Πειρατεία, ρούμι και ξύλινα πόδια

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 222 total)
  • Author
    Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3876
    Been thanked: 136 times
    Stamatimenos wrote:
    απορώ γιατί το συζητάτε(με) μιας και κανείς δε θα μεταπείσει κάποιον. Μπορείς μωρέ να πεις στον ΚΑΠΤΕΝ Τζακ Σπάρο να μη πίνει? Όχι? Ε, τραβάτε πληρώστε σα βλάκες και αφήστε με εμένα να παίξω το ΊΔΙΟ Witcher που παίζετε και εσείς. Χάρη στο GoG τα torrent είναι πλέον σαν αυθεντικά. <3
    Πες μου τώρα οτι και τα anime που βλέπεις είναι μόνο πειρατικά να βγουν 2 πλοκάμια να σε αρπάξουν :spiteful:
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 340
    Been thanked: 0 times

Το θέμα με τα videogames είναι ότι πέρα από την πώληση του ψηφιακού/κουτάτου αντιτύπου δεν έχουν άλλο τρόπο εσόδων.

Στις ταινίες, οι περισσότεροι ηθοποιοί πληρώνονται πριν βγει η ταινία και φυσικά υπάρχει το σινεμά, όπου οι περισσότερες ταινίες βγάζουν τα λεφτά που κόστισαν ή και περισσότερα.

Οι σειρές προβάλλονται πρώτα σε συνδρομιτικά κανάλια, άρα βγάζουν συνήθως τα λεφτά τους πριν καν προβληθούν στην “κοινή” τηλεόραση.

Στην μουσική, οι περισσότεροι καλλιτέχνες υπογράφουν συμβόλαια με τις δισκογραφικές τους, άρα έχουν σταθερά έσοδα και φυσικά κάνουν συναυλίες για έξτρα έσοδα. Δεν αναφέρομαι καν για αυτούς που τραγουδάνε μόνιμα σε κέντρα, μαγαζιά.

Το gaming όμως; Ποιος θα μπορούσε να είναι μία εναλλακτική μέθοδος, ώστε να μην εξαρτόνται μόνο από τις πωλήσεις;
    Ίσως κάποια συνδρομητική υπηρεσία που θα σου δίνει πρόσβαση σε όλα τα παιχνίδια μιας εταιρείας;

Υ/Γ Συνήθως οι μεσάζοντες χάνουν από την πειρατεία ή οι ανεξάρτητες παραγωγές.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 694
    Brother Bruce wrote:
    το απαραιτητο οφτοπικ: αυτος που λεω πιο πανω (μη λεμε ονοματα και παιξει καμια μηνυση) θελει δικο του θρεντ. και απορω που ακομα δεν τον εχετε παρει πρεφα. τρολ μεγατονων κι οχι μονο λογω μεγεθους. εχω τη θεωρια οτι γουσταρει με τρέλλα συριζα και λεει αυτα που λεει γι αυτο ακριβως. καθε φορα που κανει μια απ τις γνωστες δηλωσεις του, παιρνει κι απο 1% ο κουλαλεξης. ανησυχω ομως γιατι περιμενω παρεμβαση του την τελευταια βδομαδα και δεν την εχει κανει ακομα..
    Εχμ; :D Έψαχνα να βρω για ποιον λες. :P
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time
    Alucard wrote:
    Δεν ξέρω πώς λειτουργεί η gaming βιομηχανία. Δεν υποτίθεται ότι ο Publisher πληρώνει τους δημιουργούς στα χρόνια που παράγεται το παιχνίδι για να το φτιάξουν; Άρα, ποια λεφτά στους δημιουργούς; Εκτός αν οι δημιουργοί είναι ταυτόχρονα και publishers, όπως π.χ. στα

Είναι πολύπλοκη η σχέση και έχει να κάνει με το τι είδους παιχνίδι είναι,σε ποια πλατφόρμα θα βγει, σε ποιον θα ανήκει το IP κοκ. Για παράδειγμα στις κονσόλες ενδεχομένως η διαδικασία compliance με τις νορμες της Sony ή της MS να είναι ακριβή για το στούντιο και να την αναλάβει εξολοκλήρου ο εκδότης ,πάντα με το αζημίωτο. Ή μπορεί να πάει το τάδε στούντιο με μια ιδέα στον δείνα εκδότη για game που χρησιμοποιεί το IP του εκδότη, οπότε και η μερίδα του λέοντος εκεί θα πάει. Ή μπορεί να θες να φτιάξεις ΜΜΟ και να έχεις φοβερές ιδέες αλλά ο εκδότης σου να έχει αναλάβει το user acquisition (το οποίο έχει αρχίσει να γίνεται πανάκριβο btw).

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times
    StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2266
    Been thanked: 70 times
    vtheofilis wrote:
    :sick:
    Το τρολάρισμα σου βλάπτει σοβαρά την υγεία. Και είναι και προφανές :P
    Μη κρίνεις εξ ιδίων ταλλό τρια
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516

Το gaming όμως; Ποιος θα μπορούσε να είναι μία εναλλακτική μέθοδος, ώστε να μην εξαρτόνται μόνο από τις πωλήσεις;
    Ίσως κάποια συνδρομητική υπηρεσία που θα σου δίνει πρόσβαση σε όλα τα παιχνίδια μιας εταιρείας;

H EA έχει φτιάξει κάτι τέτοιο στα peasant box, λέγεται ΕΑ access. Σου δίνει μερικους τίτλους και παίζεις όσο θές με μια μικρή συνδρομή. Δεν λέει ιδιαίτερα, γιατί σε περιορίζει στα παιχνίδια της ΕΑ (προφανώς) και αν σταματήσεις να πληρώνεις χάνεις όλους τους τίτλους.

Εάν είναι έτσι οι εναλλακτικές, δεν θέλω εναλλακτικές.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6853
    Been thanked: 372 times

αφου το gaming ειναι αυτο που μας απασχολει ακομα. ας μπει η συζητηση σε λογικα πλαισια.

αποριες (μη ρητορικες)
    1. ποσες εταιριες εκλεισαν επειδη τα παιχνιδια τους κυκλοφορησαν σε πειρατικη μορφη;
    2. για τον ιδιο λογο, ποσα παιχνιδια ηταν οικονομικη καταστροφη, επειδη δεν πηραν πισω ουτε τα χρηματα που ξοδευτηκαν;
    3. συνηθως ποιοι τιτλοι ειναι αυτοι που κατεβαινουν σε πειρατικη μορφη;
    4. αν κατεβασεις πειρατικα ενα παιχνιδι το οποιο πατωσε (για τον χαβαλε), προκαλεις ζημια;
    πειρατικο παιχνιδι. για καποιους ειναι και η ευκαιρια να παιξουν καποιο απαγορευμενο παιχνιδι στην χωρα τους, να παιξουν καποιο παιχνιδι με ολες τις σκηνες για τον ιδιο λογο. καποιος μπορει να βρει καποιο παιχνιδι που ειναι αρκετα αρχαιο και φυσικα “εξαφανισμενο”.
    μπορει να δοκιμασει ενα παιχνιδι που ειναι αρκετα αμφιλεγομενο. Τωρα θα μου πειτε οτι πιχι μπορει να το βρει με 1 ευρω στο g.o.g.
    αν θελετε να μου δωσετε απο 1 ευρω για να σας πω ενα ανεκδοτο, αν δεν σας αρεσει……. 1 ευρω ειναι, σιγα.

και μια ερωτηση παγιδα. δεν την εκανα εγω παγιδα.
    ποση ειναι η οικονομικη ζημια στην gaming βιομηχανια;
    ειναι παγιδα επειδη η ζημια δεν ωφειλεται ολοκληρωτικα στην πειρατεια.

το θεμα δεν ειναι ασπρο μαυρο, η συζητηση ομως εγινε ετσι

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3876
    Been thanked: 136 times

To κακό δεν είναι τόσο η πειρατεία όσο ο πειρατής, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν δώσει ούτε 1 ευρώ για παιχνίδια και κατεβάζουν αβέρτα, αυτοί είναι ασεβείς και στα παιχνίδια που τους δώσαν μερικές ευχάριστες ώρες αλλα και σε αυτούς που ξοδεύουν απο την τσέπη τους για να πάρουν ενα παιχνίδι, μιλάμε βέβαια για αγνούς, παραδοσιακούς gamers και οχι γι’αυτούς που περιμένουν να βγει ενα elder scrolls η το νεο gta για να το κατεβάσουν και να παίξουν κάτι μέχρι να βγει το επόμενο, επίσης τραγική περίπτωση θεωρώ να έχει κάποιος 500 gb πειρατικά κατεβασμένα παιχνίδια αλλα να πληρώνει συνδρομή σε ενα ΜΜΟ, πιστεύω οτι όταν αγαπάς κάτι και περνάς καλά με αυτό πρέπει να το στηρίζεις και οικονομικά, ανάλογα πάντα με το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3148
    Been thanked: 85 times

Αν και πλέον δεν κατεβάζω games, περιμένω να βγει απλά κάποιο sale στο steam, παραθέτω την άποψή μου καθώς στο παρελθόν (ως φοιτητής, φραπεδιά, ακόμη πιο περιορισμένα οικονομικά κλπ) κατέβαζα ό,τι ήθελα να παίξω, με εξαίρεση τα MMOs.

Το downloading πειρατικών “εκδόσεων” πάντα το έβλεπα ως ένα full scale trial του εκάστοτε παιχνιδιού. Το να παίξω ένα demo/trial version ποτέ δεν μου άρεσε καθώς το να ξέρω ότι έχει τέλος, με ξενέρωνε προκαταβολικά. Έτσι, κατέβαζα την πειρατική έκδοση, έπαιζα όσο χρειαζόταν για να καταλάβω αν το παιχνίδι μου αρέσει και αν ναι, το αγόραζα. Αν όχι, no harm done. Το να ποντάρουν οι εταιρείες στο να πουλήσουν γουρούνι στο σακί για να βγάλουν χρήμα από παραγωγές της πλάκας, είναι, στην καλύτερη, γελοίο.

Ο πιο έξυπνος (υποκειμενική άποψη πάντα) τρόπος για να αναγκασθεί το κοινό να αγοράζει τα games: Achievement Hunting. Ούτε DRM, ούτε τίποτα. Θες να δείξεις ότι κατάφερες και τερμάτισες αυτό που το 98% δεν μπορεί; ΠΛΕΡΩΝΕ.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3989
    Been thanked: 327 times
    Pain wrote:
    Ο πιο έξυπνος (υποκειμενική άποψη πάντα) τρόπος για να αναγκασθεί το κοινό να αγοράζει τα games: Achievement Hunting. Ούτε DRM, ούτε τίποτα. Θες να δείξεις ότι κατάφερες και τερμάτισες αυτό που το 98% δεν μπορεί; ΠΛΕΡΩΝΕ.

Δε νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί πωρωμένοι achievement whores για να βασιστεί εξολοκλήρου εκεί η gaming industry για την καταπολέμηση της πειρατείας – σε γενικότερο πλαίσιο όμως έχεις δίκιο, και το achievement tracking εντάσσεται στην “games as a service” φιλοσοφία στην οποία έχουν γυρίσει πολλές εταιρείες, και που φαίνεται να έχει καλύτερα αποτελέσματα από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο μέχρι στιγμής.

MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1264
    Been thanked: 47 times

Αυτό που είπε ο GOO , και αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι είχε απαντήσει και o Gabe σε μια ερώτηση που του είχαν κάνει για την πειρατεία

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 694
    Great0ldOne wrote:
    Pain wrote:

Δε νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί πωρωμένοι achievement whores για να βασιστεί εξολοκλήρου εκεί η gaming industry για την καταπολέμηση της πειρατείας – σε γενικότερο πλαίσιο όμως έχεις δίκιο, και το achievement tracking εντάσσεται στην “games as a service” φιλοσοφία στην οποία έχουν γυρίσει πολλές εταιρείες, και που φαίνεται να έχει καλύτερα αποτελέσματα από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο μέχρι στιγμής.
    Οι πιο πολλοί προτιμούν drm free games, παρά games με achievements. Ούτως ή άλλως, γιατί θεωρούνται σημαντικά τα achievements; Κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο από αυτά; Όχι, δε νομίζω!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2030
    Been thanked: 24 times

υποτιθεται οτι υπαρχει μια μεριδα γκειμερς που αρεσκονται στον ανταγωνισμο και χυνουν οταν βγαινουν πρωτοι στο οτιδηποτε.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3148
    Been thanked: 85 times

@Shamrock: Το θέμα είναι να έχεις DRM free (για το καλό των gamers) ΜΕ achievements (ώστε να προσελκύσεις αυτούς που θα το αγοράσουν για αυτά – καλό για τις εταιρείες)

Όσο για τα achievements: είναι μικρά, πολύχρωμα (συνήθως) κουτάκια που σου θυμίζουν το πόσο καμένος είσαι. What’s not to like :P
    Πέρα από την πλάκα, τα achievements υπήρχαν από πολύ παλιά σε αρκετά games υπο τη μορφή unlocks κλπ. αλλά νομίζω πως έγιναν “της μόδας” τα τελευταία χρόνια κυρίως λόγω των console “gamers”. Τώρα το αν αυτό είναι καλό ή μη… πάντως προσωπικά πάντα μου άρεσε να υπάρχει κάποιο είδος ingame-achievement tracking, κυρίως για να σου δίνει ιδέες για το τι δύσκολο υπάρχει για να δοκιμάσεις να επιτύχεις. Από την άλλη, το να παίζω games τα οποία εμπεριέχουν achievements τα οποία είναι εντελώς IMPOSSIBLE για κάθε ανθρώπινο ον (οι Κορεάτες εξαιρούνται, είναι ρομποτ) απλά με καταστρέφει… σιγά,σιγά, μου τριβελίζει το μυαλό…

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 222 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close