Παιχνίδια για τα οποία αλλάξατε άποψη μετά από καιρό;

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 44 total)
  • Author
    vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3706
    Been thanked: 56 times

Και ήρθε η ώρα να μοιραστώ μαζί σας το σκοτεινό μου μυστικό:

Κάποτε δεν μου άρεσαν τα Witcher.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 340
    Been thanked: 0 times
    vtheofilis wrote:

Κάποτε δεν μου άρεσαν τα Witcher.Δάκρυα μετάνοιας είναι αυτά του άβαταρ όταν ανακάλυψες την αξία τους, ε; :P

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8587
    Been thanked: 673 times

Μάλλον δάκρυα χαράς… 😆

Wind and stone, I search my heart and find...

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2281
    Been thanked: 84 times

Α, θα συμφωνήσω με το Βάγγο. Ούτε εμένα με άρεσαν! Ήμουν επηρεασμένος από έναν φίλο που τον θεωρούσα αυθεντία στα “single-character-RPG” που δεν του άρεσε καθόλου, και έτσι για καιρό δεν τα έπαιξα. Και ακόμα και όταν είπα να πιάσω το ένα, με ξύνισε στην αρχή η μάχη του. Μόνο όταν άρχισαν τα quest εκεί στο χωριό (και τα μαμήσια) κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό!
    Τελικά ο φίλος εκείνος μας βγήκε pleb gamer, του άρεσε το Arcania :woohoo:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1073
    Been thanked: 13 times

Για την πρώτη ερώτηση για μένα είναι το Oblivion. Ομορφος κόσμος, απλό στην χρήση κ στην εκμάθηση αλλά μόλις πιάσω 20 lvl απλά βαριέμαι. Εχω κάνει κάνα 6 playthroughs. Ξεκινάω με όρεξη και αυτοπεποίθηση κ καταλήγω να κάνω απλά μηχανικές κινήσεις χωρίς να ευχαριστιέμαι αυτό που παίζω.

Στην δεύτερη βρίσκεται η σειρά Hitman. Ποτέ μου δεν είχα δει κάτι για αυτήν την σειρά. Με είχαν επιρεάσει κ τα διαφημιστικά τότε της ταινίας με την γκόμενα από πίσω κ έλεγα θα είναι κάνας ποζεράς τύπου James Bond που σκοτώνει τους πάντες κ στο τέλος ρίχνει κ ένα μαμισάκι για την γλύκα. Τελικά έκανα μεγάλο λάθος. Βρήκα σε ένα κατάστημα το 2010 την collectors edition που περιείχε και τα 4, τότε, παιχνίδια της σειράς στα 14 ευρώ. Λέω, δεν μαμιέται…4 παιχνίδια σε πολύ καλή τιμή, κ το αγόρασα. Από τότε είναι η αγαπημένη μου σειρά τόσο στο σύνολο των παιχνιδιών που παίζω αλλά κ στον κλάδο του stealth.

Επίσης είναι και το Deus Ex 1. Το είχε δόσει δώρο το PcMaster το 2006 (σωστά?). Το εγκαταστώ. Μπαίνω στο παιχνίδι. Πατάω New Game. Βγαζω το πιστολάκι μου. Πυροβολώ τον NSF terrorist που συναντώ μπροστα μου. Οι σφαίρες στον Θεό. Με σκοτώνει. Δοκιμάζω αλλες τρεις φορές, Τα ίδια. Exit, Uninstall.
    Μπαίνω απο δω, μπαίνω από κει, ”το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών”, ”παιχνιδάρα” και αλλα τέτοια παρόμοια σχόλια κ στο φόρουμ του PcMaster.
    Λέω ρε γμτ, πως την παίζουν αυτήν την μλκια? Που σαν να μην έφταναν όλα αυτά την αποθεώνουν κιόλας! Πόσο διεστραμένοι και καμμένοι έλεγα.
    Αργότερα, κάπου τον Απρίλιο του 2010 διαβάζω πάλι σχόλιο για το πόσο τζαμάτο είναι το Deus Ex κ συν το hype από για το επερχόμενο Human Revolution. Λέω πάλι τι στο Θεό! Ολοι λένε ότι είναι τόσο καλό κ μόνο σε εμένα δεν μου αρέσει. Κάτι λάθος θα κάνω. Το ξαναεγκαταστώ λοιπόν κ λέω, αυτήν την φορά τέρμα τα όπλα κ τα μπαμ μπουμ. Θα κάνω υπομονή, θα χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ STEALTH! Και έτσι κατέληξα να κάνω 5 playthroughs το ένα μετά το άλλο μέσα σε 2 μήνες.
    Και με το Deus Ex μπήκα ουσιαστικά στον σκοτεινό κόσμο του Stealth.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    vtheofilis wrote:

Κάποτε δεν μου άρεσαν τα Witcher.

Μια απ’ τα ίδια και εγώ :cheers:

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3706
    Been thanked: 56 times

@Σταματημένος: Είδες που του έλεγα ότι δεν έχει γούστο στα RPG; Είχα δίκιο :P

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1453
    Been thanked: 104 times

@Bald_Killer_Clone

Αφού έβγαλες το πρώτο Hitman είσαι ήρωας.Εγώ έχω λατρέψει τα πάντα (εκτός Absolution που ήταν αρκετά πιο κάτω πιστεύω),αλλά το πρώτο δεν παλεύεται ρε αδερφέ!!!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

τρομερα υπερτιμημενα τα Sonic για το megadrive….

μην ρωτατε, δεν μπορω να το εξηγησω… λογικα ειμαι του ‘αργου’ gameplay και εκεινα ΔΕΝ ειναι!

edit: παρολα αυτα εχω καταλιωσει και εχω καταευχαριστηθει με τα τρια πρωτα!

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8587
    Been thanked: 673 times

Καραφλέ δολοφόνε πρέπει να δεις οπωσδήποτε και τα Thief αν ψήνεσαι για stealth γενικά. ;)

Wind and stone, I search my heart and find...

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 333
    Bald_Killer_Clone wrote:
    Επίσης είναι και το Deus Ex 1. Το είχε δόσει δώρο το PcMaster το 2006 (σωστά?). Το εγκαταστώ. Μπαίνω στο παιχνίδι. Πατάω New Game. Βγαζω το πιστολάκι μου. Πυροβολώ τον NSF terrorist που συναντώ μπροστα μου. Οι σφαίρες στον Θεό. Με σκοτώνει. Δοκιμάζω αλλες τρεις φορές, Τα ίδια. Exit, Uninstall.
    Μπαίνω απο δω, μπαίνω από κει, ”το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών”, ”παιχνιδάρα” και αλλα τέτοια παρόμοια σχόλια κ στο φόρουμ του PcMaster.
    Λέω ρε γμτ, πως την παίζουν αυτήν την μλκια? Που σαν να μην έφταναν όλα αυτά την αποθεώνουν κιόλας! Πόσο διεστραμένοι και καμμένοι έλεγα.
    Αργότερα, κάπου τον Απρίλιο του 2010 διαβάζω πάλι σχόλιο για το πόσο τζαμάτο είναι το Deus Ex κ συν το hype από για το επερχόμενο Human Revolution. Λέω πάλι τι στο Θεό! Ολοι λένε ότι είναι τόσο καλό κ μόνο σε εμένα δεν μου αρέσει. Κάτι λάθος θα κάνω. Το ξαναεγκαταστώ λοιπόν κ λέω, αυτήν την φορά τέρμα τα όπλα κ τα μπαμ μπουμ. Θα κάνω υπομονή, θα χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ STEALTH! Και έτσι κατέληξα να κάνω 5 playthroughs το ένα μετά το άλλο μέσα σε 2 μήνες.
    Και με το Deus Ex μπήκα ουσιαστικά στον σκοτεινό κόσμο του Stealth.

OMG! Tην ίδια ακριβώς εμπειρία είχα και εγώ.
    Με που το βάζω,πεθαίνω σύντομα,και για τις επόμενες 3 ώρες ταλανίζομαι στην πρώτη πίστα.Λέω καλά αυτό τώρα είναι GOTY?Wtf.
    Παραλίγο να το παρατήσω.Το μεγαλύτερο λάθος που θα είχα κάνει στη ζωή μου. :facepalm:
    Ευτυχώς φτάνοντας στο τέλος της πίστας άρχισα να τη “βρίσκω”.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Raz wrote:
    @Bald_Killer_Clone

Αφού έβγαλες το πρώτο Hitman είσαι ήρωας.Εγώ έχω λατρέψει τα πάντα (εκτός Absolution που ήταν αρκετά πιο κάτω πιστεύω),αλλά το πρώτο δεν παλεύεται ρε αδερφέ!!!

Επειδή δεν έχει save κατά την διάρκεια του παιχνιδιού σωστά?
    Με ξύνισε πολύ εμένα αυτό το γεγονός. Δυο πίστες μου βγάλαν την ψυχή. Η 4η όπου σκοτωνεις τον Lee Hong και η 7η όπου σκοτώνεις τον Pablo που δεν νιώθει πόνο από την χρόνια χρήση. :woohoo:
    Και τις δυο, θα ‘κανα καμια 30 προσπάθεις την καθε μια αντίστοιχα.

@Adhan
    Φυσικά και έχω παίξει την σειρά Thief. Για την ακρίβεια έπαιξα το πρώτο (gold edition). Το δεύτερο το παράτησα στην πίστα όπου επιστρέφεις ξανά στην Lost City. Μπήκα σε κάτι δωμάτια κ μετά δεν υπήρχε άλλος δρόμος για να προχωρήσω. Εφαγα κάνα 3 ώρες στρυφογυρνώντας και μετά… :throw:
    Το 3ο (καταπληκτικό) το παράτησα και αυτό, γτ στην 3 απόστολη με πέταξε κ χάθηκε το save :throw: :throw: Θα το ξεκινήσω ξανά κάποια στιγμή.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1453
    Been thanked: 104 times
    Bald_Killer_Clone wrote:
    Raz wrote:
    @Bald_Killer_Clone

Επειδή δεν έχει save κατά την διάρκεια του παιχνιδιού σωστά?
    Με ξύνισε πολύ εμένα αυτό το γεγονός. Δυο πίστες μου βγάλαν την ψυχή. Η 4η όπου σκοτωνεις τον Lee Hong και η 7η όπου σκοτώνεις τον Pablo που δεν νιώθει πόνο από την χρόνια χρήση. :woohoo:
    Και τις δυο, θα ‘κανα καμια 30 προσπάθεις την καθε μια αντίστοιχα.

Το κυριότερο ήταν αυτό,καθώς αν υπήρχε θα λύνονταν όλα τα άλλα.Αλλά θυμάμαι πως μου είχε πάρει πολλή ώρα να ρυθμίσω τα πλήκτρα όπως ήθελα (μου φάνηκε λίγο άκυρος ο χειρισμός) και θεωρώ την AI αρκετά αλλοπρόσαλλη.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2030
    Been thanked: 24 times

dragon age origins προς το χειροτερο
    oblivion προς το χειροτερο
    arcanum of steamworks and magic obscura προς το πολυ καλυτερο
    σειρα γκοθικ και ρισεν 1 προς το πολυ πολυ καλυτερο.

Οι σφαίρες στον Θεό. Με σκοτώνει. Δοκιμάζω αλλες τρεις φορές, Τα ίδια. Exit, Uninstall.
    Λέω ρε γμτ, πως την παίζουν αυτήν την μλκια? Που σαν να μην έφταναν όλα αυτά την αποθεώνουν κιόλας! Πόσο διεστραμένοι και καμμένοι

μου θυμισες κατι ποστς σε αρ πι τζαδικα σαιτς με τιτλους “ΟΥ ΜΑΙ ΦΑΚΙΝΝΓΚ ΓΟΝΤ-ΖΟΓΚ! ΕΙΜΑΙ LVL 1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΠΟΣΣ!ΛΕΛ ΛΟΛ ΜΠΟΡΔΕΛ!”

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2281
    Been thanked: 84 times

Resident Evil 2. Τα αγαπούσα! Αλλά τώρα πο κάθομαι και βλέπω φάσεις από το 2, σκέφτομαι πόσο ανάπηρα είναι.
    Θέλω να ‘πω ότι για να έχουν κάποια διάρκεια, βάλανε κάποιους γρίφους, δεκτόν. Αλλά οι γρίφοι δεν έχουν λογική! Είσαι σε αστυνομικό τμήμα, ποιο αστυνομικό τμήμα έχει αγάλματα που πρέπει να τα βάλει σε συγκεκριμένη θέση, ή πόρτες που ανοίγουν με πετράδια, ή με “αρχαίες” πλάκες λες και είναι ναός των αζτέκων?

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 44 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close