Η περιβόητη…..”αστοχία υλικού”

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • Author
    manos426f
    • Admin
    Replies: 5809
    Been thanked: 1 time

Το περιστατικό συνέβη χθες το απόγευμα.

Κινούμαι με το αυτοκίνητο, ευτυχώς με λίγα (40-50) χλμ και ξαφνικά ακούω πολύ έντονους θορύβους, σαν να σπάει κάτι, από το πίσω μέρος και στη συνέχεια βλέπω έντονους καπνούς και νιώθω τη μυρωδιά καμένου ελαστικού.

Βγαίνω από το αυτοκίνητο και βλέπω το πίσω αριστερό λάστιχο να έχει διαλυθεί, με αποτέλεσμα το μεγάλο κομμάτι που έχει αποκολληθεί, κατά την περιστροφή του τροχού μέχρι να σταματήσω, να έχει σπάσει μέρος του προφυλακτήρα, στην προσπάθειά του να χωρέσει στο κενό μεταξύ τροχού και προφυλακτήρα.

Ορίστε πώς έγινε το λάστιχο (το κομμάτι που λείπει ήταν αυτό που ξεκόλλησε και κρεμόταν και το οποίο έκοψα στη συνέχεια)

abr3.jpg

oenk.jpg

Από το βουλκανιζατέρ όπου πήγα, μου είπαν ότι πρόκειται για αστοχία υλικού. Το λάστιχο ήταν μάρκας Hankook. Ψάχνοντας στο internet βρήκα AYTO , το οποίο δεν ανταποκρίνεται στη δική μου περίπτωση, μια και αφορά ελαστικά μεγαλύτερων διαστάσεων, δείχνει όμως ότι η εν λόγω μάρκα πιθανώς δεν είναι πολύ εμπιστοσύνης. Μπορεί και να την αδικώ βέβαια, αλλά προσωπικά δε θα ξαναβάλω ελαστικά Hankook (τα συγκεκριμένα τα είχε πάνω το αυτοκίνητο, καθότι το αγόρασα μεταχειρισμένο).

Αυτό που μπορώ με σιγουριά να σας πω, είναι ότι η αίσθηση να σου διαλύεται το λάστιχο όντας εν κινήσει, δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, ευχάριστη…

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

Quake_gl
    • Member
    Replies: 333
    Been thanked: 0 times

Τα λάστιχα είναι βασικό μέρος του αυτοκινήτου.Αφού ήταν μεταχειρισμένο,ποιος ξέρει σε τι κατάσταση ήταν μέχρι να το πάρεις εσύ.
    Έπρεπε μάλλον να τα αλλάξεις με το που το πήρες,ποτέ δεν μπορείς να είσαι απολύτος σίγουρος για τη κατάσταση μεταχειρισμένου ελαστικού.
    Και πάντα να επιλέγεις τα ελαστικά που είναι από τα ακριβά-καλύτερα στις διαστάσεις της ζάντας σου.

Δες εδώ ας πούμε.
    http://www.tyrereviews.co.uk/

Δεν αξίζει ποτέ να αγοράζεις τα φτηνά,ένα πρόβλημα θα σου κοστίσει πολύ ακριβότερα από 100-200 ευρώ.Τυχερός που το delamination που έπαθες ήταν με λίγα kph.

TomG
    • Member
    Replies: 1647

Τον περασμένο Αύγουστο τράκαρα το αμάξι στη Κωσταντινουπόλεως στο Περιστέρι παρασέρνοντας και μια κολόνα της ΔΕΗ η οποία έπεσε στον ουρανό του αυτοκινήτου.

Γύρναγα από ένα κλαμπάκι απολύτως νηφάλιος και πήγαινα με 70 χλμ, σε μια φάση κάνω ένα απότομο κόψιμο στο τιμόνι και το αμάξι συμπεριφέρονταν λες και ήταν σε παγοδρόμιο. Μάταια προσπάθησα να το επαναφέρω οπότε πήρα τη κολόνα μαζί μου, πέρασα στο αντίθετο ρεύμα και τράκαρα πάνω σε ένα πεζοδρόμιο που ήταν αρκετά πιο ψιλό από το συνηθισμένο όπου και κόπηκε η τρελή πορεία μου.

Τα λάστιχα τα είχα αλλάξει πριν λίγο καιρό γιατί είχα βάλει πιο μεγάλες ζάντες οπότε δε χωρούσαν στα μαμήσια. Μεταχειρισμένα τα είχα πάρει αλλά χάλασαν αρκετά γρήγορα οπότε εγώ θα ΠΡΕΠΕ να είχα βάλει τα παλιά λάστιχα με τα τάσια. Δυστυχώς δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να τα πάρω.

Το λάθος μου ήταν που έπαιρνα το αμάξι γνωρίζοντας πως δεν έχω λάστιχα. Ήταν απ’τις χειρότερες στιγμές της ζωής μου.Είχα και 3 κοπέλες μέσα αλλά ευτυχώς κανείς δεν έπαθε τίποτα και ας έγινε το αμάξι σμπαράλια. Μάνο,τα λάστιχα είναι μεγάλη υπόθεση στο αμάξι, ξοδέψου όσο μπορείς.

InfamousJohn
    • Member
    Replies: 2401

δεν ειναι αστοχια… 99% δεν ειναι…
    καποτε γυρνουσα απο αδεια χριστουγεννων στο στρατοπεδο… χιονιζε απιστευτα πολυ εξω και ξαφνικα ακουσα ενα ‘μπαμ’ και αρχισα να κανω πορεια προς τα δεξια (μπαριερες δηλαδη). το μπροστα δεξια λαστιχο εγινε κουρελι (μονο ζαντα εμεινε)… αλλα δεν ηταν αστοχια οπως αρχικα νομιζα…
    καποιος εξυπνακιας κυκλοφορουσε νωριτερα σε εκεινο το δρομο και ενω ΔΕΝ ειχε χιονισει ακομα, φορουσε αλυσιδες, οι οποιες φυσικα εσπασαν και γεμισε ο δρομος θραυσματα! ενα απο αυτα εσκισε και το δικο μου λαστιχο…
    αλλα ολοι στην αρχη νομιζαμε οτι ηταν αστοχια υλικου.
    ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΚΗΣΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΟΥ…

ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΙΤΙΑ και ελαφρως λιγοτερο πιθανη, ειναι η υπερθερμανση του ελαστικου.
    λεω ομως λιγοτερο πιθανη γιατι ΔΕΝ ετρεχες…

Quake_gl
    • Member
    InfamousJohn wrote:
    ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΚΗΣΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΟΥ…

ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΙΤΙΑ και ελαφρως λιγοτερο πιθανη, ειναι η υπερθερμανση του ελαστικου.
    λεω ομως λιγοτερο πιθανη γιατι ΔΕΝ ετρεχες…

Αποκόλληση ελαστικού από το πέλμα δεν δικαιολογείται με ένα απλό σκάσιμο /σκίσιμο.Υπερθέρμανση επίσης δεν παίζει αφού δεν έτρεχε.
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι φταίει ακριβώς.

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Member
    Replies: 3796
    Been thanked: 27 times

Tι να πει κανείς τώρα; Ότι είσουν άτυχος η τα λάστιχα μάπα ποιότητα και παλιά; Όπως και να έχει βάλε Bridgestone που έχουν και την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής (οπως θα έλεγε κάποτε ο REAL Dr.Troubleshooter :P

Akis
    • Member
    Replies: 114

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα! Τι ημερομηνίας κατασκευής ήταν τα λάστιχα; Δεν πιστεύω να ήταν τίποτα χειμερινά; Από το πέλμα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο… Τα hankook τα είχα περί πολλού πάντως.. Κρίμας. Πάλι καλά που το έπαθες κάτω από αυτές τις συνθήκες :pope:

Kuivamaa
    • Admin
    Replies: 3054

Είναι ανατριχιαστικό. Μήπως ήταν τίποτε αναγομωμένα;

Dark ArchonDark Archon
    • Member
    Replies: 617

Υπάρχει μια αρκετά περίπτωση τα λαστιχα να τα έχουν αναγωμώσει. Στην διαδικασία αυτή ξύνουν το πέλμα μέχρι να γίνει φαλακρό, όπως φαίνεται το κομμάτι που λείπει το πελμα στην περίπτωσή σου. Μετά με την διαδικασία του βουλκανισμού κολλάνε το νέο πέλμα στο σκελετό με τα λινά. Η διαδικασία είναι αξιόπιστη και πολλά ελαστικά που κυκλοφορούν στο εξωτερικό είναι αναγωμωμένα.
    Η καταστροφή αναγωμωμένων ελαστικών είναι σχεδόν ολόιδια με την δική σου. Σίγουρα θα έχετε δει στην εθνική ξεκολημένα πέλματα απο ελαστικά φορτηγών απο παρόμοιες περιπτώσεις.
    Αν τα λάστιχα ήταν καινούρια μιλάμε για για πολύ χάλια ποιότητα κατασκευής μια και δεν φαίνεται καταπονημένο και είναι μικρών διαστάσεων.
    Καινούριο ή αναγωμωμένο, η διαδικασία βουλκανισμού της εταιρίας ήταν fail (ελπίζω το συγκεκριμένο να ήταν απλα η εξαίρεση στον κανόνα).
    Για καινούρια θα πρότεινα τα michelin energy saver.

manos426f
    • Admin
    Replies: 5809
    Akis wrote:
    Τι ημερομηνίας κατασκευής ήταν τα λάστιχα;

Τα κοίταξα, αλλά δε γράφουν κάτι…

Kuivamaa wrote:
    Είναι ανατριχιαστικό.

Ναι, άσχημη εμπειρία!

Dark Archon wrote:
    Αν τα λάστιχα ήταν καινούρια μιλάμε για για πολύ χάλια ποιότητα κατασκευής

Ε, εντάξει, όχι, δεν ήταν καινούργια, αλλά από την άλλη δεν ήταν σε καθόλου χάλια κατάσταση

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Member
    Replies: 6661
    Been thanked: 99 times

τοσο κατεστραμενο λαστιχο, δεν εχω ξαναδει.
    οντως, δινει την εντυπωση οτι ειναι προιον αναγομωσης.

αν και φαινεται οτι δεν ειναι προιον αναγομωσης (φαινεται απο το πλαινο του ελαστικου), προφανως δημιουργηθηκαν οι ιδιες συνθηκες που καταστρεφουν και τα λαστιχα που εχει γινει αναγομωση.

για καποιο λογο διαχωριστηκε το πελμα απο τον σκελετο του ελαστικου.
    στην φωτογραφια φαινεται και ενα μικρο κενο μεταξυ πελματος και σκελετου.
    η αστοχια υλικου δεν γνωριζει μαρκες και ποιοτητα. με την συγκεκριμενη μαρκα, δεν ειχα ποτε παρε δωσε ομως η επωνυμια δεν ειναι αγνωστη.

αυτο που ξερω για τα μεταχειρισμενα λαστιχα ( ιχ οχηματα) ειναι οτι καποιοι πονηροι “περνουσαν” τις γραμμες του ελαστικου με κολητηρι, προκειμενου να βαθυνουν λιγο οι γραμμες και το λαστιχο να δειχνει λιγοτερο ταλαιπωρημενο.

υγιεινη ασχολια για αυτον που “παταει” τις γραμμες και πωληση που εξασφαλιζει την σωματικη ακεραιοτητα του αγοραστη.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Dark ArchonDark Archon
    • Member
    Replies: 617
    manos426f wrote:
    Dark Archon wrote:
    Αν τα λάστιχα ήταν καινούρια μιλάμε για για πολύ χάλια ποιότητα κατασκευής

Ε, εντάξει, όχι, δεν ήταν καινούργια, αλλά από την άλλη δεν ήταν σε καθόλου χάλια κατάσταση

Κακή διατύπωση απο μέρους μου. Ενοούσα αν είχαν αγοραστεί καινούρια απο τον πρώην ιδιοκτήτη.
    Απο περιέργεια, κοίτα την ημερομηνία κατασκευής.

Hannibal_Lecter_1984
    • Member
    Replies: 752

Nα πω και εγω την αποψη μου μιας και δουλευω στις ενοικιασεις αυτοκινητων και πραγματικα εχω δει οτι πιο κουφο μπορειτε να φανταστητε,η αναγομωση σε λαστιχα για συμβατικα αυτοκινητα δεν συμφερει,μονο σε φορτηγα λογω κοστος αποκτησης καινουργιων.Το συγκεκριμενο λαστιχο μαλλον απο προσωπικη εμπειρια πρεπει να ειχε ψιριασει αριστερα και δεξια απο τα πελματα και απο την θερμοκρασια που ειχε αναπτυξει με ξεκολλησε.Σε μια παρτιδα της kleber πριν απο ενα χρονο κυριως σε i10 ανταγωνιστριας εταιριας ειχε συμβει Μανο και παιδια τα ιδια πραγματα με αποτελεσμα προφυλακτηρες και πισω φαναρια και φτερα να τα δουν ολα κολλιομενα.Επισης αυτο μπορει να γινει εαν το λαστιχο ειναι καμμενο(δηλαδη να εχει ξεπερασει κατα πολυ τα 40.000 χλμ η τα δυο-τρια χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης) ξεραμμενο και ετσι η αποκολληση κομματιων γινεται πιο ευκολα.Αντε να σας πω και εγω μια ιστορια τρελας με ευτυχη καταληξη για εμενα,2004 ολυμπιακη αγωνες φευγω απο τα γραφεια της εταιριας που τοτε δουλευα με ενα αυτοκινητο που μολις ειχε βγει απο σερβις και πηγαινα στο ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ για να το αφησω και να παρω αλλο για να παω σπιτι μου,αριστερη λωριδα στην αττικη οδο και στο υψος της Καντζας για την μεγαλη ευθεια η καταστροφη χτυπησε,ειδα τον μπροστινο αριστερο τροχο να φευγει και το αυτοκινητο να χτυπαει στο στιθαιο,ευτυχως που δεν πατησα φρενο για να κλειδωσει το τιμονι και επιπλεον το στιθαιο δεν επετρεψε το αυτοκινητο να γυρισει.Ευτυχως που δεν ετρεχα γιατι εκεινη την ωρα ειχε μπλοκο η τροχαια και οταν ειδαν τι εγινε δεν το πιστευαν.Τα μπουλονια δεν τα ειχαν σφιξει σωστα με αποτελεσμα απο τους κραδασμους της ζαντας να χαλαρωσουν και να γινει η μαλακια.Το επομενο πρωι οταν και πηγα στην δουλεια μας ακουσε ολη η αντιπροσωπεια.Παντως κριμα ειναι που τωρα κλεινουν γιατι η μαμα εταιρια(απο Γαλλια μερια) τους ειπε οτι δεν κανουν πωλησεις και τους πηρε την αντιπροσωπεια.
    ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!!!!!!!!!!!

InfamousJohn
    • Member
    Replies: 2401
    Quake_gl wrote:
    Και πάντα να επιλέγεις τα ελαστικά που είναι από τα ακριβά-καλύτερα στις διαστάσεις της ζάντας σου.

😆 😆 😆 😆 😆 😆
    να φανταστω οτι εισαι γενικως large με τα χρηματα ετσι?
    μπλουζες μονο lacoste, ουισκι μονο johnie green label, και φυσικα λαστιχα μονο τα ακριβοτερα καλυτερα…..
    :trollface:
    ή παιζει και κατι αλλο… δεν εχεις αυτοκινητο, οποτε δεν ξερεις τι εξοδα μπορει να εχει ενα….
    ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας, σερβις, καυσιμα κλπ….

Quake_gl
    • Member
    InfamousJohn wrote:
    Quake_gl wrote:

😆 😆 😆 😆 😆 😆
    να φανταστω οτι εισαι γενικως large με τα χρηματα ετσι?
    μπλουζες μονο lacoste, ουισκι μονο johnie green label, και φυσικα λαστιχα μονο τα ακριβοτερα καλυτερα…..
    :trollface:
    ή παιζει και κατι αλλο… δεν εχεις αυτοκινητο, οποτε δεν ξερεις τι εξοδα μπορει να εχει ενα….
    ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας, σερβις, καυσιμα κλπ….

Καλά καλά,μια χαρά ξέρω τα κόστη.Αν χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο συχνά,ΔΕΝ βάζεις δευτερο-τρίτα ελαστικά.Τώρα αν το παίρνεις μια φορά το μήνα,βάλε και τσίχλες.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Close
Close