Ο ταφος της Αμφιπολης

• This topic has 57 replies, 26 voices, and was last updated 4 years ago by Tsok Tsok.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 58 total)
  • Author
    Nina
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 319
    Been thanked: 0 times

Εκτος θεματολογιας φορουμ, αλλα πιστευω πως αξιζει να σχολιαστει αυτη η ειδηση που συζητιεται εντονα τελευταια :

Πιστευω ολοι θα μαθατε για ενα τεραστιο ταφικο μνημειο που βρεθηκε στην Αμφιπολη Σερρων. Κατα την αρχαιοτητα εκει κοντα ηταν το λιμανι οπου ο Αλεξανδρος ξεκινησε την εκστρατεια του στην περσια. Ηταν επισης η περιοχη, οπου ο Κασσανδρος (ηγετης τοτε της μακεδονιας) εσφαξε την Ρωξανη, τον μικρο Αλεξανδρο και την Ολυμπιαδα, για να ξεμπερδευει μια καλη και δαυτους.

Ποιος ειναι τελικα μες στον ταφο; Και επειδη ο ταφος ειναι τεραστιος, ολοι τρεφουν ελπιδες οτι θα βρουν καποιον πολυ σπουδαιο εκει μεσα..

Και ειναι συλλημενος; Αν ειναι.. μεγαλη πικρα για ολους. Οι σφιγγες που βρεθηκαν, εχουν κομμενα κεφαλια και φτερα, και ο τοιχος μπροστα τους βρεθηκε μισογκρεμισμενος. Καπως περιεργο για τυμβωρυχους της αρχαιοτητας, που συνηθως ανοιγαν μια μικρη τρυπα απο ψηλα, για να βγαλουν εξω μονο τον χρυσο. Απο την κυρια πορτα, ειναι λιγο περιεργο να μπηκαν.. τυμβωρυχοι. Καποιοι αλλοι ομως.. πιθανον, ναι.
    Οποτε.. ή πολυ μεγαλο πρεπει να ηταν αυτο που εβγαλαν, ωστε να σπασουν τις σφιγγες που πιθανον εμποδιζαν, ή ενα μηνυμα θελησαν να περασουν, ειδικα αν σκεφτουμε οτι το λιονταρι στην κορυφη, βρεθηκε κομματιασμενο το 1912. Μεχρι τοτε ηταν μεσα στον ποταμο Στρυμονα.

Το μυστηριο θα λυθει παντως σε λιγες εβδομαδες :)

electroduck
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769

Λογικά θα πάρει καιρό μέχρι να καθαρίσουνε όλον αυτό το χώρο. Και πάνε και λίγο λίγο με πολύ προσοχή.

Θεωρώ ότι ίσως δε θα καταφέρουνε να καταλάβουνε αν έχουνε μπει τυμβωρύχοι – ειδικά αν έχει συμβεί πολύ παλιά αυτό. Από την άλλη θα είναι εντυπωσιακό αν δεν έχει συμβεί τίποτα!

Πάντως δύσκολο ένα τόσο τεράστιο μνημείο να μη τράβαγε το ενδιαφέρον των αρχαίων λωποδυτών.

Brian O’Conner
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 495
    Hellion wrote:
    Του Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν παίζει να είναι με τπτ, με βάση τα στοιχεία πάντα. Η χρονολόγηση του περιβολου και των έως τώρα ευρημάτων δείχνει χρονολόγηση μετά τον θάνατο του Αλέκου, προς το 300 π.χ. Δεν το λες και τυπικο εύρημα πάντως, ή θα είναι κανένας αξιωματούχος σημαντικός, ή ακόμα και η Ρωξανη με το γιο της. Αρκετά μεγάλο πράγμα σαν ιστορία όπως και να έχει, όλοι περιμένουμε να ανοιχθεί ο τάφος.
    gaius germanicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1993

εγω παντως αμα βρεθει ασυλλητος ο ταφος δεν θα φαω για 3,5 μηνες απο εθνικη υπερηφανεια και μονο.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6716
    Been thanked: 172 times

στο ονομα της επιστημης, δεν υπαρχει προβλημα να ανοιξεις εναν ταφο, να “κλεψεις” οτι εχει μεσα και φυσικα να παρεις τον “αρχαιο” και να τον βαλεις πισω απο μια τζαμαρια, για να βγαζεις λεφτα κοβωντας εισιτηρια και φυσικα για να γινεις διασημος.
    το θεμα εγινε πολιτικο και διακρατικο, σε μια περιοδο που θα επρεπε να δινουν βαση στο σημερα.

οσοι περιμενουν να λυθει το σκοπιανο απο εναν ταφο, καλυτερα να μπουν εκει μεσα και να κλεισουν την πορτα.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6511
    Been thanked: 175 times
    Brian O’Conner wrote:
    Hellion wrote:
    Του Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν παίζει να είναι με τπτ, με βάση τα στοιχεία πάντα. Η χρονολόγηση του περιβολου και των έως τώρα ευρημάτων δείχνει χρονολόγηση μετά τον θάνατο του Αλέκου, προς το 300 π.χ. Δεν το λες και τυπικο εύρημα πάντως, ή θα είναι κανένας αξιωματούχος σημαντικός, ή ακόμα και η Ρωξανη με το γιο της. Αρκετά μεγάλο πράγμα σαν ιστορία όπως και να έχει, όλοι περιμένουμε να ανοιχθεί ο τάφος. και τι παραπανω ξερει ο χελιον απο την νινα

Ακου πτωμα να μαθαινεις

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6716
    Been thanked: 172 times

torches.jpg

ρε δεν ειπε τιποτα η κοπελα, αναρωτηθηκε και ρωτησε αποψεις.
    πω πω πω πω αγριανθρωποι :P

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6965
    Been thanked: 8 times

Στημμένο μου βρωμάει για πολιτκούς λόγους. Αφού τόση κάψα γιατί δεν συνέχισαν το σκάψιμο και στην Αίγυπτο? Με τον παλιο οβραίο τον Σημίτη να ‘ουμε.

Επίσης, δεν θυμάμαι ποιος αρχαιλόγος ήταν που έλεγε στον ριαλ ότι είναι 50 χρόνια γνωστός ο τάφος αλλά τον άφησαν να συλληθεί σκοπίμως και ότι υπήρχαν φωτογραφίες προ 40 ετών που έδειχναν τις Σφίγγες ολόκληρες. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά δεν μοιάζει και παράλογο.

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2144
    Been thanked: 6 times

Να σε ‘πω την αλήθεια κοπελιά, δε πιστεύω να είναι ο τάφος τ’Αλέκου που λένε. Αλλά και να είναι, so what? Αφορμή για να αρχίσουν τα “πάλι με χρόνια και καιρούς” και “δε θα γίνεις μακεδόνας φούστη σκοπιανέ” είναι.
    1395209248456.png

Nina
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αγορια.. δεν ειπα οτι ειναι ο ταφος του Αλεκου. Ανεφερα τι εγινε στην Αμφιπολη, και ειπα οτι μαλλον προκειται για τον ταφο καποιου σημαντικου προσωπου.

Η δικη μου αποψη ειναι πως αν δεν προκειται για καποιον φιλο/στρατηγο του Αλεξανδρου, ισως προκειται για τον Κασσανδρο (αλλα και παλι.. χλωμο να τον θαβαν εκει

Βεβαια.. υπαρχουν ελπιδες οτι η Ολυμπιαδα εφερε κρυφα τον γιο της, για να ενισχυσει την εξουσια της στην Μακεδονια, αλλα.. απο οσο ξερουμε ιστορικα.. τα τελευταια νεα του Αλεκου, ειναι πως ταφηκε προσωρινα στην Αιγυπτο (αφου ταξιδεψε ταριχευμενος μεσα σε χρυση λαρνακα απο την Ινδια), μεχρι να περιμενει να γινει ενα μνημειο ανταξιο της φημης του.

Τωρα.. εγινε ή δεν εγινε αυτο το μνημειο.. ισως να ειναι αυτο που βρηκε η Σουβλατζη, και κατηγορει την τοτε κυβερνηση οτι το εθαψαν

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5810
    Been thanked: 1 time
    Nina wrote:
    ισως να ειναι αυτο που βρηκε η Σουβλατζη, και κατηγορει την τοτε κυβερνηση οτι το εθαψαν

😆 😆 😆 😆 😆

Σουβαλτζή λέγεται η γυναίκα. Μάλλον πεινάς….:lol:

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

Nina
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    manos426f wrote:
    Σουβαλτζή λέγεται η γυναίκα. Μάλλον πεινάς….:lol:

😆 😆 😆 😆 οντως :P

Γαιε.. μαζι σου στην νηστεια, αν βρεθει απειραχτος.

HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 7534
    Been thanked: 268 times

Ο Αλέξανδρος είναι ακόμα θαμμένος στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου (και όχι της Βέροιας πχ, λογικό να μπερδευτεί κάποιος δε λέω). Και με περιμένει. Αλλά μην το πείτε παραέξω.

Αν ήταν να ταφεί στην Ελλάδα, θα τον έφερναν στις Αιγές, τέλεια και παύλα. Και αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο άλλωστε, για εκεί κίνησε αρχικά από τη Βαβυλώνα η χρυσή άμαξα με το πτώμα του, την οποία άμαξα “εκλεψε” ο Πτολεμαίος και έθαψε τον Αλέξανδρο στην Αλεξάνδρεια. Οπου μάλιστα σύμφωνα με τις πηγές ο τάφος του ήταν επισκέψιμος μέχρι το 60 πΧ περίπου. Μετά χάνεται από το προσκήνιο, αλλά είπαμε ξέρω πού είναι και με περιμένει.

Στα της Αμφίπολης, εμμένω στα παραπάνω με μια νέα προσθήκη, το ενδεχόμενο να είναι ομαδική ταφή μακεδόνων πολεμιστών-βετεράνων του Αλέξανδρου από την Ινδια. Και, το να ΜΗΝ είναι συλημένος θα ήταν όντως τεράστια έκπληξη.

rikimarurikimaru
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 899
    Been thanked: 16 times

την οποία άμαξα “εκλεψε” ο Πτολεμαίος και έθαψε τον Αλέξανδρο στην Αλεξάνδρεια. Οπου μάλιστα σύμφωνα με τις πηγές ο τάφος του ήταν επισκέψιμος μέχρι το 60 πΧ περίπου. Μετά χάνεται από το προσκήνιο, αλλά είπαμε ξέρω πού είναι και με περιμένει.

Είμαι άσχετος από τέτοια θέματα και πιθανώς να είναι και χαζή η ερώτηση μου αλλά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο πώς γίνεται απλά να χάνεται έτσι ξαφνικά; Θέλω να πω ότι ήταν τόσο σημαντικός ώστε να επισκέπτονται τον τάφο ακόμα και τόσα χρόνια μετά το θάνατο του αλλά κάποια στιγμή απλά άνοιξε η γη και τον κατάπιε;

HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 7534
    Been thanked: 268 times
    rikimaru wrote:

την οποία άμαξα “εκλεψε” ο Πτολεμαίος και έθαψε τον Αλέξανδρο στην Αλεξάνδρεια. Οπου μάλιστα σύμφωνα με τις πηγές ο τάφος του ήταν επισκέψιμος μέχρι το 60 πΧ περίπου. Μετά χάνεται από το προσκήνιο, αλλά είπαμε ξέρω πού είναι και με περιμένει.

Είμαι άσχετος από τέτοια θέματα και πιθανώς να είναι και χαζή η ερώτηση μου αλλά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο πώς γίνεται απλά να χάνεται έτσι ξαφνικά; Θέλω να πω ότι ήταν τόσο σημαντικός ώστε να επισκέπτονται τον τάφο ακόμα και τόσα χρόνια μετά το θάνατο του αλλά κάποια στιγμή απλά άνοιξε η γη και τον κατάπιε;

Άνοιξε η γη…. Ή ΜΉΠΩΣ Η ΘΆΛΑΣΣΑ? Ε? Ε? ;-)

Πάντως και το οτι ο τάφος ήταν επισκέψιμος από σπόντα το γνωρίζουμε. Ένας Ρωμαίος ιστορικός αναφέρει πως το 60 πΧ επισκέφθηκε τον τάφο ο Ιούλιος Καίσαρας. Ίσως να υπάρχουν και άλλες πηγές μεταγενεστερες αλλά δυστυχώς μάλλον εχαθησαν.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 58 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close