Περιεργα frame drops

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • Author
    nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2938
    Been thanked: 85 times

Μα είναι δυνατόν παλιά μη απαιτητικά παιχνίδια να μην τους φτάνει η ram?

Επίσης όπως είπα ίσως είναι εδώ το θέμα, γιατί το συγκεκριμένο update έβγαλε διάφορα.

nitro912gr wrote:
    on topic τώρα, έχεις windows 7
    Δοκίμασε να σβήσεις από τα updates το kb3004394
    http://anandtech.com/show/8782/win7-driver-issues-microsoft-amd-recommend-uninstalling-kb3004394

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Ή ίσως αν τα έτρεχε σε compatibility mode, αφού το πρόβλημα είναι πιο μεγάλο σε παλαιότερους τίτλους.

RAM δεν νομίζω, ακριβώς για τον λόγο που είπε ο Νίτρος από πάνω. GPU χλωμό (εκτός και αν κάτι κόβει την κάρτα), driver issues ή κάτι που διαφεύγει σε όλους… :dry:

42, the answer to everything

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 598
    Been thanked: 0 times
    nitro912gr wrote:
    Μα είναι δυνατόν παλιά μη απαιτητικά παιχνίδια να μην τους φτάνει η ram?

Mα δεν ξέρουμε πόση φυσική RAM έχει διαθέσιμη!! . Τον ρώτησα και περιμένω απάντηση.
    Αν έχει >2 GB RAM ελεύθερη τότε αποκλείεται να φταίει η RAM. Aν όμως για κάποιο λόγο είναι κάτω από 2 GB , τότε μάλλον αυτό θα φταίει.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6872
    Been thanked: 408 times

τα comments απο το link του nitro ειναι ολα τα λεφτα…… σε τι κοσμο ζουμε;

ισως φταινε ΚΑΙ τα παιχνιδια…..

Μετα απο λιγο καιρο κατεβαζω(πειρατικο για μην κρυβομαι)το crysis 1 μιλαμε για παιχνιδι 7 ετιας ακριβως το ιδιο πραγμα σε απο ενα συγκεκριμενο σημειο και μετα το frame σε πολυ χαμηλο επιπεδο

εγω θα ελεγα να κανεις ενα 3d mark τεστακι.

εχεις κανει oc? αν ναι, ειναι σωστο;

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8615
    Been thanked: 687 times

Ρε παίδες ποια παλιά παιχνίδια….;
    To Blacklist βγήκε πριν 1.5 χρόνο. ρολλςάιζτελείαγκιφ

Wind and stone, I search my heart and find...

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6663
    Been thanked: 427 times
    Adhan wrote:
    To Blacklist βγήκε πριν 1.5 χρόνο. ρολλςάιζτελείαγκιφ

Χρησιμοποιει την unreal 2.5 ομως

Ακου πτωμα να μαθαινεις

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Με κάνατε και το αγορασα (5.5 στο kinguin), ειμαι περιεργος να δω τι παιζει :P

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2938
    Been thanked: 85 times
    Kuivamaa wrote:
    Με κάνατε και το αγορασα (5.5 στο kinguin), ειμαι περιεργος να δω τι παιζει :P

δεν έχει σημασία, με βάση ότι λένε στο steam μπορεί να παίζει ΟΚ και όχι, σε σχεδόν ίδια συστήματα.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3711
    Been thanked: 60 times

Sith_aris, 2.5 GB περίπου, έχω και εγώ ελεύθερα σε 64μπιτα 7. Τα παιχνίδια τώρα άρχισαν να γίνονται 64bit. Οπότε χλωμό να τρώνε τα περισσότερα πάνω από 2 GB vRAM, πλούσια – πλούσια. Με 1 GB ελεύθερο, πρέπει να είναι εντάξει λογικά.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    vtheofilis wrote:
    Sith_aris, 2.5 GB περίπου, έχω και εγώ ελεύθερα σε 64μπιτα 7. Τα παιχνίδια τώρα άρχισαν να γίνονται 64bit. Οπότε χλωμό να τρώνε τα περισσότερα πάνω από 2 GB vRAM, πλούσια – πλούσια. Με 1 GB ελεύθερο, πρέπει να είναι εντάξει λογικά.

Eγώ αυτό το είπα διότι δεν πρόκειται να ξεχάσω τον αρνητικό αντίκτυπο που είχε η μείωση της RAM μου όταν έπαιζα SW:T.O.R το 2011.
    Είχα 4GB, και για λόγο που δεν θυμάμαι, είχα αφαιρέσει dimmάκια 1 ή 2 GB από το σύστημά μου για λίγες μέρες.
    Ε, λοιπόν το ότι είχα μια σχετικά ισχυρή GPU, την 450GTS 1GB, δεν βοήθαγε καθόλου.
    Το Game είχε μετατραπεί σε τελείως unplayable λόγω της μείωσης της RAM. !!:ohmy:

Υ.Γ. Κόλλησα τώρα, δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχα μείνει με 3 ή 2 GB :facepalm:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 49

λοιπον παιδια κατα πασα πιθανοτητα ραμ δεν ειναι 2,58 μου δειχνει διαθεσιμη.Τονιζω παλι οτι μου το κανει σε αρκετα παιχνιδια το crysis και το blacklist το ανεφερα ενδεικτικα ενα αλλο ειναι το sleeping dogs το οποιο σε medium το τρεχει απο 25 μεχρι 50 fps να πω εδω οτι στο ιδιο συστημα ειχα παλια την 7550 1gbddr3 και το συγκεκριμενο παιχνιδι το επαιζα με σχεδον ιδιο framerate αρα η ολη κατασταση ειναι ον λιγο αδικαιολογητη εκτας πια αν τρωει η καρτα τοσο μεγαλο φρεναρισμα απο τον επεξεργαστη πραγμα δυσκολο αφου κατεβαζοντας τα settings δεν βλεπω σχεδον καμια διαφορα.3d marc αν θυμαμαι καλα βγαζω γυρω στο 6800 λιγο πιο πανω απο την κατηγορια ”gaming laptop”.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4007
    Been thanked: 353 times

Τα Windows 7 64-bit σέρνονται από μόνα τους με λιγότερα από 3GB ram, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις τίποτα. Η διαφορά στο ίδιο σύστημα ανάμεσα σε 2GB Ram και 4GB Ram είναι εμφανής με γυμνό μάτι ακόμα και στο file browsing, ενώ αντίθετα η διαφορά ανάμεσα στα 4GB και τα 8GB φαίνεται μόνο σε ζόρικες καταστάσεις.

Κοινώς, η Bioware/EA ψιλοτρόλαραν όταν στα minimum requirements είχαν 2GB Ram, αυτά καλά-καλά δε φτάνουν για να τρέξει το λειτουργικό.

Για το πρόβλημα του φίλου, δεν είμαι σίγουρος, το Crysis 1 είναι ο ορισμός του CPU bound game, ενώ το Blacklist έχει μυστήρια συμπεριφορά σε διάφορα συστήματα – ιδανικά θα ήθελα να δοκιμάσει περισσότερα παιχνίδια και να μας πει τι γίνεται.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Great0ldOne wrote:
    Τα Windows 7 64-bit σέρνονται από μόνα τους με λιγότερα από 3GB ram, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις τίποτα. Η διαφορά στο ίδιο σύστημα ανάμεσα σε 2GB Ram και 4GB Ram είναι εμφανής με γυμνό μάτι ακόμα και στο file browsing, ενώ αντίθετα η διαφορά ανάμεσα στα 4GB και τα 8GB φαίνεται μόνο σε ζόρικες καταστάσεις..

offtopic διευκρίνηση: Τότε είχα τα Windows XP 32bit. Eίχα 4GB RAM αλλά μου αναγνώριζε τα 3,25 ως γνωστόν λόγω 32bit

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1690
    Been thanked: 39 times

Ξαναλέω μην κολλάτε στο Crysis.

Phenom II x6 1090T
    8GB 1600MHz
    7950 Boost με OC στα 1100Mhz

Και τα 60fps ήταν άφταστα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    f2bnp wrote:
    Ξαναλέω μην κολλάτε στο Crysis.
    Phenom II x6 1090T
    8GB 1600MHz
    7950 Boost με OC στα 1100Mhz
    Και τα 60fps ήταν άφταστα.

Σε τι αναλύσεις; Σε 1024*768 είχες πρόβλημα;

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close