Ποιότητες DVD

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 36 total)
  • Author
    Bald_Killer_Clone
    Member

Επειδή έχω κατεβάσει 150gb ταινίες κ σειρές :popcorn: , θα ήθελα να μου πείτε αν η μάρκα κενών DVD παίζει ρόλο. Θέλω να πω, κατα την διάρκεια εγγραφής των δεδομέμων στα DVD υπάρχει περίπτωση να βγει κάποιο ελατωματικό? Σε αυτό συμβάλει κ το DVD Driver?

το οποίο είναι του 20ρικου κ σε σύνδεση…IDE

Επίσης, τα DVD φθείρωντε από τον χρόνο?

Verbatim, Intenso, JVC, TDK, Maxell, Sony, Phillips, noname του ”κιλού”….τι να διαλέξω? Εχει σημασία? Μπορείτε να δόσετε μια βαθμολογία για το καθ’ ένα από το 1 έως το 5?

Ευχαριστώ.

nitro912grnitro912gr
    Member

taiyo yuden DVD+R πάρε, κορυφαία στην αγορά καιρό τώρα.

Όταν γράφεις φρόντισε να γράψεις με την χαμηλότερη ταχύτητα που έχει το recorder, 4Χ συνήθως, βοηθάει στην μακροχρόνια αποθήκευση γιατί ζορίζει λιγότερο το δισκάκι στην εγγραφή (άλλωστε είναι distractive μέθοδος, ουσιαστικά καίει την επιφάνεια του dvd, οπότε όσο πιο “απαλά” το γράψεις, τόσο καλύτερα).

όσο για φθορά, ναι, αλλά αυτή την στιγμή είναι το πιο ανθεκτικό μέσο για μακροχρόνια αποθήκευση. Φρόντισε να τα αποθηκέψεις σε θήκες όρθια για να μην στραβώσουν σταδιακά

electroduck

Άντε και τις έχεις. Δε νομίζω ότι αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο. Δες καμία πρώτα κι αν σ’αρέσει κι έχεις αποθηκευτικό χώρο ελεύθερο τότε οκ.

Γενικά αφού ρωτάς τα περισσότερα επώνυμα δισκάκια έιναι παραπλήσιας ποιότητας. Και ναι υπάρχει φθορά, ειδικά αν έρχονται σε επαφή με σκόνη, υγρασία, θερμοκρασίες υψηλές κλπ.

NorthlanderNorthlander
    Admin

Έχει ακόμη νόημα η αποθήκευση σε δισκάκια? Παίρνεις ένα μικρό εξωτερικό σκληρό μόνο για αυτό και είσαι jet. Πιο ακριβή λύση, ναι. Πιο αξιόπιστη μακροπρόθεσμα, σίγουρα.

nitro912grnitro912gr
    Member
    Northlander wrote:
    Έχει ακόμη νόημα η αποθήκευση σε δισκάκια? Παίρνεις ένα μικρό εξωτερικό σκληρό μόνο για αυτό και είσαι jet. Πιο ακριβή λύση, ναι. Πιο αξιόπιστη μακροπρόθεσμα, σίγουρα.

αντιθέτως, αν μιλάμε για μακροχρόνια αποθήκευση ο δίσκος απομαγνητίζεται. Αν τις περάσεις στο δίσκο και τον αφήσεις σε μια άκρη το corrupt θα πάει σύννεφο μετά από 1 χρόνο

Great0ldOneGreat0ldOne
    Member
    Northlander wrote:
    Πιο αξιόπιστη μακροπρόθεσμα, σίγουρα.

Εδώ κάνεις λάθος. Σε ό,τι αφορά τη μακροχρόνια αποθήκευση δεδομένων, τίποτε δεν είναι πιο αξιόπιστο από την εγγραφή σε οπτικό δίσκο.

NorthlanderNorthlander
    Admin

Χμμ, προσωπικά δεν είχα πρόβλημα πάντως. :)

Manos
    Admin
    nitro912gr wrote:

Συμφωνώ απόλυτα για Taiyo, το – ή + για εμένα δε παίζει κανένα ρόλο στην πράξη.

nitro912gr wrote:
    Όταν γράφεις φρόντισε να γράψεις με την χαμηλότερη ταχύτητα που έχει το recorder, 4Χ συνήθως

Προσοχή εδώ, γιατί υπάρχουν δισκάκια που πρέπει να γράφονται σε 16Χ ταχύτητα, μέσα σ’ αυτά και συγκεκριμένες παρτίδες της Taiyo. Το αναφέρει χαρακτηριστικά πάνω η συσκευασία.

nitro912grnitro912gr
    Member
    manos426f wrote:
    nitro912gr wrote:

Συμφωνώ απόλυτα για Taiyo, το – ή + για εμένα δε παίζει κανένα ρόλο στην πράξη.

nitro912gr wrote:
    Όταν γράφεις φρόντισε να γράψεις με την χαμηλότερη ταχύτητα που έχει το recorder, 4Χ συνήθως

Προσοχή εδώ, γιατί υπάρχουν δισκάκια που πρέπει να γράφονται σε 16Χ ταχύτητα, μέσα σ’ αυτά και συγκεκριμένες παρτίδες της Taiyo. Το αναφέρει χαρακτηριστικά πάνω η συσκευασία.

όπα τι θες να πεις; έχεις καμία συσκευασία πρόχειρη να το γράψεις ακριβώς;
    γιατί πλέον μόνο σε αυτά γράφω αλλά γράφω σε 4Χ, μήπως απλά λέει ότι είναι ΟΚ να γράφεις με 16Χ χωρις θέμα απλά;
    Αλλιώς μάλλον πρέπει να περάσω ένα τσεκ κάτι backup…

Manos
    Admin

Nικόλα αναφέρομαι στα That’s by Taiyo Yuden, τα λευκά με την κεραμική επίστρωση στην επιφάνεια, δηλαδή αυτά ακριβώς

ANA.TAY0038.jpg

https://www.flickr.com/photos/whetzky/2452963074/

Το κίρινο που βλέπεις που γράφει 16x, εννοεί ότι πρέπει να γράφονται σε 16x κι όχι έως 16x. Μάλιστα υπάρχει και μεταφρασμένη στα ελληνικά η συγκεκριμένη οδηγία πάνω στο κουτάκι.

Για να το πω κι ακόμη πιο σωστά, αναφέρει ότι “αν το DVD recorder υποστηρίζει 16x ταχύτητα εγγραφής, να επλέγεται αυτή κι όχι χαμηλότερη”. Κι αφού όλα τα DVD recorders τη σήμερον ημέρα υποστηρίζουν 16x, τα εν λόγω δισκάκια γράφονται σ’ αυτή και μόνο.

Επίσης, τα θαλασσί Taiyo, αυτά δηλαδή

medium_3810121-orig.jpg

δε λένε μία, καμία απολύτως σχέση με τα λευκά.

Bald_Killer_Clone wrote:
    Verbatim
    Intenso
    JVC
    TDK
    Maxell
    Sony
    Phillips
    noname του ”κιλού”

Κατά σειρά αναφοράς

– Υπερεκτιμημένα, η Verbatim έβγαζε και γαμώ τις δισκέτες, από εκεί κι έπειτα μετριότητα
    – Απαράδεκτα, απορώ γιατί θεωρούνται και “μάρκα”
    – Δεν έχω γνώμη
    – Καλά
    – Μέτρια
    – Δεν έχω γνώμη
    – Καλά
    – Παίζεις με την τύχη σου

nitro912grnitro912gr
    Member

ρε που μπλέξαμε… πάω σπίτι αύριο να τσεκάρω αν δουλεύουν ολα τα backup καλά.

thanks

edit

ρε μαν μη με ταράζεις απόψε :P

εδώ δε λέει κάτι τέτοιο:
    https://www.yuden.co.jp/productdata/catalog/en/media02_e.pdf

λέει απλά ότι είναι γκαραντί ότι θα γράψει σε 16άρα ταχύτητα και ότι γράφει από 1 έως 16

ουφ :P

Manos
    Admin

Στη συσκευασία πάνω έγραφε αυτό ακριβώς που σου ανέφερα. Τώρα, αν είναι θαύμα της ελληνικής μετάφρασης, αυτό παίζει. Πάντως το σχετικό κίτρινο ειδοποιητικό υπάρχει και στην κινέζικη / ιαπωνέζικη / τι διάολο γλώσσα είναι αυτή…

Great0ldOneGreat0ldOne
    Member

Έχω πει και άλλες φορές, πως κάποια φεγγάρια (πάνω από 3 χρόνια για την ακρίβεια) δούλευα σε πανεπιστημιακό εργαστήριο με υπολογιστές. Ιστορίες για αγρίους σε καθημερινή βάση, αλλά ένα από τα θετικά ήταν πως είχαμε ταχύτητες download 1+MB/s, την εποχή που οι οικιακοί χρήστες ακόμα κάνανε ευχέλαιο για να δουν σταθερά 6ΚΒ/s στην dial-up ISDN που πληρώνανε χρυσάφι.

Για να μην τα πολυλογώ, έχω ακόμα ατελείωτες κούτες με χιλιάδες γραμμένα DVD, και έχω χρησιμοποιήσει κάθε πιθανή και απίθανη μάρκα. Τα μόνα με τα οποία είχα συχνά προβλήματα με καμμένα DVD κατά την εγγραφή ήταν κάτι Maxwell, οπότε έχουν μαύρο από εμένα. Να σημειώσω πάντως πως τα μόνα που είχαν 0% αστοχία ήταν τα Philips, οπότε από κάποιο σημείο και μετά έγιναν η σταθερή επιλογή μου.

Α, και πριν κάνα εξάμηνο λύγισα επειδή το Πλαίσιο είχε σε προσφορά-χώμα κάτι @Work, που είναι σκάρτα σε βαθμό απάτης – μιλάμε για πάνω από 50% failed recordings – σε πρώτη φάση πίστεψα πως χάλασε το drive, μετά έβαλα TDK και Philips και όλα καλά. Μακριά από @Work.

solaufein

Οπως σε πολλα πραγματα στο κοσμο της πληροφορικης, πολλες εταιριες χρησιμοποιουν ΟΕΜ εργοστασια που τους φτιαχνουν παρτιδες κλπ. Δεν υπαρχουν λιγα εγοστασια αλλα τα καλα ειναι μαλλον οια γνωστα,. Η τουλαχιστον οι συνεργασιες.
    Τα Philips και Sony π.χ. ειναι taiyo yuden (τι εκπληξη ε? :P ) και mitsui chemicals ενιοτε (κορυφαια) (τα mitsui προφανως inhouse)
    Τα TDK ειναι inhouse κατασκευη αλλα τετοια ειναι και τα yamaha και τα 3Μ (κορυφαια)
    Kodak = inhouse (κορυφαια)
    Ricoh = inhouse (κορυφαια)

Verbatim / traxdata = Mitsubishi chemicals (μετρια)
    Maxell = hitachi (inhouse ουσιαστικα) (μετρια)

BASF / Dysan / Intenso / Memorex / Onkyo = Ritek Co. (χαμηλή ποιοτητα)
    Princo = inhouse αλλα κακά

Αυτο φυσικα δεν εμποδιζει κανεναν να παραγγειλει ποιο φτηνα αν χρειαστεί ή αν πρεπει (ακομα και μια TDK μπορει να χρειαστει εξτρα, μη το γελατε) οποτε τιποτα δεν ειναι γραμενο σε πετρα αλλα εξηγει τη διαφορα στη ποιοτητα οταν ολα ειναι οπως πρεπει.
    Τιε μεγαλυτερες αποκλισεις τις εχουν τα Sony. Πιθανον να χρησιμοποιουν 2-3 προμηθευτες για αυτό μάλλον. :cheer:

Bald_Killer_Clone
    Member

Μόλις πάτησα Submit, εκλεισα το PC κ πήγα για ύπνο. Απ’ ότι βλέπω όλοι ξαγρυπνήσατε πάλι κ το thread μου άνοιξε κουβέντα.

Ελπίζω να μην γελάσατε με το recorder μου :rofl:

Αυτην τη στιγμή έχω περίσια καμιά 20-30 κενά dvd taiyo yuden (ιαπωνικά είναι φίλε Μάνο) και σκέφτομαι να αγοράσω μιας και σίγουρα δεν θα μου φτάσουν.
    Ο λόγος που δεν θέλω να τα αποθηκεύσω σε κάποιον εξωτερικό είναι πως σαν ογκώδη συσκευή είναι πιο ευάλωτη εάν πέσει σε σχέση με το απλό DVD +ότι είναι πιο ακριβός.

Το μέρος όπου θα αποθηκεύω τα DVD μου θα είναι σε ειδική κασετίνα οπότε φαντάζομαι δεν τίθεται θέμα φθοράς απο το εξωτερικό περιβάλλον.
    Αν παρατηρήσατε, υπογράμισα συγκεκριμένα την λέξη -από- για να δείξω ως κύριο υπαίτιο τον χρόνο. Το ερώτημά μου ήταν στη ουσία το εάν μετά από 10-20 χρόνια τα καμένα DVD θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικότατα. ¨ολη αυτή η ανυσηχία μου γεννήθηκε κυρίως από το γεγονός ότι, καθώς έψαχνα στα διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα για σειρές (αυθεντικά), στα χαρακτηριστικά τους έλεγε κάπου ”Certificate – 15 years and over”.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 36 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

We are LIVE! Click to view!
Currently offline :(
Close
Close