Διακοπές 2015

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 51 total)
  • Author
    BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4544
    Been thanked: 372 times
    manos426f wrote:
    Έλα ρε, πατριωτάκια είμαστε;

Μάνο να κοιτάξεις τη μνήμη σου ε, πριν κανά χρόνο δεν τα λέγαμε; :P
    Και κοντοχωριανοί κιόλας, Καμίνια είμαι εγώ.

manos426f wrote:
    Για πες κανένα νέο απ’ το νησί, έχω να το επισκεφτώ απ’ το 2011. Κάνα νέο βραδικό μαγαζί άνοιξε ή μία απ’ τα ίδια (Σκάλα, Αλέξανδρος); Έμαθα ότι το Καρνάγιο στον Μούδρο δυστυχώς ήταν κλειστό και φέτος.

Μάλλον όπως τα θυμάσαι είναι. Όσοι δεν πάνε Σκάλα, πάνε Καραγκιόζη και Αλέξανδρο, άντε στο τσακίρ κέφι κανά Kinky ή Νεφέλη ξέρω ‘γω.
    Νομίζω άνοιξε ένα καινούριο κοντά στην Ανεμόεσσα αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν πήγα οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Δυστυχώς το Καρνάγιο έχει κλείσει. Πάντα εκεί λιώναμε, όλα τα χρόνια. Κατάθλιψη. :(
    Ξέρεις τι είχε παιχτεί ε; Είχε ανοίξει ο Καράμανλης που έχει την ταβέρνα στο Μούδρο ένα βραδάδικο που βρισκόταν λίγο πριν το μικρό Φαναράκι.
    Όμως όλοι πηγαίναμε Καρνάγιο, οπότε σχεδόν πάντα δεν είχε κόσμο. Και κάτι έκανε και του έπαιξε πουστιά του Λάρρυ και κατάφερε να τον κλείσει.
    Μετά εξαγριωμένοι όλοι του κάναμε τρελό μποϊκοτάζ του Καράμανλη, με αποτέλεσμα να κλείσει και αυτός. Της πουτάνας.

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση στο νησί τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι το πόσο έχει ανέβει η οργάνωση και οι δραστηριότητες των συλλόγων στο νησί.
    Δεν υπήρχε μέρα που σε κάποιο χωριό να μην είχε κάποιο event. Συναυλίες, καθαρισμοί χωριών, αναπαλαιώσεις, γιορτές κλπ. Μπράβο τους.

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8349
    Been thanked: 1310 times
    Alucard wrote:
    Hellion wrote:
    10 μέρες στα τέλη Ιουλίου Ηρακλείτσα Καβάλας

Αν ήξερα ότι είσαι εκείνες τις μέρες πάνω θα σου έστελνα για κανα καφέ. Στα 2 λεπτά μακριά ήμασταν…

Προτείνω από του χρόνου (αν υπάρχει ακόμα η χώρα) το αντίστοιχο thread “Διακοπές 2016” να ανοίξει από τον Μάιο-Ιούνιο μπας και γίνει κάνα νταραβέρι της προκοπής.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 710
    Been thanked: 5 times

Κι εγώ διακοπές με καναπέ κι ερκοντίσο έκανα. Βέβαια πήγα και στο Περού με τη Λάρα Κροφτ, ωραία ήταν, πολλοί δεινόσαυροι όμως ρε παιδί μου.
    Μια που το ανέφερες Χέλιον, (και είμαι στο αρχαιολογικό mood) αυτές οι ανασκαφές που κάνετε ειναι καθόλου ανοιχτές στο κοινό ή ωθοράιζντ περσονέλ όνλυ; Προσωπικά βαριέμαι πολύ τις παραλίες, το να κάθομαι να βλέπω τύπους με μούσια να βουρτσίζουν πέτρες με πινέλα (αυτό δεν κάνετε; :P ) φαντάζει πολύ πιο συναρπαστικό.

Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 931
    Been thanked: 186 times

Ούτε φέτος διακοπές, ούτε πέρυσι!!! :( Λόγω δουλειάς (και μικρών προβλημάτων υγείας της συζύγου)!! Ευτυχώς που έχει το μένουμε Ελλάδα, και βλέπω καμιά παραλία, από την τηλεόραση

Ελπίζω του χρόνου, κάτι σε Λέρο (που έχει τρομερές παραλίες, και πολύ καλό κόσμο, τουλάχιστον όταν πήγα το 2003), γιατί έβαλα σκοπό, να μουλιάσει το [email protected]@ri μου :P !!!

μετά 1 με 14 Αυγούστου ανασκαφή Βεργίνα Ημαθίας, και από αύριο ξανά ανασκαφή στο Τριάδι Θέρμης.

Δύο χρόνια που έμεινα Έδεσσα, δεν κατάφερα να πάω Βεργίνα!!!!

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8349
    Been thanked: 1310 times
    Sketch wrote:
    Μια που το ανέφερες Χέλιον, (και είμαι στο αρχαιολογικό mood) αυτές οι ανασκαφές που κάνετε ειναι καθόλου ανοιχτές στο κοινό ή ωθοράιζντ περσονέλ όνλυ; Προσωπικά βαριέμαι πολύ τις παραλίες, το να κάθομαι να βλέπω τύπους με μούσια να βουρτσίζουν πέτρες με πινέλα (αυτό δεν κάνετε; :P ) φαντάζει πολύ πιο συναρπαστικό.

Στην Βεργίνα που ειναι πανεπιστημιακη η ανασκαφή, η υπεύθυνη αρχαιολόγος τονίζει σε κάθε ευκαιρία πως “η ανασκαφή μας γίνεται με τα λεφτά του Ευρωπαίου φορολογούμενου οπότε οφείλουμε να τους δεχόμαστε με χαρά όλους”. Άρα κάθε λογής τουρίστες έλληνες και μη σουλατσάρουν έξω από την περίφραξή μας και μας μπανίζουν σα να είμαστε ρινόκεροι στον ζωολογικό κήπο, και ενίοτε μπαίνουν και 2-3 μέσα και ρωτάνε μερικές γενικές πληροφορίες για το μέρος και τη δουλειά μας.

Ιδιαίτερα διασκεδαστικό το να βλέπεις ζευγάρια που έχουν μαζί τους και ένα 4-5χρονο παιδάκι και να λένε όλο χαρά “ΝΑ ΚΑΙ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ!” κι εσύ να απαντάς “ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ”. Good times.

Στο Τριάδι που είμαι με εργολάβο, τα πράγματα θεωρητικά είναι πιο strict. Όχι πως θα σε εμποδίσει κανείς και να έρθεις στο βουνό που είμαστε βέβαια. Το πολύ-πολύ να σε δουν οι εργάτες και να σε περάσουν για κυνηγό (γουρουνιών ή λιρών).

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times
    Grmadness wrote:
    Είναι και κάτι βουνά που πήραν το όνομα του Βόρειου εδώ. Και αυτός πήγε για διακοπές στην Αγγλία. Καλοκαιριάτικα.

Man, για να συνεχίσω τη δουλειά ανέβηκα, όχι για να διακοπάρω.

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1208
    Been thanked: 121 times

Διακοπές? Πουθενά. Παραλία έχω κοντά, οπότε μια χαρά. Αφήστε που τα οικονομικά δεν φτάνουν ούτε για 3μερο σε βραχονησίδα, οπότε δοξάζω την θεά τύχη που γεννήθηκα σε νησί (αν και η μέση μου διαφωνεί με αυτό) και κάπου εκεί τελειώνουν οι σκέψεις για “διακοπές”. ;)

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times
    Hellion wrote:
    10 μέρες στα τέλη Ιουλίου Ηρακλείτσα Καβάλας στο σπίτι της μάνας μου για τα μπάνια του λαού (1 μπάνιο έκανα, τις άλλες μέρες δεν ξεκουνούσα από το ερκοντίσιο), μετά 1 με 14 Αυγούστου ανασκαφή Βεργίνα Ημαθίας, και από αύριο ξανά ανασκαφή στο Τριάδι Θέρμης.

Γιατί, ενώ ο κόσμος διακοπάρει, κάποιος πρέπει να μείνει και πίσω να ερευνήσει τα αρχαία.

Σοβαρά; Ωραιος! Και η αδελφή μου είναι αρχαιολόγος και ήταν στην Αρχαια Αγορά μέχρι τώρα. Και θα πάμε διακοπές για καμιά εβδομάδα προς Μεσσηνία. 1 μπάνιο έχω κάνει όλο και όλο στη θάλασσα μέχρι τώρα και αυτό βραδυνό… :P

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Έχω να μπω στη θάλασσα 2-3 χρόνια. Δεν βλέπω τον λόγο να πάω να βραχώ για να πρέπει μετά να πλυθώ. Αν θέλω καθαρό αέρα πάω στο βουνό.
    Και στο γήπεδο πήγαινα καμιά φορά μέχρι που εμφανίστηκαν οι τύποι με τις ρακέτες που έκαναν προπόνηση.

grote…Μακάρι να γινόταν αυτό που λες να βγάζαμε κι εμείς οι blacksmiths το ψωμί μας. Αναγκαζόμαστε και δουλεύουμε στον τομέα του πτυχίου μας σαν σκλάβοι του καπιταλισμού όταν θα μπορούσαμε να είμαστε ελεύθεροι να φτιάχνουμε ακονισμένα σπαθιά, τα οποία θα δίναμε στα παιδάκια που θέλουν να γίνουν αρχαιολόγοι.
    Να με ένα μικρό μαγαζάκι στην κατροπολιτεία της Ρόδου σου λύνω το θέμα της ανεργίας σε 3 κλάδους :P

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3357
    Been thanked: 52 times

MANMU ΧΕΛΙΟΝ, όταν μπαίνεις σε μόουντ φορτώματος είσαι ασυγκράτητος. Βασικά σας σκέφτηκα και τους δύο, Χέλιον εσένα όταν στη Λίνδο κοντέψαμε να κοχλάσουμε πάνω στην πυρωμένη πέτρα, σε σκέφτηκα καλοκαίρι στις ανασκαφές με αυτοσχέδιο καπελάκι και οδυνηρά εγκαύματα και κάπου εκεί μια εναλλακτική πραγματικότητα που είχα ακολουθήσει και εγώ το ονειρικό επάγγελμα. Χρονόμανση εσένα χαλαρά σε σκεφτόμουν, με το σφυρί σου να αντηχεί στις γειτονιές του κάστρου. Πάντως αν είσαι Ροδίτης και έχεις ένα σπίτι μέσα στο κάστρο πιστεύω πως είναι πολύ βιώσιμο ένα μαγαζί που να πουλάει ακριβά μεν αλλά αυθεντικά σπαθιά.

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Συζήτηση μεταξύ εμού και του ΚΡΟΤΕΦΡΟΤ

-Είσαι Ρόδο;
    -Πιο πολύ σαν χρυσάνθεμο νιώθω

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times
    TomG wrote:
    Συζήτηση μεταξύ εμού και του ΚΡΟΤΕΦΡΟΤ

-Είσαι Ρόδο;
    -Πιο πολύ σαν χρυσάνθεμο νιώθω

Βγήκε ο espresso από τη μύτη, κύλησε προς τα κάτω και τον ξαναήπια. Ανακύκλωση λέμε.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Εγώ για διακοπές έφυγα απο τα Χανιά (όπου μένω μόνιμα) και πήγα πλατεία Καλογήρων. :woohoo: :facepalm:

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2266
    Been thanked: 70 times

οι σωστές διακοπές γράφονται στο anime-manga thread.
    Αν περάσατε το καλοκαίρι σε φλωροπαραλίες και γκεονήσια, είστε 3 plebs 3 be here.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Fucking weeaboos.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 51 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close