Ερωτηση σχετικα με θερμοκρασια CPU

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 74 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2030
    Been thanked: 24 times

Η μαχη με τις θερμοκρασιες-μερος δευτερον.

λοιπον αδελφια,αφοτου εδεησα να παρω νεα θερμοαγωγιμη+ενα ακομα κοολερακι 120μμ προχωρησα ακαθεκτος να ριξω τις θερμοκρασιες σε επιπεδα ανταρκτικης! :starwars:

φευ ομως,τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα απο πριν.

εβαλα την καινουργια θερμοαγωγιμη,εβαλα και το επιπλεον κουλερακι και πλεον οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη κυμαινονται σε full load μεταξυ 56-60 αλλα το στοκ κουλερακι χτυπαει ανετα 3500-4000 στροφες και κανει εκοφαντικο θορυβο.

οι δε θερμοκρασιες της gpu φτανουν τις 76-80.

τι να κανω ο ερμος πειτε μου?να παρω μηπως νεο κουτι?aftermarket ψυκτρα για την cpu?

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3995
    Been thanked: 343 times

1. Καθάρισες την παλιά πάστα πριν περάσεις την καινούργια;
    2. Τι ποσότητα πάστας έβαλες; Λίγη και καλά απλωμένη θέλει, άμα το παράκανες και το έπηξες στην πάστα, μπορεί ακόμα και να επιφέρει τα ακριβώς αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    3. Σε ποιά θέση του κουτιού έβαλες το νέο ανεμηστηράκι; Και με τι φορά, βγάζει ή βάζει αέρα στο κουτί; Γενικά τι ακριβώς συμβαίνει με το airflow στο κουτί σου, γιατί αν δε κάνω λάθος, την τελευταία φορά που μας ενημέρωσες είπες πως o πίσω ανεμηστήρας ΔΕΝ εβγαζε αέρα, κάτι 100% λάθος (εκτός και αν πάμε σε εξεζητημένες λύσεις με αρνητική πίεση εντός κουτιού, αλλά ας πετύχουμε τα βασικά σωστά πρώτα).
    3. Ποιά GPU έχεις; Για πολλές GPU, 75 με 80 βαθμοί κελσίου σε πολύωρο full load και τον ανεμηστήρα γύρω στο 50-55%, είναι απολύτως αποδεκτό.

Σίγουρα πάντως κάτι δε πάει καλά με τις θερμοκρασίες της CPU στην παρούσα φάση. Μήπως να φωνάξεις κανέναν που να κατέχει το άθλημα περισσότερο να ρίξει μια ματιά;

• Οργανωμένος Νεολαίος

1.ναι,οσο καλυτερα μπορουσα και δεν εβαλα πολυ απο την καινουργια.

gpu εχω τη xfx 7870 double dissipation.τις θερμοκρασιες αυτες τις κτυπαει αμεσως μολις τρεξω ενα βαρυ παιχνιδι ξερω γω.

τι λετε για αυτην την ψυκτρα? http://www.e-shop.gr/product?id=PER.650134

δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο που να ξερει απο pc management.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Προτείνω αυτήν:
    http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?keyphrase=212+coolermaster+evo

Όταν την αγοράσεις, δοκίμασε απλά να βάλεις ενα “μπιζέλι” πάστα στη μέση της cpu και να αφήσεις την πίεση να την απλώσει όπως κουμπώνεις το cooler. Αυτή η μέθοδος προτείνεται από πολλούς για τους FX. Πάντως τρέξει κάτι απαιτητικό με το κουτί εντελώς ανοικτό και πες μας τι θερμοκρασίες βλέπεις.

MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1264
    Been thanked: 47 times

Gaius και εγώ τον fx 6300 έχω ,σε idle είναι στους 32-36 βαθμούς και σε load (παίζοντας terraria και ανοιχτά skype,xchat.firefox) έπιανε τους 68-70,σήμερα που άλλαξα πάστα πάει στους 63 και το κουλεράκι βαράει με 3700-4500 στροφές,οπότε πιστεύω πως μάλλον η ψύκτρα είναι το πρόβλημα σε αυτόν τον επεξεργαστή,(btw η gpu μου δεν ξεπερνάει τους 45 βαθμούς)

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Ω ναι αυτό να σημειωθεί. Ενώ η AMD βάζει καλό ανεμιστήρα στους οκταπύρηνους (είναι 125W TDP), στους εξαπύρηνους και κάτω (95W TDP) βάζει μια σαχλαμαρίτσα.

• Οργανωμένος Νεολαίος

myrnidona @

δεν σου περνει τα αυτια ρε συ με 4500 στροφες?εγω φοβαμαι και το κλεινω!

ποια gpu εχεις?σε idle πιανει και μενα απο 33 με 37.αλλα ειδα στα νετς οτι αμα πλησιαζει τα 80 κατι μακροπροθεσμα δεν θα βγει σε καλο.σημειωτεον αυτες οι θερμοκρασιες full ειναι με 2000 στροφες.

και κατι τελευταιο-ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος να καθαρισει κανεις την θερμοαγωγιμη απο cpu-ψυκτρα?

εδιτ

σχετικα με την ροη του αερα,ενας μπροστα βαζει ενας πισω βγαζει και ενας ακριβως απο πανω απο τον επεξεργαστη βγαζει και αυτος.η μακαροναδα εχει περιοριστει αισθητα.

MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1264
    Been thanked: 47 times

Έχω συνηθίσει πλέον,αλλά όποιος άλλος περνάει από το δωματιό μου με λέει “Ρε συ θα ανατιναχτεί αυτο!!!” Η GPU μου είναι η AMD Radeon HD 6770 και δεν έχω καν προσέξει στις πόσες στροφές λειτουργεί το δικό της κουλεράκι.

Εγώ την καθαρίζω με ένα πανάκι και οινόπνευμα.

• Οργανωμένος Νεολαίος

ΑΣΧΕΤΟ

αλλα,οταν συναρμολογησα το πισι δεν τοποθετησα ολες τις βιδες στην μητρικη {νομζιω τις 4 απο τις 6}

υπαρχει καποια απειροελαχιστη πιθανοτητα να προκαλει προβλημα με τις θερμοκρασιες?

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 598
    Been thanked: 0 times
    gaius germanicus wrote:
    ΑΣΧΕΤΟ

αλλα,οταν συναρμολογησα το πισι δεν τοποθετησα ολες τις βιδες στην μητρικη {νομζιω τις 4 απο τις 6}

υπαρχει καποια απειροελαχιστη πιθανοτητα να προκαλει προβλημα με τις θερμοκρασιες?

Επίσης άσχετο
    Για πρόβλημα με τις θερμοκρασίες δεν ξέρω, αλλά με το θέμα των βιδών της μητρικής , εγώ παλαιότερα είχα πρόβλημα επειδή τις είχα βιδωμένες όλες!!! Δεν έπαιρνε μπροστά ο υπολογιστής και μου είχαν σπάσει τα νεύρα να προσπαθώ να βρω τι έφταιγε. Είχα αλλάξει με άλλα ανταλλακτικά όλα τα εξαρτήματα του PC, και το πρόβλημα επέμενε!
    Τέτοιο πρόβλημα δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ πως μπορούσε να προκύψει και τελικά εγκατέλειψα και κάλεσα τεχνικό, ο οποίος μου είπε για πρόβλημα στην επαφή της βίδας με το tower και τελικά την αφήσαμε ξεβίδωτη.!!
    Τέτοιο πρόβλημα και 10 χρόνια να έψαχνα μόνος μου δεν πρόκειται να το φανταζόμουν!. Τελικά άλλαξα το πανάρχαιο turbo-x tower που είχα και ησύχασα!

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2927
    Been thanked: 72 times
    Sith_Ari wrote:
    gaius germanicus wrote:
    ΑΣΧΕΤΟ

Επίσης άσχετο
    Για πρόβλημα με τις θερμοκρασίες δεν ξέρω, αλλά με το θέμα των βιδών της μητρικής , εγώ παλαιότερα είχα πρόβλημα επειδή τις είχα βιδωμένες όλες!!! Δεν έπαιρνε μπροστά ο υπολογιστής και μου είχαν σπάσει τα νεύρα να προσπαθώ να βρω τι έφταιγε. Είχα αλλάξει με άλλα ανταλλακτικά όλα τα εξαρτήματα του PC, και το πρόβλημα επέμενε!
    Τέτοιο πρόβλημα δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ πως μπορούσε να προκύψει και τελικά εγκατέλειψα και κάλεσα τεχνικό, ο οποίος μου είπε για πρόβλημα στην επαφή της βίδας με το tower και τελικά την αφήσαμε ξεβίδωτη.!!
    Τέτοιο πρόβλημα και 10 χρόνια να έψαχνα μόνος μου δεν πρόκειται να το φανταζόμουν!. Τελικά άλλαξα το πανάρχαιο turbo-x tower που είχα και ησύχασα!

turbox? say no more :trollface:

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 645
    Been thanked: 17 times

Μια και σε ενοχλεί ο θόρυβος αλλάζεις ψύκτρα και ησυχάζεις. Είναι προφανές οτι η μανίσια ψύκτρα συναγωνίζεται τα πατσαβούρια της intel.
    Ποιό κουτί έχεις; Αν κατάλαβα έχεις 2 ανεμιστήρες 12άρηδες. Μπορεί να πάρει κανέναν ακόμη;
    Η 7870 που έχεις είδα στα διάφορα review οτι ανεβάζει θερμοκρασίες γύρω στους 75-80 βαθμούς. Το πολυδιαφημισμένο σύστημα ψύξης δεν κάνει και πολύ καλή δουλειά……είναι οι θερμότερες 7850-7870 της αγοράς. Δεν ξέρω αν με κανένα πρόγραμμα π.χ. afterburner θα μπορούσες να ανεβάσεις στροφές στους ανεμιστήρες.
    Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις κανένα ανεμιστήρα να στέλνει κρύο αέρα στην κάρτα, εφόσον βέβαια έχει τέτοια θέση το κουτί σου.
    Τέλος καλό είναι να βάλεις και τις υπόλοιπες βίδες. Παρέχουν στηριξη στην μητρική για να μην λυγίζει όταν πας να κουμπώσεις κάτι επάνω της.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6862
    Been thanked: 385 times

gaius germanicus
    απο οταν ξεκινησαν τα προβληματα με το pc, εχεις γινει αγνωριστος. εχει μεταλλαχθει η ψυχοσυνθεση σου. πες μας οτι απεκτησες και προβλημα με το ποτο :P

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

• Οργανωμένος Νεολαίος

γαμησε τα κουνελε,η αυτοπεποιθηση μου και το μεγαλο ΕΓΩ μου εχει πληγει φοβαμαι ανεπανορθωτα……..μα να μην μπορω να ορισω τι θα κανουν ενα ματσο μηχανηματα?
    :trollface:

@σκοτεινε αρχων

το κουτι ειναι αυτο εδω http://www.cosmodata.gr/product/158949/ ειχε εναν προεγκατεστημενο,εβαλα αλλους 2 120 -ενας μπρστα βαζει 2 πισω και πλαι βγαζουν.

η καρτα τελικα μεγαλη απογοητευση σχετικα με θερμοκρασιες.υποτιθεται οτι λογω του συστηματος ψυξης της xfx θα απολαμβανα εως και 8-10 βαθμους κατω σε σχεση με την στοκ.

παραγγειλα απο cosmodata την ψυκτρα που προτεινε ο κουι-κουι.δεν ξερω αν θα χωραει στο κουτι,αλλα, εν αναγκει αμα κανει την δουλεια της και ριξει τις θερμοκρασιες θα το αφησω ανοικτο.

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 645
    Been thanked: 17 times

Σε αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να κοιτάξεις και αυτή την ψύκτρα:
    412S

Τον πλαινό ανεμιστήρα καλό θα ήταν να τον βάλεις να βάζει αέρα. Θα βοηθήσει την κάρτα γραφικών και θα ρίξει κρύο αέρα κατευθείαν στο εσωτερικό του κουτιού. Αφού τον αλλάξεις μέτρα θερμοκρασίες και πες μας αν υπάρχουν διαφορές.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 74 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close