Πρωτοχρονιάτικο “δωράκι” από τη ΔΕΗ ( = PSU down)

Viewing 9 posts - 31 through 39 (of 39 total)
  • Author
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3056
    Been thanked: 1 time

Πλακέτα, καλώδια, τα πάντα εφαγαν ζόρι. Πάντως αν δεν επισκευάζεται ,καλό διακοσάρι για αντικαταστάτη αντίστοιχου βεληνεκούς…

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5815
    Been thanked: 7 times
    Kuivamaa wrote:
    Πάντως αν δεν επισκευάζεται ,καλό διακοσάρι για αντικαταστάτη αντίστοιχου βεληνεκούς…

Δεν παίζει αυτό όμως, εξ’ ου και ελπίζω πολύ στην επισκευή. ;)

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Αυτές οι ΔΕΗσεις της ΔΕΗ δεν λένε να σταμτήσουν.Μου χει κάψει κι εμένα τροφοδοτικό και μάλιστα την πρώτη φορά που θα έπαιζα Morrowind. Το προηγούμενο συστηματάκι μου το κατέκαψε κεραυνός εκτός από τους σκληρούς, ναι είχα τροφοδοτικό turbo-x :throw:
    τι να σώσει που παίζει να μην είχε πάνω κανενός είδους προφύλαξη.
    Πάντως μια περίοδο που είχα UPS με παλμογράφο επάνω θυμάμαι την παροχή της ΔΕΗ να πάλλεται υπό τους ήχους του shake it.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Been thanked: 0 times

Αν πάρει κάποιος UPS προστατεύεται σίγουρα από βραχυκύκλωμα; Από κεραυνούς κλπ; Τα φθηνά από τα ακριβά αξίζουν τα λεφτά τους;

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Για να μην ανοίγω νεο τόπικ, αφού το θέμα καταπιάνετε με ρεύματα έχω μια απορία. Θα στήσουμε τον υπολογιστή της κοπελας μου και δεν μπορώ να βρω στην Πάτρα αντιστατικό βραχιολι(ντρουγκου ντρουγκου). Οπότε το σατανικό μου μυαλό κατέβασε την εξής ιδέα. Γιατί να μην δέσω το τροφοδοτικό/κουτί με το χέρι μου με ένα σύρμα(γαλβανιζέ έχουμε) ή αν βρω κανένα παλιό καλώδιο με χαλκό;
    Μετά όμως μου ήρθε και μια δεύτερη σκέψη. Άμα στο σπίτι υπάρχει διαρροή παίζει να περάσει ρεύμα από τη γείωση στον υπολογιστή όσο είμαι συνδεδεμένος και να με κλαίνε οι ρέγγες?

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Πιάσε την μεταλλική επιφάνεια μιας γειωμένης ηλεκτρικής συσκευής (πχ ψυγείο). Όλες οι συσκευές που συνδέονται με βύσμα σούκο, έχουν γείωση. Φυσικά μην αρχίσεις να τρίβεις την μητρική σε κουβέρτες και πουλόβερ.
    Και δεν χρειάζεται βιασύνη, ή ανησυχία. Αν ξέρεις αγγλικά, έχεις στοιχειώδεις γνώσεις περί ρεύματος, μπορείς να χειριστείς σταυροκατσάβιδο, και να βάλεις κασέτα σε Game Boy, μπορείς να φτιάξεις PC μόνος σου.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Το ξέρω ότι δεν είναι τίποτα. Πιο παλιά που ήμουν στο χωριό το είχα κάνει σχεδόν επάγγελμα και πήγαινα με τα μάτια κλειστά. Αλλά δεν ξέρω γιατί αγχώθηκα τώρα. Ίσως επειδή έμαθα περισσότερα για το ρεύμα :P Επίσης, όσες φορές και να κουμπώσω επεξεργαστή πάντα είχα το άγχος μην στραβώσω κάποιο πιν ή μήπως δεν βάλω σωστά την πάστα. Ιδιάζουσα περίπτωση :silly:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3504
    Been thanked: 220 times

Δεν χρειάζεσαι αντιστατικό βραχιόλι, σκουλαρίκια, κτλ. Μπορείς να κάνεις κι αυτό που είπε ο theo, αλλά γενικά λίγο προσοχή χρειάζεται (π.χ πιάνουμε το hardware από τις άκρες όσο γίνεται, έχουμε καθαρά χέρια, κ.ά.).

Hidden Content
    You must be logged in to see hidden content.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6799
    Been thanked: 313 times

πιασε μια μεταλλικη επιφανεια για την αποφορτιση, οχι δεν θα φορας μαλλινο πουλοβερ. και θα εισαι κομπλε.
    τροφοδοτικο κτλ δεν εχουν προβλημα με τον στατικο ηλεκτρισμο. στην ουσια ανηκουν στην κατηγορια “ηλεκτρικα ειδη”
    πλακετες….. gpu, mobo, ram δεν τα πιανεις σαν κομματι απο πιτσα. απο τις ακρες και γενικα θα ακουμπας οπου δεν εχει εξαρτηματα και “γραμμμες”

αν θελεις μπορεις να κουμπωσεις την cpu στην μητρικη, να βαλεις την ψυκτρα. σηκωνεις την μητρικη απο την ψυκτρα και την τοποθετεις στο κουτι.
    ετσι δεν στριμωχνεις χερια μεσα στο κουτι και εχεις ενα χερι ελευθερο να ξυνεις την μυτη σου.
    οπως ειναι γνωστο, οταν τα χερια μας ειναι απασχολημενα, θα μας πιασει φαγουρα παντου.
    αυτο ειναι ο νομος του κουνελου.

για την cpu. επειδη δεν θα κοιταξεις την “γωνια” οπως την κρατας κανε μια στροφη. 100% θα την κρατας λαθος.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Viewing 9 posts - 31 through 39 (of 39 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close