Ποιο είναι το ABSOLUTE MAIN game genre σας;

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 51 total)
  • Author
    Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Been thanked: 0 times
    Adhan wrote:

Κατα τ’αλλα, Multiplayer FPS > all

Κουιβάμα εσύ?

Insane plot twist :trollface:

RoronoaRoronoa
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 485

Παιζω απ’ ολα εκτος απο fighting games, αθλητικα και πολυ λιγο απο rts. Τα αγαπημενα μου ειναι σιγουρα τα action, τα rpg και τα fps ενω πολυ κοντα ακολουθουν τα adventures.
    Αλλα αν επρεπε να κανω μια επιλογη τοτε θα ειναι τα action αλλα action θεωρω και τα μη καθαροαιμα shooterακια. Αλλα αν βαζαμε τα action-rpg στα rpg τοτε θα ηταν τα rpg.
    Στην πραγματικοτητα δεν εχω ABSOLUTE MAIN αγαπημενο genre.

Επρεπε να υπαρχει κατηγορια visual novel για να βαλουμε τα telltale games :trollface:

elricelric
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 856
    Been thanked: 102 times

RPG ενός χαρακτήρα κυρίως.

Απο κει και πέρα πολύ σπάνια παίζω κάνα action RPG, racing, αθλητικό ή RTS

Α, ναι. ΜΙΣΩ τα FPS. :whistle:

HavanezosHavanezos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2019
    Been thanked: 60 times

Football Manager! Είναι μια κατηγορία μόνο του! Να μπει και σαν επιλογή παρακαλώ να χω να επιλέξω κάτι!

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4526
    Been thanked: 344 times
    elric wrote:
    Α, ναι. ΜΙΣΩ τα FPS. :whistle:

Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις…giphy.gif

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348

Να φανταστω και οι δυο εχετε αντανακλαστικα Μπορατσου και γι’αυτο δεν παιζετε FPS; :trollface:

J.LynxJ.Lynx
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2665
    Been thanked: 256 times

Το κάθε ένα έχει την γλύκα του.

Στα action φανατίζεσαι και το αδιάκοπο τάκα τάκα του πολυβόλου ή το το χλατς χλουτς του σπαθιού ακούγεται σαν μουσική στα αυτιά σου , και εσύ σαν νέος Τσακ Νορις ξέρεις ότι τίποτα δεν σε σταματά. Μέχρι που τρως μια ξεγυρισμένη από το πουθενά και βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα. Κάτι όμως που σε κάνει να πεισμώνεις ακόμα περισσότερο και να συνεχίζεις με περισσότερο μένος την απόλυτη διαγραφή των εχθρών σου.

Στα point and click adventure σε τραβάει η καλογραμμένη ιστορία ή η καφρίλα σε κάποια. Είναι η υπέρτατη χαλάρωση. Απλαμβάνεις την ιστορία και ταυτόχρονα βάζεις και το νιονιο να δουλέψει για να λύσεις τους γρίφους τους. Αξία όταν ξεκολήσεις μόνος σου από το σημείο που έχεις φάει ώρες, ανεκτίμητη.

RPG. Ο κάθε ένας τα λατρεύει για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους. Εγώ τρελαίνομαι γιατί εκτός ότι σε μεταφέρουν σε κόσμους επικούς , όπου το ορκ και το έλφ είναι καθημερινό πλάσμα ( ευτυχώς ο δράκος όχι και τόσο), υπάρχει έντονο το στοιχείο του rp. Γιατί όπως και να το κάνουμε, το rp είναι το αλατοπίπερο του παιχνιδιού και του κρεβα…

Τα αθλητικά είναι όλα τα λεφτά όταν έχεις και έναν φίλο σου να παίζετε μαζί. Ομοίως και τα fighting. Όπου οι virtual φαπες γίνονται εύκολα πραγματικότητα όταν ο chosen σπαμάρει την Mei-Li…

Σε αυτά όμως που δεν αντιστέκομαι με τίποτα , και είναι προφανώς και η ψήφος μου, είναι παντός είδος simulator. Ειδικά όταν πρόκειται για αεροπλάνα. Είχα πάντα κόλλημα με την πάρτι τους και τα πράγματα γίναν ακόμα χειρότερα όταν μου εξήγησαν κάποια πράγματα στο flight simulator και πλέον μπορώ να διαβάσω χάρτες, και να βρω τον δρόμο μου μόνο με την βοήθεια των οργάνων. Ειδικά όταν πετάς σε server με παίκτες που έχουν τον ρόλο του ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας είναι απλώς ΤΡΕΛΑ!!!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 64

RPG’s.

Αλλά… απεχθάνομαι με πάθος οτιδήποτε ασιάτικο.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 119
    Been thanked: 1 time

Τurn based strategy
    Και απο οτι βλεπω υπαρχουν 3 ακομα συντροφοι
    Panzer corps κανεις?

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Adhan wrote:

Κουιβάμα εσύ?

Κούιβαμαα! Ο τόνος στο ού, στην πρώτη συλλαβή όπως όλες οι φινλανδικές λέξεις. Ναι, Ράικονεν (αν και πιο κοντά στην σωστή προφορά είναι το Ρέικιονεν) , Λίτμανεν, Βάτανεν, Κάνκουνεν κοκ.

Κατά τα άλλα FPS = αγάπη.

https://www.youtube.com/watch?v=KwCCCHIhzbI

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3357
    Been thanked: 52 times
    Kuivamaa wrote:

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 710
    Been thanked: 5 times

Απ’όσο θυμάμαι, μάλλον ΑρΠιΤζί. Πάνε 3-4 χρόνια από τότε που έπαιζα γκέημ τακτικά. Τώρα αραιά και πού, τελευταία φορά που έπαιξα κανονικά ήταν το Σεπτέμβρη (The Bard’s Tale, 2004). Οπότε λευκή ψήφος από μένα.

Πάντως ρεηκουί είμαι κάθε μέρα, πολλές ώρες 😆

Όχι, δεν τρολλάρω. :P Έχω ψιλοχάσει την όρεξη για γκέημς. Παρ’όλ’αυτά φρντίζω να μένω ενήμερος γιατί το γκέημ εξακολουθεί να με συναρπάζει σαν μέσο.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7120
    Been thanked: 85 times
    Kuivamaa wrote:
    Adhan wrote:

Κουιβάμα εσύ?

Κούιβαμαα! Ο τόνος στο ού, στην πρώτη συλλαβή όπως όλες οι φινλανδικές λέξεις. Ναι, Ράικονεν (αν και πιο κοντά στην σωστή προφορά είναι το Ρέικιονεν) , Λίτμανεν, Βάτανεν, Κάνκουνεν κοκ.

Δηλαδή, Χόλοπάινεν; Παραμιλαώ πόση ώρα με όσους Φιλανδούς ξέρω και μου ακούγονται πολύ γελοία τα ονόματά τους τονισμένα κατ’ αυτόν τοντρόπο.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Chronomancy wrote:
    Kuivamaa wrote:
    Adhan wrote:

Κουιβάμα εσύ?

Δηλαδή, Χόλοπάινεν; Παραμιλαώ πόση ώρα με όσους Φιλανδούς ξέρω και μου ακούγονται πολύ γελοία τα ονόματά τους τονισμένα κατ’ αυτόν τοντρόπο.

Χόλοπαϊνεν ναι. Εχω εναν στην δουλειά, ο Γιάακο, Τοοls programmer. Πολύ καλό και φιλικό παιδί (πωσταδιάλα ψηφίζει τους φασίστες Αληθινούς Φινλανδούς μόνο αυτός ξέρει-όλοι του την λένε αλλά αυτός πάντα πράος, Ζεν απαντάει με ήρεμα επιχειρήματα για την οικονομία). Γενικά ο τονισμός πάει κάπως έτσι. Αν η λέξη ειναι συνθετη και τραβάει σε μάκρος, θα τονιστεί η πρώτη συλλαβή του κάθε συνθετικού. Πχ. turvalliisuusneuvosto , το συμβούλειο ασφαλείας (του ΟΗΕ εννοείεται) προφέρεται Τούρβαλισουουσνέουβοστο.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Kuivamaa wrote:
    Πχ. turvalliisuusneuvosto , το συμβούλειο ασφαλείας (του ΟΗΕ εννοείεται) προφέρεται Τούρβαλισουουσνέουβοστο.

Με συγχωρείς, αλλά αυτό δεν προφέρεται… :blink:

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 51 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close