Κοίτα να δεις που τελικά η Bethesda…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • Author
    Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

…εξελίχθηκε σε έναν εκ των αγαπημένων  μου εκδοτών single player παιχνιδιών.

Την είχαμε ξεκινήσει αυτή την κουβέντα χαλαρά και στον σχολιασμό της φετινής Ε3, αλλά καθόμουν λίγο και σκεφτόμουν, σχεδόν όλα τα ποιοτικά ΑΑΑ single player παιχνίδια που έχω πραγματικά χαρεί το τελευταίο διάστημα (Prey, Dishonored 2, DOOM, Evil Within, Wolfenstein: The New Order & Old Blood) τα έχει εκδώσει η Bethesda. Και με Evil Within 2 και Wolfenstein 2 στον ορίζοντα, ετοιμάζομαι για μεγάλες χαρές τον Οκτώβρη.

Όσο άμπαλη είναι σαν developer, προφανώς επανορθώνει έχοντας δυνατούς “κυνηγούς ταλέντων” στην δούλεψή της. Πάω να συνεχίσω το DOOM τώρα (ξέρω, άργησα). Είναι απολαυστικά ανεγκέφαλο, ιδανικό καθάρισμα ουρανίσκου μετά από σερί 20ωρο εγκεφαλικών στο Darkest Dungeon.

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1199
    Been thanked: 96 times

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό πρόσφατα, πως η Bethesda σαν publisher έχει κάνει πολύ καλές κινήσεις και επιλογές! Το νέο Doom είναι fps διαμάντι και τρελή απόλαυση! Δεν έχω παίξει ακόμα τα νέας γενιάς Wolfstein αν και έχω διαβάσει τα καλύτερα, είναι στις άμεσες προτεραιότητες όμως  ;)

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Στρώνετε λίγο λίγο, αλλά θα μάθετε, πού θα πάει;;;;

Chosen UndeadChosen Undead
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2407
    Been thanked: 202 times

H αμήχανη στιγμή να έχεις παίξει μόνο το Evil Within από αυτά, λίγο το πρώτο Dishonored και τα άλλα να μην τα έχεις αγοράσει καν ακόμα :blush2:

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3423
    Been thanked: 195 times

Σωστό. Δε νομίζω οτι θα συγχωρήσω ποτέ τη Bethesda για το ανηλεές dumbing down των Elder Scrolls αλλά είναι από τους ελάχιστους developers εκεί έξω που δεν έχει πέσει ακόμα με τα μούτρα στο games as a service. Οπότε ναι, συμφωνώ με τον Στέφανο οτι σε αυτό το έρημο για τα single player games τοπίο η Bethesda είναι όαση. O tempora o mores αλλά όντως έτσι είναι.

Γιώργος ΔεμπεγιώτηςΓιώργος Δεμπεγιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 4319
    Been thanked: 192 times

Ισχύει. Σε μας τους “αρχαίους” που προτιμούν ξεκάθαρα το single-player, η Bethesda είναι κορυφή αυτή τη στιγμή. Τα Doom και Wolfenstein: The New Order είναι τα αγαπημένα μου FPS των τελευταίων ετών, ενώ όσο έχω προλάβει να παίξω το Dishonored 2 (μετριότατο performance, γιατί ρε Arkane?) και το Prey (είναι εγκατεστημένο και έχει μπει σε σειρά για τα όποια ήσυχα απογεύματα καταφέρω να αποσπάσω μέσα στον Αύγουστο), μπορώ να πω ότι ξεχειλίζουν από ποιότητα.

Περιττό να πω ότι ανυπομονώ για Wolfenstein: The New Colossus (βγαίνει μαζί και με το AC: Origins, γμτ), ενώ και το Evil Within 2 είναι στα υπόψη, αφού αποφασίσω να ολοκληρώσω το πρώτο κάποια στιγμή…

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8176
    Been thanked: 1100 times

Ας μείνουν όσο πιο μακριά γίνεται από το δημιουργικό σκέλος, ας αφήσουν τους ικανούς και τους μερακλήδες να φτιάχνουν εκείνοι πράγματα στηρίζοντάς τους όπως πρέπει και χωρίς να τους παίζουν πάσης φύσεως πουστιές, κι αν μαζί με τον βασιλικό ποτιστεί και η γλάστρα so be it.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 269
    Been thanked: 0 times

Για παραγωγός καλή είναι, για κατασκευαστής :facepalm: . Doom και prey με διασκέδασαν πάρα πολύ. Είναι αγαπημένα. Τα wolfenstein και evil within δεν τους έχω δώσει τη δέουσα προσοχή. Το dishonored 2 μπορεί να παιχτεί μες τον Αύγουστο, αφού άδεια μόνο με λάδωμα θα πάρω. Γενικά τα τελευταία χρόνια δείχνουν να επιλέγουν σωστά που θα σπρώξουν τα λεφτά τους. Παρόλα αυτά,
    δεν μπορώ να ξεπεράσω τo Fallout φιάσκο. Αν ξαναδώσουν πράσινο φως για καινουριο Fallout από obsidian ή χρηματοδοτήσουν κανένα vampire με arcane ή obsidian στην κατασκευή,το ξανασυζητάμε για να τους συμπαθήσω κάπως.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2467
    Been thanked: 144 times

κοιτα να δεις σαν publisher παιχνιδαρες. σαν developer. δεν ξερω τα elder scrolls ακομα και σε αυτη τη μορφή δεν με χάλασαν (για χαλαρό mindless gaming καλη φάση είναι). απλα κορυφή τους το 3 (και δεν παίζει να φτιάξουν τετοιο παιχνίδι ξανά πότε στην ζωη τους εκτός και αν αναλάβει άλλος και πάλι αν). για τα fallout παλι χτύπησε άσχημα. πολύ άσχημα.

Look behind the mirror, i'm lost in the twilight hall

pc specs: regular potato (amd ryzen 2600 - rx 570 - 16gb ram)

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5695
    Been thanked: 69 times

Μανούλα Bethesda πάρε τους τα λεφτά!

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3869
    Been thanked: 132 times

Aν και ανήκει στο club των εταιρειών που δεν συμπαθώ και νιώθω ενα σφίξιμο κάθε φορά που αγοράζω παιχνίδι της οφείλω να αναγνωρίσω οτι έχει κάνει δυναμικό μπάσιμο τώρα τελευταία. Ειδικά το Evil Within 2 είναι μια πολύ ευχάριστη ανακοίνωση που δεν την περίμενα.

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8176
    Been thanked: 1100 times

Μανούλα Bethesda πάρε τους τα λεφτά!

pile-of-poo.png

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Ας μείνουν όσο πιο μακριά γίνεται από το δημιουργικό σκέλος

No they won't
    muahahahahahahahahahaahahahahahaha  :rofl2:

wikipedia wrote:
    Fallout 4 sold 1.2 million copies on Steam in its first 24 hours of release.[76] The game also sold more digital than physical copies on day one of launch.[77] With almost 470,000 concurrent Steam players on launch day, Fallout 4 broke Grand Theft Auto V's record for having the most concurrent online players in a Steam game not developed by Valve Corporation.[78] Bethesda shipped 12 million units to retailers within the first 24 hours.[79]

Fallout 4 received numerous awards and nominations from gaming publications such as GameSpot, GamesRadar, EGM, Game Revolution, IGN, and many more.[80] The game received a game of the year award from the 19th ceremony of the Academy of Interactive Arts & Sciences[81]—also known as D.I.C.E.—among numerous nominations for the award from The Game Awards, Telegraph, PC Gamer, IGN and more.[82] It was also placed on various lists of the best games of 2015 in which GameSpot put it at sixth,[80] GamesRadar at fourth,[83] among others top lists.

Ξέρω ξέρω, πλαστικοποιημένα χαρτικά, ελαφρύ story απαράδεχτα πράγματα. Mα πως αρέσουν αυτές οι βλακείες;… ¯_(ツ)_/¯ Πρέπει να φταίνε τα παρακμιακά κριτήρια ή και το συλλογικό IQ των millennials  :silly:  :spiteful:

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13463
    Been thanked: 560 times

^U said it.

Αν θέλεις να σου περιγράψω και το μέσο δείγμα του χρήστη και πώς προωθούσε το Fallout4 σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων εδώ πέρα, μπορώ να το κάνω. Glorified farmville. Μάγκες πάντως που το κατάφεραν, κατουρώντας ταυτόχρονα πάνω στα μάτια ενός legacy.

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times

Μια χαρά ειναι για μένα η Bethesda. Είμαι συνειδητοποιημένος απέναντι της εδώ και χρόνια και έτσι δεν με απογοητεύει (πχ μια χαρά βρήκα το Fallout3). Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν μια χαρά παιχνίδια βγάζει για άλλα γούστα. Μεγαλύτερη απογοήτευση που έφαγα ποτέ (μετά από γκόμενα  :silly: ) ήταν η Bioware και έκτοτε έγινα ακόμα πιο συνειδητοποιημένος….  😆

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 22 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close