Εκλογές 2015 (Ντε τζα βου…)

Viewing 15 posts - 391 through 405 (of 843 total)
  • Author
    nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2925
    Been thanked: 68 times
    pitsinius wrote:
    Σόρυ φίλε Νίτρο, αλλά είναι καταφανές ότι ξεχειλίζει κακία από μέσα του και μόνο που τον βλέπεις…

συγνώμη κιόλας, αλλά που τον είδες τον Σόιμπλε προσωπικά και τον έκρινες; από τις επιλεγμένες εικόνες των media που προσπαθούν να δείξουν τον κακό Γερμανό που μας επιβάλει φόρους (που τελικά όπως αποδείχθηκε ξανά και ξανά οι φόροι είναι τα “ισοδύναμα” των δικών μας) και βολεύει απίστευτα την εκάστοτε κυβέρνηση να ρίχνει το φταίξιμο στον κακό και ανάλγητο Σόιμπλε;

Δεν τον συμπαθώ, αλλά δεν θα κάνω και τέτοιο άλμα να κρίνω κάποιον έτσι.

Δηλαδή την κακία που την είδες; Στην καχυποψία του στο ότι 3 κυβερνήσεις τώρα του λένε “το έχουμε δώστε κανά φράγκο και θα τα βρούμε” και πλέον δεν το δέχεται το “επιχείρημα”;
    Στο ότι μας δάνεισε λεφτά (αυτός και όλη η ΕΕ) και αντί να το πάμε με το μαλακό “ρε μάστορα δεν βγαίνουν τα κουκιά, τι θα κάνουμε”, πήγαμε σε φάση “χα είμαστε μάγκες, στάξε και άλλο αλλιώς θα πάμε σε grexit και δρχ και θα στην ρίξουμε την ευρωπούλα σου”;
    Στο ότι τα Ελληνικά media και οι κυβερνήσεις ρίχνουν όλα τα άσχημα σε αυτόν και στην Μέρκελ, και ο κόσμος αντί να τα βάλει με τους ηλίθιους που μας κυβερνάνε, τα βάζει με αυτούς, με τους μετανάστες και τους φανταστικούς μονόκερους που απειλούν την Ελλαδάρα μας;

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από που κρατάει η σκούφια του και όπως είπα δεν τον συμπαθώ, αλλά με όλα τα παραπάνω και άλλα που δεν έγραψα, μπορώ τουλάχιστον να του αναγνωρίσω την υπομονή του. Εγώ θα είχα σηκώσει βομβαρδιστικά.
    :trollface:

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13513
    Been thanked: 625 times

Οσο γράφεις το κανεις χειροτερο, mate. Παλι στο προσωπικό του Σόιμπλε με όλο τον κόσμο το γυρνας.

Δεν σας μαθαίνουν τίποτα εκεί στην ΑΣΟΕΕ όπως λες. Πάρε τα ρημάδια τα ερεθίσματα που σου δινουν και δες το λίγο βαθύτερα απο οικονομική αποψη. Και ο σοιμπλε απο πισω του κρυβει αλλα ομορφα. Κινδυνευεις να χαρακτηριστείς αφελής με τέτοια σχόλια, και στη μελλοντικη καριέρα σου αυτό ισοδυναμει με αυτοκτονία. Δεν σε πατροναρω ουτε θέλω να σε προσβαλω. Φιλικά στο λέω γιατί έχουμε μοιραστει σουβλακια και μπύρες στο Στέργιο.

Η ελλειψη τονισμού οφείλεται στο autocorrect. Δεν στάλθηκε απο iPhone.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 667
    Been thanked: 0 times
    nitro912gr wrote:
    pitsinius wrote:
    Σόρυ φίλε Νίτρο, αλλά είναι καταφανές ότι ξεχειλίζει κακία από μέσα του και μόνο που τον βλέπεις…

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από που κρατάει η σκούφια του και όπως είπα δεν τον συμπαθώ, αλλά με όλα τα παραπάνω και άλλα που δεν έγραψα, μπορώ τουλάχιστον να του αναγνωρίσω την υπομονή του. Εγώ θα είχα σηκώσει βομβαρδιστικά.

Mα δεν κάνει υπομονή. Απλά περιμένει καρτερικά σε 2-3 χρόνια που θα χουμε πιασει τον πραγματικό πάτο, να πάμε απελπισμένοι και να του πουλήσουμε τα πάντα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Northlander wrote:
    Δεν σας μαθαίνουν τίποτα εκεί στην ΑΣΟΕΕ όπως λες. Πάρε τα ρημάδια τα ερεθίσματα που σου δινουν και δες το λίγο βαθύτερα απο οικονομική αποψη. Και ο σοιμπλε απο πισω του κρυβει αλλα ομορφα. Κινδυνευεις να χαρακτηριστείς αφελής με τέτοια σχόλια, και στη μελλοντικη καριέρα σου αυτό ισοδυναμει με αυτοκτονία. Δεν σε πατροναρω ουτε θέλω να σε προσβαλω. Φιλικά στο λέω γιατί έχουμε μοιραστει σουβλακια και μπύρες στο Στέργιο.

Μάλιστα. Με τέτοιους φίλους τί να τους κάνω τους εχθρούς I guess…. :trollface:

EDIT σόρυ για το νταμπλ ποστ

Btw στο όλο σου ποστ, απλά κατακρίνεις τις βλακείες που λέω αλλά δε βοηθάς ουσιαστικά στο να καταλάβω που σφάλλει ο συλλογισμός μου.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13513
    Been thanked: 625 times

Είμαι με το κινητό κι ζοριζομαι. Είπαμε δεν ειναι iPhone :trollface:

• Οργανωμένος Νεολαίος

Kαλά. Later then!

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ρε φίλε αφού μόνοι μας τα βγάζουμε τα ματάκια μας με τα “ισοδύναμα” που μας φορτώνουν οι δικοί μας για να μην ακουμπήσουν ιερές αγελάδες, όπως η εκκλησία, οι 10πλες συντάξεις, οι αργόμισθοί κ.α. Τι μου λες τώρα; Ο Σόιμπλε μας φταίει όταν οι δικοί μας έχουν κάνει την επιχειρηματικότητα στην χώρα μας έγκλημα με τόσους φόρους που έχουν βάλει;

Τι να μας αγοράσει; Όλη η Ελλάδα γερμανική ήταν πριν την κρίση, δεκάδες γερμανικές εταιρίες δραστηριοποιούνταν στην Ελλάδα, δεκάδες γερμανικά αυτοκίνητα κυκλοφορούσαν στους δρόμους, δεκάδες γερμανικές ηλεκτρικές συσκευές αγόραζε με τις καρότσες ο Έλληνας.

Τώρα να αγοράσει τι; Καμένη γη; ή μήπως τα λιμάνια μας; που τα έχει προλάβει η Κίνα…

• Οργανωμένος Νεολαίος

Δηλαδή δε θα τον συνέφερε γεωπολιτικά να αγοράσει όσο μεγαλύτερες εκτάσεις μπορεί?

Όπως και να το δούμε,νομίζω, το να μας καταστήσει σχεδόν επίσημη αποικία της Γερμανίας, μόνο υπερ τους μπορεί να είναι…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Δεν χρειάζεται να μας κάνει αποικία.

Ένας είναι ο εχθρός! Ο ιμπεριαλισμός. :silly:

Μα καλά, σε πορείες δεν σας πάνε εκεί στην ΑΣΟΕΕ; :P :silly: :silly:

• Οργανωμένος Νεολαίος

Αυτό το λάθος του να πω ανοιχτά το που σπουδάζω, με έχει καταντήσει ο Northy να το μετανιώνω πικρά σ’αυτό το φόρουμ… :D

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Όχι, θα πήγαινε στην Τουρκία να τις αγοράσει μισοτιμής. Και αν ντε και καλά ήθελε κάτι εδώ και δεν μπορούσε να το πάρει φθηνά, θα πέταγε κανένα εκατομμυριάκι στον σωστό άνθρωπο να αγοράσει και εδώ μισοτιμής.

Κράτα αυτό στο μυαλό σου, σου λένε:
    “Ο κακός τάδε, θέλει να κάνει αυτό και μου είπαν ότι για να το πετύχει κάνει εκείνο και το άλλο”
    σκέφτεσαι:
    “Ναι αλλά θα μπορούσε να το πετύχει με τον Χ τρόπο, εύκολα, γρήγορα και χωρίς να τον κατηγορήσει κανείς ότι είναι ο κακός της υπόθεσης”.

Ναι;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Αυτό το λάθος του να πω ανοιχτά το που σπουδάζω, με έχει καταντήσει ο Northy να το μετανιώνω πικρά σ’αυτό το φόρουμ… :D

Σιγά μην μασήσεις, επειδή στην λέει ο βιοδιατροφολόγος εξ αγγλίας :silly: :silly:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    nitro912gr wrote:
    Όχι, θα πήγαινε στην Τουρκία να τις αγοράσει μισοτιμής. Και αν ντε και καλά ήθελε κάτι εδώ και δεν μπορούσε να το πάρει φθηνά, θα πέταγε κανένα εκατομμυριάκι στον σωστό άνθρωπο να αγοράσει και εδώ μισοτιμής.

Αυτό το δεύτερο δεν ξέρω κατά πόσο στέκει. Γιατί ναι μεν έχουμε λαμόγια στην εξουσία, αλλά αν πήγαιναν να πουλήσουν πχ κανά νησί θα γινόταν το έλα να δεις (αυτά, στο υποθετικό σενάριο ότι πεταγε το εκατομμυριακι καποια χρονια πριν. Όπως προανεφερα σε 2-3 χρονάκια θα παρακαλάμε να το αγοράσουν το νησάκι! :D)

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Το πρόβλημα που είναι και θα πληρώνει και τον ΕΝΦΙΑ του και το ρεύμα του και ότι άλλο είναι (πχ ΦΠΑ αν ανοίξει περίπτερο στο νησί).

Τότε που έγινε ο σάλος με το “πουλήστε κανένα νησί” είχα τσεκάρει κάποια real estate site που μπορείς να πας σε διάφορες χώρες και στην χώρα μας και να αγοράσεις ένα νησί αν τα έχεις τα φράγκα, μάλιστα αν είσαι φραγκάτος δεν είναι τόσο ακριβά και αυτοί που τα πουλάνε δεν έχουν ανάγκη να ρίξουν τις τιμές.

Το θέμα παραμένει, δεν έχει τόση αξία γεωπολιτική η χώρα μας, δίπλα μας η Τουρκία και παρακάτω η Κύπρος και η Αίγυπτος (σταθερή πλέον), έχουν την ίδια αξία.
    Κάτι ανοησίες για την μοναδική μας θέση τα έλεγαν κάτι πικραμένοι που ήθελαν να μας φουσκώσουν τα μυαλά μπας και τους στηρίξουμε όταν μας φόραγαν το 3ο το μακρύτερο…

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 89 times

Δηλαδή δεν είμαστε σταυροδρόμι των ηπείρων και μπασταρδεμένος λαός; Ω μεγάλε Περικλή νιώθω το αίμα σου στις φλέβες μου.

Ας πούμε κάνα σοβαρό. Πού θα δείτε το ντιμπέι; Θα το δείτε με παρέα; Πίτσα ή σουβλάκια;

Viewing 15 posts - 391 through 405 (of 843 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close