Προτάσεις για ταινία

Viewing 15 posts - 631 through 645 (of 2,304 total)
  • Author
    BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4508
    Been thanked: 316 times

Boyhood και Λινκλέιτερ. Σκατά στην ακαδημία.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1424
    Been thanked: 55 times

Προσωπικά πιστεύω πως είναι από τις πιο δίκαιες τελετές των τελευταίων ετών.Αν εξαιρέσουμε αδικίες στις υποψηφιότητες (που ήταν το Gone Girl,οέο;Καλά για ταινίες τύπου Under the Skin δεν είχα ελπίδα),οι βραβεύσεις ήταν για μένα αρκετά ακριβοδίκαιες.Το Birdman ήταν τόσο ολοκληρωτικά καλύτερο κατά τη γνώμη μου που δίκαια σάρωσε στις σημαντικές κατηγορίες.Για μένα θα έπρεπε να πάρει και τα ερμηνευτικά (εκτός του Α Γυναικείου που θα έπρεπε να είναι της Pike από τα αποδυτήρια).Δίκαια και τα τεχνικά του Grand Budapest που είναι το magnum opus του Wes και ένα πραγματικό αριστούργημα (για μένα καλύτερο και από τους Tenenbaums) που αν δεν είχε πέσει πάνω στο Birdman θα έπρεπε να είχε φύγει από την τελετή με 6-7 βραβεία τουλάχιστον.Το Whiplash είναι για μένα μια από τις πιο υπερτιμημένες ταινίες όλων των εποχών.Όταν μας τα έλεγε αυτά ο Αρονόφσκι στο Black Swan,ο Chazelle δεν υπήρχε στο χάρτη.Ξέρω,διαφορετικές ταινίες,αλλά το concept ήταν πάνω κάτω το ίδιο.Επίσης,άδικο για μένα ότι ο μέλλων συνεργάτης του Παπακαλιάτη πήρε το όσκαρ από τον εξαιρετικό Norton.Δεν είναι κακή ταινία το Whiplash,ούτε η ερμηνεία του Simmons,όμως όχι για 6 υποψηφιότητες και νίκη Β Ανδρικού.

Πάμε στο Boyhood.Το περίμενα πως και πως.Είχα ποστάρει ενθουσιώδη σχόλια στο thread πριν ακόμη το δω.Όταν το είδα δεν είχα κουράγιο να γράψω κάτι.Ειλικρινά,από μια Δημιουργία Linklater που προετοιμαζόταν 12 χρόνια περίμενα κάτι απίστευτο.Μια σύνθεση τριλογίας Before με Waking Life π.χ. + μια essence από Dazed & Confused.Αντίθετα αυτό που είδα ήταν μία από τις χειρότερες ταινίες του.Πολύ καλή μεν (δε γίνεται να κάνει κακή ταινία ο Linklater),αλλά τόσο μα τόσο flat και αδιάφορη που τελικά δεν κατάλαβα το σκοπό της.Ταινία για το χρονικό της ωρίμανσης δεν μπορεί να είναι,γιατί είναι τόσο rushed που περνάει όλο αυτό σε fast forward (για μένα θα έπρεπε να είναι τριλογία).Ταινία σχολιασμού των φαινομένων που αντιμετωπίζει το άτομο κατά αυτήν τη διαδικασία επίσης δεν είναι,καθώς ειλικρινά δεν εμβαθύνει πουθενά.Ταινία για τη ζωή ενός φυσιολογικού ανθρώπου σε αυτήν την ηλικία επίσης δεν είναι,καθώς αλλού δε δίνει τη δέουσα προσοχή κι αλλού το παρακάνει.Όλα τα παραπάνω καθιστούν αδύνατο να ταυτιστείς με τους χαρακτήρες.Κρίμα,μεγάλη χαμένη ευκαιρία.Α,και Stone>Arquette.

Κλείνω το σεντόνι λέγοντας πως κατά τη γνώμη μου το 2014 ήταν απίστευτη χρονιά από κάθε άποψη.Πως θα γινόταν αλλιώς από μια χρονιά που είδαμε Her,Only Lovers Left Alive,Under the Skin,Boyhood,Snowpiercer,Nightcrawler,Birdman,Grand Budapest Hotel,Lucy (αν θέλετε το βγάζω έξω αυτό,αλλά προσωπικά μου άρεσε),Captain America 2,Guardians of the Galaxy,Edge of Tomorrow,Gone Girl,Nymphomaniac (εμπίπτει στην κατηγορία Lucy),American Hustle.
    Αυτά χωρίς να έχω ακόμη δει το Interstellar.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Πω, είναι τόσα πολλά που θέλω να σου απαντήσω, φίλε Ραζ, που βαριέμαι να γράφω σεντόνια.

– Δίκαιη τελετή και όσκαρς δεν χωράνε μαζί στην ίδια πρόταση. Τόσα “2 μέτρα και 2 σταθμά” είναι too much to ignore.

– Συμφωνώ για το GBH, χάρηκα που έσκισε ο Wes.

– Διαφωνώ για το Whiplash. Ταινιάρα.

– Δεν χωράει ο νους μου πώς γίνεται και έχασε το “Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score”
    ο Ζίμερ (ή Τσίμερ αν προτιμάτε). Αδιανόητο.

– Το Boyhood αν το είχε φτιάξει κανά αγαπημένο παιδί της ακαδημίας με τη μισή προσπάθεια/αποτέλεσμα, θα του έδιναν σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας με κλειστά τα μάτια.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1424
    Been thanked: 55 times

Δίκαιη τελετή και όσκαρς δεν χωράνε μαζί στην ίδια πρόταση. Τόσα “2 μέτρα και 2 σταθμά” είναι too much to ignore.

Στο 90% των τελετών θα συμφωνούσα.Φέτος,not so much.Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλές αδικίες φέτος.Πάντα στα πλαίσια των όσκαρ έτσι;Ξεκάθαρα.Και μόνο ότι υπάρχει κατηγορία “Ξενόγλωσση Ταινία” για παράδειγμα λέει πολλά.Εννοείται πως δεν πιστεύει κανείς λογικός άνθρωπος πως πραγματικά βραβεύονται οι καλύτερες ταινίες κάθε χρονιά.Το θέμα είναι να είναι όσο πιο καλές γίνεται αυτές που βραβεύονται τουλάχιστον.

Συμφωνώ για το GBH, χάρηκα που έσκισε ο Wes.

Μακάρι να κέρδιζε και πιο σημαντικά βραβεία.Άλλη χρονιά με αυτήν την ταινία θα είχε σαρώσει,το πιστεύω.

Το Boyhood αν το είχε φτιάξει κανά αγαπημένο παιδί της ακαδημίας με τη μισή προσπάθεια/αποτέλεσμα, θα του έδιναν σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας με κλειστά τα μάτια.

Δε διαφωνώ.Είναι καλή ταινία.Αν την είχε κάνει οποιοσδήποτε άλλος εγώ ο ίδιος θα την εκθείαζα.Αλλά από το Λινκλέιτερ περίμενα πολύ περισσότερα.Και εν πάση περιπτώσει,ακόμη κι αν κέρδιζε θα ήταν άδικο imo.Το σκηνοθεσίας ίσως να μπορούσε να δικαιολογηθεί και με την καριέρα του σίγουρα το δικαιούται.Τα σεναρίου και ταινίας με τίποτα πάντως.

Για το Whiplash έχω τελείως διαφορετική άποψη.Απλά το βρήκα πολύ ανέμπνευστο.Είναι ταινία ασήμαντη κατ’εμέ.Όχι ότι δε βραβεύονται τέτοιες.Εδώ είχε πάρει ταινίας το Argo,έστω κι αν δεν είχε και πολύ ανταγωνισμό (το Django ήταν πολύ καλύτερο βέβαια).Τέσπα,είναι θέμα γούστου στην τελική.

Για τον Zimmer δεν ξέρω καθόλου προφανώς μιας και δεν έχω δει το Interstellar.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769
    Been thanked: 0 times

^ Δες την interstellar, καλή ταινία ο πρωταγωνιστής McConaughey -πήρε “μαγιά¨ -ας πούμε- από το Contact (δες και αυτή αν δε την έχεις δει, καλή -βασισμένο σε carl sagan.

Ουσιαστικά αυτό το έργο είχε κατα τη ταπεινή μου γνώμη αυτό το κάτι, που έκανε λίγο ας πω χμμμμμ πρωτοτυπία. Ξέρω δε θα συμφωνήσετε κάποιοι αλλά εμένα μου έκανε το κλικ που λέμε.

Επίσης μπήκα να σας πω για το Dracula Untold. Για πείτε καμία ετσι καμια αποψούλα παιδιά.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    electroduck wrote:
    Επίσης μπήκα να σας πω για το Dracula Untold. Για πείτε καμία ετσι καμια αποψούλα παιδιά.

Πήγα και το είδα μια Πέμπτη που δεν είχα τι να κάνω, ακόμα κλαίω τα 3,50 ευρώ που έδωσα, θα μπορούσα να είχα πάρει 2-3 παιχνίδια στο steam.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 333

Είδα και εγώ το Gone Girl χθες. (BRrip ftw!! :silly: )

Όχι η καλύτερη ταινία του Fincher,αλλά μου άρεσε.Σαν Thriller στέκεται άνετα.Μετά το πρώτο βαρετό μισάωρο,ανεβάζει ταχύτητα μέχρι τέλος.Θυμίζει Basic Instict αρκετά.
    Δεν μου άρεσαν μερικοί διάλογοι ειδικά στην αρχή,και βέβαια επιλογές όπως NPH ,που είπαν και οι προηγούμενοι.Ο τύπος μέχρι sitcoms φτάνει να κάνει,απλά χαλάει ατμόσφαιρα.
    Ο Μπεν”τζιτζιφιόγκος” Αφλεκ,εντάξει τον θεωρώ ηθοποιό μούφα μεν,ωστόσο βλέπετε σε μια σοβαρή ταινία.Και ο ρόλος του χρήσιμου ηλίθιου του ταιριάζει εδώ….

Το τέλος:για μένα μια χαρά.Εντάξει δεν είναι το τρομερό twist ξέρω γω,,αλλά ταιριάζει με την ροή της ταινίας και χαρακτήρων και είναι απόλυτα αποτελεσματικό.
    Ατμόσφαιρα,σκηνοθεσία πολύ καλά,αν και προτιμώ τις πιο παλιές δουλείες (Fight Club και Seven,με την σαπίλα τους,δεν παίζονται!!)
    Γενικά στο σύνολο θα την έβαζα σχεδόν στο επίπεδο του The Game.Ξεκάθαρα ανώτερη από τις τελευταίες δουλειές που με άφηναν δυσαρεστημένο (The girl,social κλπ…)

Τελικώς για μένα αυτό που μου έμεινε από το μήνυμα της ταινίας είναι ότι ο εχθρός είναι “εντός των πυλών” και ότι ένας απέξω δεν ξέρει ποτέ τι πραγματικά γίνεται σε ένα σπίτι…
    Για αυτό θα έχει θέση στο σκληρό δίσκο προς το παρόν.
    Brother Bruce δες την,αξίζει σίγουρα!

Brother Bruce δες την,αξίζει σίγουρα!

Next on list: Sinister

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 333

Τελικά φέτος είχαμε αρκετές καλές ταινίες.
    Και ένα recommendation για Ηοrror/Thriller φανς:

Frailty (2001),του Bill Paxton.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Bathory wrote:
    electroduck wrote:

Πήγα και το είδα μια Πέμπτη που δεν είχα τι να κάνω, ακόμα κλαίω τα 3,50 ευρώ που έδωσα, θα μπορούσα να είχα πάρει 2-3 παιχνίδια στο steam.

Μπάθορι την είδα αλλά δεν είχα τίποτα προσδοκίες υψηλές που λες.

Από προσωπική φανμπόικη καψούρα με το “δρακουλικό” σαγκα τίποτα παραπάνω. Απλά ένα στυλάκι το είχε και πιστεύω ότι η επόμενη -γιατί θα γίνει όπως δείχνει το πράμα, το χολιγουντ ξεζουμίζει ότι τίτλο φέρνει φράγκα στα ταμεία είναι ο γενικός μπούσουλας- θα είναι περισσότερο προσεγμένη.

Βαμπιροδρακουλοτέτοιες ταινίες είχαν μια παύση το τελευταίο διάστημα, νομίζω δλδ

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    electroduck wrote:
    Βαμπιροδρακουλοτέτοιες ταινίες είχαν μια παύση το τελευταίο διάστημα, νομίζω δλδ

Οι καλές έχουν μια παύση πολλών χρόνων, οι κακές και μπούρδες δεν έχουν σταματημό.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Όταν λέμε καλές λέμε blade, underworld, με το Keanu reeves & gary oldman κλπ θυμισέ μου καμία αν δε βαριέσαι. Μπορεί να έχω χάσει καμία ωραία εδώ που τα λέμε

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Εντάξει, όπως το δει κανείς, εγώ βρήκα διασκεδαστικά σε συνδυασμό με ποπκορν τα Blade και τα Underworld μέγιστες μπούρδες. Το Dracula του Κόπολα μου άρεσε, ναι. Τελευταία βαμπιροταινία (αν και όχι ακριβώς) που να με ενθουσίασε ήταν το Låt den rätte komma in.

Aν και δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω πάνω σε αυτά, τα τελευταία χρόνια δεν τις κυνηγάω όπως παλαιότερα.

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3355
    Been thanked: 52 times

Βαμπιροκατάσταση ψιλοάγνωστο είναι το daybreakers του 2009 με Ethan Hawke.
    In other news στο ταξίδι έκατσα με έναν απαίδευτο φίλο και ξαναείδα τα έπη gone girl και se7en.

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

• Οργανωμένος Νεολαίος
    grotenfrod wrote:
    Βαμπιροκατάσταση ψιλοάγνωστο είναι το daybreakers του 2009 με Ethan Hawke.
    In other news στο ταξίδι έκατσα με έναν απαίδευτο φίλο και ξαναείδα τα έπη gone girl και se7en.

Ωραίο το σεβεν, είδα το τρειλερακι ααπό το ντειμπρεκερς και νομίζω ότι το χω ξαναδεί :)

MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1260
    Been thanked: 37 times

Μόλις είδα το Léon: The Professional ,πολύ καλή ταινία και με μια εκπληκτική Natalie Portman σε ηλικιά 12-13 ετών (δεν θυμάμαι να έχω ξαναδει πιτσιρίκι να ενσαρκώνει τόσα καλά έναν ρόλο)Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους δεν την έχουν δει :worship: :worship:

Viewing 15 posts - 631 through 645 (of 2,304 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close