος. Η παλαιότητα εκεί θα αντικατασταθεί από σεμινάρια κλπ.
    Δε τα διάβασα όλα τα επαγγέλματα αλλά εμένα μου φαίνεται καλό.

Όντως μερικά από αυτά περιλαμβάνονταν και στα προηγούμενα μνημόνια αλλά δεν έγινε τίποτα, υπάρχει πολιτικό κόστος σε αυτά και κανείς δε θέλει να το αναλάβει μια που ρίχνει την αξία του πελατειακού κράτους, που είμαστε.
    Το θέμα είναι πως τα μέτρα είναι αρκούντως σκληρά, π.χ. βλέπω το 100% προκαταβολή φόρου και με πιάνει κρύος ιδρώτας, ενώ η μη διευκρίνηση για το ΦΠΑ και ποιά θεωρούν “βασικά αγαθά” δεν βοηθάει.

Τώρα για τις δημόσιες παροχές δεν ξέρω αλλά κρίνοντας από το φαγοπότι στη ΔΕΗ κλπ δεν μου κάνει εντύπωση μεγάλη. Θα ήθελα να δώ όμως πως θα εφαρμοστεί γιατί π.χ. το δίκτυο θα ήθελα να παραμείνει δημόσια περιουσία. Τα καλώδια μόνο να βάλεις (το χαλκό) είναι κάτι πληρωμένο από εμάς και η αξία του κατ’εμέ ανυπολόγιστη. Δυστυχώςη ΔΕΗ ήταν μαύρη τρύπα χρημάτων.

Δε το διάβασα ολόκληρο αλλά θα το διαβάσω και θα επανέλθω.

Viewing 15 posts - 1,246 through 1,260 (of 1,267 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close