Λίγα λόγια για την RAM

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 123 total)
  • Author
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5821
    Been thanked: 8 times

Φυσικά και δεν είναι για πέταμα, απλά πιθανότατα δεν είναι συμβατά με το mobo σου. Τσέκαρες ότι τα specs των μνημών στο bios είναι τα σωστά; Δοκίμασες να κάνεις bios update; Ποια μητρική έχεις και τι RAM αγόρασες;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Δοκίμασε τα εξής.

1. Κατέβασε την συχνότητα λειτουργίας των RAM με το να θέσεις στο BIOS τον αμέσως χαμηλότερο Divider (πχ, από 8χ σε 6.66χ). Δες αν στο κάνει πάλι. Αν όχι, μάλλον χρει’αζεται να τσιμπήσεις λίγο την τάση.

2. Τα Dimm έχουν ίδια χαρακτηριστικά, σωστά; Αν όχι, παίζει και να είναι εκεί το πρόβλημα.

3. Δοκίμασε να τρέξεις μόνο με 1 Dimm κάθε φορά, σε διαφορετικό slot, και δες αν έχεις πάλι πρόβλημα, αν ναι θα βρείς και τον ένοχο έτσι.

4. Αν τίποτα από αυτά δεν πιάσει, τρέξε memtest, θα βρείς τον ένοχο.

Εdit διότι το ξέχασα.

Specs please.

42, the answer to everything

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 646
    Been thanked: 2 times

Μητρικη Asrock Socket 1155 Z68 Pro3 Gen3 (B3) GLan Audio Raid
    Παλιες Ραμ Corsair Vengeance LP 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CML4GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 2048)
    Νεες Ραμ Corsair DDR3 8GB (2×4)Kit 1600MHz Vengeance cmx8gx3m2a1600c9
    Τα dimm ειναι ιδια, ηταν σε κιτ 2χ4 gb.
    Τα σπεκς στο bios και στο cpu-z ειναι σωστα, και με τις καινουριες μονες τους και με συνδυασμο, αλλα τα bsod συνεχιζουν.
    Ειμαι ασχετος γενικα, οποτε bios update και divider δεν πειραξα.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Χμμμ, οι μνήμες δεν περιλαμβάνονται στην compatibility list της μητρικής σου, οπότε μπορεί να πρόκειται περί ασυμβατότητας, αν και μιλάμε για dimms που είναι συμβατά με τα περισσότερα mobos. Βέβαια Asrock είναι αυτή, ποτέ δε ξέρεις μ’ αυτή την εταιρεία…

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

• Οργανωμένος Νεολαίος

Αυτη η compatibility list εχει τοσα λιγα dimms ομως ρε γαμωτο στα 8 γιγα. Λες να την πατησα ετσι; Τι να πω, ελπιζω απλα να εχουν προβλημα τα dimm και να μου τα αλλαξουν. Ευχαριστω παντως :)

Edit: Μολις παρατηρησα οτι οι παλιες μου ραμ, αυτες που δουλευουν κανονικα, δεν βρισκονται στη λιστα με τις υποστηριζομενες μνημες. :malakas: :smash:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Been thanked: 0 times

Είσαι σίγουρος ότι οι θύρες που βάζεις τις μνήμες είναι οι σωστές για dual channel? Ρωτάω γιατί εμένα μου έτυχε παλαιότερα… Τσέκαρε το manual της μητρικής

• Οργανωμένος Νεολαίος

Το εχω τσεκαρει αυτο, σε ευχαριστω. Δεν υπαρχει προβλημα με το dual channel.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3539
    Been thanked: 278 times

Μπορεί να το ξέρεις, αλλά για επιβεβαίωση:
    1. Τα δύο dimm τα βάζεις στο ίδιο χρώμα, έτσι;
    2. Αν είναι αυτή η μητρική όπου όλα τα slots είναι μαύρα, τότε βάλε τα dimm πχ στο slot 0 και στο 2 (δηλαδή θα έχουν ένα κενό slot ανάμεσα τους).

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και bios update (αν και 3 updates έχει βγάλει). Δεν είναι κάτι το δύσκολο, μην σε αγχώνει.

EDIT
    Επίσης, προσωπικά πάντα, δεν θα στηριζόμουν στην compatibillity list.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ο Μάνος το είπε ήδη πολύ σωστά. Το QVL είναι απλά μπούσουλας, αν δεν υπάρχει υποστήριξη για συγκεκριμένα modules, μπορεί να υπάρχει θέμα. Όσες υποστηρίζονται, είναι στο 100% συμβατές, οι υπόλοιπες μνήμες λιγότερο (το πόσο δεν το γνωρίζω).

• Οργανωμένος Νεολαίος

Jimmy θενκς, μια χαρα τα ειχα βαλει. Φραπε, ισχυει, και αυτες που εχω δεν υπαρχουν στη λιστα με τις υποστηριζομενες. Παιζει να βρηκα τι παιζει, οι καινουριες ραμ ηθελαν 1,65 βολτ ταση, και διαβασα οτι ο 2500κ ο επεξεργαστης μου δεχεται μεχρι 1,50 βολτ, +- 5%. Οποτε ισως φταιει αυτο, θα δουμε αυριο που, ελπιζω, θα μου τις αλλαξουν στο καταστημα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Been thanked: 0 times

Αν δε σου τις αλλάξουν ή πούλα τες όπως είναι ή προσπάθησε να δώσεις περισσότερο ρεύμα με overclock? Αν γίνεται…

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Snipereye wrote:
    Jimmy θενκς, μια χαρα τα ειχα βαλει. Φραπε, ισχυει, και αυτες που εχω δεν υπαρχουν στη λιστα με τις υποστηριζομενες. Παιζει να βρηκα τι παιζει, οι καινουριες ραμ ηθελαν 1,65 βολτ ταση, και διαβασα οτι ο 2500κ ο επεξεργαστης μου δεχεται μεχρι 1,50 βολτ, +- 5%. Οποτε ισως φταιει αυτο, θα δουμε αυριο που, ελπιζω, θα μου τις αλλαξουν στο καταστημα.

Αδελφέ, τώρα είδα το πόστ. Άλλο το voltage του CPU, άλλο της RAM. Yποθέτω πως το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ανεβάσεις βήμα βήμα το RAM Voltage (ή όπως αλλιώς το λέει η ASrock)

Η διαδικασία είναι απλή, δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κάτι.

Στο BIOS βλέπεις ποιό είναι το voltage για την RAM. Ανεβάζεις στην αμέσως επόμενη τιμή, save&exit, έλεγχος μέσω gaming πως δουλεύει. Eπανάληψη μέχρι να πετύχεις σταθερότητα. Αυτό που θεωρώ πιθανό σενάριο είναι να τροφοδοτείται η RAM με 1.5v που είναι και η πιο διαδεδομένη λειτουργική τάση, οπότε στην περίπτωσή σου δεν τροφοδοτείται επαρκώς και παρουσιάζει αστάθεια.

Λογικά, θα φάς μπλέ ρυζόγαλα μέχρι να φτάσεις στο 1.65v, αν και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταθεροποιηθούν και με λιγότερο. Find it. Have fun. :)

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times

H απορία μου πάντα ήταν: Με τα BSODs που τρώει κανείς κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας (ή αντίστοιχων), δεν υπάρχει θέμα; Δεν λέω πως κάποιος πρέπει να φοβάται μην τυχόν και καταστρέψει το σύμπαν, αλλά τι επιπτώσεις μπορούν να έχουν γενικώς;

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Alucard wrote:
    Αν δε σου τις αλλάξουν

Δε θα του τις αλλάξουν, αν οι μνήμες λειτουργούν κανονικά και πρόκειται περί ασυμβατότητας. Σε άλλο μηχάνημα τις δοκίμασες Snipereye;

Pain wrote:
    H απορία μου πάντα ήταν: Με τα BSODs που τρώει κανείς κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας (ή αντίστοιχων), δεν υπάρχει θέμα; Δεν λέω πως κάποιος πρέπει να φοβάται μην τυχόν και καταστρέψει το σύμπαν, αλλά τι επιπτώσεις μπορούν να έχουν γενικώς;

Προφανώς δεν είναι ό,τι καλύτερο να καταλήγεις να τρως BSODs, αλλά ο κίνδυνος να προκληθεί ζημιά εξαιτίας αυτών ουσιαστικά είναι πολύ μικρός.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Τutor mode on

Τα μπλέ ρυζόγαλα (εφεξής καλούμενα BSOD) ως γνωστόν δείχνουν κάποιο πρόβλημα στο σύστημα.

Όταν ξεκινάς να υπερχρονίζεις, πρακτικά ωθείς το σύστημα εκτός λειτουργικών προδιαγραφών, σε επίπεδο hardware συνήθως (η GPU έχει και άλλες παραμέτρους, δεν θα επεκταθώ εδώ). Οι BSOD που εσύ ο ίδιος πρακτικά προκαλείς, είναι εντελώς ακίνδυνες. Απλά το υποσύστημα του οποίου οι παράμετροι λειτουργίας πειράχτηκαν (άυξηση συχνότητας λειτουργίας για παράδειγμα) δεν είναι σταθερό.

Ανεβάζεις ρεύμα για να σταθεροποιήσεις την νέα συχνότητα. Ένα βήμα την φορά, με trial and repeat, μέχρι να έχεις ακριβώς το ρεύμα που απαιτείται για σταθερή λειτουργία. Μέχρι να το πετύχεις, αντιλαμβάνεσαι πως πιθανότατα οι BSOD που θα δείς μαζεμένες δεν τις έχεις δεί ποτέ στην ζωή σου. Αλλά δεν είναι βλαβερές για το σύστημα. Το οποίο, ακόμα και σε stock, ΔΕΝ είναι 100% σταθερό.

Tutor mode off

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 123 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close