Δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, αμοιβές κτλ

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 205 total)
  • Author
    tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6662
    Been thanked: 427 times

Ok.. Ξεχασα οτι ειχα να κανω με καφενειο. Εναν μπεκρη μεζε στο 4 παρακαλω!

Ακου πτωμα να μαθαινεις

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Αυτή η ικανότητα που έχετε ορισμένοι να κάνετε την τρίχα τριχιά, πραγματικά με ξεπερνάει. Όλη η Ελλάδα μιλάει για τους ΔΥ, όχι με τα καλύτερα λόγια, εγώ είμαι μετριοπαθής, αναφέρω απλά γεγονότα, δεν κρίνω, και στοχοποιούμαι. I rest my case.

Αν ποστάρω ξανά στο off topic, να με χε…

Καλημέρες.

Για το τυπικό, όλοι λένε αυτό που έχουν ζήσει στις υπέροχες δημόσιες υπηρεσίες αγαπητέ Hellboy. Όλοι…

42, the answer to everything

heLLboyheLLboy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 232
    Been thanked: 1 time
    Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5292
    Been thanked: 42 times

γι αυτο δε συμμετειχα μεχρι τωρα στην κουβεντα, μαντνε.
    δεν μπορω να τα βαλω με την προσωπικη εμπειρια του καθενος. δεν αμφισβητω κανεναν, μονο που μια τετοια θεωρηση ειναι πολυ περιορισμενης κλιμακας για να παμε ενα βημα παρακατω την συζητηση.

απλα, διαπιστωνω οτι το “Δημοσιο” ειναι πολυ συγκεκριμενο πραγμα στο μυαλο των περισσοτερων που το κατηγορουν. 9 στους 10 που θα συζητησω, μου αναφερουν περιστατικα με υπηρεσιες συναλλαγης με το κοινο, σαν αυτα που ανεφερες. δηλαδη, αν βαζανε στα ικα και τις δου της αθηνας ξερω γω 100 ατομα που δε θα σηκωνανε κεφαλι ή αν κρυβανε την κοπελα που εφτιαχνε νυχι πισω απο κλειστους τοιχους, ολα θα ηταν οκ?

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3357
    Been thanked: 52 times

Φυσικά και καταλαβαινόμαστε. Από τη στιγμή που δεν πλακωνόμαστε και δεν κοπανάμε με ψάρια ο ένας τη μάπα του άλλου σα να διαφωνούμε για τη φρεσκάδα του Αλφαβητίξ, ε, σε στοχασμό νομίζω βρισκόμαστε. Παρότι κρίνεις την γιαγιά του χωριού ως εγκλωβισμένη στα βιώματά της, σε ένα άλλο επίπεδο και εμείς συχνά δεν κοιτάμε πέρα από την πραγματικότητά μας. Ένας επιχειρηματίας (ας πούμε κάποιος που παράγει λάδι και το συσκευάζει, πουλώντας στην Ελλάδα και έξω) που έρχεται αντιμέτωπος με το ελληνικό δημόσιο, χάνει πραγματικά λεφτά εξαιτίας της ολιγωρίας του και του αναχρονισμού του και τελικά αναγκάζεται να κλείσει και να απολύσει και τους λίγους εργαζόμενούς του, δεν πρόκειται να δει με καλό μάτι τον κρατισμό πλέον. Αντίθετα ένας υπάλληλος, έρμαιο στην επέλαση της ελεύθερης αγοράς και την “ευελιξία” του ωραρίου, δεν πρόκειται να δει με καλό μάτι οποιοδήποτε νεοφιλελεύθερο ρεύμα.
    Αν όμως έβλεπες έναν μεγαλοεπιχειρηματία να μάχεται για τα δικαιώματα των εργαζομένων του και για την δίκαιη αμοιβή τους, τότε θα είχες κάποιον έξω από το αυστηρό του συμφέρον. Ο Κροπότκιν πχ που τα βρόντηξε όλα, ή ο Τολστόι που έδινε εκπαίδευση στους χωρικούς του, ήταν άτομα επαναστατικά όσον αφορά το συμφέρον τους. Εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος και μάχομαι για τα δικαιώματα των Δ.Υ. μονάχα, κάνω κάτι πάρα πολύ αναμενόμενο και κάπως κοντόφθαλμο.

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Τα άκρα δεν είναι ποτέ οκ αδελφέ. Απλά τονίζω πως ΔΕΝ κατηγόρησα κανέναν. Είτε είναι ΔΥ είτε βιομήχανος, είτε οτιδήποτε.

42, the answer to everything

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6662
    Been thanked: 427 times

Ποιος ειναι αυτος ρε χελλοουμποη; Εχει παρει τιποτες; Γιατι τον βλεπω καπως…

Οπως και να εχει. Χασιμο χρονου τα talk-talk σε τετοια θεματα. Αλματα λογικης παν και ερχονται με ταχυτατους ρυθμους, και στο τελος μενουμε σαν τους τρελους του χωριου να λεμε τα πραματα με το ονομα τους :silly:

Ακου πτωμα να μαθαινεις

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Σε διάφορες υπηρεσίες που έχω πάει κατά καιρούς έχω δει άτομα να λιώνουν στη δουλειά και άλλους να κάθονται και να παίζουν πασιέντζα. Το ίδιο έχω δει και στον ιδιωτικό τομέα φυσικά.. Για αυτό ακριβώς δε μπορώ και ούτε θέλω να γενικεύσω καταστάσεις βάση του προσωπικού μου βίου όσο και να συμφωνούν με εμπειρίες άλλων ανθρώπων (και στις 2 περιπτώσεις). Υπάρχουν και οι μεν όπως υπάρχουν και οι δε. Deal with it.

Απ’το να κράζουμε Δ.Υ και Ι.Υ ας κατανοήσουμε τουλάχιστον πως οι της μικρομεσαίας τάξης τρώμε περίπου τα ίδια σκατά.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times
    nitro912gr wrote:
    Το πόσα εξαρτάται από το πόσοι άλλοι κάνουν το ίδιο, προσφορά και ζήτηση είναι.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι παράγοντες όπως η κατανόηση των γενικότερων συνθηκών που επικρατούν, η “ανθρωπιά”, το ιδεολογικό υπόβαθρο του καθενός κλπ. Για παράδειγμα πριν κάποιο καιρό ένας καθηγητής πολυτεχνείου (άρα θεωρητικά τουλάχιστον σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμένα) επικοινώνησε μαζί μου για να μου ζητήσει να μεταφέρω ένα paper προς δημοσίευση σε LaTeX. Μου είπε ο ίδιος πως ήταν έκτακτη ανάγκη, πως είμαι ο μόνος που βρήκε και πως θα με πληρώσει ο,τι και να ζητήσω. Σύμφωνα με τη λογική που περιγράφεις, αυτή τη στιγμή, μην έχοντας να ανταγωνιστώ κανέναν, θα έπρεπε να έχω αγοράσει νέο PC μόνο και μόνο με τα λεφτά από μία εργασία που μου ανέθεσε (ακολούθησαν και άλλες βέβαια γιατί έμεινε ευχαριστημένος): Λεφτά έχει, βρίσκεται σε ανάγκη, άλλον δεν βρίσκει…. ΑΣ ΤΟΝ ΓΔΑΡΩ.

Sry, αλλά αυτά που κράζω, έκραζα και θα κράζω μια ζωή δεν θα τα κάνω. Αρκετά άτομα και κυρίως αριστεροχαρούμενους (δεν απευθύνεται σε κανέναν εδώ μέσα ο χαρακτηρισμός) που με την πρώτη ευκαιρία ξεζουμίζουν τον εκάστοτε συνάνθρωπο που έχει την ανάγκη τους έχω γνωρίσει, δεν χρειάζεται να γίνω και εγώ ένας από αυτούς. Συμφωνώ πως η εργασία πρέπει να αμείβετε, συμφωνώ πως υπάρχει και το άλλο άκρο των τζαμπατζίδων – και κυρίως γνωστών που θέλουν να αφιερώσεις ένα τρίωρο για να φτιάξεις το PC τους for free αλλά όταν πας εσύ στο μαγαζί τους σε χρεώνουν κανονικότατα ΑΛΛΑ το να βασιζόμαστε στο πότε θα βρούμε το θύμα που θα μας έχει ανάγκη είναι εντελώς εκτός των ηθικών “ορίων” που θέτω στη ζωή μου.

Φυσικά, όλα είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Πιθανότατα οι δικές μου θα με αφήσουν βραχυπρόθεσμα λίγο πιο “πίσω” από τους υπολοίπους, τουλάχιστον στον οικονομικό τομέα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Για πότε το 8ωρο γίνεται 6ωρο στο δημόσιο, με μονόωρο διάλειμμα για τοστάκι ε; Άνθρωποι παίρνουν επί πληρωμή διδακτορικά για να εξασφαλίσουν την θεσούλα τους και να αξιολογούνται ως χρήσιμοι, φυσικά εις βάρος των πραγματικά χρήσιμων. Άλλοι χρησιμοποιούν την δημόσια περιουσία για να κάνουν ιδιωτικές δουλειές, καταστρέφοντας τον εξοπλισμό. Άλλοι έρχονται στην δουλειά, δουλεύουν για 10 γαμολεπτά και μετά την αράζουν στο κυλικείο, άλλοι συνδικαλίζονται και ενοχλούν τους λίγους που πραγματικά θέλουν να δουλέψουν. κι όλα αυτά με αμοιβές εξωφρενικές για την εποχή.

Τα παραπάνω είναι από την μικρή μου εμπειρία σε δημόσιο οργανισμό, όπου έκανα την πρακτική μου, μέσα στην καρδιά της κρίσης και της υποτιθέμενης αξιολόγησης, η οποία ήταν πλήρως οριζόντια, βάση τυπικών χαρακτηριστικών και τίποτα παραπάνω.

Πραγματικά πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό. Προσωπικά έχω γονείς κι απο τις δύο πλευρές του φάσματος. Δεν λέω ότι όλοι στο δημόσιο είναι ίδιοι, αλλά να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, το ελληνικό δημόσιο είναι διεφθαρμένο και παρηκμασμένο και θέλει εξυγίανση.

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1212
    Been thanked: 131 times

το ελληνικό δημόσιο είναι διεφθαρμένο και παρηκμασμένο και θέλει εξυγίανση.

Ενώ ο ιδιωτικός τομέας είναι καθαρός, αξιοκρατικός και δεν θέλει εξυγίανση. Το ότι μιλάμε για συγκοινωνούντα δοχεία δεν έχουμε καταλάβει, κομμάτι στο ίδιο παζλ, πίξελ στο ίδιο game είναι βρε αδερφέ! Όταν ο Χ υπουργός τσέπωνε μίζες από την Υ επιχείρηση γιατί πρέπει να κάνω διαχωρισμό στην “διαφθορά”. Όταν ο Χ ΔΥ λαδώθηκε για να βγάλει ποιο “εύκολα” την άδεια λειτουργίας του Υ επιχειρηματία γιατί πρέπει να διαχωρίσω την “απάτη”? Όταν το ανιψάκι του Δημάρχου παίρνει πόστο συμβούλου και το ξύνει, αλλά και το ανιψάκι του μεγαλοεπιχειρηματία παίρνει θέση ceo στην εταιρία και το ξύνει επίσης, ποιο διαχωρισμό να κάνω? Όλη η φάση είναι αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα σε αυτήν την βάση, δεν έχει νόημα κατά την γνώμη μου. Τα πάντα ξεκινάν από τα θεμέλια, από την οργάνωση της Οικονομίας μας. Η διαφθορά είναι αποτέλεσμα, όχι αίτιο, δεν είναι υπεύθυνη για τα δεινά μας, απλό φυσιολογικότατο χαρακτηριστικό της οικονομίας μας είναι σε παγκόσμιο επίπεδο.

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5292
    Been thanked: 42 times

η “τεχνικη” σ εναν διαλογο του στυλ: “ξεκιναω απ το τελειως συγκεκριμενο και μερικο και με βαση αυτο καταληγω σε γενικες αληθειες”, με ξεπερναει.

λοιπον, εγω πηγα σε μια υπηρεσια και δε σηκωνε κανενας κεφαλι. γαμιοσαντε στη δουλεια απ τις 8 παρα μεχρι τις 3.30. αρα το ελληνικό δημόσιο δεν είναι διεφθαρμένο και παρηκμασμένο και δεν θέλει εξυγίανση.
    καταλαβαινετε γιατι ετσι δεν παει πουθενα η κουβεντα?

ccwr, πολυ κακως δεν εκανες αναφορα… ακομα και ανωνυμα, ειδικα στο προηγουμενο καθεστως με τον κυριακουλη (αγιος αθρωπος, κριμας, δεν τον αφησαν να ολοκληρωσει το θεαρεστο εργο του…) σιγουρα θα το ψαχνανε το θεμα…
    μονοωρο διαλειμμα, ε? 6ωρο, ε? πες μου σε πιμι ποια υπηρεσια ηταν, αν δε θες δημοσια και θα τους καταγγειλω εγω.

heLLboyheLLboy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 232
    Been thanked: 1 time

Ενώ ο ιδιωτικός τομέας είναι καθαρός, αξιοκρατικός και δεν θέλει εξυγίανση. Το ότι μιλάμε για συγκοινωνούντα δοχεία δεν έχουμε καταλάβει

η “τεχνικη” σ εναν διαλογο του στυλ: “ξεκιναω απ το τελειως συγκεκριμενο και μερικο και με βαση αυτο καταληγω σε γενικες αληθειες”, με ξεπερναει.

Ακριβως!
    Επισης ειναι ζητημα να εχω ακουσει για ΕΝΑΝ οχι δυο, διαγωνισμους με ιδιωτικες εταιριες που να εγινε με διαφανεια χωρις μεσο…
    Οποτε ας βαλω στο ιδιο τσουβαλι τον ιδιωτη που εχει ψιλικατζιδικο, αυτον που εχει ιατρειο και αυτον που εχει πετρελοεταιρια.
    Ναι. Σωστα.
    :thumbsup:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 667
    Been thanked: 0 times

Aς συμφωνήσουμε λοιπόν ότι υπάρχουν και στους 2 τομείς “καλοί” και “κακοί”. Αν δεν ήμασταν ανήθικοι-εαυτούληδες μια χαρά θα δούλευε ο καπιταλισμός, τα χω ξαναπεί.

Και νορθ, μην πεταχτείς πάλι πλζ και αρχίσεις τα γνωστά ότι ο καπιταλισμός φταίει που είμαστε όργια (εκ φύσεως το χουμε αυτο), γιατί το θρεντ θα πάει για φούντο :P

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3357
    Been thanked: 52 times
    pitsinius wrote:
    Aς συμφωνήσουμε λοιπόν ότι υπάρχουν και στους 2 τομείς “καλοί” και “κακοί”. Αν δεν ήμασταν ανήθικοι-εαυτούληδες μια χαρά θα δούλευε ο καπιταλισμός, τα χω ξαναπεί.

Και νορθ, μην πεταχτείς πάλι πλζ και αρχίσεις τα γνωστά ότι ο καπιταλισμός φταίει που είμαστε όργια (εκ φύσεως το χουμε αυτο), γιατί το θρεντ θα πάει για φούντο :P

Όσο δουλεύει μια χύτρα χωρίς βαλβίδα. Το φαϊ παίζει να στο μαγειρέψει πάντως.

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 205 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close