Πρόβλημα με GPU fan

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 42 total)
  • Author
    Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7145
    Been thanked: 98 times

Σίγουρα δεν έχει κάποιο αυτοκόλλητο;
    Σου έχω εναλλακτική λύση πάντως, βάζεις από κάτω έναν 80αρη να κάνει την κάρτα ψυγείο

devilridedevilride
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1301
    Been thanked: 63 times

εγω σου εχω ακομα καλυτερη εναλλακτικη!!
    ΑΛΛΑΞΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ :trollface: :trollface:
    …ελεος πια με εσας :P :P
    ..του ενος δε δουλευει ο ανεμιστηρας…
    …ο αλλος δεν εχει σε υποληψη τους ιδιους τους οδηγους της εταιρειας του!!!
    …ο τριτος θα φοβαται μη ριξει καμια πορδη κ βραχυκυκλωσει κανας πυκνωτης…

…μετα φταιω εγω κ τα σπιρτα μου????εεε??? :trollface: :rofl:

εντιτ : θα συμφωνησω παντως με την αποψη περι mαζεματος μακας

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Λογικά βγάζοντας την ψύξη δεν χάνεις την εγγύηση. Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό. Να προσέξεις δηλαδή αν υπάρχει κάποια σφραγίδα που πρέπει να σπάσει για να βγει η ψύξη. Συνήθως δεν έχουν… από nvidia πλευρά τουλάχιστον :whistle:

Επειδή όντως η επισκευή από την στιγμή που είναι κλειστοί οι ανεμιστήρες είναι δύσκολη, εγώ σου προτείνω να τσεκάρεις την λύση του ebay για να πάρεις ανταλλακτικό. Αν κάνεις “καθαρή” δουλειά aka δεν χάσεις-φας βίδες, δεν γρατζουνίσεις τίποτα, άνετα θα περάσει από κάποιο μελλοντικό RMA γιατί απλά κανείς δεν θα μπορεί να σου πει ότι την άνοιξες…

Τα ανεμιστηράκια πόσο να κάνουν 10-12ευρά;;

PainPain
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3151
    Been thanked: 99 times

Μωρέ αν θελήσω να μπω στη διαδικασία επισκευής θα μπω. Αλλά εφόσον δεν ανεβάζει θερμοκρασίες δεν έχει νόημα να το ρισκάρω σε αυτή τη φάση. Το θέμα είναι να διαπιστώσω αν όντως έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας και όχι κάτι άλλο.

@devilride: Ο μόνος που φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πλαίσιο. Η πιθανότητα αστοχίας υλικού πάντα υπάρχει, το θέμα είναι πως την αντιμετωπίζεις. Όταν παίρνεις κάτι ελαττωματικό, κάνεις 1,5 μήνα να το επιδιορθώσεις κάκιστα και στη συνέχεια υποστηρίζεις ότι έδωσες στον πελάτη νέο προϊόν ενώ έχει εμφανή σημάδια από βίδες επάνω του, ε, υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα αυτό μάλιστα ξεκινά να συγκαταλέγεται σε αυτά που έχουν ως αιτία την ανθρώπινη ηλιθιότητα όταν παροτρύνεις τον πελάτη να σου κάνει μήνυση αλλά ταυτόχρονα υποστηρίζεις πως είσαι ο καλύτερος στην Ελλάδα.

Που θα πάει, κάποια στιγμή θα φαλιρίσουν. Τότε θα μπορώ να γελάσω.

Υφυπουργός Πολιτισμού

You have my axe!

PainPain
    Οργανωμένος Νεολαίος

Εντάξει, το χειρότερο σενάριο ευτυχώς δεν ισχύει. Δοκίμασα σε άλλο PC την κάρτα, δοκίμασα και στο δικό μου απλά σε άλλο PCI slot, το ανεμιστηράκι παραμένει ψόφιο. Άρα δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα εκτός GPU. Όσο κρατήσει λοιπόν απο εδώ και μπρος, αν τα δω σκούρα μέχρι να μαζευτεί το χρήμα για μια R9 290 (η Χ νομίζω είναι λίγο overkill, πολλά τα λεφτά) θα την βάλω manually να τρέχει στο 86% τα fans όσο είμαι ingame.

Πάντως αν και με 1 fan, είμαι ευχαριστημένος από την κάρτα.
    Mortal Kombat: Δεν έπαιξα πολύ, καμιά 10αριά matches μόνο αλλά δεν ανέβηκε πάνω απο 63 βαθμούς
    Warthunder (99% load για κάποιο λόγο, δεν ξέρω τι πόρους αξιοποιεί το game) για μερικές ώρες: ~73 βαθμοί
    Dark Souls: 50κατι βαθμοί :P
    Idle: 30-36 βαθμοί

Το μόνο πρακτικό πρόβλημα που βρίσκω είναι ότι αργεί μετά απο gaming να πέσει η θερμοκρασία της λίγο παραπάνω (λογικότατο). Λοιπόν, μιας και λύση δεν γίνεται να βρεθεί πέραν του να ανοίξω το ανεμιστήρι ή να στείλω με RMA, νέα ερώτηση:

Ποια κάρτα να είναι η επόμενη του πόνου και από ποια εταιρεία η υλοποίηση;

Βλέπω ότι αρκετοί εδώ έχετε την Sapphire R9 290 και είστε αρκετά ικανοποιημένοι (όπως και αρκετοί γνωστοί μου). Όπως είπα και ποιο πάνω θα ήθελα να πάω για την R9 290X (από XFX? δεν την πολυεμπιστεύομαι) αλλά επειδή 400+ ευρώ είναι πολλά, ίσως πάω για την “απλή” 290. Για πείτε ιδέες αν έχετε όρεξη!

GrmadnessGrmadness
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Sapphire R9 290 (αν και θέλει 750 Watt PSU). Βαρβάτη κάρτα, μπαίνει στο μάτι των fanboyz της άλλης εταιρίας. Την κλοκάρεις και έχεις επιδόσεις μιας R9 290X. Aν και ανησυχώ ρε μαν, έχει τρία ανεμιστηράκια. Σε εσένα τα δύο στάνταρ δεν θα δουλέψουν. :trollface:

42, the answer to everything

PainPain
    Οργανωμένος Νεολαίος

750Watt υποθέτω θέλει υπολογίζοντας όλο το σύστημα με 2-3 σκληρούς πάνω έτσι; Απο ότι ξέρω η κάρτα ως κάρτα περίπου 300 “τραβάει”

Υφυπουργός Πολιτισμού

Αφού βαστάει ακόμα περίμενε να βγει η νέα γενιά ή ότι άλλο μας παρουσιάσει η AMD. Με τα 320 περίπου που έχει τώραη R9 πιθανότατα να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο ή παίρνεις την R9 σε καλύτερη τιμή.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

750Watt υποθέτω θέλει υπολογίζοντας όλο το σύστημα με 2-3 σκληρούς πάνω έτσι;

jep ολόκληρο το σύστημα εννοεί.

Βλέπω ότι αρκετοί εδώ έχετε την Sapphire R9 290 και είστε αρκετά ικανοποιημένοι (όπως και αρκετοί γνωστοί μου). Όπως είπα και ποιο πάνω θα ήθελα να πάω για την R9 290X (από XFX? δεν την πολυεμπιστεύομαι) αλλά επειδή 400+ ευρώ είναι πολλά, ίσως πάω για την “απλή” 290. Για πείτε ιδέες αν έχετε όρεξη!

ή μπορείς να πας σε nvidia και να ζήσεις το gameworks awesomeness :pope: :pope: :pope:

Υφυπουργός Πολιτισμού

Τς Τς Τς Τς :nope: :nope:

Dark ArchonDark Archon
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 648
    Been thanked: 18 times

Ακόμη και αν δεν παίζεις παιχνίδια, τώρα το καλοκαίρι θα ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες απο τα αλλα εξαρτήματα που ψύχουν οι ανεμιστήρες πάνω στην κάρτα. Οπότε ή παίρνεις άλλο ανεμιστήρι και το αλλάζεις ή τον έχεις μόνιμα να δουλεύει σε υψηλές στροφές.

devilridedevilride
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1301
    Been thanked: 63 times
    ccwr wrote:

ή μπορείς να πας σε nvidia και να ζήσεις το gameworks awesomeness :pope: :pope: :pope:

υπαρχει βεβαια κ η αμδ…gameworks flatulence :trollface:

ποσο χαιρομαι που δεν ειμαι μονος μου..ποσο χαιρομαι.. :P :P

Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Εγώ για sapphire 290 πήγαινα αλλα το κατάστημα απ΄όπου ψωνίζω έβγαλε Asus 290X στα 309 και δεν κρατήθηκα.

Backplate ποιημα και η Asus ισχυριζεται πως διορθωσε το θεμα με τους απαγωγους που δεν ακουμπουσαν καλα τον πυρηνα γιατι ειχαν σχεδιαστει για την 780 και 780Τι και όχι για τις 290/290Χ. Και τους πιστεύω γιατι δεν ανεβαινει απο τους 76 κελσιου. Οποτε αν sapphire τσου και βρεις καμια 290 DCII ,πάρε άφοβα. Η διαφορά μεταξύ 290Χ/290 στα ίδια ρολόγια κανα 5% με 10% βαριά βαριά πρεπει να ειναι, τρίχες.

Επισης πες μου αν θες να τρεξω κανα bench.

PainPain
    Οργανωμένος Νεολαίος

Για δώσε ένα λινκ για το κατάστημα αν θέλεις, μήπως τύχει να ξαναβγάλουν αντίστοιχη προσφορά σε 290/290Χ. Δεν είναι να τα χάνεις αυτά :D

@Dark Archon: To ΜΟΝΟ πράγμα που με κρατά μακριά από τη φυλακή είναι τα παιχνίδια. Επομένως το να μην παίζω δεν υφίσταται :P Κοίτα να δεις που αναγκάστηκα να κλείνω το PC όταν λείπω (μην γυρίσω και βρω τίποτα λιωμένο)… τουλάχιστον θα γίνει μία κάποια εξοικονόμηση στο ρεύμα.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 42 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close