Ποιά κάρτα γραφικών έχετε?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 72 total)
  • Author
    Nortrom
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516
    Been thanked: 0 times

Ποιά κάρτα γραφικών χρησιμοποιείτε για gaming? Προτιμάτε nvidia ή amd και γιατί?

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3690
    Been thanked: 27 times

Αυτή την στιγμή, το μανάρι/χρέπι μου φοράει μια Radeon HD2600XT με 512 MB DDR3 RAM. :(

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Νice question. Προσωπικά, παίζω σε 1080p, οπότε single card (ATI 4890, ακόμα αντέχει το σκυλί) . Η AMD έχει θέματα με τους drivers σε multi GPU setups, και έτσι για 2 ή περισσότερες κάρτες, θα πρότεινα nVidia ( προσωπική εκτίμηση). :thumbsup:

42, the answer to everything

RCkiller
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 147

Asus GTX 670 2GB DCII. Κοντεύει ένας χρόνος από την αγορά και δεν έχει χρειαστεί ακόμη να ρίξω τις ρυθμίσεις σε κάποιο παιχνίδι. Για ψυχολογικούς λόγους έχω ανεβάσει τα ρολόγια ώστε να ταιριάζουν με την ΤΟΡ. Σκοπεύω να την κρατήσω μέχρι να αρχίσει να πέφτει στα medium. Ελπίζω να πάρει καιρό.

Nortrom
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516

Έχω την Gigabyte GTX 650 ti 2GB, η οποία αντικατέστησε την πολύ καλή για την εποχή της 8800GT. Και στις 2 περιπτώσεις διάλεξα nvidia επειδή ήταν πιο κοντά στην ιδανική τιμή. Δεν έχω κάποια προτίμηση ανάμεσα σε amd και nvidia, αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ καρτα απο “περίεργο” κατασκευαστή.

Άσχετο, αλλά γιατί η ονοματολογία των καρτών amd είναι τόσο περίεργη? Γιατί, δηλαδή πάει ανα 20 και αρχίζει απο το 30 (χχ30-χχ90)? Έχει να κάνει με τις κάρτες στις APU ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος?

Admiral
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3291
    Been thanked: 36 times

Δε νομίζω να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, συνήθως οι κάρτες “βαφτίζονται” από το τμήμα marketing ανάλογα με το τι ακούγεται περισσότερο cool :)

Όσο για το ερώτημα, έχω μια Radeon HD 6850 η οποία μέχρι τώρα με έχει αφήσει απόλτα ευχαριστημένο με τις επιδόσεις της. Πιθανώς να αναβαθμίσω μέσα στο 2014, αναλόγως των απαιτήσεων των καινούριων games. Μπορεί να πάω Nvidia, η AMD βγάζει κάρτες με εξαιρετικό value for money αλλά μερικές φορές παραμελεί να ελέγξει για προβλήματα με παλιότερα games. Π.χ. υπάρχει ένα θέμα με το King’s Bounty The Legend που ρίχνει τα frames και ακόμα δεν έχει διορθωθεί. Ως gamer ο οποίος συχνά ξεσκονίζει τη συλλογή του και επιστρέφει σε παλιότερα games, αυτός ο παράγοντας με προβληματίζει.

InfamousJohn
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

μια MSI 7790 oc edition…..
    δεν την εχω πουσαρει ιδιαιτερα, καθως δεν χρειαστηκε ακομα…. (αλλωστε εκανα μεταβαση απο την 4350 φορητου, οποτε ολα μου φαινονται ροδινα!)
    προς το παρον αρκει για να παιξω τα παντα 1080p full settings….
    η value for money λυσεις για μενα, ειναι αυτο που ζηταω καθως δεν ειμαι των elite συστηματων γενικοτερα… αλλα των συχνων (αν ειναι δυνατον) αντικαταστασεων ωστε ‘να μπορω να παιζω’

Kara
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5104
    Been thanked: 155 times

Από τον 11/11 που αγόρασα νέο υπολογιστή (δεν είχε να κάνει με την κυκλοφορία του Skyrim), έχω μια Radeon HD 6950. Την είχα διαλέξει αντί της GTX 560 Τi λόγω καλύτερης τιμής. Ο προηγούμενος Η/Υ (2006) είχε μια 7900GT συνεχίζει όμως χωρίς αυτή γιατί μου κάηκε στα 6 χρόνια.

Διαβάζοντας περιοδικά του χώρου και παρακολουθώντας τις εξελίξεις κατέληξα ότι η διαμάχη AMD ή Nvidia είναι άστοχη. Θα πρέπει να συγκρίνουμε τις κάρτες αυτές καθεαυτές και όχι τις εταιρίες, άλλωστε κάποιες φορές παρουσιάζουν την ίδια κάρτα ως νέα γενιά και το μόνο που αλλάζει είναι το νούμερο στο όνομα. Άλλες φορές η μία εταιρία υπερισχύει άλλες η άλλη, οπότε διαλέγουμε ανάλογα με τι μας καλύπτει κάθε φορά. ;)

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388

Σ’ αυτό που χρησιμοποιώ τώρα έχω μία Radeon HD 6800, και το παλιό που δουλεύει ακόμα έχει μια GeForce 8800 GT.
    Δεν έχω καμία προτίμηση για κάποια απ τις δύο εταιρίες, και οι δυο επιλογές προήλθαν με ψάξιμο για value for money, λίγο πριν την αγορά των εκάστοτε συστημάτων.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4342
    Been thanked: 114 times

Για πείτε εσείς που ξέρετε ρε παίδες, το λάπτοπ μου έχει έναν Intel Core i5-3210M Processor που έχει ενσωματωμένη μια amd πάνω, καθώς επίσης μια ξεχωριστή nvidia GeForce 630M, είναι καλή φάση γενικά οι δύο αυτές κάρτες, ή είναι μάπα η καθεμία ξεχωριστά ή και ο συνδυασμός των δύο μαζί; Είμαι άσχετος σε γενικές γραμμές με τούτα, οπότε throw what you know at me.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2858
    Been thanked: 15 times

Τώρα έχω την 7850 που αντικατέστησε την 4850 πριν λίγους μήνες.

Γενικά δεν έχω προτίμηση σε κάποια εταιρία, αν και με έψηνε να πάω προς nvidia λόγο cuda, και πετάει σε όσες εφαρμογές το υποστηρίζουν.

Γενικά ήταν οικονομική επιλογή, στα λεφτά που είχα η μόνη διπλού fan κάρτα που μπορούσα να πάρω ήταν η xfx 7850, και γενικά εκείνη την περίοδο η αλληλοκάλυψη σε τιμές ήταν μικρή, μέχρι τα Χ λεφτά αγόραζα 7850, μετά με λίγα παραπάνω λίγο καλύτερες επιδόσεις με την 660, με λίγα παραπάνω λίγο καλύτερα ακόμα με την 7870 κτλ.
    Αυτή μπορούσα, αυτή πήρα.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Bathory wrote:
    Για πείτε εσείς που ξέρετε ρε παίδες, το λάπτοπ μου έχει έναν Intel Core i5-3210M Processor που έχει ενσωματωμένη μια amd πάνω, καθώς επίσης μια ξεχωριστή nvidia GeForce 630M, είναι καλή φάση γενικά οι δύο αυτές κάρτες, ή είναι μάπα η καθεμία ξεχωριστά ή και ο συνδυασμός των δύο μαζί; Είμαι άσχετος σε γενικές γραμμές με τούτα, οπότε throw what you know at me.

Μα καλά τι μάρκα είναι και έχει τέτοιο όργιο από gpu επάνω; Λογικά θα έχει και μια ενσωματωμένη στην cpu intel hd.
    Μαζί δε δουλεύουν πάντως, για πες μας τη μοντέλο είναι η amd να δούμε, αν και για να έχει discreet nvidia λογικά θα είναι μικρότερη η amd

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4342
    Been thanked: 114 times
    nitro912gr wrote:
    Bathory wrote:

Μα καλά τι μάρκα είναι και έχει τέτοιο όργιο από gpu επάνω; Λογικά θα έχει και μια ενσωματωμένη στην cpu intel hd.
    Μαζί δε δουλεύουν πάντως, για πες μας τη μοντέλο είναι η amd να δούμε, αν και για να έχει discreet nvidia λογικά θα είναι μικρότερη η amd

To λάπτοπ τι είναι; acer aspire. Δώρο μου το είχαν κάνει, μην βρίζετε :P
    Ο i-5 νομίζω έχει μια Intel® HD Graphics 4000 πάνω

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3824
    Been thanked: 73 times

GTX 560 έχω, την πήρα σε πολύ καλή τιμή απο ενα φιλαράκι, αφου πρώτα πήρα το πράσινο φως απο το αξιότιμο συντακρικό τιμ :spiteful:
    Προτίμησα Nvidia λόγω της συμβατότητας με τα περισσότερα παιχνίδια αν και δεν μπορω να πω οτι είμαι φαν κάποιας απο τις 2.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Bathory wrote:
    nitro912gr wrote:
    Bathory wrote:

To λάπτοπ τι είναι; acer aspire. Δώρο μου το είχαν κάνει, μην βρίζετε :P
    Ο i-5 νομίζω έχει μια Intel® HD Graphics 4000 πάνω

Κάνε ένα ξεχωριστό θέμα, μην κάνουμε hijack αυτό :P

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 72 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close