Μετάβαση σε SSD

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 48 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3525
    Been thanked: 250 times

Μιας και η ολική αναβάθμιση αργεί, είπα να μεταβώ κι εγώ στην SSD εποχή καθώς OS+HDD δεν τα πάνε καλά πλέον. Έχω σαν στόχο αυτόν γενικά. Σήμερα όμως είδα κι αυτόν. Βέβαια ο Samsung έχει +1M reliability hours οπότε αξίζει γενικώς. Ποια είναι η άποψη σας;

Επίσης, προς το παρόν, η σύνδεση θα γίνει σε sata 2. Πόσο θα χάσει σε ταχύτητα; Ακόμα και με αυτή την απώλεια, αξίζει η αναβάθμιση;

Ευχαριστώ ;)

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Been thanked: 0 times

Εγω θα ελεγα τον Samsung μιας και εχω τον προγονο του, το 840 EVO.

Επίσης, προς το παρόν, η σύνδεση θα γίνει σε sata 2. Πόσο θα χάσει σε ταχύτητα; Ακόμα και με αυτή την απώλεια, αξίζει η αναβάθμιση;

ΝΑΙ!!!!!!!!

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 39 times

Ο BX100 της Crucial είναι το απόλυτο VFM, τσέκαρε τον:

https://www.skroutz.gr/s/6029439/Crucial-BX100-250GB.html

Θα απέφευγα την Samsung για κανα δυο χρονάκια, οι 840 EVO βγήκαν αρκετά προβληματικοί και παρά τα όποια fixes φαίνεται πως συνεχίζουν τα προβλήματα.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Η συμβουλή μου είναι κάπως αντισυμβατική στους SSD. Αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ με τέτοιον, πάρε τον φθηνότερο, είναι όλοι τους τόσο γρήγοροι που και ο πιο αργός θα σου φανεί εξωγήινος. Εγώ έχω ενα ζευγάρι 240GB της PNY, οι οποίοι ειναι μια μετριότητα αλλά η τιμή τους ήταν χώμα. Και πάλι πρώτος μπαίνω στον χάρτη στο BF4 :P

Kατά τα αλλα ,ναι, καλύτερα να αποφύγεις τους samsung μέχρι να σιγουρευτούμε ότι εστρωσε το θεμα με το firmware.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 210
    Been thanked: 1 time

και οι 850 βγαλαν προβλημα και θελουν firmware update? ειναι το επομενο κομματι που θελω να αγορασω και τον συγκεκριμενο τον εχω βαλει στο ματι

ASUS M5A97 R2.0
    AMD FX(tm)-8320 Eight-Core Processor
    CPU K 1156/55/50/AM3 Arctic Fr. 7 Pro
    xfx p1-550s xxb9 pro series 550w
    Corsair 16GB DIMM DDR3 1600 (9-9-9-24 5-34-10-5)
    NVIDIA GeForce GTX 760
    WDC (1TB) + WDC (2TB)
    SSD EVO 250GB
    HL-DT-ST DVDRAM GH24NSB0
    DELL U2312HM
    Microsoft Windows 7

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Ο Corsair, αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί, έχει 100+ χρόνια MTBF.
    Αλλά όπως είπε ο Βασίλης, δες ποιος είναι ο πιο συμφέρων στα λεφτά (€/GB δλδ), τσέκαρε αν έχει βγει καμιά βρώμα με το Google, και πήγαινε αγόρασε τον.
    O Στέφανος πήρε Samsung, και είχε κάτι θέματα, τώρα που το θυμήθηκα…. οπότε έχε το υπ’ όψην.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Ο 840 EVO ειχε θεμα αλλα εχει βγει firmware update που το διορθωνει (δεν ειναι και η καλυτερη λυση βεβαια αυτη που μας εδωσε η Samsung.)

Ο Μπορατσος ειχε προβλημα με το cloning απο τον παλιο του HDD στον SSD. Δεν τον εχω ακουσει να παραπονιεται στη δουλεια απο τοτε που τσιμπησε τον 500gb 850 EVO :P

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    ZombieCow wrote:
    Ο 840 EVO ειχε θεμα αλλα εχει βγει firmware update που το διορθωνει (δεν ειναι και η καλυτερη λυση βεβαια αυτη που μας εδωσε η Samsung.)

Ο Μπορατσος ειχε προβλημα με το cloning απο τον παλιο του HDD στον SSD. Δεν τον εχω ακουσει να παραπονιεται στη δουλεια απο τοτε που τσιμπησε τον 500gb 850 EVO :P

Υπήρξαν reports για νέα προβλήματα με τον 840 EVO. Γι’ αυτό και θα απέφευγα Samsung για την ώρα. Αυτό που λέει ο Βασίλης ισχύει, εγώ με έναν Kingston 120GB είμαι και αρκετά ικανοποιημένος μάλιστα. Πολύ απλά ΔΕΝ γυρνάς σε HDD μετά από SSD.

Μπορώ όμως να σας πω πως είδα διαφορά μεταξύ του δικού μου SSD και ενός φίλος που είχε Crucial σε ίδιο hardware. Επιμένω πως ο BX100 είναι ότι καλύτερο σε σχέση απόδοσης/τιμής.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5819
    Been thanked: 8 times
    f2bnp wrote:
    Ο BX100 της Crucial είναι το απόλυτο VFM, τσέκαρε τον:

https://www.skroutz.gr/s/6029439/Crucial-BX100-250GB.html

ΟΚ, τζάμπα πράμα, δε το συζητάμε!

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    f2bnp wrote:
    ZombieCow wrote:

Υπήρξαν reports για νέα προβλήματα με τον 840 EVO. Γι’ αυτό και θα απέφευγα Samsung για την ώρα. Αυτό που λέει ο Βασίλης ισχύει, εγώ με έναν Kingston 120GB είμαι και αρκετά ικανοποιημένος μάλιστα. Πολύ απλά ΔΕΝ γυρνάς σε HDD μετά από SSD.

Μπορώ όμως να σας πω πως είδα διαφορά μεταξύ του δικού μου SSD και ενός φίλος που είχε Crucial σε ίδιο hardware. Επιμένω πως ο BX100 είναι ότι καλύτερο σε σχέση απόδοσης/τιμής.
    Που τα διαβασες τα νεα reports? Εγω εδω εμεινα:

http://www.anandtech.com/show/9196/samsung-releases-second-840-evo-fix

Ειχα το θεμα με τα παλια δεδομενα στον 840. Μετα το νεο firmware και τη νεα εκδοση του Magician, εχω τα ιδια r/w speeds οπως και τη πρωτη μερα που τον απεκτησα.

Ο 850 δεν επηρεαζεται απο το προβλημα του 840 διοτι εχει αλλη δομη για τη NAND μνημη του. Εκτος και αν εχει τελειως διαφορετικο προβλημα?

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Για αυτά του Απριλίου μιλούσα, είχα την εντύπωση πως είχες μείνει στον Οκτώβρη :).

Δεν είπα πως οι 850 έχουν πρόβλημα, ούτε οι 840 Pro έχουν θέμα άλλωστε. Απλώς θα απέφευγα την Samsung για την ώρα, διότι στο μέλλον μπορεί να εμφανιστούν θέματα με τους 850 ας πούμε. Άλλωστε ο 840 Evo ήταν ήδη για ένα χρόνο στην αγορά μέχρι να γίνει γνωστό το πρόβλημα. Και ποιος μου λέει εμένα ότι το έλυσε 100% η Samsung άλλωστε; Αν σε κανα δίμηνο βγάλουν 3ο firmware update για άλλο πρόβλημα, όλα κομπλέ; Τι γίνεται μελλοντικά, θα συνεχίσει να βγάζει firmwares;

Κατάλαβες, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα! Αντίστοιχα, το 2009 πρότεινα σε όλους να μην αγοράσουν Seagate μετά τους 7200.11, για ένα διάστημα τουλάχιστον για να βεβαιωθούν ότι όλα κομπλέ με την επόμενη σειρά.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3525
    Been thanked: 250 times

Ευχαριστώ για την πρόταση. Ούτε που είχα σκεφτεί τη Crucial. Μάλλον προς τα εκεί με βλέπω και απ’ ότι βλέπω μια χαρά θα είναι τα 250GB.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6853
    Been thanked: 372 times

αυτο το θεμα ειναι οτι πρεπει για την απορια μου.
    ειχα ssd αλλα δεν τον χρησμοποιησα ποτε για windows. εκει να δειτε ταχυτητα :P

αν δεν κανω λαθος, η κεντρικη ιδεα ειναι να εχεις ssd για το λειτουργικο και εναν hdd που να εκτελει χρεη σκουπιδοφαγου.
    απο προσωπικη εμπειρια.
    καποιες εφαρμογες στραβωνουν, εαν δεν ειναι στο ιδιο δωματιο με το λειτουργικο. δεν ξερω αν σας εχει συμβει κατι τετοιο.
    χθες μου συνεβη και το εξης παραδοξο. εκανα προσεκτικη επιλογη για εγκατασταση ενος πακετου plugin σε αλλο δισκο, κι αυτο εγκατασταθηκε με το ετσι θελω στο C: η δευτερη προσπαθεια ηταν επιτυχης αλλα πολλα plugin δεν λειτουργουσαν. ετσι απλα. σε καποιες περιπτωσεις ανοιει ενα παραθυρο για να κανει κατι σαν “σουμα” των plugins αλλα αυτο το πραμα δεν τελειωνει ποτε, σε αντιθεση με την εγκατασταση στον C.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5819
    Been thanked: 8 times

Όχι ρε, λειτουργικό + utilities στον ίδιο δίσκο πάνε. ;)

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Αυτό που είπε ο Μάνος. SSD για λειτουργικό και προγράμματα, HDD για αποθήκη.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 48 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close