LATEST NEWS

Η AMD λανσάρει την Radeon R9 295Χ2

 

Μόλις μερικές ημέρες μετά την παρουσίαση από την nvidia της πανίσχυρης GTX Titan Z των δύο GK110 πυρήνων, η AMD περνάει στην αντεπίθεση λανσάροντας το δικό της διδυμο κτήνος, την Radeon R9 295Χ2, όπου Χ2 σημαίνει δύο Hawaii XT πυρήνες δάνειο από την 290Χ. Το κύριο χαρακτηριστικό της 295Χ2 είναι το υβριδικό σύστημα ψύξης της αφού συνδυάζει υδρόψυξη (120άρι ψυγείο της Asetek για τους πυρήνες) και αερόψυξη (απαγωγοί θερμότητας και κεντρικός ανεμιστήρας για τις μνήμες και τα VRM).
Θυμηθείτε πως η AMD είχε – δικαίως – δεχτεί κριτική για το θορυβώδες και ανεπαρκές σύστημα ψύξης των 290/290X καρτών αναφορας το οποίο εδώ δέχτηκε ιδιαίτερη φροντίδα, σε σημείο που η 295X2 κατορθώνει να έχει τους πυρήνες της χρονισμενους υψηλότερα από τις μονές κάρτες σε αντίθεση με ότι συμβαίνει συνήθως (1018Mhz έναντι 1000Mhz). Τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αυτά της 290Χ ,φυσικά x2 (5632 Stream Processors, διπλό 512άρι Bus, 352 TU, 128 ROP, 2x4GB GDDR5 VRAM). Ο Γαργαντούας της AMD κοστολογειται στα 1499 δολάρια , δηλαδή τα μισά απ΄όσα θα ζητάει η nvidia για την Titan Z. Η άποψη μας είναι πως αν και η R9 295Χ2 ουσιαστικά κερδίζει το στέμμα της ταχύτερης κάρτας της γενιάς της (χάρη στην υδρόψυξη και το συνήθως άριστο CrossfireX scaling, τουλάχιστον μέχρι να απαντήσει η nvidia) η τιμή της αν και πιο λογική από την εξωφρενική της Titan Z παραμένει υπερβολικά υψηλή. 

Βασίλης Ξερικός

Γεννημένος στην Αθήνα το 1979. Gamer εξ απαλών ονύχων, η πρώτη μου επαφή με το σπορ έγινε με έναν κλώνο του Pong σε προσχολική ηλικία.  Αν και πιστός χρήστης PC από to 1989 και την εποχή των XT έχουν περάσει από την κατοχή μου και διάφορες κονσόλες (Atari 2600, διάφορες Sega, σειρά των Playstation κλπ) ενώ η εισαγωγή μου στην gaming δημοσιογραφία έγινε μόλις το Γενάρη του 2012 και το PC Master. Παλαίμαχος των adventures, πλέον μοιράζω τον gaming χρόνο μου μεταξύ MMO, RPG (κάθε είδους) και Shooters. Email:  [email protected] Follow me: Facebook | Twitter | SteamID: Kuivamaa

5 Comments

  1. O Tom είχε μια ωραία πληροφορία για το θέμα:
    Η AMD τους απάντησε:
    “The PCI spec was created as a guideline for wide compatibility and thermal density within a two-slot form factor. The 295X2 is about pushing performance, not wide compatibility, and as a result requires carefully-chosen infrastructure by DIYers. This selection criteria for PSUs and cases…will appear on amd.com after launch. When it comes to PSUs, the 295X2 will separate the wheat from the chaff, so to speak. The best PSUs will use low-gauge wiring and high-output MOSFETs…”
    http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-r9-295×2-review-benchmark-performance,3799-2.html
    Δηλαδή εξαρτάται από το πόσο ποιοτικά καλώδια έχει χρησιμοποιήσει ο κατασκευαστής του PSU λίγο-πολύ. Υπάρχει η νόρμα που ορίζει το ελάχιστο και από κει και πέρα βλέπουμε.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL