Και τα προβλήματα τελειωμό δεν έχουν…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 33 total)
  • Author
    Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388
    Been thanked: 0 times

Νέο πρόβλημα με το παλιό pc…
    Ξαφνικά μια μέρα απ’ ό,τι μου είπανε οι δικοί μου δεν άνοιγε η οθόνη, ενώ το πισι φαινόταν να λειτουργεί κανονικά. Εγώ έλειπα οπότε κάλεσαν έναν τεχνικό, ο οποίος πήρε τη μονάδα και τελικά η διάγνωση ήταν ότι είχε πρόβλημα η μία ραμ, οπότε και την αφαίρεσε. Όταν έφερε πίσω το πισι, συνειδητοποίησε ότι δεν ανοίγει και πάλι η οθόνη, την φόρτωσε και αυτή και τελικά είπε στους δικούς μου ότι αν δεν ρίξω την ανάλυση στα 700κάτι Χ κάτι (νούμερα δεν θυμόνταν ακριβώς) θέλει αλλαγή… Για πείτε γνώμες?

Να πω ότι η οθόνη σχεδόν από τότε που την είχα πάρει την οθόνη, εμφάνιζε ένα πρόβλημα, έκανε autobalance, ανοιγόκλεινε αυτόματα, σαν να πατιόνταν από μόνα τους τα κουμπιά αφής που έχει, οπότε είχα θεωρήσει ότι το πρόβλημα ήταν σε αυτά και αφού δεν ήταν τόσο ενοχλητικό και δεν επηρέαζε τη σωστή λειτουργία του υπολογιστή, απλά το είχα αφήσει.

Η οθόνη είναι μία Samsung Syncmaster 2043NW και αυτή τη στιγμή ενώ το μπουτάρισμα φαίνεται κανονικά, δεν έχει εικόνα στα windows (είναι απλά μαύρη).

Για πείτε τώρα, υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί ή πάω για αναζήτηση νέας οθόνης? Επίσης θα με βοηθούσε ιδιαίτερα αν μπορούσατε να προτείνετε και κάποιο μοντέλο (από e-shop κατά προτίμηση, χωρίς να είναι απαραίτητο) στις 20 ίντσες και με τιμή γύρω στα 120-150€, αν και λιγότερα να κοστίζει δεν θα με χαλούσε καθόλου! Άλλη προϋπόθεση επίσης είναι και το να μπορώ να την έχω στα χέρια μου μέχρι Παρασκευή.

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 32 times

ειναι γνωστο οτι η σαμσουνγκ εχει καλες οθονες, αλλα με μεγαλα προβληματα στους πυκνωτες.
    εχω μια 2232 bw και λιγο μετα τη ληξη της εγγυησης αρχισε τα τρεμουλιασματα, αργουσε ν ανοιξει, μεχρι που στο τελος δεν ανοιγε. ετσι απλα. ισως θα επρεπε να το κυνηγησεις απ την αρχη που οπως γραφεις ειχε προβληματα και προφανως ηταν μεσα στην εγγυηση.
    τελος παντων, αν εχεις προβλημα χρηματων, μια λυση υπαρχει. κατσαβιδακι, διαθεση και γιουτιουμπ. η οθονη ξαναγινεται καινουρια με 10 ευρω περιπου, τοσο στοιχιζουνε συνολικα τα νεα πυκνωτακια. δυστυχως μ ενα γρηγορο ψαξιμο δε βρηκα για το μοντελο σου, αλλα ολες οι σαμσουνγκ εχουν παρομοιο τροπο ανοιγματος (δυστυχως) και παρομοια δομη μεσα.
    εμενα μ εσωσε αυτο εδω.

https://www.youtube.com/watch?v=Ul5LhuCT1y8

τρομερος ο τυπος, μερακλης, λεπτομερής και γενικα αψογος. εχει γλυτωσει ενα σκασμο οθονες απ την ανακυκλωση. χωρια η ικανοποιηση που νιωθεις οταν τα καταφερεις. βεβαια υπαρχει περιπτωση να μη φταινε οι πυκνωτες και να λεω παπαριες τωρα, αλλά ποσο μεγαλη ειν αυτη η πιθανοτητα, ξεροντας τον μπραδερ μπρους? χα. καλα το σκεφτηκες: πολυ κοντα στο μηδεν.

απ την αλλη, αφου μπουταρει κανονικα, με εικονα, μπορει να ειναι κατι αλλο, τροφοδοτικο ξερω γω ή σκονη στ ανεμιστηρακια, που σε συνδυασμο με τη ζεστη ανεβαζει θερμοκρασιες και κλεινει. αν ειναι παντως θεμα οθονης, αξιζει να ρισκαρεις την εγχειρηση και καλη τυχη.

α, τους χαιρετισμους μου στο παληκαρι που διεγνωσε οτι φταιει η μια ραμ που δεν ανοιγει το πισι. αξιος.

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αδερφέ!

Καταρχάς, λες να μην έχουν πρόβλημα οι ραμ δηλαδή? Υποτίθεται ότι το παλικάρι το δοκίμασε το κουτί σε άλλη οθόνη… Αν είχε θέμα το τροφοδοτικό δεν θα το είχε βρει, λες να είναι τόσο τρόμπας?
    Και μένα το να έχουν χαλάσει και τα δύο ταυτόχρονα, την ίδια μέρα, μου φαίνεται λίγο έως αρκετά απίθανο, αλλά το pc έχει περάσει αρκετά εδώ και 5 χρόνια, άρα δεν μπορώ να το αποκλείσω….

Για την οθόνη έχεις δίκιο, μ@λ@κία που δεν την είχα στείλει για φτιάξιμο όταν ήταν μες στην εγγύηση… Δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω να τη φτιάξω, αλλά μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι θα φταίει αυτό και όχι τίποτα άλλο? Τέτοιους πυκνωτές πού μπορώ να βρω? Μεγάλο πρόβλημα χρημάτων δεν υπάρχει, αλλά όσο φθηνότερα μου βγει, τόσο καλύτερα…
    Ο τύπος είναι αναλυτικότατος στο βίντεο πάντως και μπορεί να το δοκιμάσω.

Για σκόνη δεν νομίζω να υπάρχει θέμα καθότι είχα κάνει ένα γερό καθάρισμα μεσα στο πάσχα και από τότε χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα,άσε που αν ήταν θέμα σκόνης, τι στο διάολο ο άλλος δεν θα το βλεπε? Τόσο γκαβός δεν πιστεύω να είναι?
    Και για το τροφοδοτικό επίσης δεν ξέρω, ομολογώ ότι τόσα χρόνια (5 περίπου) αποδείχθηκε σκυλί και δεν εμφάνισε ούτε ένα πρόβλημα! Αλλά και πάλι αν είχε πρόβλημα δεν θα το χε καταλάβει ο άλλος?

Το ερώτημα για πρόταση οθόνης ισχύει ακόμα (σε περίπτωση που δεν δουλέψουν τα μαστορέματα…)

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 623
    Been thanked: 5 times

Μπορείς να δοκιμάσεις την οθόνη σε άλλο μηχανημα; Έστω και σε λαπιτόπι.
    Αν στο ποστ ανοίγει καλά ισως να μην είναι οι πυκνωτες.
    Κοίτα συμπτώσεις πάντως. Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα πήρα την δικιά μου LG απο τον ηλεκτρονικό. Στο άνοιγμα έκανε flickering για κανένα λεπτό και μετά εστρωνε. Του είπα να αλλάξει πυκνωτές απο την οθόνη και το εξωτερικό τροφοδοτικό της. Τώρα δουλεύει ξανα σαν καινούρια. :thumbsup:
    Μεγάλη προσοχή με τους πυκνωτές, κυρίως τους μεγάλους. Αν είναι κανένας με φορτίο και κάνεις την λαλακία να γεφυρώσεις τους πόλους μπορεί να παθεις ζημιά απο την στιγμιαία αποφόρτιση (σκάσιμο πυκνωτη κτλ).

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Λίγο δύσκολο να το δοκιμάσω στο λάπτοπ… Η οθόνη δεν έχει HDMI έξοδο, μόνο DVI, αν δεν κάνω λάθος…
    Καλά έκανες, εγώ ο χαζός το άφησα έτσι.

Δοκίμασα να μπω σε safe mode και δείχνει κανονικά η οθόνη… Κατέβασα και καινούργιους drivers μήπως είναι εκεί το πρόβλημα, αλλά δεν κατάφερα κάτι… Τι είναι αυτό πάλι? Πώς γίνεται να μην υποστηρίζει μια ανάλυση, ενώ την υποστήριζε πριν λίγο καιρό?

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Βάλε ένα live cd με linux. Το ubuntu είναι μια χαρά. Αν δουλέψει καλά ίσως να είναι πρόβλημα software.

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Θα το δοκιμάσω το συντομότερο και θα γράψω αποτελέσματα. Αλλά πάλι να φταίνε τα windows γαμώτο, έλεος… Απ το Πάσχα τα έχω, δεν πρόλαβα να τα χρησιμοποιήσω καλά καλά, πάλι άρχισαν τις βλακείες τους?

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 32 times

απο σκληρο παμε καλα? ειχες προβληματα προσφατα? μου φαινεται πολυ κουλο να φορτωνει σειφ μοουντ κανονικα. αλλα απ την αλλη, στο σειφ δεν “ζοριζεται” η οθονη, ουτε στα χρωματα, ουτε στην αναλυση. βαλτην σε αλλο πισι, η πιο απλη λυση, και τσεκαρε την.
    παιζει και ο τροφοδοτικος να εφαγε τα ψωμια του και να μη σηκωνει νορμαλ μπουτ. αν δεν μπορεις να την βαλεις σε αλλο πισι, φερε αλλη οθονη στο δικο σου.

δεν εχεις? μα τι διαλο? τα πετατε ολα τα παλια κομματια? δε σας εχω πει να τα κρατατε? ασχετο, εγω οσο καιρο μαστορευα την σαμσουνγκ, ειχα βαλει την παλια 17αρα daewoo πανω στο πισι και ειδα το φως μου. οποιος εχει πει οτι οι crt ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα εικονας απ τις tft και lcd ηταν ενας σοφός άθρωπος.

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Με τον σκληρό δεν είχα κανένα πρόβλημα, αν καί αυτός έχει κλείσει αισίως τα 5 ή και 6 ίσως χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας, μου βγήκε και αυτός σκυλί!
    Θα δοκιμάσω το Live cd που είπε ο dark archon και η αμέσως επόμενη λύση είναι να τη συνδέσω σε pc ενός φίλου που μένει κοντά σε μένα. Δυστυχώς άλλη οθόνη δεν έχω, την προηγούμενη την είχα πουλήσει και η παλιά η crt μας είχε αφήσει χρόνους όταν την άλλαξα…

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Bump γιατί δοκίμασα με cd από ubuntu και δεν έδειξε τίποτα (όχι που θα δούλευε…), αλλά τη συνέδεσα στο λαπτοπ (μέσω dvi όμως δεν νομίζω να παίζει ρόλο – τελικά είχε και τέτοια έξοδο το λαπτοπ και δεν το ‘χα προσέξει) και μέχρι την ανάλυση 1366 Χ 768 που φτάνει το λαπτοπ δείχνει κανονικά η οθόνη…
    Καμιά ιδέα τι κάνω τώρα? Πού λέτε να είναι το πρόβλημα?

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αν θυμάμαι καλά μπορείς να βάλεις και διαφορετική ανάλυση στην εξωτερική οθόνη του λάπτοπ απο αυτή που έχει επάνω, να της βάλεις δηλαδή την native. Κοίτα στις επιλογές των drivers.

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Βασικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς να κάνω… Δοκίμασα να κάνω το λαπτοπ να δείχνει μόνο στη μεγάλη οθόνη, οπού υπέθεσα ότι θα έχει τη native ανάλυση, αλλά δεν δείχνει κάτι (είναι μάυρη) και μετά από λίγα δευτερόλεπτα (μάλλον όσα θέλει μέχρι να επιβεβαιώσω να εφαρμοστούν οι αλλαγές) επιστρέφει πάλι πίσω στο λάπτοπ (ή μάλλον δείχνει το ίδιο πράγμα και στις δύο οθόνες, αλλά σε μικρότερη ανάλυση στην μεγάλη)…

Συμπεραίνουμε δηλαδή τώρα ότι όντως δεν υποστηρίζει πλέον μεγαλύτερες αναλύσεις? Πώς είναι δυνατόν αυτό?

EDIT: Δοκίμασα το πισι και στην τηλεόραση και δούλεψε κανονικά σε υψηλές αναλύσεις (1920 X 1080), άρα αποκλείω το ενδεχόμενο να φταίει η κάρτα γραφικών! Οπότε λογικά φταίει η οθόνη…
    Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάποια καλή οθόνη στις 20 ή 22 ίντσες με τιμή μέχρι 150€?

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Εννοώ οτι ενώ δουλευουν και οι δυο οθόνες, να αλλάξεις την ανάλυση της εξωτερικής και να την βάλεις στην native. Νομίζω οτι για να γίνει αυτό πρέπει η εξωτερική να μην είναι κλώνος της οθόνης του λαπτοπ. Εχει περάσει αρκετός καίρος απο τότε που έκαν κάτι τέτοια με διπλές οθόνες και δεν τα θυμάμαι και καλά.
    Πάντως για να είσαι απόλυτα σίγουρος πήγαινε να την δοκιμάσεις στον στον φίλο σου. Αν η δικιά σου έχει τελείως αποσπώμενο καλωδιο σήματος, χρησιμοποίησε το καλώδιο της οθόνης του φιλου σου.

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Κατάλαβα, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πώς να το κάνω (γενικά με 2 οθόνες δεν έχω ασχοληθεί και ποτέ) και δεν βρήκα κάποια ρύθμιση μέσα από την επιλογή “Ανάλυση Οθόνης” στα windows 7… Μόνο πώς να λειτουργεί η κάθε μία ξεχωριστά βρήκα…
    Οκ θα δοκιμάσω να πάω και σε έναν φίλο! Πρέπει να έχει δυνατή κάρτα γραφικών όμως που να υποστηρίζει τη μέγιστη ανάλυση της οθόνης μου, σωστά?

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Δεν χρειάζεται να είναι δυνατή η κάρτα του, δεν θα πας για να παίξεις παιχνίδια σε φουλ HD γραφικά. Απλά δες οτι δουλεύει σε native ανάλυση, βάλε καμιά ταινία ή κανένα βιντεο στο ιντερνετ για να βεβαιωθείς οτι είναι εντάξει.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 33 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close