Καμμένο εξάρτημα ψάξε βρες ποιο είναι…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 28 total)
  • Author
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 84
    Been thanked: 0 times

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής : Ένα ωραίο βράδυ δυο φίλοι μου μαζεύονται στο σπίτι του ενός να παίξουν ένα game. Ο φίλος μου ο οποίος ήταν ο καλεσμένος είχε φέρει μαζί του και μια RAM. Τι βάζουν να την δοκιμάσουν και με το που ανοίγουν το PC γίνεται ένα τσαφ και σβήνει.

Αυτή είναι η ιστορία, τώρα να σας πω τι ξέρω. Μου είπαν ότι μύριζε καμένο. Τελευταία φόρα που δοκίμασαν να το ανάψουν ήταν μια μέρα μετά(πάνε αρκετές μέρες από τότε). Το PC ανάβει, τα λαμπάκια του πληκτρολογίου όμως όχι και η οθόνη μένει μαύρη.

Εγώ σκέφτηκα ότι λόγο στατικού ηλεκτρισμού κάτι κάηκε. Πώς βρίσκουμε τώρα τι; Ακούω ιδέες, λύσεις.
    Ότι άλλη πληροφορία θέλετε/χρειάζεστε ρωτήστε.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3541
    Been thanked: 278 times

1. Αν μύριζε καμένο (όχι τον Πάνο) τότε κάπου θα υπάρχει μαύρισμα. Καλός έλεγχος σε όλη την μητρική και το υπόλοιπο hardware.
    2. Δεν ξέρω αν υπάρχει στα καινούργια τροφοδοτικά (έχω καιρό να ανοίξω ένα) αλλά ίσως έχει καεί η ασφάλεια που έχει. Σε κάποια τροφοδοτικά άλλαζε εύκολα, σε άλλα ήταν κολλημένη στο pcb.

Αυτά προς το παρόν.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Το socket της ram να ελέγξετε καλά. Μήπως είχε μισο-μπεί η ram όταν το ανάψατε.
    Πάντως για να παίρνει μπρος έστω κι έτσι, δεν πρέπει να είναι τροφοδοτικό, μήπως τα έχει φτύσει κάτι στην μητρική, που είναι και από τα πιο πολύπλοκα-ευαίσθητα εξαρτήματα.

Great0ldOneGreat0ldOne
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4008
    Been thanked: 353 times

Η ίδια η RAM τι λέει; Εμένα όταν μου είχε καεί το ένα dimm Corsair Vengeance (ω, ναι) είχε μυρίσει καμένο όλο το σπίτι.

Οργανωμένος Νεολαίος

Αυτά που σας είπα ότι κάνει το PC τα κάνει χωρίς τη RAM απάνω, είναι εκτός του PC. Εκτός από την μητρική που μπορεί να φταίει κάτι μπορεί να παίζει με την κάρτα γραφικών. Όπως είπα η οθόνη δεν παίρνει σήμα και να προσθέσω ότι οι ανεμηστήρες της δεν γυρίζουν.

Έλεγχο στη μητρική και στο υπόλοιπο hardware πώς κάνεις; Ένας τρόπος που έχω ακούσει για να βρεις που είναι το πρόβλημα είναι να βγάλεις όλο το hardware σίγα σίγα να το δοκιμάζεις. Αν συμφωνείτε με αυτό υπάρχει κάποια σειρά που βάζω τα εξαρτήματα και τι πρέπει να παίρνω ως αποτέλεσμα κάθε φορα;

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 8

Kατα πασα πιθανοτητα τροφοδοτικο, ειδικα αν ειναι non name ειναι σιγουρακι. Μπορεις να checkaris τη mobo σπιθαμη προς σπιθαμη να δες αν εχει καει αυτη, αλλα το θεωρω απιθανο. Ειναι ευκολο να καταλαβεις αν καηκε στη mobo, κοιταξε τα μικρα μαυρα chipakia που εχει (ειναι μπολικα) και θα δεις το καμενο, φαινεται σαν…καμενο.

https://www.google.gr/search?q=burned+mobo&client=opera&hs=muu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI0LfTisDNxwIVxVQUCh2L1As0&biw=1280&bih=925#

Kαπως ετσι

Οργανωμένος Νεολαίος

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν ότι κάηκε η μητρική. Θέλω τώρα να μου προτείνεται μητρική για αντικατάσταση της καμένης όχι κάτι ιδιαίτερο(γύρω στα 50-60 ευρώ καλά δεν είναι; ) και μια 6 GB μνήμη RAM(πάλι βασικά πράγματα).

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Θα πείς τι επεξεργαστή θα κουμπώσετε ή να αρχίσουμε τις μαντεψιές?

Οργανωμένος Νεολαίος

Έναν i5 έχει το μηχάνημα(συγκεκριμένα τώρα τρέχα γύρευε) κάπου στα 2.5GHz.

Great0ldOneGreat0ldOne
    Οργανωμένος Νεολαίος

Με τρέχα γύρευε δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, γιατί οι i5 μετρούν 6 γενιές και δεν μπαίνουν σε ίδιες μητρικές. Βέβαια τα 2.5Ghz μυρίζουν i5 γενιάς Lynnfield, αλλά και πάλι στον αέρα συμβουλές δε μπορούμε να δώσουμε.

Οργανωμένος Νεολαίος

Από τη στγμή που ο επεξεργαστής θα μπεί σε νέα μητρική, κάντε τη μαγκιά να τον ξεκουμπώσετε και να δείτε ποιός είναι αλλιώς δε κάνετε δουλειά. Όντως μπορεί να είναι Lynnfield αλλά και Sandy Bridge υπάρχει ο i5 2400 που τρέχει στα 2.5. Ας είστε σίγουροι για το τι θα ψωνίσετε.

Great0ldOneGreat0ldOne
    Οργανωμένος Νεολαίος

Solaufein, ο κανονικός i5-2400 τρέχει στα 3.1Ghz. Χρονισμένη στα 2.5Ghz είναι η έκδοση για χαμηλή κατανάλωση 2400S, αλλά ποιος οικιακός χρήστης μπορεί να την προτιμούσε, και μάλιστα στην ίδια τιμή;

Πάντως το ερώτημα παραμένει Kagiax, δεν μπορούμε να σου προτείνουμε μητρική αν δε ξέρουμε ακριβώς τον επεξεργαστή – και αν είναι όντως Lynnfield όπως είναι το πιθανότερο, χλωμό να βρεις καινούργια, θα πρέπει να ψάξεις στα μεταχειρισμένα.

Οργανωμένος Νεολαίος

Σωστός η 2.5GHz είναι η 65W έκδοση.

Οργανωμένος Νεολαίος

Ο φίλος μου έχει πάει το PC σε τεχνικό και του είπε ότι αυτή που χρειάζεται είναι socket 1156. Ελπίζω να βοηθάω, έχετε να προτείνετε κάτι;

Οργανωμένος Νεολαίος

Καλημέρα φίλε, ναι βοηθάει, ο Παλιός είχε δίκιο είναι Lynfield και χρειάζεσαι μητρική με P55 ή Η51 κλπ.
    Εδώ τελειώνουν τα καλά νέα, είναι αδύνατο να βρείς καινούργια μητρική με αυτά τα chipset (τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα να εντοπίσω κάπου), πρέπει να ψαχτείτε στα μεταχειρισμένα.
    Αν πάλι ο τεχνικός μπορεί να βρεί μέσω του δικτύου αντιπρόσωπων κλπ καλώς, ρίξτε του την ερώτηση.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 28 total)

You must be logged in to reply to this topic. Login Register

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close