Περιεργα frame drops

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 45 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 49
    Been thanked: 0 times

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα σε ολους.Εχω το παρακατω συστημα:

Gigabyte Technology GA-880GM-UD
    AMD Athlon(tm) II X4 640 Processor 3GHZH
    4GB RAM DDR3 1333
    AMD RADEON R7 265 2GB DDR5 VRAM
    WESTERN DIGITAL 500 GB SATA 3
    PSU CHIEFTEC 650W
    WINDOWS 7 ULTIMATE 64

Το προβλημα μου ειναι το εξης (αν βεβαια ειναι προβλημα ) λοιπον εχω παιξει το battlefield to 3 με high γραφικα το sniper elite 3 επισης με high γραφικα
    και συα 2 παιχνιδια ο μεσος ορος frame ηταν απο 60 μεχρι 80 και στο sniper elite επιανα και παραπανω τα παιχνιδια αυτα τα αναφερω ως ενδεικτικα και
    θα καταλαβετε παρακατω γιατι το κανω.καποια στιγμη λοιπον αγοραζω το blacklist σιγουρος οτι το συστημα μου θα το σηκωνει ανετα μετα λοιπον την πρωτη πιστα και μεσο ορο frame 60-70 αρχιζω την δευτερη πιστα και πεφτω στα 25-με 30 αρχιζω σταδιακα και χαμηλωνω setting ωσπου εφτασα στο low με medium αλλα απολυτος καμια διαφορα τα freme καρφωμενα στις ιδιες τιμες απογοητευομαι και το αφηνω.Μετα απο λιγο καιρο κατεβαζω(πειρατικο για μην κρυβομαι)το crysis 1 μιλαμε για παιχνιδι 7 ετιας ακριβως το ιδιο πραγμα σε απο ενα συγκεκριμενο σημειο και μετα το frame σε πολυ χαμηλο επιπεδο.Για να μην τα πολυλογο (που ηδη το εχω κανει)σε αρκετα μη απαιτητικα κατα γενικη ομολογια ελαφρια η παλια παιχνιδια εχω χαμηλο framerate οταν τα λεγομενα απαιτητικα τα παιζω σχετικα ανετα.Εχω αποκλεισει το προβλημα θερμοκρασιας με αρκετους τροπους.Θα ηθελα την γνωμη σας και συγνωμη αν σας κουρασα.

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1690
    Been thanked: 39 times

Φίλε, για το Crysis μην ιδρώνεις. Το παιχνίδι ακόμα δεν μπορώ να το φτάσω στα 60fps (γύρω στα 53 φτάνω κάθε φορά) με πολύ πολύ δυνατότερο hardware από το δικό σου.
    Τώρα για το Blacklist δεν έχω ιδέα.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5821
    Been thanked: 8 times

Ούτε για το Blacklist φταίει το σύστημα του φίλου, όπως φαίνεται εδώ

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

H μαγεία της ubisoft πάλι φαίνεται. Θα το βάλω στη λίστα μο για αγορά για να δω τι παίζει.

Γιώργος ΔεμπεγιώτηςΓιώργος Δεμπεγιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 4370
    Been thanked: 240 times

Περίεργο, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα κατά την ενασχόλησή μου με το Blacklist. Ισα ίσα που ήταν πολύ καλά optimized.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 598
    f2bnp wrote:
    Φίλε, για το Crysis μην ιδρώνεις. Το παιχνίδι ακόμα δεν μπορώ να το φτάσω στα 60fps (γύρω στα 53 φτάνω κάθε φορά) με πολύ πολύ δυνατότερο hardware από το δικό σου.

Σημαντική λεπτομέρεια:
    Όπως λέει ο Τάσος, ακόμα και αν ρίχνει τα επίπεδα λεπτομέρειας το πρόβλημα παραμένει, οπότε δεν έχει σχέση με το πόσο “βαρύ” είναι το παιχνίδι. Κάτι άλλο υποθέτω συμβαίνει με την gpu.
    Υ.Γ. Τάσο, τα Battlefield 3 , Sniper Elite Εξακολουθεί να τα παίζει max settings?
    Aν έχεις τους τελευταίους drivers, δοκίμασε με παλαιότερους, όχι όμως “beta” έκδοση. Βάλε την προηγούμενη “certified” έκδοση

EDIT: Άσχετο μάλλον με το πρόβλημά σου, απλά μια υποσημείωση. Η ποσότητα της RAM σου είναι ιδιαίτερα χαμηλή. Αν τα games που λες είναι φτιαγμένα να χρησιμοποιούν αρκετά την RAM τότε εκεί μπορεί να εντοπίζεται το πρόβλημά .

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Sith_Ari wrote:
    f2bnp wrote:

Σημαντική λεπτομέρεια:
    Όπως λέει ο Τάσος, ακόμα και αν ρίχνει τα επίπεδα λεπτομέρειας το πρόβλημα παραμένει, οπότε δεν έχει σχέση με το πόσο “βαρύ” είναι το παιχνίδι. Κάτι άλλο υποθέτω συμβαίνει με την gpu.
    Υ.Γ. Τάσο, τα Battlefield 3 , Sniper Elite Εξακολουθεί να τα παίζει max settings?
    Aν έχεις τους τελευταίους drivers, δοκίμασε με παλαιότερους, όχι όμως “beta” έκδοση. Βάλε την προηγούμενη “certified” έκδοση

EDIT: Άσχετο μάλλον με το πρόβλημά σου, απλά μια υποσημείωση. Η ποσότητα της RAM σου είναι ιδιαίτερα χαμηλή. Αν τα games που λες είναι φτιαγμένα να χρησιμοποιούν αρκετά την RAM τότε εκεί μπορεί να εντοπίζεται το πρόβλημά .

Δεν νομιζω να εχει χαμηλα FPS λογο της RAM.

Για προσπαθησε να δεις το utilization του επεξεργαστη και της καρτας γραφικων οταν σου εμφανιστει το προβλημα.
    Επισης δες και εαν κατι αλλο εκτος απο το παιχνιδι εχει I/O operations σκληρο. Μεσω Task Manager, βαλε την επιλογη Disk να δειχνει τις πληροφοριες με φθινουσα σειρα, ωστε να βλεπεις πρωτο το process που εχει πιο πολλα I/O operations εκεινη τη στιγμη. Εαν ειναι κατι αλλο εκτος του παιχνιδιου, δες πως απενεργοποιειται το προγραμμα και κλεισ’το.

Και οπως ειπε και ο Sith_Ari, δες τι γινεται και με τους drivers.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 49

Παιδια καταρχην σας ευχαριστω πολλυ για τις απαντησεις και απο οτι βλεπω τεινουμε να συμφωνησουμε ολοι οτι δεν φταει το συστημα μου οχι οτι εχω κανα τερας αλλα το οτι ριχνω resolution apo 1920-1080 σε 800–600 και δεν υπαρχι η παραμικρη διαφορα σιγουρα κατι λεει απο μονο του.Εχω σκεφτει τα παντα θα κοιταξω λιγο παραπανω με τους drivers.Οσων αφορα τις ρυθμισειες τις καρτας απο το panel τoy catalyst εχει κανεις να προτεινει κατι?κατι που ισως να ευθυνεται για αυτο το φαινομενο.Ευχαριστω και παλι.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3710
    Been thanked: 58 times

Ή υπάρχει κάτι που σου κάνει νούμερα, ή όντως το παιχνίδι αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. ΤΟ σύστημα σου είναι επαρκέστατο ( καλύπτει τα recommended) οπότε δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2937
    Been thanked: 84 times

συγνώμη offtopic

manos426f wrote:
    Ούτε για το Blacklist φταίει το σύστημα του φίλου, όπως φαίνεται εδώ

κάτι τέτοια threads πάντως ξεμπροστιάζουν ωραία τα fanboys, γράφει ο άλλος ο περίφανος ιντελάς να βάλει ένα i5 3570K “να δει την υγειά του” και αμέσως από κάτω ένας που έχει αυτόν τον επεξεργαστή γράφει ότι πιάνει ακόμα χειρότερα frams :P

on topic τώρα, έχεις windows 7
    Δοκίμασε να σβήσεις από τα updates το kb3004394
    http://anandtech.com/show/8782/win7-driver-issues-microsoft-amd-recommend-uninstalling-kb3004394

• Οργανωμένος Νεολαίος
    vtheofilis wrote:
    Ή υπάρχει κάτι που σου κάνει νούμερα, ή όντως το παιχνίδι αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. ΤΟ σύστημα σου είναι επαρκέστατο ( καλύπτει τα recommended) οπότε δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα.

Καλύπτει τα recommended ΜΟΝΟ αν η υπάρχουσα RAM δεν εξαντλείται από προγράμματα που “τρέχουν” στο background.
    Tάσο, για να λυθεί το θέμα της RAM, πήγαινε έναρξη->προγράμματα->βοηθήματα->εργαλεία συστήματος ->πληροφορίες συστήματος
    Στην καρτέλα που θα σου εμφανίσει δες τι γράφει στο “διαθέσιμη φυσική μνήμη”
    Σε εμένα π.χ. που όπως εσύ, έχω 4GB RAM, η “διαθέσιμη φυσική μνήμη” που έχω αυτή την στιγμή είναι 2,50 GB.
    Δες πόση μνήμη έχεις διαθέσιμη.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

Γεγονος ειναι οτι αν κατι δεν παιζει επαρκως καλα σε συγχρονο pc (εως και 3ετιας), τοτε φταιει το software…….
    μην τρελαθουμε κιολας!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    InfamousJohn wrote:
    Γεγονος ειναι οτι αν κατι δεν παιζει επαρκως καλα σε συγχρονο pc (εως και 3ετιας), τοτε φταιει το software…….
    μην τρελαθουμε κιολας!

Ναι, μόνο που στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για software 7ετίας!! Πώς είναι δυνατόν να φταίει το software?
    Είναι σαν να μην μπορώ εγώ με την 560Ti να μην μπορώ να τρέξω σε low-αναλύσεις το Quake3 : Arena. !!

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Optimisation της -εκάστοτε- game engine λέγεται, και είναι πηγή προβλημάτων, bugs, κλπκλπκλπ.

42, the answer to everything

• Οργανωμένος Νεολαίος
    tasos9851 wrote:
    Για να μην τα πολυλογο (που ηδη το εχω κανει)σε αρκετα μη απαιτητικα κατα γενικη ομολογια ελαφρια η παλια παιχνιδια εχω χαμηλο framerate οταν τα λεγομενα απαιτητικα τα παιζω σχετικα ανετα..

Παιδιά σοβαρά μιλάτε;
    Σας ξαναpostάρω τι έγραψε ο Tάσος: Δεν αναφέρεται σε ένα παιχνίδι αλλά σε αρκετά παιχνίδια!!
    Είναι δυνατόν να φταίει το optimisation όλων των παιχνιδιών; !! :huh:

EDIT: Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι hardware-related. Συγκεκριμένα GPU ή ποσότητα διαθέσιμης RAM.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 45 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close