Προτάσεις για αγορά υπολογιστή εως 800 ευρω

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
  • Author
    manos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4
    Been thanked: 0 times

Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο πού διαθέσατε……..Έχω ένα κολιτο που μπορεί να μου τα φτιάξει,όποτε θα τα παραγγέλλω από το skroutz…….τώρα με τα ρέστα που έχουν απομείνει τα 60 ευρό αν μπορείτε να μου βρητε κάποιο αξιόλογο κουτί γιατί δεν ξέρω τις διαστάσεις που χρειάζεται…..

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5810
    Been thanked: 1 time

Συνονόματε καλώς ήρθες στο forum μας!
    Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και να μας πεις αν προτιμάς κάποια συγκεκριμένη εταιρεία (Intel ή AMD, nVidia ή AMD), καθώς και σε τι περιφερειακά αναφέρεσαι;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2853
    Been thanked: 10 times

μόνο gaming? ή θα έχει και άλλες βαριές χρήσεις; όπως πχ adobe suite, 3d graphics?

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Καλώς όρισες. Χριστός Ανέστη :)

Τον θέλεις για gaming, για επαγγελματική χρήση, κάτι άλλο (να ψήνει καφέ, να σε ξυπνάει χαδιάρικα το πρωί); Ποιά οθόνη έχεις αν επιτρέπεται;

42, the answer to everything

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

αόρατος είμαι; 😥

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Χαχαχα, όχι, απλά πόσταρες όταν έγραφα το δικό μου πόστ. :cheer:

Και πράσινος, nVidia fanboy :P

42, the answer to everything

manos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Τον θέλω μόνο για gaming και αν μπορείτε στην τιμή πού σας είπα να μου βρείτε και πληκτρολόγιο κ ποντίκι gaming…… εθχαρηστωωωωωωω :)

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    manos wrote:
    Τον θέλω μόνο για gaming και αν μπορείτε στην τιμή πού σας είπα να μου βρείτε και πληκτρολόγιο κ ποντίκι gaming…… εθχαρηστωωωωωωω :)

κοίτα φίλε, αν βάλεις ποντίκι και πληκτρολόγιο gaming θα κόψεις από κάτι πιο σημαντικό και δεν λέει.
    Καλύτερα να πάρεις ένα καλό αλλά φθηνό πληκτρολόγιο και ένα καλό αλλά φθηνό ποντίκι και αν στο μέλλον θες το ξανασκέφτεσαι για gaming.

Άλλωστε δεν κάνουν τα ράσα τον παπά.

brb με πρόταση :P

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Να υποθέσουμε ότι δε ψάχνεις κάτι ακριβό σε keyboard-mouse;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167

για keyboard και mouse για αρχη αυτα ειναι οτι πρεπει : https://www.skroutz.gr/s/3985657/CoolerMaster-Devastator.html?keyphrase=cm+storm+devastator

μετα οταν μαζεψεις χρηματα και δεν σε ικανοποιουν πλεον,μπορεις να παρεις κατι καλυτερο.

manos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Έχετε δίκιο ρε παιδιά αφήστε το πληκτρολόγιο κ το ποντίκι……όπως έχετε καταλάβει δεν έχω και μεγάλη ιδέα με αυτά και δεν ξέρω….

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης

theo τα σχόλια από κάτω δε βλέπω να είναι θετικά, ειδικά για το ποντίκι. Το έχεις κι εσύ το σετ αυτό;

SephirSephir
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 4160
    Been thanked: 87 times

Αξιόλογο και φθηνό gaming ποντίκι είναι το Zalman ZM-M401R που είχαμε παρουσιάσει και στο site. Προσωπικά το χρησιμοποιώ εδώ και ένα εξάμηνο περίπου και είναι απολύτως ΟΚ για τα χρήματά του.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος

τα παρακάτω που δίνω είναι γενικά από διάφορα καταστήματα και έχω υπολογίσει την μέση τιμή τους.

Αν δεν έχεις κάποιον που να μπορεί να συναρμολογήσει το σύστημα, μπορεί να βγει και από 1 κατάστημα που να σε βολεύει, όπου θα το συναρμολογήσουν αυτοί. Οπότε αν θες να αγοράσεις από συγκεκριμένο κατάστημα γιατί σε βολεύει πες ποιο είναι να δούμε τι έχει και τι δεν έχει.
    Αν μένεις Αθήνα υπάρχουν αρκετές επιλογές σε καλά καταστήματα όπου μπορείς να απευθυνθείς.

Το σημαντικό είναι να σου δώσουν ότι ζητήσεις, γιατί έχει συμβεί 2 φορές κιόλας να έχω προτείνει πολύ συγκεκριμένο σύστημα για πολύ συγκεκριμένες ανάγκες και κάποιοι πωλητές έλεγαν το μακρύ και το κοντό τους και άλλαξαν το μισό σύστημα, με αποτέλεσμα να προκύψει πρόβλημα (ο άλλος δεν είχε βάλει καν κάρτα γραφικών για σύστημα που θέλει να τρέχει 3d/autocad κτλ, άφησε το ενσωματωμένο του i5…)

Κρατάμε λοιπόν το CM σετάκι για keyboard mouse που έδωσε theonirvana (εγώ προτιμάω τα logitech, αλλά περί ορέξεως)

CPU
    https://www.skroutz.gr/s/2524848/AMD-FX-8350-Box.html

Motherboard
    https://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html

RAM
    https://www.skroutz.gr/s/4719464/Kingston-HyperX-Fury-Blue-8GB-DDR3-1866MHz-HX318C10F-8.html

GPU
    https://www.skroutz.gr/s/4023703/Sapphire-Radeon-R9-270X-2GB-with-Boost-OC-11217-01-20G.html

HDD
    https://www.skroutz.gr/s/4075218/Western-Digital-Caviar-Black-1TB-WD1003FZEX.html

Τροφοδοτικό (PSU)
    https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

Περίπου 742 ευρό πάει, με τα ρέστα αγοράζεις κάποιο όμορφο και ευρύχωρο κουτάκι για να μπουν όλα μέσα.

Όπως είπα αν θες να τα πάρεις από 1 μαγαζί έτοιμα συναρμολογημένα, εδώ είμαστε να το δούμε πάλι από εκεί, γιατί δεν παίζει να έχει όλα τα παραπάνω κομμάτια 1 μαγαζί ή αν τα έχει θα είναι πολύ ακριβότερα από το budget.

Μόνο που δεν περιλαμβάνει windows που θέλουν 100 ακόμα, έχεις ή πρέπει να βάλουμε και windows?

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167
    manos426f wrote:
    theo τα σχόλια από κάτω δε βλέπω να είναι θετικά, ειδικά για το ποντίκι. Το έχεις κι εσύ το σετ αυτό;
    το εχει ενας φιλος μου και ειναι πολυ τιμιο σετακι για τα λεφτα του :)
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close