Πολύ εκνευριστικό πρόβλημα με router!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • Author
    manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5810
    Been thanked: 1 time

Ρε παιδιά, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ας το πράξει, γιατί κοντεύω να τρελαθώ μ’ αυτό που συμβαίνει.

Λοιπόν, εδώ και πολύ καιρό στο σπίτι είχαμε συνδεδεμένες πάνω στον router τρεις συσκευές με ασύρματη δικτύωση (2 x smartphones, 1 x laptop) και μία με ενσύρματη (desktop). Δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα.

Εδώ και τρεις ημέρες όμως, το desktop δε παίρνει IP με τίποτα από τον router. Η ασύρματη δικτύωση εξακολουθεί να δουλεύει κανονικά. Δοκίμασα να συνδέσω και το laptop ενσύρματα και δεν έπαιρνε ούτε κι εκείνο IP. Συνεπώς είναι καθαρά θέμα router. Δοκίμασα άλλες θύρες, από τις τέσσερις που έχει, τζίφος. Άλλο καλώδιο, τίποτα. Του έκανα reset, τίποτα. Ακόμη και firmware πέρασα, επίσης χωρίς αποτέλεσμα.

Λογικά το πρόβλημα θα λυθεί με μία ασύρματη κάρτα που σκοπεύω να πάω να πάρω για το desktop. Αλλά γιατί ξαφνικά ο router να μη δουλεύει με ethernet καλώδια; Πάει πουθενά το μυαλό κανενός;

O router είναι ο ΖΤΕ ΖXV10 Η108L, που δίνει η Wind. ΟΚ, το ξέρω, έπρεπε να έχω πάρει από καιρό άλλον, αλλά επειδή λειτουργούσε απροβλημάτιστα μέχρ προχθές, είχα μείνει σ’ αυτόν.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

ccwr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1413
    Been thanked: 47 times

Μήπως απλά χάλασε; ο controller του για το ethernet ξέρω γω. I m just sayin.

Είναι και πολύ ευαίσθητα αυτά μια υπέρταση, βρώμα στο δίκτυο και τα κλαις…

BTW ton ;idio router χρησιμοποιώ κι εγώ και μόνο σταθερό δεν θα το χαρακτήριζα, ειδικά το wifi του. Το ethernet δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ κάποιο θέμα…

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Θα έλεγα πως το πρόβλημα εστιάζεται στην ενσύρματη σύνδεση, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να παίζει conflict μεταξύ αυτής και της ασύρματης, εφόσον λειτουργούν ταυτόχρονα από ότι κατάλαβα. Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το firewall, μήπως και φταίει αυτό; Πέραν τούτου, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο…

42, the answer to everything

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6716
    Been thanked: 172 times

η ip ειναι ip, δεν υπαρχει διαχωρισμος wifi και καλωδιου. οποτε μαλλον δεν ειναι το ρουτερακι.

τσεκαρε τις ρυθμισεις του δικτυου(dhcp κτλ)
    κανε κανενα Ping στο router, τσεκαρε ρυθμισεις και στο ρουτερακι
    κανενα firewall που στραβωσε;

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

headless
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 335
    Been thanked: 0 times

Αυτά τα φτηνά κινέζικα ZTE που δίνει η WIND μεταξύ άλλων (και ο ΟΤΕ τέτοια δίνει) είναι επιεικώς της πλάκας.
    Μην πάρεις ούτε στικάκι ούτε τίποτα. Ζήτα να σου το αλλάξουν.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13332
    Been thanked: 356 times

^Κοινώς βάψτο μπλε….

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    ccwr wrote:
    Μήπως απλά χάλασε; ο controller του για το ethernet ξέρω γω. I m just sayin.

Είναι και πολύ ευαίσθητα αυτά μια υπέρταση

Χμμμμ, κι όμως, το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από διακοπή ρεύματος! Λες;;;;

headless wrote:
    Ζήτα να σου το αλλάξουν.

Δε νομίζω να μου το αλλάξουν ρε συ μετά από τόσο καιρό που το έχω.

Αν ήταν το firewall ρε παιδιά, έτσι ξαφνικά και μόνο σε ενσύρματη δικτύωση θα έβγαζε θέμα;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

ccwr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1413
    Been thanked: 47 times
    manos425f wrote:
    Χμμμμ, κι όμως, το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από διακοπή ρεύματος! Λες;;;;

99%

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να το αλλάξεις, ακόμα και στην ΔΕΗ μπορείς να απευθυνθείς αν και είναι μπλέξιμο…

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6716
    Been thanked: 172 times

το tinywall που εχω εγω, καλο, ευκολο στην χρηση, δωρεαν κτλ ωρες ωρες τρωει σκαλωμα και κοβει συνδεσεις.ετσι για πλακα.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6958
    Been thanked: 55 times

Welcome to the club που λένε και στο χωριό μου. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Φυσικά και δεν στο αλλάζουν εφόσον έχει περάσει καιρός όπως λες. Επομένως πάμε στις δύο επόμενες λύσεις. Ή αλλάζεις ρούτερ ή παίρνεις στικάκι. Προσωπικά, έπραξα το δεύτερο.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3690
    Been thanked: 27 times

Μάνο, παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ, μετά από πτώση τάσεως. Σε εμένα έκαψε την θύρα του router που ήταν ο σταθερός, χάλασε το καλώδιο ethernet, και η onboard NIC. Αν θυμάμαι καλά, έχεις μητρική Gigabyte. Αυτές έχουν διαγνωστικό μέσα στο BIOS. Κάνε έναν έλεγχο , και δες τι σου βγάζει.
    Αν έχεις smartphone, μην πάρεις στικάκι, κάνε tethering με το τηλέφωνο.

Ghostrider1993
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388

Ρε παίδες γιατί να μην αλλάζουνε το ρούτερ μετά από τόσο καιρό? Τόσα λεφτά τους δίνουμε κάθε δίμηνο, ένα ρούτερ που θα χαλάσει μια στο τόσο (που απ’ ό,τι κατάλαβα είναι και της πλάκας συνήθως) δεν νομίζω να τους κοστίζει και τίποτα.
    Προσωπικά, Μάνο, εφόσον είναι χαλασμένο θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με τη Wind και να τους πεις να σου δώσουν καινούργιο (δωρεάν πάντα).

Nina
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 319

Στην συνδεση με οτε, πας το χαλασμενο και σου δινουν νεο, δωρεαν. Γιατι να μην συμβαινει και στην wind αυτο; Αν δεν πηρες ακομη.. παρε κανα τηλερφωνο να δεις τι θα σου πουν. Αλλιως, νομιζω λιγο δυσκολο να επισκευαστει μιας και χαλασε. Μαλλον θα πας για αγορα νεου

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Nina wrote:
    Μαλλον θα πας για αγορα νεου

Όπως έγραψα και στο αρχικό post, η ενσύρματη δικτύωση δε δουλεύει, η ασύρματη είναι μια χαρά. Άρα απ’ το ν’ αγοράσω άλλον router, μπορώ να πάρω μία εσωτερική PCI / PCIE wireless κάρτα ή ένα USB stick και να κάνω ασύρματα τη δουλειά μου και στο desktop.

elessar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 326

Στη HOL, κάθε χρόνο που θέλω να μου στείλουν το νέο Netfaster, τους παίρνω τηλ και τους δηλώνω πως “χάλασε” το παλιό, ποτέ δεν μου το έχουν ζητήσει πίσω.
    Δοκίμασε, δεν χάνεις τίποτα.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close