Προτάσεις για ταινία

Viewing 15 posts - 1,111 through 1,125 (of 2,323 total)
  • Author
    lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6860
    Been thanked: 385 times

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

really?????????

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4552
    Been thanked: 378 times
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 269
    Been thanked: 0 times

Δεν μπορώ να πω πως περιμένω κάτι ξεχωριστό από τον Burton πλέον. Οι τελευταίες του ταινίες του είναι στην καλύτερη μέτριες. Μόνο και μόνο για τον Keaton θα διατηρήσω μια μικρή αμφιβολία για το αν θα τη δω. Στο Birdman ήταν καταπληκτικός.

Nebraska.

Δείτε το.

Το Nebraska το έχω σταμπάρει καιρό και θα το δω σήμερα.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13530
    Been thanked: 640 times

Αναμένω εντυπώσεις.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7040
    Been thanked: 181 times

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

:peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime: :bananallama: :bananallama: :bananallama:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 269
    Been thanked: 0 times

Το Sideways είναι αγαπημένη ταινία. Φαντάζομαι θα μου αρέσει πολύ. Παίζει και ο Bruce Dern που γουστάρω. Θα σου πω.

Άσχετο όσοι δεν έχετε δει το Ex machina. Δείτε το άμεσα. Είναι καταπληκτική ταινία. Οι ηθοποίοι παίζουν καταπληκτικά και έχει σενάριο και σκηνοθεσία σεμιναριακού επιπέδου. Θεωρώ πως έχει αδικηθεί κατάφορα που δεν πήρε όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια με τα θέματα που θίγει.

Δεν μπορώ να πω πως περιμένω κάτι ξεχωριστό από τον Burton πλέον. Οι τελευταίες του ταινίες του είναι στην καλύτερη μέτριες. Μόνο και μόνο για τον Keaton θα διατηρήσω μια μικρή αμφιβολία για το αν θα τη δω. Στο Birdman ήταν καταπληκτικός.

Nebraska.

Δείτε το.

Το Nebraska το έχω σταμπάρει καιρό και θα το δω σήμερα.

Ομολογώ εντυπωσιάστηκα. Η ταινία παρά το γεγονός πως εχει αργούς ρυθμούς, είμαι κουρασμένος γιατί δουλεύω από τις 11 και θα ξεμπερδέψω από την δουλειά στις 7 το πρωί μ' έχει βάλει στην διαδικασία να ψάξω περισσότερα πράγματα γι' αυτή. Από το πως γράφτηκε το σενάριο της μέχρι το που αλλού έπαιζαν οι ηθοποίοι που συμμετείχαν. Έχει τόσο καυστικό χιούμορ και  οικονομία διαλόγων. Αποκαλύπτονται μόνο όσο χρειάζονται και την κατάλληλη στιγμή. Οι ηθοποιοί δίνουν τα ρέστα τους. Οι καταστάσεις είναι τόσο πιστευτές και συνάμα αναπάντεχες. Οι χαρακτήρες είναι τραυματισμένοι από την πραγματικότητα που ζουν και δεν δρουν για να την αλλάξουν. Τουλάχιστον όχι συστηματικά αλλά περισσότερα σπασμωδικά και προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τον συνανθρωπό τους. Είναι καταπληκτικό το πόσο αληθινοί είναι οι διάλογοι που έχουν γραφτεί για την ταινία. Δεν είναι τυχαίο που ο σεναριογράφος παραδέχεται πως έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από αληθινούς ανθρώπους. Και τελειώνοντας το κατεβατό που η κούραση και ο θαυμασμός μου υπαγορεύουν θα γράψω εντός σπόιλερ δυο πράγματα ακόμη για όσους την έχουν δει για τους συμβολισμούς της ταινίας.
    Η διαδρομή στην ταινία ξεκινάει από το billings(λογαριασμοί ανοιχτοί που έχουν δημιουργηθεί από τον βίο του Woody μέχρι εκείνη τη στιγμή) και εξελίσσεται κυρίως ανάμεσα σε δυο αμερικανικά σύμβολα το Hawthorne και το Lincoln. Ο Payne ασκεί κριτική στην απληστία και στη συντηρητική αντίληψη της μοναδικότητας που καλλιεργείται στην Αμερική, γιατί όχι  και σε ολόκληρο τον δυτικό πολιτισμό, οι συνήθειες της αυταρέσκειας του οποίου δεν θα απομακρυνθούν πολύ από την κληρονομιά των πράξεων που έχει διαπράξει (Hawthorne) και των ονείρων, όσο ματωμένα και ανήθικα και αν είναι, που αξίζουν να τα κυνηγήσεις για να τα πραγματοποιήσεις παρά την εσφαλμένη ατέλειά τους (Lincoln). Μου θύμισε το θέμα που απασχολεί τους Coen σε όλους τους τις ταινίες, τη βλακεία και την ευτέλεια των ανθρώπων. Κομμάτι μπόνους  

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3357
    Been thanked: 52 times

Είδα επιτέλους το The Wolf of Wall Street και άξιζε τον ντόρο που είχε προκαλέσει. Μου θύμισε ένα αγαπημένο μου κομμάτι των GTA, όταν αναρωτιέσαι για ποιο διαολεμένο λόγο δεν εύχεσαι να απομακρυνθεί άμεσα από την κοινωνία αυτό το καρκίνωμά της. Στο GTA θαυμάζεις την ασυδοσία και το θράσος και εδώ την ευφυΐα και  μπαγαμποντιά του πρωταγωνιστή. Θυμάμαι και τα 90's στο χωριό που ο κάθε Joe είχε και τον “χρηματιστή” του, παίρνοντας μάλιστα μετοχές με δάνεια…

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Το Funny Games λέει τίποτα;

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Toυ Χάνεκε; Ταινιάρα απ' τις λίγες από έναν απ' τους καλύτερους σκηνοθέτες που έχουν υπάρξει. Το βλέπεις ΑΣΑΠ. Το original αρχικά και μετά αν έχεις όρεξη βλέπεις και το remake, το οποίο είναι πάλι απ' τον Χάνεκε.

βασικά βλέπεις φιλμογραφία του ολόκληρη κάποια στιγμή.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Ωραίο είναι, ένταση έχει. Οι δύο εκδόσεις είναι πανομοιότυπες γραμμή διαλόγου προς γραμμή διαλόγου διάλεξε αν θες να ακούεις γερμανικά ή εγγλέζικα.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Διαφωνώ. Ειδικά αν είναι πρώτη σου επαφή με τον Μίκαελ, προτείνω το ορίτζιναλ του '97.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Γιατί όμως; (Ειλικρινά ρωτάω). Τα είχα δει και τα δύο μαζί και θυμάμαι πως μου φάνηκαν ακριβώς τα ίδια, απλά ο dude του πρώτου έπειθε καλύτερα ως παρανοϊκός

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Aν κάποιος έχει δει άλλες ταινίες του Χάνεκε, ξέρει τι να περιμένει γενικότερα.
    Αν για κάποιον η πρώτη του επαφή με Χάνεκε γίνει με Funny Games, κατά τη γνώμη μου ΠΡΕΠΕΙ να είναι με το ορίτζιναλ, καθώς εκτός απ' τους dudes που ανέφερες, όλο το κάστινγκ στο ορίτζιναλ είναι καλύτερο. Δεν θα φανεί το ίδιο σε κάποιον απ' τη μία να βλέπει τη μ…α Ναόμι Γουάτς και τον Τιμ Ροθ και απ' την άλλη παντελώς άγνωστους ευρωπαίους ηθοποιούς. Πείθει περισσότερο νομίζω το ορίτζιναλ στο όραμα του Χάνεκε και ειδικά στον “disturbing” factor.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Agreed ότι το ερασιτεχνικό της original βγάζει περισσότερο τον “disturbing” factor, σε σχέση με το να βλέπεις και να αναγνωρίζεις την Βατς και το “γυαλισμένο” καστ του καινούργιου.

Oolated SquiggOolated Squigg
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1692
    Been thanked: 75 times

I'm just gonna leave this here…

https://www.youtube.com/watch?v=QFcNhrNf6hQ

Viewing 15 posts - 1,111 through 1,125 (of 2,323 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close